Корисни "Metro" апликации за Windows 8

Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259


Гледам дека има Windows 8 корисници на форумов, па морав да ја креирам темава.
Поради тоа што 8-ца има свој маркет за апликации, сметам дека темава ќе помогне за секој корисник, особено кога некој не знае што да инсталира или бара препорака за добри/корисни апликации.

Веќе долго време сум присутен на маркетот, следам се што е ново, па можам да издвојам неколку апликации кои мислам дека ќе ви бидат корисни.


1. Messaging

Messaging.jpg

Оваа апликација ја имате со самиот Windows.
Мене лично ептенски ми користи, кога станува збор за избор на Chat клиент.
Се поврзува со акаунти од многу социјални мрежи и работи супер.
Единствен пропуст е тоа што нема шерување на фајлови, но сигурно ова понатаму ќе се корегира.


2. Tweetro

Tweetro.jpg

Моментално, најдобриот Twitter клиент.
Работи многу брзо и стабилно, и е полно со опции.
Потполно го препорачувам, доколку користите Twitter.


3. Skype

Skype.jpg

Со официјалното излегување на Windows 8, Микрософт пушти и метро верзија од Skype.


4. PhotoFunia

PhotoFunia.jpg

Сигурно од некаде ви е познат името на апликацијава. PhotoFunia е онлајн едитор за слики, насочен кон додавање на ефекти. Истата функција ја има и оваа метро апликација.
Многу интересна апликација.


5. TuneIn

TuneIn.jpg

Супер-познатиот сервис за слушање радио, си има своја метро апликација.
Сигурно ве има многу што едноставно не можете да поминете ни ден, без да слушате радио.


6. News Bento

News Bento.jpg

News Bento е RSS читач.
Поради тоа што следам многу tech сајтови, па сакам да ги имам сите новости на едно место, ова е вистинското решение. Најдобриот RSS читач во целиот маркет.


7. ESPN FC

ESPN FC.jpg

Сигурно сите сме заразени со фудбалот.
Апликација каде што можете да следите се од фудбалот.
Резултати, новости и се останато на едно место.


8. Note Sphere

Note Sphere.jpg

Самото име на апликацијата си го кажува своето.
Секогаш сум се наоѓал во ситуација да треба да запишам нешто, па затоа тука е Note Sphere.


9. Save the Date

Save the Date.jpg

Апликација која ќе ви помогни да запамтите одреден датум.
Би ви помогнала многу.


10. 8 Zip

8 Zip.jpg

Сакам да направам архива во најбрз можен начин, без да пристапам на Desktop околината.
Едноставно апликацијава е ЗЕЈТИН.

Ова е мојата листа на апликации кои мислам дека се корисни и би ви помогнале многу.

Која е вашата листа на најкорисни апликации? :)
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Само white noise користам, другите се useless.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Користам Messaging, News, Weather, Mail, Photos, и скоро сите други што доаѓаат со самата инсталација на Windows 8 а јас си ги ставив Skype, Tom & Jerry ( ги има сите епизоди на цртаниот, за братучед ми ја ставив :D ) MetroTweet, 8 Zip, Wikipedia и Multimedia 8. Сега засега толку, нема некој ептен голем избор во сторот ама се надевам со тек на времето се повеќе ќе се полни.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Metro Skype апликацијата неможеле полоша да ја направат! Отвараш и гледаш бел екран со 2-3 опции и листа на контакти (со големи коцкасти слики нормално), а тек па кога ќе кликнеш на контакт за IM, од левата страна голема слика, под нејзе две копчиња за јавување, а другите 2/3 од екранот празен бел простор за чет. Ова изгледа глупаво на мал 17" монитор, можам да замислам како ќе изгледа кај 22" монитор и поголеми :facepalm:

А да, неможеш да се одлогираш... на кој паметен му текнало ова???
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Skype и Messaging е ок за таблет, али на десктоп НИКАКО. И во принцип не гледам некоја корисна "metro" апликација што ќе е корисен на десктоп компјутери за оние луѓе што уствари работат нешто на компјутерот.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Skype и Messaging е ок за таблет, али на десктоп НИКАКО. И во принцип не гледам некоја корисна "metro" апликација што ќе е корисен на десктоп компјутери за оние луѓе што уствари работат нешто на компјутерот.
Ако нема сега, понатаму сигурно че има.
Сега, дека е почеток и нормално, послабо e со апликацииве.
Да видиме како че се движи ситуацијава понатаму...:)

Бај д веј...кои игри си ги инсталиравте? :)
Мој избор: Jetpack Joyride, Parking Mania, EVAC, Gins 4 Hire
Чекам сега да излези Angry Birds: Star Wars (доколку биди бесплатна, супер :D)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Skype и Messaging е ок за таблет, али на десктоп НИКАКО. И во принцип не гледам некоја корисна "metro" апликација што ќе е корисен на десктоп компјутери за оние луѓе што уствари работат нешто на компјутерот.
За таблет/мобилен измислен е ваквиот интерфејс тоа е сигурно. Е сега, има некои метро апликации што добро функционираат и на десктоп, како таа за време и берзата, можда имаше уште некоја.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Нормално, тоа и ми беше зборот но тоа не е нешто ново. Ако ми е за такви "информативни" апликации ќе користам некоја друга програма како rainmeter што уствари нуди многу повеќе опции :)
Лично метро користам само да ги организирам тие прогами што ги користам често за брз пристап, пребарување на нешто и тоа..друга корист не гледам....а за луѓе што цел ден висат на фб и други страни..има и ќе има еден куп интересни апликаци:)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
А добро бе што сакате вие? Пред 4 дена беше официјално пуштен Windows 8 во употреба и вие одма сакате право се да биде како подмачкано и дотерано до перфекција? Па почекајте малце, сигурен сум дека за брзо време ќе има нови Metro апликации а веќе постоечките ќе ги надградат и подобрат со неколку нови апдејти. Не бидете тесни души...
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
А добро бе што сакате вие? Пред 4 дена беше официјално пуштен Windows 8 во употреба и вие одма сакате право се да биде како подмачкано и дотерано до перфекција? Па почекајте малце, сигурен сум дека за брзо време ќе има нови Metro апликации а веќе постоечките ќе ги надградат и подобрат со неколку нови апдејти. Не бидете тесни души...
Точно така, почнаа веќе сите да најавуваат апликации (како твитер, и многу други)
Ќе се зголеми интересот на девелоперите и ќе имаме добри апликации :)
До тогаш, ќе мора да тераме вака, односно со оние апликации кои моментално се достапни на Store-от.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
кој уствари користи Windows 8 ??

-горд корисник на XP
Гарант си сеуште и горд корисник на Нокиа со Симбиан? И Нишките телевизори ти се уште најдобри ;)
 
Член од
19 јуни 2012
Мислења
404
Поени од реакции
417
Ако убаво, остани си во 2001-ва.
со Windows XP ама можам да се пофалам дека сум понапреден од тебе ;)
--- надополнето: 1 ноември 2012 во 13:45 ---
Гарант си сеуште и горд корисник на Нокиа со Симбиан? И Нишките телевизори ти се уште најдобри ;)
NEIN ! Користам Андроид ОС и LCD ТВ .|.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom