Користење на странска платежна картичка

Член од
16 септември 2007
Мислења
1.479
Поени од реакции
307
Imam stranska kartica paxum (master card) me interesira dali mozam vo nasive banki da prefrlam pari na ovaa kartica mi treba za domen i host ........ ???
eve kako izgleda
paxum karta.jpg
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.986
Pa istecena ti e
A moze da se vnesuvaat pari dokolku imas pejpal koj ne e Makedonski

I ne e zakonski da imas stranska smetka,a ne e bidejki nasive hieni od izvrsiteli nema da mozat da te blokiraat.

Inako vo Mk funksioniram, so germanska smetka i karticka a koja mi ja polnat od banka vo Germanija
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
261
Поени од реакции
254
Kartickata vo germanija glasi na tvoe ime ili na nekoj tvoj poznanik od germanija?

Me interesira i mene za paypal. Kolku znam vo MK moze da se otvori paypal account i da se povrzuva so karticka, no ne sum siguren dali na istata bi dobil sredstva od stranstvo?! Kako freelancer na primer.
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
40
неможеш да добиеш, можеш само да купуваш, а примање и пракање на пари не бива.

али ако ти треба за бизнис ке идеш у бугарија ке рег. фирма, ке плакаш некој ситни пари годишно на адвокат кој што ке ти ја рег. и одржава фирмата и со самата фирма кога ке добиеш банковна сметка ке му речеш на адвокатот да ти отвори пејпал. ова ти е најчисто и најлегално решение, се друго се само крпеници колку да се снајдеш.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.986
Kartickata vo germanija glasi na tvoe ime ili na nekoj tvoj poznanik od germanija?

Me interesira i mene za paypal. Kolku znam vo MK moze da se otvori paypal account i da se povrzuva so karticka, no ne sum siguren dali na istata bi dobil sredstva od stranstvo?! Kako freelancer na primer.
Na moe ime e ama brat mi mi praka pari na nea[DOUBLEPOST=1485780867][/DOUBLEPOST]
неможеш да добиеш, можеш само да купуваш, а примање и пракање на пари не бива.

али ако ти треба за бизнис ке идеш у бугарија ке рег. фирма, ке плакаш некој ситни пари годишно на адвокат кој што ке ти ја рег. и одржава фирмата и со самата фирма кога ке добиеш банковна сметка ке му речеш на адвокатот да ти отвори пејпал. ова ти е најчисто и најлегално решение, се друго се само крпеници колку да се снајдеш.
Ne mora da registrira firma,dovolno e nekoj notar da mu prijavi mesto na ziveenje i otvori smetka vo bugarska banka na koja treba da ima deponirano najmalku 600-700 evra.
Ovaa procedura bese za bugarska lk ili pasos
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
40
така де, не се секавам јас убаво, одамна беше, башка и партнерот што ми е у фирма он ги брка тие работи, битно се завршува работа, консултирај се со адвокат или нотар бугарски и немаш мака.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.479
Поени од реакции
307
Kartica ne e moja ja najdov na internet koga ce napises paxum izleguvat kartici od tamu ja zamav i ja zalepiv na gforumov se razbira deka ce e istecena koj pameten bi stavil svoja kartica pa uste so slika i broevi na nea a da ne e istecena ...boze boze
Nego sega za temava znaci ako stavam pari na mojava kartica hienive ce me pronajdat ne biva ako e taka drug nacin nema ?? zosto paypal pa i da otvoris treba da imas kartica neli e podobro da izvadis kartica vo nasive banki primer master sto se placa vo stranstvo (devizna pretpostavuvam ) platis primer host i ja zatvoris karticava[DOUBLEPOST=1486090411][/DOUBLEPOST]a kako mozat da te najdat ako stavis pari na stranska kartica primer na paxum uplatis primer 20 dolara.... sitno e toa da se zaebavaat so mene pa da dokazuvam od kade mi e itd itd ...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.592
Другар ај пробај пишувај на кирилица и читко, со интерпукциски знаци и логика.
Почнуваш реченица и не знаеш кај иде, беинстормуваш на сред куцање.
По асално формулирај ги прашањава ништо не те разбираме.

И на кирилица насловот друг пат да не го мењам јас.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.171
Поени од реакции
3.498
така де, не се секавам јас убаво, одамна беше, башка и партнерот што ми е у фирма он ги брка тие работи, битно се завршува работа, консултирај се со адвокат или нотар бугарски и немаш мака.
Треба да си бугарски државјанин или можи како македонец да отвориш фирма?
Големи се трошоците?
Имате проблеми со инспекции како кај нас?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.479
Поени од реакции
307
Зошто да отвараш фирма нели можеш одиш во Бугарска банка сакам да отворам paypal ти отварат сметка девизна ти даваат картица и плаќаш за одржување на година дена за картица ??? ( ако имас бг пасош)зошто фирма да отвараш непотребни трошоци треба да плаќаш и придонеси за истата ,,,,фирма не е баш така да се отвори и да немаш трошкови понатаму па уште и во Бугарија[DOUBLEPOST=1486222016][/DOUBLEPOST]
Na moe ime e ama brat mi mi praka pari na nea[DOUBLEPOST=1485780867][/DOUBLEPOST]
Ne mora da registrira firma,dovolno e nekoj notar da mu prijavi mesto na ziveenje i otvori smetka vo bugarska banka na koja treba da ima deponirano najmalku 600-700 evra.
Ovaa procedura bese za bugarska lk ili pasos
Па он кога има бг лична карта и пасош он има место на живеење во Бугарија
 
Член од
5 март 2014
Мислења
140
Поени од реакции
40
може да отвориш како македонец. трошоците беа некој 50-100 евра годишно, ке прашам точно па ке ти кажам покасно. нема проблем со инспекции бидејки фирмата не работи ништо, ја отворив само за да имам банковна сметка и да рег. пејпал, толку. доколку идеш у банка и отвориш банковна сметка како приватно лице и тоа функционира само што (не сум сигурен која беше сумата ама мислам дека беше 1500 евра годишно) ако примиш повекје од 1500 евра годишно или повеке од 1000 евра неднаш или воопшто собираш пари на пејпал сметката и собереш над 1000 евра ти ја блокираат и ти бараат да испратиш некој документ каде што има твое име презиме и место на живеење како сметка за струја, вода, парно и сл. така да ако си до некој 1000-1500 евра годишо немаш мака, доколку си повеке ке морааш фирма бидејки во тој случај ке отвориш бизнис пејпал и како доказ ке им пратиш улица и сл. каде што ти е рег. фирмата, јес да тоа ке биде фиктивна улица али на пејпал им е доволно.

така да ако ти треба за помалку од 1000-1500 евра годишно слободно оди во благоевград, влези во првата банка, покажи им го пасошот и речи им дека сакаш сметка банковна со картичка. по 1 недела оди земи си ја картицката, стави некој 2-3-4 евра колку да можеш да ја потврдиш онаа сума што пејпал ти ја зема при рег. регистрирај ги пејпал како бугарин и нема да имаш проблем.

доколку ти треба за повеке пари а не сакаш да се заебаваш со фирми и сл. одете сите што ги познаваш, мајка ти, татко ти, брат, сестра, девојка итн... и сите нека отворат по една сметка па како се доближуваш до лимитот од 1000-1500 евра менувај ги.

сето ова што ти пишав ти го пишав од искуство, све имам направено и пробано, и функционира. всушност пејпал беше и тоа што ме натера да извадам бугарско државјанство, бидејки бизнисот премногу ми зависи од пејпал.

Треба да си бугарски државјанин или можи како македонец да отвориш фирма?
Големи се трошоците?
Имате проблеми со инспекции како кај нас?
 
На врв Bottom