Коронавирусот COVID 19 и дијаспората

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Добро бе луѓе, уште се занимавате со случаи од кои ДемирХисар дигнал раце?
Па се жали не сум го прател доволно :pos:
Нема да си простам никогаш што сум испуштил.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.668
Добро бе луѓе, уште се занимавате со случаи од кои ДемирХисар дигнал раце?
Па се жали не сум го прател доволно :pos:
Нема да си простам никогаш што сум испуштил.
Како што кажа Паланчански, Владе најчесто ја говори вистината која малкумина сакаат да ја слушнат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.957
Поени од реакции
35.884
Tutor ne te prasav za tvoite patesestvija ili sto maka te natera( ne se pravi sega i ti na toso) da zemes bugarski pasos tuku na sto osnov go zede. Prestoj, se zeni za bugarka, bugarski koreni .....se razbirame?
Ne se pravi sega i ti Ilija, ne si do tolku .
Gledami @galaxys mava lajkoj a nikako da kazi i toj na sto osnov go zede toj bugarskiot pasos. Samo da ne pocni i toj ko tebe avtobiografija da ni pisuva tuka. Znaci galaxys prasanjeto e od tehnicka priroda. Na sto osnov go zede bugarskiot pasos. Na osnov prestoj, se mazi zeni za bugarka, na osnov na bugarski koreni.....a ne sto maka si imal. I prostitutkite imaat maka pa zatoa go pravat toa sto go pravat , i sto so toa. Utre ke ja zemis za zena?
Автоматски споено мислење:


Prviot del od postot ti e obrazlozen povekje pati zosto i kako, nemam namera da se povtoruvam. Ne se mnogu strani, zemi citni.
I ako gledas taka bas si go gledam dvorot. Nadvor pandemija, ljuge umiraat, resursi nema, pari nema uste i stranci da pribirame. Skraja da e ako utre ti ili nekoj tvoj blizen se razboli , a mestoto ti go drzi nekoj stranec poinaku ke razmisluvas ama da ne bidi kasno. Zatoa podobro da sprecis otkolku da lecis neli. Ili ne mislis ti taka?
На погрешно место ти е адресиран проблемот!
Проблемот е поголем и лежи во статистиката која упорно се пика под тепих во оваа држава последни 3 децении.
Проблемот лежи во тоа што државата нема појма ни колку народ има, ни колку живеат тука, ни која националност се, ниту кој пол, а верувам дека уште и на умрени дели пензија.
Тука се решава и ова од кое се плашиш ти, т.е ако имаш статистика и поделба по групи (па дури и кај данокот МОРА да има прогресивен и различни слоеви колку и да не ни се допаѓа) тогаш можеш да кажеш дека задолжително здравство покриено под фондот ќе имаат тие што се невработени А со редовно живеење тука, пензионери, деца и тие што работат и плаќаат здравствено во нашиот фонд. Се што живее и работи надвор, а е со наше државјанство (небитно дека имаат и второ, трето или 20 државјанства, се додека го имаат нашето мора да ги згрижиш) ќе има право да се лекува во државните клиники, НО на приватно, т.е цените не се разликуваат многу од оние во приватните клиники. Е тогаш нема да се плашиш за ова, затоа што и во мкд ако заглават во клиника тоа задоволство ќе ги чини неколку илјади евра.
Арно ама во државата нашите две најшќиптарски партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ сакајќи да го пикнат дупето во фотелјата и сакајќи да украдат милиони додека се на власт дозволија последен попис да е 2002, дозволија секој ретардиран идиот кој го мавта во партија да зема плата во државно само за да ги гласа тој и 5 мина што ќе им ги донесе, дозволија да поделиме пасоши на Косовари, дозволија да ни гласаат од Пустец, да ни се отселуваат луѓе и да немаме појма дека се отселени, да мигрира народ од периферија во Скопје и никој да не те бара да смениш документи (иако постои закон никој не менува привремено место), умрени луѓе да ги немаме во статистика и да гласаат или земаат пензија.
Кога ќе ги средиме овие бази и кога се отсече слепото црево со нашите мили браќа чиј орел си го турил на профил и направиме влада со мешавина од интелектуалци, а не од клептомани и терористи ќе може да си ги оправиме и институциите и државата.
Дотогаш ќути, не си во право, ама не си во право оти проблемот не го адресираш на правото место туку маваш по самарот. Луѓето не ти се криви, нашле прилика - користат, исто како што гарантирам и ти си ги искористил приликите да ќариш нешто во државава.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Како што кажа Паланчански, Владе најчесто ја говори вистината која малкумина сакаат да ја слушнат.
Со такви патриоти како дотичниот, на Македонија не и требаат душмани.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.668
Со такви патриоти како дотичниот, на Македонија не и требаат душмани.
А со оглед на тоа што Македонија има многу душмани и многу Владевци
како сме уште?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.182
Поени од реакции
21.872
О извини, лошо сватив моја грешка .. мислев за мотив прашуваш ... инаку основ не се сеќавам детално , мнооогу години поминаа лесно беше тогаш , прелесно, знам само дека влегов во канцеларија со 2-3 сексипилни теткици , и само требаше да подпишам некој папири дека барам бугарско државјанство и дека се чуствувам Бугар (предпоставувам), толку . Лесна беше процедурата тогаш ...
Ete vidis ne bese tesko. Si se pisal Bugarin sam dobrovolno, sto znaci oficijalno si Bugarin, ne si povekje Makedonec. Tebe mozi te znat tamu kako neznam sto no oficijalno si po nacionalnost Bugarin posto ti sam taka si se izjasnil. Tebe ili mene mozi da ne znaat i kako clenovi na kralsko semejstvo vo malata no ne znaci deka sme, niti pak imame nekoj dokument da se potvrdi taa nasa plava krv. I na kraj sto ima veze, tvoe pravo, si se custvuval bugarin , si se pisal bugarin, si dobil dokumenti na osnov na toa deka si bugarin i si zaminal stranstvo so bugarski pasos kako Bugarin. I koga nekoj ke vi rece deka ste bugari odma placenje, kosi kornenje, baranje za banovii neznam sto. Koga nekoj ke vi rece daka ne ste nasa dijaspora tuku bugarska i deka treba da bidite tretirani kako takvi , stranci e togas na site vi tekna deka ste Makedonci. Ne ste, zal mi e ama ne ste. Ne deka jas taka kazuvam, ti sam taka si se opredelil. Nema ljutenje okolu toa. Druga rabota , ne ni planirav da se reckam so tebe posto ti ne ni spagjase vo moja celna grupa, isto kako Agdeto. Si se pisal Bugarin, si jadel gomna, ne se vrakjas i kur te boli. Postovam, kaj sto plukas ne lizis. Ok. Zatoa i ne ti komentirav na ovoj post
Има значи уште луѓе исфрустрирани дека не извадиле БГ пасош на времето ... па сега со камења по тие кој извадиле и одат/идат кога сакат :P
Toa ti idi kako jas da sum frustriran ili mu ljubomoram na nekoja prostituka oti objavila slika od nekoja jahta a pritoa e opsto poznato e deka za da stigni da se slika na taa jahta morala na neznam kolku dedovci od 99 godini da im go pusi na redovna baza za da konecno nekoj od niv se sozali i ja kaci na taa jahta pa uste i se gordeeela so toa demek se snasla, ete se vozi na jahta. Isto i ti, se gordees, si se snasol isto kako i prostitutkata i si mislis deka nekoj e frustriran poradi toa. Uste na deset jahti da se kaci pak ke bidi prostitutka. Ne si prajte filmoj za djabe, niti nekoj i ljubomori na prostitutkata ( osven mozebi drugite prostitutki ) uste pomalce planira nesto seriozno so nea posto neli prostitutka niti tebe deka si izvadil bugarski pasos na nacin na koj si izvadil. Ete pocni od tebe, ti bi i ljubomorel na edna takva prostitutka, bi i zaviduval deka ja vozat na jahti ? Se custvuvas frustrirano deka i ti ne si se snasol kako nejze?
Автоматски споено мислење:

Vlade daj kazi ako sakas bg pasos ke ja sredime nekako da zemis i ti. Ne znam koj mislis deka si da prasuvas na temava koj kako zel pasosi. So drugi zborovi ne e e tvoj biznis kako sne gi zemale. Ni si ni gi dal ni pa mozes da ni gi zemis, taka da sedi si doma i uzivaj si, ic ne se zamaraj so nas.
Galaxys, opsto poznato e kako zede bugarski pasos. Ne e nekoja tajna toa pa sega kao abe sto ima veze, se snajdov. I prostitutkata se snasla , nasla nacin da ja vozat po jahti. Toa ja pravi pomalce prostitutka od random kamenjarka sto se ebava za 500 denari ?
I ne se zamarav so vas se dodeka ne pocnavte da se vrakjate kako posrani, pa kako ste bile Makedonci,ste bile nasa dijaspora, kolku pari ste ostavile , sojma veze coek mozi da ima nekolku drzavjanstva i takvi mi ti prikazni. Se znae na koj osnov barem od tuka 99.9% go zele bugarskiot pasos. Ste se pisale Bugari.
Toa ste sto ste, sami si odbravte, nikoj ne vi vadi muabeti i nema potreba za drami.
Автоматски споено мислење:

Не удирај со вистината. Боли тоа, боли...
Kako ne gi bolelo. Gledas deka povekejto se gordeat so toa kako se snasle, kao im zaviduvame. Isto ko prostitutkata od jahtata .
Samo so taa razlika sto prostitutkata e moralna velicina za ovie :(
 
Последно уредено:
Член од
15 март 2010
Мислења
5.865
Поени од реакции
6.375
Владе кога веќе си патриот и борец за Македонцките работи , бар почни да користиш Кирилица , Македонско писмо . :icon_lol:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.182
Поени од реакции
21.872
На погрешно место ти е адресиран проблемот!
Проблемот е поголем и лежи во статистиката која упорно се пика под тепих во оваа држава последни 3 децении.
Проблемот лежи во тоа што државата нема појма ни колку народ има, ни колку живеат тука, ни која националност се, ниту кој пол, а верувам дека уште и на умрени дели пензија.
Тука се решава и ова од кое се плашиш ти, т.е ако имаш статистика и поделба по групи (па дури и кај данокот МОРА да има прогресивен и различни слоеви колку и да не ни се допаѓа) тогаш можеш да кажеш дека задолжително здравство покриено под фондот ќе имаат тие што се невработени А со редовно живеење тука, пензионери, деца и тие што работат и плаќаат здравствено во нашиот фонд. Се што живее и работи надвор, а е со наше државјанство (небитно дека имаат и второ, трето или 20 државјанства, се додека го имаат нашето мора да ги згрижиш) ќе има право да се лекува во државните клиники, НО на приватно, т.е цените не се разликуваат многу од оние во приватните клиники. Е тогаш нема да се плашиш за ова, затоа што и во мкд ако заглават во клиника тоа задоволство ќе ги чини неколку илјади евра.
Арно ама во државата нашите две најшќиптарски партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ сакајќи да го пикнат дупето во фотелјата и сакајќи да украдат милиони додека се на власт дозволија последен попис да е 2002, дозволија секој ретардиран идиот кој го мавта во партија да зема плата во државно само за да ги гласа тој и 5 мина што ќе им ги донесе, дозволија да поделиме пасоши на Косовари, дозволија да ни гласаат од Пустец, да ни се отселуваат луѓе и да немаме појма дека се отселени, да мигрира народ од периферија во Скопје и никој да не те бара да смениш документи (иако постои закон никој не менува привремено место), умрени луѓе да ги немаме во статистика и да гласаат или земаат пензија.
Кога ќе ги средиме овие бази и кога се отсече слепото црево со нашите мили браќа чиј орел си го турил на профил и направиме влада со мешавина од интелектуалци, а не од клептомани и терористи ќе може да си ги оправиме и институциите и државата.
Дотогаш ќути, не си во право, ама не си во право оти проблемот не го адресираш на правото место туку маваш по самарот. Луѓето не ти се криви, нашле прилика - користат, исто како што гарантирам и ти си ги искористил приликите да ќариш нешто во државава.
Ne se plasam be Lester, si pravime muabet. Jas si kazav sto mislam. Smetam deka okolnostite se takvi da takvite ne treba da se tretiraat kako nasa dijsapora tuku kako dijaspora na druga drzava i ne se nasa obvrska da gi primime i lecime. Nekoj ke se slozi, nekoj ne. Bitno da se vrti muabet ;)
Автоматски споено мислење:

Владе кога веќе си патриот и борец за Македонцките работи , бар почни да користиш Кирилица , Македонско писмо . :icon_lol:
Neznam kako se menva:toe:
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Државата организира чартер летови за луѓе кои таму се пријавени како Бугари. Зошто? Нека си организира Бугарија за своите граѓани.
Онака хипотеетички: Јас сум претставник на Македонија за организирање превоз од Германија, ти си претставник на Германија. Ти предлагам да пуштиш авион за да им овозможиме на Македонците да се вратат дома. Што ќе ми одговориш? Ако си реален ќе кажеш: Има само шестмина Македонци кои сакаат да се вратат. Другите 250 се Бугари.
Не сакам да те разочарам, но бугарската и македонската влада работат тесно за прибиране на двоjните државjaни. Едно от малото аjродроми каде можеха да слетат македонски грагани затекнати во кризава беше Софиja. Еве от вашата амбасада имаше договор со бугарската влада и си ги поемаха и ги караха до граничен премин. Вакво прашане што поставувате не постои на маса.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Не ги читав другите мислења, немам време....Случајно ми падна во очи темава...

Тие што молеа и кукаа и на глава се превртија да земат бугарски пасош и се пишаа бугари, е тие јаките патриоти што заминаа за Немачка и Швајцарија да ги прашам сега вака во овие кризни моменти - зошто дојдовте овде да се закачите на нашиот здравствен систем (без разлика каков е...)?
Зошто не одите во Софија, да ве земат со хуманитарен лет? Вие не сте веќе македонци, свесно ја сменивте националноста...
И доста со тие срцепарателни приказни дека тоа го направивте за да ја прехраните фамилијата и сл.пошто здрав и прав маж може и тука да заработи да ги прехрани децата , ама доколку сака вистински...
Во една група на фб кадешто се членови илјадници нашинци отидени за Немачка, прочитав пред некое време во коментари разговор меѓу дел од нив- една прашува за хуманитарни летови од некој град таму, а еден друг и реплицира: што ќе бараш доле во тој кокошарник? Таму здравството е ужасно, кокошарник е доле...
Обично таккви коментари доаѓаат од тие што чистат во Мек Доналдс и спијат по 5 души во една соба...
Е тоа се размислувањата на добар дел од германскава дијаспора...Кокошарник е за нив Македонија, ама секоја ебан слободен ден го користат за тука да дојдат, дури и прекувремено работат за повеќе денови да соберат да имаат тука да се шетаат по етно-села и по Охрид...Што не одиш во Нирнберг на викенд покрај езеро, во некој германски хотел all inclusive...?
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2018
Мислења
360
Поени од реакции
450
Ајде пак, оваа држава не ја издржуваат партиски бубашваби, живее од извоз на работна сила.
Нема капацитет да ги вработи своите граѓани, затоа истите работат надвор и ги носат парите овде. Па било какви да се, од Албанци, или оние со бугарски или македонски пасош, или било кој друг пасош.

Нема друг начин оние над 2 милјарди $ дефицит да бидат покриени, волшебни решенија не постојат.
Секако се покажале со работа таму надвор и трошење на парите овде па и да промрчат за овдешните состојби тоа е далеку побезболно од работата на овдешните политичари, гласани заради себичен интерес кој се сведува главно за вработување на државна цицка, или во превод ништо да не работат а да земаат плата и тоа далеку над просекот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.089
Поени од реакции
10.825
@мкд владе “македонец” со три пасоши од кој трриот му е бугарскиот изваден може само да е од Босилеград, 99% тие имаат покрај мкд и српско државјанство и бугарско
ретко глуп треба да си да имаш европски па да вадиш и бугарски за да се најде


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom