Коронавирусот COVID 19 и дијаспората

Член од
10 септември 2016
Мислења
9.300
Поени од реакции
18.868
Точно така, никој не го оспорува тоа.


Еднаш напиша ЈАС, после ги додаде останатите... значи свесен си дека не си им до толку потребен, ќе си најдат други работници. Така да исправното е, взаемни се придобивките и за вработениот и за газдата. Ти би бил незаменлив доколку бевме 500 милиони на планетава, а не 7 милијарди, или ако твојот мозок беше инпутот кој го нудиш, а не рацете и нозете.Повторно точно, истото и јас го имав напишано во еден пост. Ем се тие виновници, ем идеме кај нив и им ја јакнеме уште толку економијата. Не за џабе се тие мозокот и кај нив иде кајмакот од цела ЕУ. Е колку за утеха, после и нив им го земаат :D
Само џабе ти е се, иако и крвариш за нив, никогаш, ама баш никогаш Германец нема да те прифати. Тие словенците ги сметаат за цигани, а не па нас уште појужно. Ама па затоа треба да копираш што е тоа што ги карактеризира Германците, што сите таму сте отишле да вадите лебот, значи ги бива, направиле услови, богатство.Истото го напишав де, ниту обвинувам ниту наоѓам забелешки, дај боже (значи најискрено го посакувам ова) сите како Мајк Зафировски или Џон Битов да станете. Ама додека сте таму не паламудите колку сме ретардирани, дека името треба да го чуваме или шитнеме, дека борба било да се бојкотира, дека Македонија е збирштина на џган и сл.

Владе сега на таквите им трие сол, на тие што кога добија пасошите, не штедеа погрдни зборови за територијава и народот, народ на кои и тие припаѓале, народ од кој се откажале на хартија. Не знам дал ти или Агда сте пљукале, ама ако не сте, нема потреба да се пронаоѓате во муабетов.

Има луѓе кои со право се противеа дека тука владее диктатура, а истите отидоа во Дубаи, Катар да работат. А ако во Дубаи и Катар немаш диктатура не знам каде има :toe: . Значи не им било до каков режим има, туку паричка, затоа и си се продале. Нема ништо лошо во тоа, пак ќе кажам. Ама немој да бидеш поп/оџа/политичар.

Значи трајте си и прајте си е муабетот, не мора да си ги навредувате сограѓаните, можеби некогаш ќе треба да се вратите назад, бидејќи никаде не е како таму каде што си ја поминал младоста.
Ти ако барем малку си ме следел што пишувам овде ќе знаеш дека сум против секакви поделби на Македонците.Ниту сум плукал некогаш по државата, ниту ќе плукам некогаш.Баш затоа и коментирав на темава оти овој шо ја отвори сака да прави поделби таму каде што ги нема.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.909
Поени од реакции
7.309
Ти ако барем малку си ме следел што пишувам овде ќе знаеш дека сум против секакви поделби на Македонците.Ниту сум плукал некогаш по државата, ниту ќе плукам некогаш.Баш затоа и коментирав на темава оти овој шо ја отвори сака да прави поделби таму каде што ги нема.
Има има и тоа бааги ги има што правеле и сеуште прават, си се знаат, ама па и Владе ги знае, па дојдоа неговите 5мин, оправдано.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.124
Поени од реакции
21.759
:lolzz: :lolzz: :pos::pos:
Ама оправдано му е, нели сам му кажа дека не те прател од порано, па врз основа на тие информации што ги има, такви зелени лепи.

Јас сепак сум државата да ги врати сите назад, бидејќи ова ќе потрае уште некоја недела, па заработените пари, тука ќе ги трошат, а можеби и некоја идеа ќе имплементираат.

Колку што успеав да го разберам Владе, тој повеќе наоѓа замерки на оние што заминале во други држави, притоа навредувајќи ја цела Македонија и цело население што живее тука, демек еве ние отидовме на запад, вие сте варвари, ние сме цивилизирани.... А од тие што отишле, 0.1% од нив дали тамошните ги прифатиле на исто рамниште.

Јас не ги обвинувам што имаат други пасоши,снајди се па живеј, ама жити се немојте да проповедате, вреѓате итн итн, знаеме колку вредите :D

@Илко Илија тој гоцета што го величиш, доколку прочиташ некои други информации, ќе се изненадиш колкав душман бил за Македонскиот народ. Не знам што те боли за МКД, кога Германија ти дава леб, ти ги дава сите услови кои си ги посакувал... ти една држава љубиш, од друга држава имаш документи, а во трета го вадиш лебот.:cool: Така ако правиш и со жените, секоја чест (y)
Jas prilicno jasen bev, pojasen zdravje. Toa sto plukale koga zaminuvale im e bonus, no sigurno nema da barame po forumi ili po fb koj plukal i kolku pa dali da se vrati ili ne.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.264
Поени од реакции
16.270
Прегледај го приврзокот 243750

Прегледај го приврзокот 243749
Аха, да важи. Ќе донирам за да му ги наполнам џепојте уште толку на овие лоповите. Споменици беа побитни, тендери, патни трошоци, буџет на СЈО итн.... Црквата за украс ја имаме немат донирано ништо ништо а е преебогата.

Плус да не ги заборајме оние 90% од популацијата во МК шо до вчера ја пцуеја дијаспората. Ги жалам оние 10% нормални шо се останати, ќе затупат и тие или ќе умрат млади од нерви и депресија.
Што е ова бе, шо ќе се донациите од странство и така они не плаќаат за здравство шо има да му даваат на некој Ојле-Дојле да се лечи со негови пари.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.235
Поени од реакции
16.689
Што е ова бе, шо ќе се донациите од странство и така они не плаќаат за здравство шо има да му даваат на некој Ојле-Дојле да се лечи со негови пари.
За некој да се лечи приватни директни донации се направени еден тон и радо би донирал. Ова е дека мн крадат и уште да му се дополни џебот, мало морген.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Nekoj sto se pisal bugarin dobrovolno i samosvesno nikako nemozi da bidi moj brat. Ama nikako, ni pod razno. Jas naprotiv bas se zalagam da se primat moite brakja vo vakvi teski momenti no za zal bugarite ne mi se niti nekogas mi bile moi brakja. Neka te primat bugarite tebe, nivni brat si ti.
Dobro be vlade, eve ja imam 3 pasosi megju koi i bg pasos.
U poslednite 10 godini kolku sto sum nadvor imam investirano povekje u mk otkolku ti u tvoj cel zivot, znaci logicki ja sum pomognal povekje u mk otkolku ti, taka da mozda e bolje da se otarasime od tebe i da te izbrkame od mk otkolku nekoj sho e u dijasporata. Poso neli po vase e koj kolku zasluzil tolku moze u mk da si ide ili da sede u mk. Sho e bitno so kakov pasos sme zaminale koa eve za tebe cisto informativno u Bg ne sum potrosil ni edno evro u poslednite 10 godini, za razlika od Mk kade trosam i prakjam ogromni sumi cesto.
Toa sto si ostanal u Mk ne te pravi pogolem Makedonec ni od mene ni od bilo koj drug sto se iselil.
I ete ja uopste ne planiram da si idam u situacijava iako momentalno ne rabotime(ali ne plakjaat, poso samo u stranstvo go ima toa). Taka da dosta vekje so tia bg pasosi, pa dijasppra vakva dijaspora takva.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.300
Поени од реакции
18.868
Dobro be vlade, eve ja imam 3 pasosi megju koi i bg pasos.
U poslednite 10 godini kolku sto sum nadvor imam investirano povekje u mk otkolku ti u tvoj cel zivot, znaci logicki ja sum pomognal povekje u mk otkolku ti, taka da mozda e bolje da se otarasime od tebe i da te izbrkame od mk otkolku nekoj sho e u dijasporata. Poso neli po vase e koj kolku zasluzil tolku moze u mk da si ide ili da sede u mk. Sho e bitno so kakov pasos sme zaminale koa eve za tebe cisto informativno u Bg ne sum potrosil ni edno evro u poslednite 10 godini, za razlika od Mk kade trosam i prakjam ogromni sumi cesto.
Toa sto si ostanal u Mk ne te pravi pogolem Makedonec ni od mene ni od bilo koj drug sto se iselil.
I ete ja uopste ne planiram da si idam u situacijava iako momentalno ne rabotime(ali ne plakjaat, poso samo u stranstvo go ima toa). Taka da dosta vekje so tia bg pasosi, pa dijasppra vakva dijaspora takva.
Знаеш шо е најтрагично, шо у државата му седат ликови кои се бугарофили и тераат бугарска пропаганда а он се фатил за овие кои најверојатно и повеќе ја сакаат државата, зошто во спротивно ќе станеле члениви на гробарите на Македонија.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.325
Поени од реакции
21.785
Уште еднаш ќе прашам која е целта на темава? Дали правиме муабет за дијаспора или луѓе од Македонија кои се на привремена работа во странство? Пошто не верувам некој дијаспорец кој со години и ТРАЈНО е надвор сега се вратил. И ако Македонците со привремен престој надвор имаат и Бугарски пасош, покрај Македонскиот, тие живеат во Македонија. Не за џабе државјанството е тоа што важи а не со кој си влегол некаде. Пошто во Германија може без проблем да се влезе и со Македонски. ОД каде толку сигурни дека влегле со Бугарскиот? Алиби дискусија која никаде иначе ја нема.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.300
Поени од реакции
18.868
Уште еднаш ќе прашам која е целта на темава? Дали правиме муабет за дијаспора или луѓе од Македонија кои се на привремена работа во странство? Пошто не верувам некој дијаспорец кој со години и ТРАЈНО е надвор сега се вратил. И ако Македонците со привремен престој надвор имаат и Бугарски пасош, покрај Македонскиот, тие живеат во Македонија. Не за џабе државјанството е тоа што важи а не со кој си влегол некаде. Пошто во Германија може без проблем да се влезе и со Македонски. ОД каде толку сигурни дека влегле со Бугарскиот? Алиби дискусија која никаде иначе ја нема.
Целта на темата е тотално непотребна, ширење омраза еден кон друг, Македонец кон Македонец, без притоа да има никакви причини поради кои би се правело истото.
Албанците од Косово дојдоа тука како избеглици пред 20 години и ни ја земаа државата, па не верувам дека некој од Косово ги осудува истите што се пишале Македонци.Истиот пример треба да го следиме и ние но ете поарно е да се делиме на секоја можна основа и да не ги искористиме работите во наша полза.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Темава е нашата дијаспора. Кој како отишол и со каков пасош најмалку е битно се додека се осеќа како МАКЕДОНЕЦ. Темава е интересна и убаво е да се споделат различни искуства и начините на справување и стварно не ми е јасно колку малку ви треба да се зазборите за нешто тотално нерелевантно.
 
Член од
22 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
5
Ludje mnogu zabegavte od temata
Neznam zosto i adminite ne reagiraat
Temata dobro zvuchi ( znachi sto se slucuva koga kje se vratat makedonskite drzavjani vo mk i kako se vrakjaat)
Malku okolu toa da razgovarame a ne koj kakov pasos imal ili sto kako dobil.
Znae li nekoj preku koi drzavi moze da se patuva tranzit i da se dojde do mk .
Ja sum vo germanija rabotam tuka
Vo maj treba da se dojdam vo mk , znam deka preku srbija nemoze da se ide momentalno nasite drzavjani odat preku ungarija -rumunija - bugarija, za avtobusite znam deka uste ne se pusteni a za avio transportot kao navodno od 20 sega .
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.909
Поени од реакции
7.309
Dobro be vlade, eve ja imam 3 pasosi megju koi i bg pasos.
U poslednite 10 godini kolku sto sum nadvor imam investirano povekje u mk otkolku ti u tvoj cel zivot, znaci logicki ja sum pomognal povekje u mk otkolku ti, taka da mozda e bolje da se otarasime od tebe i da te izbrkame od mk otkolku nekoj sho e u dijasporata. Poso neli po vase e koj kolku zasluzil tolku moze u mk da si ide ili da sede u mk. Sho e bitno so kakov pasos sme zaminale koa eve za tebe cisto informativno u Bg ne sum potrosil ni edno evro u poslednite 10 godini, za razlika od Mk kade trosam i prakjam ogromni sumi cesto.
Toa sto si ostanal u Mk ne te pravi pogolem Makedonec ni od mene ni od bilo koj drug sto se iselil.
I ete ja uopste ne planiram da si idam u situacijava iako momentalno ne rabotime(ali ne plakjaat, poso samo u stranstvo go ima toa). Taka da dosta vekje so tia bg pasosi, pa dijasppra vakva dijaspora takva.
Нашите мили сограѓани шќиптари, тоа што ти го правиш 10г, они го прават 30год. Спореди западна мкд со источна. Најверојатно повеќе од тебе ја сакаат мкд :P или па нема врска со сакање, туку со фамилија...

Дај боже да си ги задржите работните места таму кај што сте, иначе маф е работава со круна 19.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.124
Поени од реакции
21.759
Dobro be vlade, eve ja imam 3 pasosi megju koi i bg pasos.
U poslednite 10 godini kolku sto sum nadvor imam investirano povekje u mk otkolku ti u tvoj cel zivot, znaci logicki ja sum pomognal povekje u mk otkolku ti, taka da mozda e bolje da se otarasime od tebe i da te izbrkame od mk otkolku nekoj sho e u dijasporata. Poso neli po vase e koj kolku zasluzil tolku moze u mk da si ide ili da sede u mk. Sho e bitno so kakov pasos sme zaminale koa eve za tebe cisto informativno u Bg ne sum potrosil ni edno evro u poslednite 10 godini, za razlika od Mk kade trosam i prakjam ogromni sumi cesto.
Toa sto si ostanal u Mk ne te pravi pogolem Makedonec ni od mene ni od bilo koj drug sto se iselil.
I ete ja uopste ne planiram da si idam u situacijava iako momentalno ne rabotime(ali ne plakjaat, poso samo u stranstvo go ima toa). Taka da dosta vekje so tia bg pasosi, pa dijasppra vakva dijaspora takva.
Mnogu mi e gajle kolku imas investirano ili potroseno. Nikoj ne ni zbora za toa, najmalce jas. Totalno mi e nebitno. Ona sto mi e bitno vo slucajot e na sto osnov go zede konkretno bugarskiot pasos toa kako prvo i kako vtoro koga emigrira od tuka koj pasos tamu go upotrebi za da ostanes.
Jas licno nikade nemam receno los zbor za nasata dijaspora, naprotiv se zaloziv da se vratat, da gi smestat, da se lecat i toa se na trosok na drzavata. ZA NASATA dijaspora, ne za bugarskata. Ne e toa edno te isto.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Mnogu mi e gajle kolku imas investirano ili potroseno. Nikoj ne ni zbora za toa, najmalce jas. Totalno mi e nebitno. Ona sto mi e bitno vo slucajot e na sto osnov go zede konkretno bugarskiot pasos toa kako prvo i kako vtoro koga emigrira od tuka koj pasos tamu go upotrebi za da ostanes.
Jas licno nikade nemam receno los zbor za nasata dijaspora, naprotiv se zaloziv da se vratat, da gi smestat, da se lecat i toa se na trosok na drzavata. ZA NASATA dijaspora, ne za bugarskata. Ne e toa edno te isto.
Voopsto ne e bitno koj pasos sum go upotrebil jas ili nekoj drug. Od site tie sho zemaa bg pasos nikoj ne ziveel vo bg tuku site pogolem del od zivotot ziveele vo mk taka da muabetov voopsto ti nema smisla. Dali ke go mislese istovo ako bevme so slovenski ili germanski pasos namesto so bugarski?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom