Копа Америка 2019

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    96

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.094
Поени од реакции
9.679
Бидејќи не видов никаде тема за Копа Америка еве овде нека се дискутира за натпреварувањето. Накратко, ова е 46то издание на Копа Америка.Се одржува во Бразил. Актуелни шампиони се Чиле освојувајќи 2 пати со ред во 2015та и 2016та. Следната година повторно ќе се одржи во Колумбија и Аргентина и ќе се одржува на секои 4 години усогласено со Европското.

Група А
Бразил
Перу
Венецуела
Боливија

Група Б
Аргентина
Колумбија
Парагвај
Катар

Групца Ц
Уругвај
Еквадор
Јапонија
Чиле

Доколку веќе има тема, тој што ја отворил нека се извини, админите нека му ја избришат и нека се префрли дискусијата овде :D
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Namesto da si igraat 10te repki sto stvarno se od j.amerika podeleni vo 2 grupi po 5 i posle u polufinale prvite 2 da idat, oni kanat 2 repki izvan svoe takmicenje.. A pak ke imas 5 utakmici vkupno do finale, i ovoj sistem ja so go kazav i momentalniot..
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.094
Поени од реакции
9.679
Ти си магистер, тие што одлучуваат се со средно, затоа :icon_lol:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Namesto da si igraat 10te repki sto stvarno se od j.amerika podeleni vo 2 grupi po 5 i posle u polufinale prvite 2 da idat, oni kanat 2 repki izvan svoe takmicenje.. A pak ke imas 5 utakmici vkupno do finale, i ovoj sistem ja so go kazav i momentalniot..
Нема поглуп систем од непарен број тимови во една група.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Ama aj eve logicki gledano.. imas grupa od 4 ekipi sto 3 idat dalje, pa mozes da imas 0 bodovi i posledno kolo da pobedis i da se protnes i na kraj da osvois.. Vaka ke ima pojaki utakmici i povekje zalaganje na igracite za da se dokopaat do toa 2ro mesto u grupa.. vaka so ovoj sistem kurtasak od prvenstvo e..[DOUBLEPOST=1560719390][/DOUBLEPOST]
Нема поглуп систем од непарен број тимови во една група.
Pa jebiga, koj im kurac sto se 10 drzavi na cel kontinent (znam deka se vkupno 13)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Ama aj eve logicki gledano.. imas grupa od 4 ekipi sto 3 idat dalje, pa mozes da imas 0 bodovi i posledno kolo da pobedis i da se protnes i na kraj da osvois.. Vaka ke ima pojaki utakmici i povekje zalaganje na igracite za da se dokopaat do toa 2ro mesto u grupa.. vaka so ovoj sistem kurtasak od prvenstvo e..
Две најдобри од третопласираните идат понатаму.
Напротив, баш со тој систем ќе биде курташак првенство затоа што увек ќе има мучки и жалби која репрезентација да не игра последна односно да има 3-4 дена пауза.


Pa jebiga, koj im kurac sto se 10 drzavi na cel kontinent (znam deka se vkupno 13)
12 држави се.
Сигурно не очекуваш Гвајана или Суринам да настапат.
Све што знае да спортува во Суринам иде во Холандија да живее.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Две најдобри од третопласираните идат понатаму.
Напротив, баш со тој систем ќе биде курташак првенство затоа што увек ќе има мучки и жалби која репрезентација да не игра последна односно да има 3-4 дена пауза.




12 држави се.
Сигурно не очекуваш Гвајана или Суринам да настапат.
Све што знае да спортува во Суринам иде во Холандија да живее.
13 se ja ispusti francuska gvajana..
Bas nema da e kurtasak, posto imas malku mesta sto idat dalje a vaka 3 od 4 pak se mnogu.. pogledni sea evropskoto u21 bukvalno samo prviot u grupata ide dalje (samo edna vtoro plasirana ke ide dalje) pa kvalitetot e pojak, pogolemo zalaganje imas, borba na sekoja tekma.. ako idat 3 od 4 ondak me boli kur, so 1 pobeda u grupa mozam da osvojam..
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Ja seriozno glasav za Urugvaj, bez obid za trolanje. Mnogu iskusna ekipa imaat, odbranata im e koska, napadot isto, soliden sreden red, dolgo igraat zaedno povekjeto igraci... Normalno Brazil e prv favorit ama nema da me cudi da osvoi Urugvaj.

Katar gi iskina Paragvaj preeska, pozitivno me iznenadija Katarcite za razlika od Paragvaj koj e dno dna. Kardozo go vratile u repka :pos:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
финале Уругвај - Аргентина ? :pos:
 
Ф

Флеш

Гостин
Аргентина изгуби ја ...шо ви е .... Ко Филе Топки сте:LOL: Утепан Меси:ROFLMAO:

Уругвај гази 1-0:aplauz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom