Копа Америка 2019

Дискусија во форумот 'Фудбал' започната од Rosemberg, 16 јуни 2019.

?

Шампион?

 1. Бразил

  26,0%
 2. Аргентина

  18,8%
 3. Уругвај

  28,1%
 4. Колумбија

  18,8%
 5. Чиле

  1,0%
 6. Некоја од останатите ќе изненади

  7,3%
 1. Rosemberg

  Rosemberg Психопат

  Член од:
  15 февруари 2010
  Мислења:
  10.511
  Допаѓања:
  7.945
  Бидејќи не видов никаде тема за Копа Америка еве овде нека се дискутира за натпреварувањето. Накратко, ова е 46то издание на Копа Америка.Се одржува во Бразил. Актуелни шампиони се Чиле освојувајќи 2 пати со ред во 2015та и 2016та. Следната година повторно ќе се одржи во Колумбија и Аргентина и ќе се одржува на секои 4 години усогласено со Европското.

  Група А
  Бразил
  Перу
  Венецуела
  Боливија

  Група Б
  Аргентина
  Колумбија
  Парагвај
  Катар

  Групца Ц
  Уругвај
  Еквадор
  Јапонија
  Чиле

  Доколку веќе има тема, тој што ја отворил нека се извини, админите нека му ја избришат и нека се префрли дискусијата овде :D
   
  На ob1, MiteReal, Splendora и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. Vori

  Vori

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  6.023
  Допаѓања:
  4.204
  За Бразил гласаат само помодари :cool:
   
 3. Сладоледџија

  Сладоледџија Ванила & Чоколадо

  Член од:
  8 декември 2009
  Мислења:
  10.141
  Допаѓања:
  5.197
  Namesto da si igraat 10te repki sto stvarno se od j.amerika podeleni vo 2 grupi po 5 i posle u polufinale prvite 2 da idat, oni kanat 2 repki izvan svoe takmicenje.. A pak ke imas 5 utakmici vkupno do finale, i ovoj sistem ja so go kazav i momentalniot..
   
  На Rosemberg му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Rosemberg

  Rosemberg Психопат

  Член од:
  15 февруари 2010
  Мислења:
  10.511
  Допаѓања:
  7.945
  Ти си магистер, тие што одлучуваат се со средно, затоа :icon_lol:
   
 5. Сладоледџија

  Сладоледџија Ванила & Чоколадо

  Член од:
  8 декември 2009
  Мислења:
  10.141
  Допаѓања:
  5.197
  Tipicni latino ameri
   
  На ЈуријАркадиевич и Rosemberg им се допаѓа ова.
 6. SK-92

  SK-92

  Член од:
  11 октомври 2010
  Мислења:
  948
  Допаѓања:
  898
  Нема поглуп систем од непарен број тимови во една група.
   
 7. Сладоледџија

  Сладоледџија Ванила & Чоколадо

  Член од:
  8 декември 2009
  Мислења:
  10.141
  Допаѓања:
  5.197
  Ama aj eve logicki gledano.. imas grupa od 4 ekipi sto 3 idat dalje, pa mozes da imas 0 bodovi i posledno kolo da pobedis i da se protnes i na kraj da osvois.. Vaka ke ima pojaki utakmici i povekje zalaganje na igracite za da se dokopaat do toa 2ro mesto u grupa.. vaka so ovoj sistem kurtasak od prvenstvo e..
  --- Споено дупло мислење, 16 јуни 2019 ---
  Pa jebiga, koj im kurac sto se 10 drzavi na cel kontinent (znam deka se vkupno 13)
   
  На MiteReal му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SK-92

  SK-92

  Член од:
  11 октомври 2010
  Мислења:
  948
  Допаѓања:
  898
  Две најдобри од третопласираните идат понатаму.
  Напротив, баш со тој систем ќе биде курташак првенство затоа што увек ќе има мучки и жалби која репрезентација да не игра последна односно да има 3-4 дена пауза.


  12 држави се.
  Сигурно не очекуваш Гвајана или Суринам да настапат.
  Све што знае да спортува во Суринам иде во Холандија да живее.
   
 9. Сладоледџија

  Сладоледџија Ванила & Чоколадо

  Член од:
  8 декември 2009
  Мислења:
  10.141
  Допаѓања:
  5.197
  13 se ja ispusti francuska gvajana..
  Bas nema da e kurtasak, posto imas malku mesta sto idat dalje a vaka 3 od 4 pak se mnogu.. pogledni sea evropskoto u21 bukvalno samo prviot u grupata ide dalje (samo edna vtoro plasirana ke ide dalje) pa kvalitetot e pojak, pogolemo zalaganje imas, borba na sekoja tekma.. ako idat 3 od 4 ondak me boli kur, so 1 pobeda u grupa mozam da osvojam..
   
 10. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  18.781
  Допаѓања:
  43.707
  Во духот на Јужноамериканскиот фудбал, сакам Јапонија да освои...
   
  На Aexil Kong, Sasa Ilic и Сладоледџија им се допаѓа ова.
 11. LostParadise

  LostParadise

  Член од:
  17 мај 2016
  Мислења:
  1.309
  Допаѓања:
  1.199
  Би сакал Аргентина да освои
   
 12. Vori

  Vori

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  6.023
  Допаѓања:
  4.204
  Weaboo :P
  --- Споено дупло мислење, 17 јуни 2019 ---
  Тоа е таа екипа снова .... УРУГВАЈ :zver:
   
  На The_Master_NeptuNE >:D му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  28.355
  Допаѓања:
  61.515
  Ja seriozno glasav za Urugvaj, bez obid za trolanje. Mnogu iskusna ekipa imaat, odbranata im e koska, napadot isto, soliden sreden red, dolgo igraat zaedno povekjeto igraci... Normalno Brazil e prv favorit ama nema da me cudi da osvoi Urugvaj.

  Katar gi iskina Paragvaj preeska, pozitivno me iznenadija Katarcite za razlika od Paragvaj koj e dno dna. Kardozo go vratile u repka :pos:
   
  На Sasa Ilic, Васил МКД, Ska Maniac и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. MiteReal

  MiteReal

  Член од:
  17 август 2009
  Мислења:
  974
  Допаѓања:
  457
  финале Уругвај - Аргентина ? :pos:
   
 15. Vori

  Vori

  Член од:
  23 март 2009
  Мислења:
  6.023
  Допаѓања:
  4.204
  Аргентина изгуби ја ...шо ви е .... Ко Филе Топки сте:LOL: Утепан Меси:ROFLMAO:

  Уругвај гази 1-0:aplauz:
   

Сподели преку: