Коронавирусот COVID 19 и дијаспората

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
@мкд владе “македонец” со три пасоши од кој трриот му е бугарскиот изваден може само да е од Босилеград, 99% тие имаат покрај мкд и српско државјанство и бугарско
ретко глуп треба да си да имаш европски па да вадиш и бугарски за да се најде


Sent from my iPhone using Tapatalk
Si pomislil nekogas deka vtoriot e bugarski a tretiot vo drzavata vo koi prestojuvaat? Ocigledno ne.


Tuku gleam eden kup "patrioti" u mk a dozvolivte imeto pred nos da vi go smenat. Za razlika od vas dijasporata imase protesti protiv promena na imeto i bas tie so bg pasos se prvi koi se zalagaat za Makedonija. Ali jasno e makedonceto e jako samo po forumi a ne dela nigde go nema i posle Albancite gi praeme glupi ali oni za sekoja sitnica site ispagjaat nadvor, ne se ko nas oci da si vadat kaj bile sho bile i kako bile.
I ko ste tolku golemi patrioti daj kazete sto vie ste napravile za mk a nie ne?
Onie koi momentalno se vrakjaat se tie koi zaminale na 2-3 meseci za da zarabotat nekoa para ali poso nema rabota mora da se vratat nazad. Nie so sne nekolku godini iseleni uopste ne ni pomisluvame da se vrakjame vo situacijava. Na odmor e najnormalno da si idime vo mk bidejki cela familija ni e tamu, baska sekoe nase idenje gi polni kasite bidejki trosime mnogu za kratok period.
Zdravstvo u mk ne sum koristel 15 godini i se nadevam nema da mi treba bidejki posleden pat koa koristev doktor sto specijalizirase vo germanija ne uspea da prepoznae deka imam chicken pox tuku dijagnozata mu bese nekoa jaka alergija, vujna mi bez nikakvo medicinsko skolo mi kaza deka se chicken pox. Druga rabota e sho kade sto sega ziveam zdravstvoto e besplatno i bilo kakvi ispituvanje ko mri ili ct skeniranja voopsto ne se plakjaat. Tolku od mene, se isklucuvam od temava bidejki ne planiram da se dokazuvam so lugje koi ne razbiraat kako i kolku doprinesuva dijasporata i ocigledno ne znaat kako sistemot so dvojno ili trojno drzavjanstvo funkcionira mislejki deka ako imas drug pasos vekje ne si makedonec. Svasta.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
@мкд владе “македонец” со три пасоши од кој трриот му е бугарскиот изваден може само да е од Босилеград, 99% тие имаат покрај мкд и српско државјанство и бугарско
ретко глуп треба да си да имаш европски па да вадиш и бугарски за да се најде


Sent from my iPhone using Tapatalk
Има, има.
Големи „македонци“, кои покрај македонскиот имаат романски пасош, а дополнително чекаат и бугарски...
Зошто им се три (во догледно време претпоставувам дека ќе аплицираат и за германски пасош) не можам да знам.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.727
Поени од реакции
19.890
Темава не знам дали е за вирусов и дијаспората или препукување околу бугарски пасоши...
Бај д век, кога сме на темата нема друга земја по зафатена од Корона од Америка, луѓе умираат како муви, имаат специјални транспортери како ладилници каде ги чуваат телата, погребалните компании не можат да постигнат, особено домовите за стари лица, во рок од 24 часа бележат 22 мртви, хорор филм вода да носи на ситуацијава.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.372
Темава не знам дали е за вирусов и дијаспората или препукување околу бугарски пасоши...
Бај д век, кога сме на темата нема друга земја по зафатена од Корона од Америка, луѓе умираат како муви, имаат специјални транспортери како ладилници каде ги чуваат телата, погребалните компании не можат да постигнат, особено домовите за стари лица, во рок од 24 часа бележат 22 мртви, хорор филм вода да носи на ситуацијава.
Ова сигурно од Фаличниот (фаучи) ти се информации ...
Донесоа и бродови-болници, стадиони и сали ги опремија со кревети, ама некако слабо со посетеност во болниците, а камоли по тие дополнителни капацитети. Изгледа додека ги донесат им умираат при транспорт :toe:. Не заборавај да спомнеш дека и во масовни гробници ги закопуваат.

До толку да веруваш на ТВ пропаганда :popce:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.824
Поени од реакции
24.880
Ова сигурно од Фаличниот (фаучи) ти се информации ...
Донесоа и бродови-болници, стадиони и сали ги опремија со кревети, ама некако слабо со посетеност во болниците, а камоли по тие дополнителни капацитети. Изгледа додека ги донесат им умираат при транспорт :toe:. Не заборавај да спомнеш дека и во масовни гробници ги закопуваат.

До толку да веруваш на ТВ пропаганда :popce:
Зборуваш со медицинско лице кое ти дава инормации од прва рака. :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.372
Зборуваш со медицинско лице кое ти дава инормации од прва рака. :)
Не ме зафркавај те молам, има 100ци видеа од САД, каде болниците се празни, а не па тие мобилни болници.

Тоа што е медицинско лице, уште поголем срам, за ваквите тврдења.
Другите медицински лица што тврдат обратно зашто нив одма ги отфрлате... Шведска е доказ дека сето ова е преувеличено за други цели. Ти мислам таму живееш, па би требало да знаеш дека дел од нивните медицински лица кои се против карантини и ширења лажни информации се под огромен притисок, се трудат да бидат реални и да работат со фактите, а не со што би било кад би било.
Англичанецот од Империјал колеџ кој прогнозираше 500.000 мртви во УК, а милиони во САД и поради него земјите воведоа карантини, јавно си кажа:
- прогнозите грешни ми испаднаа, нема да се 500.000, туку 20.000 починати, а 50% од тие 20.000, ќе се стари изнемоштени и тешко болни кои и така ќе умрат.

Тоа што некој има диплома, не значи автоматски дека знае, туку дека успеал да меморира, а за знаењето треба да се покаже/докаже.
Автоматски споено мислење:

:oftopik:

Додека чекаш да се олесниш, прочитај ги овие совети за здраво растење на малите човечулиња :pipi::

Стравот кој го имаш во себе, јасно ти е дека се префрла и на бебушот, затоа не верувај во пропагандата дека круна19 е опасна.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.824
Поени од реакции
24.880
Не ме зафркавај те молам, има 100ци видеа од САД, каде болниците се празни, а не па тие мобилни болници.

Тоа што е медицинско лице, уште поголем срам, за ваквите тврдења.
Другите медицински лица што тврдат обратно зашто нив одма ги отфрлате... Шведска е доказ дека сето ова е преувеличено за други цели. Ти мислам таму живееш, па би требало да знаеш дека дел од нивните медицински лица кои се против карантини и ширења лажни информации се под огромен притисок, се трудат да бидат реални и да работат со фактите, а не со што би било кад би било.
Англичанецот од Империјал колеџ кој прогнозираше 500.000 мртви во УК, а милиони во САД и поради него земјите воведоа карантини, јавно си кажа:
- прогнозите грешни ми испаднаа, нема да се 500.000, туку 20.000 починати, а 50% од тие 20.000, ќе се стари изнемоштени и тешко болни кои и така ќе умрат.

Тоа што некој има диплома, не значи автоматски дека знае, туку дека успеал да меморира, а за знаењето треба да се покаже/докаже.
Чекај малку сега, кој овде верува на видеа, ти или Луси? :D Луси ти дава информации од местото на настанот, ти ми кажуваш на видеа што имало...
Во Шведска не сум сретнала ниедено медицинско лице што е „против карантин и ширење на лажни информации“, ама гледам често медицински сестри кои ѝ се обраќаат на јавноста преку социјалните медиуми и кажуваат колку е критична состојбата. Медицинскиот персонал тука е исцрпен од работа, се молат луѓе и без дипломи да се вработуваат по болници за да можат да помагаат на медицинскиот персонал.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.372
Чекај малку сега, кој овде верува на видеа, ти или Луси? :D Луси ти дава информации од местото на настанот, ти ми кажуваш на видеа што имало...
Во Шведска не сум сретнала ниедено медицинско лице што е „против карантин и ширење на лажни информации“, ама гледам често медицински сестри кои ѝ се обраќаат на јавноста преку социјалните медиуми и кажуваат колку е критична состојбата. Медицинскиот персонал тука е исцрпен од работа, се молат луѓе и без дипломи да се вработуваат по болници за да можат да помагаат на медицинскиот персонал.
Секако ќе верувам на видеа од празни болници, а не на празни тврдења. Плус на споредбени бројки од претходни години.
Кај нас до сега требаше 100ци мртви да има од короната.

Ај ќе го прашам другаров што е во Шведска, да сподели од каде црпи информации за одлуките против карантин.

Тој од империјал колеџот што си ја смени прогнозата, зашто не го коментираш !!!
Живејте во страв, ваш избор, ама поради вашиот страв и ние другите страдаме зашто подржувате тоталитарни мерки (карантини, дистанцирања, драконски казни).
Тој што се плаши или е критичен нека си внимава или нека седи затворен, зашто сите други...
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.824
Поени од реакции
24.880
Секако ќе верувам на видеа од празни болници, а не на празни тврдења. Плус на споредбени бројки од претходни години.
Кај нас до сега требаше 100ци мртви да има од короната.

Ај ќе го прашам другаров што е во Шведска, да сподели од каде црпи информации за одлуките против карантин.

Тој од империјал колеџот што си ја смени прогнозата, зашто не го коментираш !!!
Живејте во страв, ваш избор, ама поради вашиот страв и ние другите страдаме зашто подржувате тоталитарни мерки (карантини, дистанцирања, драконски казни).
Тој што се плаши или е критичен нека си внимава или нека седи затворен, зашто сите други...
Не знам за тој што си ја сменил прогнозата, баш прати инфо да видам ако дознаеш.
Кој поддржува тоталитарни мерки?!? Еве copy-paste од мој пост на фејсбук од неодамна:

„Ако смеам... Да пробаш да се заштитиш себеси и ДОБРОВОЛНО да се изолираш во време на епидемија е разумно. Полицискиот час кој го воведоа е тиранија. Карантин е кога затвораш болни луѓе, а не кога им го ограничуваш правото на движење на здравите. Групни собири од поголема толпа на луѓе, апсолутно не, меѓутоа не гледам ништо лошо да можеш да излезеш на воздух низ природа, или чисто да се извозиш со точак/кола за да ја разбиеш монотомијата дома. Сметам дека затворов во кој ве ставаат е крајно нехуман и не ми делува дека е за ваше добро. Од друга страна, да имаше поголема колективна одговорност немаше да дојде до ова. “

Немој, те молам! Тие што се во ризични групи ќе бидат ризични додека „здравите“ шетаат и ја шират заразата.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.372
Не знам за тој што си ја сменил прогнозата, баш прати инфо да видам ако дознаеш.
Кој поддржува тоталитарни мерки?!? Еве copy-paste од мој пост на фејсбук од неодамна:

„Ако смеам... Да пробаш да се заштитиш себеси и ДОБРОВОЛНО да се изолираш во време на епидемија е разумно. Полицискиот час кој го воведоа е тиранија. Карантин е кога затвораш болни луѓе, а не кога им го ограничуваш правото на движење на здравите. Групни собири од поголема толпа на луѓе, апсолутно не, меѓутоа не гледам ништо лошо да можеш да излезеш на воздух низ природа, или чисто да се извозиш со точак/кола за да ја разбиеш монотомијата дома. Сметам дека затворов во кој ве ставаат е крајно нехуман и не ми делува дека е за ваше добро. Од друга страна, да имаше поголема колективна одговорност немаше да дојде до ова. “

Немој, те молам! Тие што се во ризични групи ќе бидат ризични додека „здравите“ шетаат и ја шират заразата.
Ти препорачав што да читаш продуктивно, наместо зелени да тресеш.

Здравите ширеле зараза :D :pos:

Еве ти за тој од УК чија прогноза ја прифатија без никакви реални факти.
https://thefederalist.com/2020/03/26/the-scientist-whose-doomsday-pandemic-model-predicted-armageddon-just-walked-back-the-apocalyptic-predictions/

САД збореа едно, во реалност друго излегува:
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Bafra sto tolku se fati za toj sto namalil na 20k mrtvi. Eve ke ti recam i taa prognoza ne mu tocna bidejki do sega ima nad 16k mrtvi i kojznae kolku sto ne se vlezeni u statistika.
Kaj mene u Anglija ima celi familii pocinati od korona, bas pred nekoj den imase majka,tatko i baba od koi majkata i babata pocinaa, tatkoto e seuste vo bolnica, deteto e okej.
I kaj nas ima montazni bolnici(ne se izmislica ko ti sto mislis) i plus imas kamioni frizideri spremni da skladiraat mrtvi tela dokolku snema mesto.
Lokalnata bolnica kaj mene e prepolna so zarazeni, druga bolnica na 10km od mene voopsto nemase mesto za novi slucai.
Ne znam zasto veruvas na video, Videa sekoj moze da snima od nekoe drugo krilo od bolnica, druga rabota e sho videata moze da se snimani uste na pocetok koa nemase mrtvi.
Ako UK ne zatvorese skoro se, ke imase mnogu povekje mrtvi.
Kazuvas za covek koj ja sovetuval vladata da odi vo lockdown bideki ke ima 500k mrtvi, znaci tie 500k ili 250k(kako sto nekoi portali predviduvaat) bi bile korektni dokolku UK ne zatvorese skoro se.
Ima 60 doktori pocinati i mnogumina od ovie se onie koi se vratija vo NHS za da pomognat vo situacijava.

Zamisli ako UK ne otide u lockdown, u metro imas iljadnici lugje naredeni ko sardini, dovolno e eden zarazen da ima i site ke gi zaraze.
Ne e rabotava za da se plasime i zaklucime doma, ama i ne e za zaebancija i da milsime deka se zagovori ili nekoja golema laga za da ne drzat doma.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.372
Bafra sto tolku se fati za toj sto namalil na 20k mrtvi. Eve ke ti recam i taa prognoza ne mu tocna bidejki do sega ima nad 16k mrtvi i kojznae kolku sto ne se vlezeni u statistika.
Kaj mene u Anglija ima celi familii pocinati od korona, bas pred nekoj den imase majka,tatko i baba od koi majkata i babata pocinaa, tatkoto e seuste vo bolnica, deteto e okej.
I kaj nas ima montazni bolnici(ne se izmislica ko ti sto mislis) i plus imas kamioni frizideri spremni da skladiraat mrtvi tela dokolku snema mesto.
Lokalnata bolnica kaj mene e prepolna so zarazeni, druga bolnica na 10km od mene voopsto nemase mesto za novi slucai.
Ne znam zasto veruvas na video, Videa sekoj moze da snima od nekoe drugo krilo od bolnica, druga rabota e sho videata moze da se snimani uste na pocetok koa nemase mrtvi.
Ako UK ne zatvorese skoro se, ke imase mnogu povekje mrtvi.
Kazuvas za covek koj ja sovetuval vladata da odi vo lockdown bideki ke ima 500k mrtvi, znaci tie 500k ili 250k(kako sto nekoi portali predviduvaat) bi bile korektni dokolku UK ne zatvorese skoro se.
Ima 60 doktori pocinati i mnogumina od ovie se onie koi se vratija vo NHS za da pomognat vo situacijava.

Zamisli ako UK ne otide u lockdown, u metro imas iljadnici lugje naredeni ko sardini, dovolno e eden zarazen da ima i site ke gi zaraze.
Ne e rabotava za da se plasime i zaklucime doma, ama i ne e za zaebancija i da milsime deka se zagovori ili nekoja golema laga za da ne drzat doma.
Замисли баба ти да имаше муда, замисли уште многу други работи. На претпоставки и неоснован страв, знаеш кој се повикува и што се добива ...
Еве ти ја Шведска како тоа тебе не ти е доказ, дека твоите ЌЕ ЌЕ ЌЕ се во најмала рака глупи прогнози...

Bafra sto tolku se fati za toj sto namalil na 20k mrtvi. Eve ke ti recam i taa prognoza ne mu tocna bidejki do sega ima nad 16k mrtvi i kojznae kolku sto ne se vlezeni u statistika.
Нема гајле бе, од 500.000 на 20.000 од кои 10.000 и така ќе умрат за тебе таква утка е пичкин дим.
Претходни години сигурно не умирале во УК ...

I kaj nas ima montazni bolnici(ne se izmislica ko ti sto mislis) i plus imas kamioni frizideri spremni da skladiraat mrtvi tela dokolku snema mesto.
Lokalnata bolnica kaj mene e prepolna so zarazeni, druga bolnica na 10km od mene voopsto nemase mesto za novi slucai.
Прво или читај или не лажи, напишав дека во САД имаат донесено АМА се ПРАЗНИ. А вие викате дека умираат како муви, нема место во погребалните итн итн. Болницата со какви случаеви е преполна ... со тешки случаеви, или прифатиле и шуто и сакато, како Италијаните. Холандија и Германија официјално им кажаа на Италијаните, НЕМА помош за вас, бидејќи злоупотребивте ситуацијата и намерно го оптоваривте здраствениот систем, непотребно ставате луѓе во болница и на третмани.

Ako UK ne zatvorese skoro se, ke imase mnogu povekje mrtvi.
Kazuvas za covek koj ja sovetuval vladata da odi vo lockdown bideki ke ima 500k mrtvi, znaci tie 500k ili 250k(kako sto nekoi portali predviduvaat) bi bile korektni dokolku UK ne zatvorese skoro se.
И ти се стекна со пророчки способности, машала, ако не затвореле ЌЕ имале, а врз основа на што ... еве ти кај нас, со месеци народ се гужва, се меша, па не гледам да умираат како муви.
Или сподели бројки на починати во УК јануари-март 2019 со јануари-март 2020 или не изигравај баба Ванѓа, освен ако не си докажан дека имаш како нејзе способност.

Zamisli ako UK ne otide u lockdown, u metro imas iljadnici lugje naredeni ko sardini, dovolno e eden zarazen da ima i site ke gi zaraze.
Ne e rabotava za da se plasime i zaklucime doma, ama i ne e za zaebancija i da milsime deka se zagovori ili nekoja golema laga za da ne drzat doma.
:pos::pos::pos: Ах тој холивуд маме ни еба. Еден ако бил заразен, илјадници ќе се заразеле. А имавме милиони случаеви каде тоа не се случило. Или ти премалку знаеш за вирусов или фантазијата ти е топ. Сигурно си мислиш како филмот со зомбињата и Бред Пит функционира.
Ти седи си дома, носи си маска, иако СЗО вика НЕ треба маски за надвор, доктори викаат НЕ треба маски да носат луѓето, не треба ракавици. Ама за кој К мене ме присилуваш ме интересира...
Штом ме видиш без маска и ракавици, тргни се 5 метри подалеку од мене, плус нели си заштитен ако носиш маска и ракавици...

Кажи ми, зар сметаш држава како Шведска (не Белорусија, не Нигерија) ризикува што не прифати затварање или пак се свесни дека ова е нормален циклус и дека воведување мерки кои се контрапродуктивни за сите други, е поголема штета ...

ЌЕ ЌЕ ЌЕ, од тоа ЌЕ, единствено сигурно е дека сме и ЌЕ бидеме е*ени.

Заговори се за луѓе како , кои не се замараат со други работи, па да си најдат оправдување да продолжат со својот досегашен начин на функционирање. Нешто како Плато и пештерата.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.824
Поени од реакции
24.880
Ти препорачав што да читаш продуктивно, наместо зелени да тресеш.

Здравите ширеле зараза :D :pos:

Еве ти за тој од УК чија прогноза ја прифатија без никакви реални факти.
https://thefederalist.com/2020/03/26/the-scientist-whose-doomsday-pandemic-model-predicted-armageddon-just-walked-back-the-apocalyptic-predictions/

САД збореа едно, во реалност друго излегува:
Со оваков пристап губам желба за дискусија. Секое добро!
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.372
Со оваков пристап губам желба за дискусија. Секое добро!
Јас не ни планирав со тебе да водам дискусии на вакви теми, кога си во блажена состојба. Затоа и ти предложив со што да си го трошиш времето, односно инвестираш, за после да ти биде многу полесно и да можеш да си цепаш плејстешн со зетко.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Замисли баба ти да имаше муда, замисли уште многу други работи. На претпоставки и неоснован страв, знаеш кој се повикува и што се добива ...
Еве ти ја Шведска како тоа тебе не ти е доказ, дека твоите ЌЕ ЌЕ ЌЕ се во најмала рака глупи прогнози...Нема гајле бе, од 500.000 на 20.000 од кои 10.000 и така ќе умрат за тебе таква утка е пичкин дим.
Претходни години сигурно не умирале во УК ...Прво или читај или не лажи, напишав дека во САД имаат донесено АМА се ПРАЗНИ. А вие викате дека умираат како муви, нема место во погребалните итн итн. Болницата со какви случаеви е преполна ... со тешки случаеви, или прифатиле и шуто и сакато, како Италијаните. Холандија и Германија официјално им кажаа на Италијаните, НЕМА помош за вас, бидејќи злоупотребивте ситуацијата и намерно го оптоваривте здраствениот систем, непотребно ставате луѓе во болница и на третмани.И ти се стекна со пророчки способности, машала, ако не затвореле ЌЕ имале, а врз основа на што ... еве ти кај нас, со месеци народ се гужва, се меша, па не гледам да умираат како муви.
Или сподели бројки на починати во УК јануари-март 2019 со јануари-март 2020 или не изигравај баба Ванѓа, освен ако не си докажан дека имаш како нејзе способност.:pos::pos::pos: Ах тој холивуд маме ни еба. Еден ако бил заразен, илјадници ќе се заразеле. А имавме милиони случаеви каде тоа не се случило. Или ти премалку знаеш за вирусов или фантазијата ти е топ. Сигурно си мислиш како филмот со зомбињата и Бред Пит функционира.
Ти седи си дома, носи си маска, иако СЗО вика НЕ треба маски за надвор, доктори викаат НЕ треба маски да носат луѓето, не треба ракавици. Ама за кој К мене ме присилуваш ме интересира...
Штом ме видиш без маска и ракавици, тргни се 5 метри подалеку од мене, плус нели си заштитен ако носиш маска и ракавици...

Кажи ми, зар сметаш држава како Шведска (не Белорусија, не Нигерија) ризикува што не прифати затварање или пак се свесни дека ова е нормален циклус и дека воведување мерки кои се контрапродуктивни за сите други, е поголема штета ...

ЌЕ ЌЕ ЌЕ, од тоа ЌЕ, единствено сигурно е дека сме и ЌЕ бидеме е*ени.

Заговори се за луѓе како , кои не се замараат со други работи, па да си најдат оправдување да продолжат со својот досегашен начин на функционирање. Нешто како Плато и пештерата.
Zboris za prorocki sposobnosti a ti se pravis vidovit dodeka sedis u mk i 'znaes' se za sekoja drzava u svet. Citanje na portali e edno, gledanje u relanost e drugo, taka da prodolzi da si citas i da 'si znaes' za cel svet. Kajgana definitivno ima najgolem broj 'eksperti'.
Pak ke kazam brojkite koj toj gi predvidel se pred da otide UK vo lockdown a ne od ko otide taka da dzabe si se fatil za brojkite. Koi se tie 10k sto i taka ke umrat? Aj odi kazi im go toa na semejstvoto sto izgubi 13godisno dete koe nemase nikakvi drugi bolesti. Dodeka ne osetite na svoja koza ke si vikate i onaka ke umrele.
Usput kako toa predvide deka i onaka ke umrele? Ti sea znaes i koj koga ke umre? I posle ja sum bil prorok.
Site bolnici vo UK se polni so teski slucai, lesni slucai nikoj ne prima. Jas licno imav simptomi i ne bev vo bolnica tuku sedev doma.
Kako sporeduvas broj na pocinati od Jan-Mart 2019 so ovaa godina ko lani nemase korona? Ko prais sporedbi pravi na lica sto umrele od ista pricina.

Ja ne sum 'ekspert' kako tebe pa da ti kazam kako funkcionira Svedska, ima lugje koi ziveat tamu pa neka ti kazat od prva raka(oh izvini za tebe prva raka e internet portali kade koj saka moze da napise sto saka).

Za maskite i narakvicite kompletno se slagam so tebe, ne znam zosto u mk vikaat deka moralo da se nose bilo sto preku lice. Ako maskata ne e minimum N95 ne te zastituva uopste ali ete u mk preporacuvaat sal, majca, zivri, gakji, bilo sto da se stavelo preku usta za 'zastita'. Za ova prasaj si gi nadleznite u drzavata.
Jas isto ne nosam maski i narakvici.

Najinteresno e sto onie ko tebe sto 'ne se plasat' od virusot sedat po cel den na internet citajki ja sekoja mozna statija u svet povrzana so virusot i posle pisat mislenja na forumi kako se bilo laga i se e normalno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom