Користење Google Pay во Македонија

Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Имам виртуелна VISA картичка со која можам да плаќам online.

Засега само за плаќање на сметка од А1 не ми ја прифаќа (користат Casys преку Стопанска Банка).
И Водовод Скопје користат Casys (само не забележав од која банка), но таму ми ја прифаќа.

Сакам да ја користам и за физичко плаќање во маркети и слично, но не издаваат физички картички во Македонија.

Издавачот на картичката вика дека картичката може да се користи со Google Pay.
Но не можам да ја инсталирам Google Pay бидејќи не е Македонија не е во листата на поддржани земји.
Според информациите на Google Pay support:

You can use your phone to pay wherever contactless payments are accepted.
а подолу пишува:
To find out if your bank or card supports contactless payments with Google Pay on your phone, choose your country below. (и листа на земји каде што ја нема Македонија)
Колку што разбирам, проблемот би требало да биде тоа што не можам да ја инсталирам апликацијата заради локацијата.

Дали некој користел Google Pay за физичко плаќање во Македонија?
Или предлог за некоја друга апликација за NFC бесконтактно плаќање која поддржува виртуелна VISA и може да се користи во Македонија?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Имам виртуелна VISA картичка со која можам да плаќам online.

Засега само за плаќање на сметка од А1 не ми ја прифаќа (користат Casys преку Стопанска Банка).
И Водовод Скопје користат Casys (само не забележав од која банка), но таму ми ја прифаќа.

Сакам да ја користам и за физичко плаќање во маркети и слично, но не издаваат физички картички во Македонија.

Издавачот на картичката вика дека картичката може да се користи со Google Pay.
Но не можам да ја инсталирам Google Pay бидејќи не е Македонија не е во листата на поддржани земји.
Според информациите на Google Pay support:



а подолу пишува:


Колку што разбирам, проблемот би требало да биде тоа што не можам да ја инсталирам апликацијата заради локацијата.

Дали некој користел Google Pay за физичко плаќање во Македонија?
Или предлог за некоја друга апликација за NFC бесконтактно плаќање која поддржува виртуелна VISA и може да се користи во Македонија?
користам Google Pay за онлине плаќања, во смисол ми се појавува картицата, не мора да ги куцам сите податоци, доволно е контролниот број од 3 цифри што е позади... и Држат резервирани средства 54мкд, мислам 1 $, ... прво функционираше добро, но некој веб сајтови не подржуват а абанката ми ги држи тие 5т4мкд и по месец дена. па прекинав, си куцам сам се...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom