Користење на енергијата на ветерот

Член од
14 јануари 2006
Мислења
93
Поени од реакции
2
Jas samo rekov deka veternicite vo kombinacija so hidroelektranite moze da pomogne mnogu vo podobruvanje na energetskata sostojba vo makedonija znaci dodeka rabotat veternicite ezerata ce se polnat so voda.A neznam zosto nekoi mislat deka makedonija ima nedostig od struja nas ni treba samo dobar prenos dalnovodi transvormatori i drugo a ne nuklearka sto ce ti e koga site naokolu gradat elektrani na gas na jaglen ako sakate i nuklearki.Nemojte da se sporeduvame so iran so severna korea mislam ne sme isto makedonija e samo kolku edno predgradie na teheran a za nuklearka ti treba masa narod sto ce raboti a ti samo da vrsis probi i dali ce bide ne se znae patem receno koga sme kaj nuklearkite da vi kazam deka reaktorot vo cernobil kade sto se sluci havarijata seuste ne e izgasen i posle petnaeset godini seuste e aktiven iako ukraina ima sredstva kadar i se sto treba sepak nemoze da se spravi a kamo li nie i na krajot nikoj od evropa nema da ti dade dozvola za nuklearka.Toj sto saka nuklearka neka otvore nova tema specijalno za nuklearki i ce vidime kako ce pomine negoviot predlog a ovde e temata za veternici
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Jas samo rekov deka veternicite vo kombinacija so hidroelektranite moze da pomogne mnogu vo podobruvanje na energetskata sostojba vo makedonija znaci dodeka rabotat veternicite ezerata ce se polnat so voda.A neznam zosto nekoi mislat deka makedonija ima nedostig od struja nas ni treba samo dobar prenos dalnovodi transvormatori i drugo a ne nuklearka sto ce ti e koga site naokolu gradat elektrani na gas na jaglen ako sakate i nuklearki.Nemojte da se sporeduvame so iran so severna korea mislam ne sme isto makedonija e samo kolku edno predgradie na teheran a za nuklearka ti treba masa narod sto ce raboti a ti samo da vrsis probi i dali ce bide ne se znae patem receno koga sme kaj nuklearkite da vi kazam deka reaktorot vo cernobil kade sto se sluci havarijata seuste ne e izgasen i posle petnaeset godini seuste e aktiven iako ukraina ima sredstva kadar i se sto treba sepak nemoze da se spravi a kamo li nie i na krajot nikoj od evropa nema da ti dade dozvola za nuklearka.Toj sto saka nuklearka neka otvore nova tema specijalno za nuklearki i ce vidime kako ce pomine negoviot predlog a ovde e temata za veternici
Ветерниците се само “бабини деветини“ за сериозно производство на струја.Е сега доколку сакаш малку да се “зезме“,тогаш може да си правиме муабет за „ветар во магла“,колку да не ни биде досадно,или да не ни студи што би рекле Прилепчани.:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
За да може воопшто да се размислува за поозбилно производство на струја со ветер, треба да се излезе од турболентниот слој блиску до тлото...но тоагаш веќе, иако не загадува, таа техника е НАДВОР ОД МОЖНОСТИТЕ НА БЕДНА МАКЕДОНИЈА...., а како знаете..сиромавиот два пати...море....три и четири пати поскапо плаќа...... :)
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
Dali nekoj znae po kolku se otkupuva prizvedenata struja, kolku za KWh?
Таа струја се вика “зелена“ струја, и се одкупува поскапо од електричната енергија што е произведена во електрани, но како и секогаш, во нашево македонче нема закон за одкупување таква енергија.
Иначе и јас се спремам да направам(овие 2-3 дена) некоја мала ветерница од обично DC моторче со редуктори за во село каде што имаме лозје дека таму нема струја и сакам да ја правам колибата 200% независна од надворешниот свет...:vozbud:
 
Член од
16 јули 2009
Мислења
30
Поени од реакции
11
Апокалипто,

Јас секој ден јадам по 100 грама во ладна вода малку отстојан суров слануток, (од него, со печење се прави леблебијата) и единствено нешто кое е поразлично од другата храна е дека ме тера на прдење исто толку колку и откако ќе изедам една главица суров лук.
Сланутокот има 25% протеини, исто како гравот, а е два пати поефтин од него.
Исто би било и грав да јадам, или било која житарица, доволно откиснати во вода, за да не си ги оштетиш забите.
Компир не сум пробал жив да јадам, не ми се допаѓа неговиот суров вкус.
Инаку, со години сурови ги јадам сите овошја директно или како милк-шејк а зеленчуците како салати и ништо не ми е.
Од билки живи да се јадат опасна е сојата - таа мора термички да се обработи на 170 степени за да и` испадне отровот, тоа го знаат сите животни во светот, па затоа не ја ни јадат, само човекот се нашол многу итер и од отровот создал цела индустрија која произведува соино месо, соино млеко, соино сирење - и така “соја лобито“остварува огромни профити од производи кои ензимски и витамински се безвредни бидејќи се термички обработени..
Јас веќе три години наназад јадам живо месо, свинско мелено, измешано со 20% мелен свеж лук, во форма на ќофтиња го сушам во обичен фрижидер.
Моментално имам 3-4 кила такви ќофтиња направени пред 4-5 месеци, секој ден јадам како деликатес по 1-2, околу 100 грама се фаќа.
Не ми кажувај што пишува во учебниците - тоа се само лаги и заблуди кои ги шират докторите за да имаат се` повеќе пациенти, бидејќи главен генератор на речиси сите болести е исхраната со термички обработена храна.
Нашиот стомак генетски очекува сурова храна, со ензимите и витамините во неа - а ние му сервираме хемиски галиматијас, стуткана храна без ензими и витамини па тој за да ја идентификува и разложи, мора да ангажира ензими и витамини од клетките на нашето тело, а тоа е реверзибилен процес кој метаболизмот го свртува наопаку па не е чудно што доаѓа до заслабнување на имунитетот на телото и до болести.
За здравје преку исхрана прашувај патилци кои се здрави - докторите се стручњаци за болест :helou:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Апокалипто,

Јас секој ден јадам по 100 грама во ладна вода малку отстојан суров слануток, (од него, со печење се прави леблебијата) и единствено нешто кое е поразлично од другата храна е дека ме тера на прдење исто толку колку и откако ќе изедам една главица суров лук.
Сланутокот има 25% протеини, исто како гравот, а е два пати поефтин од него.
Исто би било и грав да јадам, или било која житарица, доволно откиснати во вода, за да не си ги оштетиш забите.
Компир не сум пробал жив да јадам, не ми се допаѓа неговиот суров вкус.
Инаку, со години сурови ги јадам сите овошја директно или како милк-шејк а зеленчуците како салати и ништо не ми е.
Вујко му на Лазар Бараков од Мокрино само на леб и на вода бил, чај не пиел мрсен му бил.
Инаку Лазар Бараков во македонските народни приказни има дојдено со врски т.е. преку вујко му кој што бил од Мокрино :).
Ајде сега сериозно:

Млекото сварено го пиеш или живо непастеризирано? Знеаш дека има болест која се вика бруцелоза и нејзините бруцоли умираат на 68 степени целзиусови?
Истото е и со месото таа болест можи да се најди во месото, и не само таа еден куп други болести, бактерии вируси и триста чуда, па затоа препорачливо е месото термички да се обработи, и јас лично ти го препорачувам тоа како превенција.
За зеленчукот се согласувам дека свеж е најдобар.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
А да земевте и обајцата да дискутирате за ветрот како алтернатива во Македонската криза со енергија,барем на темава?:smir:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
А да земевте и обајцата да дискутирате за ветрот како алтернатива во Македонската криза со енергија,барем на темава?:smir:

Vidi , ako ova kapava jo stavis kontra veter i vrzes nekoe dinamo, moze ke naprai struja za polariziranje na mesoto i unistuvanje na na toa brucelozata...starite Vavilonci taka pravele...taka da..vo temata se...:)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Земјата на сонцето не го користи сонцето

Анализите покажуваат дека со користење на сончевата енергија годишно може да се заштедат 32 милиони евра, колку што чинат и давачките за отворање на 6.874 нови работни места годишно

Единствена стопанска гранка, во светски рамки, која се покажа отпорна на глобалната економска криза е индустријата за соларна енергија.

И не само што е имуна на кризата туку оваа гранка ја намалува невработеноста и генерира економски пораст. Најновите податоци на Европската федерација за соларна и термална енергија (ЕСТИФ) покажуваат рапиден пораст од над 60 отсто на пазарот на ЕУ во оваа област.

Сите други стопански гранки бележат драматични падови. Само лани обртот на финансиски средства во соларната индустрија изнесува повеќе од три милијарди евра, со над 40.000 вработени со полно работно време.

Во услови на криза и рецесија токму соларната индустрија станува најсилниот и најбрз економски стимулатор за земјите од Европа, велат од ЕСТИФ. Со доаѓањето на Барак Обама, и САД своите приоритети ги пренасочија кон зелената опција и обновливите извори на енергија.

Каде е тука Македонија? На опашката на Европа.
Земјата на сонцето не го користи сонцето
Иако се декларираме како земја на сонцето, сé уште не знаеме да ја користиме неговата сила, која ја има во изобилство и е бесплатна. Во Македонија искористеноста на сончевата енергија е помала од 1 отсто, или илјадници пати помалку од другите европски земји. Бројот на постојано вработени лица во соларниот сектор исто така е многу низок и тие безмалку може да се избројат на прсти. Единствена комерцијална соларна централа во Македонија со моќност од 10,2 киловати и годишно производство од околу 22 мегават-часа беше пуштена неодамна и се наоѓа во селото Кадино.

Нејзиниот сопственик Звонко Марковски очекува ваквиот проект за изградба на сончеви централи наскоро да добие поширока примена во целата држава и ја промовира идејата за 10.000 сончеви покриви во Македонија.

- На тој начин и парите и струјата ќе останат во државата. Доколку има странски инвеститор, струјата ќе остане тука, но парите ќе отидат надвор. На ваков начин Македонија ќе добие една огромна соларна централа од 40 мегавати, која ќе произведува чиста зелена струја во наредните 50 години, а ќе се отворат и нови работни места - вели Марковски.

За помасовно користење на сончевата енергија се залага и МАНУ во Стратегијата за енергетика. Навистина е жално Македонија со над 270 сончеви дена во годината да има толку ниско ниво на искористеност на соларната енергија, порачуваат екологистите. За надминување на ваквите состојби Министерството за економија втора година по ред промовира кампањи за инсталирање сончеви колекторски системи, нудејќи субвенции до 300 евра на првите 500 семејства што ќе се јават.
Панели и по ридови
Според заменик-министерот за економија Методиј Хаџи-Васков, едно домаќинство може да заштеди околу 900 денари месечно на сметките за електрична енергија со примена на сончевите колектори.

Голите ридови и запуштени краеви во Македонија треба да се прекријат со сончеви панели. Тоа ќе биде и естетски поубаво и економски поисплатливо, сметаат експертите. Неодамна во пустината Сахара почна реализацијата на мегапроектот „Десертец“, со учество на 20 најголеми светски енергетски компании за поставување сончеви панели, кои треба да ја снабдуваат со струја цела Европа. Од здружението „Солар“ апелираат на јакнење на свеста и засилени институционални мерки за поголема искористеноста на соларната енергија.

- Потребно е да се обезбедат и директни грантови, кредити без или со ниска каматна стапка, како и намалување на даноците. Законите за градба треба да наметнат обврска од постоење на сончеви системи во секоја нова или темелно реновирана зграда - вели Сања Поповска Василевска од „Солар“. Светот веќе одамна сфати дека гасот, нафтата и струјата не се долгорочни опции, бидејќи се премногу скапи. Кај секоја од овие опции зависиш од волјата на снабдувачот, за што најдобар показател е и последната гасна криза во Европа. Најсигурниот снабдувач со енергија останува единствено сонцето. Тоа изгрева секој ден.




Како е во Европа

Барањата за соларно-термална технологија лани во Шпанија пораснале за 58 отсто, во Италија за 28 отсто,Франција за 18 отсто, но најголем чекор има во Германија, каде што пазарот е повеќе од дуплиран, со пораст од 120 отсто.

- Во 2008 година солуциите за соларно термално греење и ладење станаа примамливи во сé повеќе и повеќе земји - вели Оливер Друк, претседател на ЕСТИФ. Токму на ладењето и на греењето отпаѓаат над 50 отсто од вкупните потреби за енергија.




Секоја година се губат по 6.874 нови работни места

Сонцето, освен што грее, може и да вработува. Македонија секоја година за увоз на енергија троши стотици милиони евра. Анализите покажуваат дека со користење на сончевата енергија годишно може да заштедат 32 милиони евра. Претворено во број на работни места оваа заштеда значи 6.874 нови работни места годишно, со плаќање на сите давачки кон државата. Годишниот просек на издатоци што ги плаќа работодавецот по вработен изнесува 283.974 денари или 4.655 евра.





Повластени цени за енергијата добиена од обновливи извори

Искористеноста на обновливите извори на енергија, во кои спаѓа и сонцето, е спомената како една од клучните цели и во Националната стратегија за енергетика со важност до 2020 година. Министерот за економија Фатмир Бесими вели дека МАНУ до крајот на годината треба да подготви посебна стратегија за обновливите извори на енергија. За стимулирање на искористеноста на овие извори, Регулаторната комисија за енергетика усвои четири правилници за купопродажба на енергија произведена од хидроцентрали, ветерни електроцентрали, биогас и фотоволтаични системи. Во согласност со членот 141 од Законот за енергетика операторот на пазарот на електрична енергија е должен да ја откупи произведената енергија од овие извори по повластени таканаречени фидинг-тарифи. За енергијата добиена од сонцето цената е 46 евроценти по киловат-час. Сончевите колекторски системи и компоненти се ослободени од царина, а даночната стапка за нив изнесува 5 отсто. Државните стимулации од 300 евра по семејство за инсталирање сончеви колектори се исто така една од мерките за поголемо искористување на соларната енергија. За жал, онаму каде што сонцето најсилно грее, во Струмица и во Гевгелија, има и најмала заинтересираност за примена на вакви системи. На последниот оглас за субвенционирање најмалку кандидати имаше токму од овие места. Владо Костески, експерт, смета дека за неколку години може да се постигне покриеност од 20 до 30 отсто со колекторски системи на ниво на цела држава.

- Има системи со природна циркулација, кога и колекторот и бојлерот се поставени на таванот, и системи со принудна циркулација, кога колекторот е горе, а бојлерот долу во просторијата. Комплетна инсталација на еден ваков систем со набавка и монтажа чини околу 1.200 евра и во целост ги покрива потребите од топла вода за едно семејно домаќинство во текот на целата година - ни изјави Костески. Вложената инвестиција се враќа брзо преку намалените сметки за струја, тврдат познавачите.

Неодамна и Светската банка сугерираше Македонија да ја зголеми својата енергетска ефикасност.
Автор: Александар С. Димковски

http://www.time.mk/story_d64db93bee_article_3ea961bbd7.html
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па со оглед дека силициумските сончеви панели се прескапи и струјата добиена од нив е 20 пати поскапа од онаа добиена од нуклеарна електрана,може да се замисли како Македонија ќе ја зголеми сопствената енергетска ефикасност.:uvo:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Абе само нуклеарка ништо друго не помага,арно ама шо неможе овде дасе направи е јебига:nerv: ама ај ке гледаме да направиме нешто ко нуклеарка акп ношто више бар оџакот да биде кона нуклеарка
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Абе само нуклеарка ништо друго не помага,арно ама шо неможе овде дасе направи е јебига:nerv: ама ај ке гледаме да направиме нешто ко нуклеарка акп ношто више бар оџакот да биде кона нуклеарка
Ако се сака,се се може,инаку оџаците на РЕК-Битола по ништо не се разликуваат од оџаците на било која нуклеарка.:toe:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Ветерниците се само “бабини деветини“ за сериозно производство на струја.Е сега доколку сакаш малку да се “зезме“,тогаш може да си правиме муабет за „ветар во магла“,колку да не ни биде досадно,или да не ни студи што би рекле Прилепчани.:toe:
Како денес не најдов интернет некаде и да ги прочитам вашите постови па да ви чкрапнам некоја слика од Европа и да видите колку ветерници има овде, никнат нови како печурки после дожд.
Засега нај неискористена енергија од ветрот е во Англија, заради бирократски процедури не знам колку илјади ветерници чекаат да бидат подигнати, стојат на царински паркинзи или се порачани а не испорачани уште? Тоа го знам бидејќи бев неколку дена во Англија и таму имаше емисија токму на таа тема.
Немојте да ја потценувате силата на ветрот или воопшто се што природата ни го дава а ние сме премногу глупави за да го искористиме тоа?

Абе само нуклеарка ништо друго не помага,арно ама шо неможе овде дасе направи е јебига:nerv: ама ај ке гледаме да направиме нешто ко нуклеарка акп ношто више бар оџакот да биде кона нуклеарка
Поголеми се шансите нуклеарка да падне овде од колку да изградат :)
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Ако се сака,се се може,инаку оџаците на РЕК-Битола по ништо не се разликуваат од оџаците на било која нуклеарка.:toe:
Епа иди бре човек до Новаци глеј оџаци мислиси дека се од нуклеарка и волкот сит и офците на број :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom