Концерти - импресии , доживувања , дешавки

Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.581
Поени од реакции
3.590
На кој концерт сте отишле последен пат , и на кој сакате да одите во иднина ? Споделете ваши импресии , доживувања , дешавки.
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 00:59 ---
Јас последен пат бев на Exit 2012. Бев волонтер таму. Guns n' Roses , New Order , Duran Duran ... едноставно лудница. Вреди да се доживее.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Teмата е добра, само што јас би ја проширил Концерти/Свирки, чисто ради поголема можност за пишување.
Иначе на Хладно Пиво во Битола, август беше некаде 24 чинам. Импресии, без разлика на тоа што нивната музика е оценувана као несериозна, глупава, тие се бенд од детството и како такви ми имаат посебен шмек и ми причинуваат задоволство донекаде. Иначе супер беше, претходно во паркчето со друштвото се напивме бело вино(од кое имав малку мака во рипањето пред бина, во главава ме пристега). Луѓето си изрокаа поштено околу 2 часа и нешто, од нови неколку песнички, до постари хитови, попанкерските мислев, побрзите и така радосната дружина се забавуваше до кај 2 часто и 30 минути, така нешто фати. Претходно беа Фолтин и Рамбо, онака ги проследив од трибини, си чував силата :) Народ имаше задоволително, околу 2000 можи да речам или 1500.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
На кој концерт сте отишле последен пат , и на кој сакате да одите во иднина ? Споделете ваши импресии , доживувања , дешавки.
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 00:59 ---
Јас последен пат бев на Exit 2012. Бев волонтер таму. Guns n' Roses , New Order , Duran Duran ... едноставно лудница. Вреди да се доживее.
за жал и последен егзит. и јас бев таму. гнр беа чисто срање (од 1-10) едвај 1.
а ваљда идам на рамштајн во белград во април. бев и 2010 во белград на нив и ....... воодушевен, невидена пиротехника.
најдобар концерт во ск, ...apocalyptica, на бившото клизалиште.
the best ever...... matallica во софија. турнејата за st. anger
worst ever....... инџија 2009, ред хот чили пеперс направија да ги фрлам сите нивни цд-а. нај-преценет бенд евер.
наскоро има концерт и depeche mode, ...... одлични се, ИДЕТЕ, НЕМА ДА ЗГРЕШИТЕ
последен- лајбах и мизар на сајмиште пред 2 месеца
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.581
Поени од реакции
3.590
за жал и последен егзит. и јас бев таму. гнр беа чисто срање (од 1-10) едвај 1.
а ваљда идам на рамштајн во белград во април. бев и 2010 во белград на нив и ....... воодушевен, невидена пиротехника.
најдобар концерт во ск, ...apocalyptica, на бившото клизалиште.
the best ever...... matallica во софија. турнејата за st. anger
worst ever....... инџија 2009, ред хот чили пеперс направија да ги фрлам сите нивни цд-а. нај-преценет бенд евер.
наскоро има концерт и depeche mode, ...... одлични се, ИДЕТЕ, НЕМА ДА ЗГРЕШИТЕ
На Depeche Mode сум во план да одам и баш ме интересира од форумов некој дали ке оди. А разбрав демек Linkin Park ке иделе во мај во Белград , ама нема ништо официјално сега за сега.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
"Mono" ne odbegnaa vo ovogidnesnata turnea. Srbija, Hrvatska, Grcija se na schedule....Makedonija? Jok!...
Izgleda ne im se svide toa sto go vidoa pred 2 godini koga bea ovde

A za pogolemi iminja da ne pravi zbor..
Svesni ste deka nikogo ne nosat vo Makedonija?!? Avalon se svrte 100% na Srpski pazar
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
сум бил на ДМ во софија и ако можеш земи fan-pit карта. од блиску, гахан на увце да ти пее :D
--- надополнето: 21 јануари 2013 во 01:35 ---
"Mono" ne odbegnaa vo ovogidnesnata turnea. Srbija, Hrvatska, Grcija se na schedule....Makedonija? Jok!...
Izgleda ne im se svide toa sto go vidoa pred 2 godini koga bea ovde

A za pogolemi iminja da ne pravi zbor..
Svesni ste deka nikogo ne nosat vo Makedonija?!? Avalon se svrte 100% na Srpski pazar
проста причина е тоа што белград и софија се веќе одамна етаблирани во светот. и ако си приметил, ако иде во софија, не иде во белград. и обратно. дури и загреб е одбегнат. ако оде во загреб, тогаш белград никако. и рака на срце, прво ние немаме капацитет (локација) каде да организираме така голем концерт. второ, премал пазар сме. и трето немаме квалитет за тоа. ги спомна авалон, они УЧАТ сега. и брзо учат. можда еден ден и ќе најдеме начин да привлечеме големи имиња, ама во моментов не е време за тоа.
еве прост пример, замисли ја бугарија со своите милионски жители, мислиш дека би дошле 15-20 илјади за концерт? не, никако. или пак од србија уште толку? големите имиња имаат големи концерти, 30 000 + а во мкд на неколку пати дојдоа големи имиња и што се случи? од 2000 до 7000. ништо повеќе. кои се големи имиња? па прво продиџи, па како последни нека бидат зи зи топ. меѓувреме и апокалиптика, па ману чао ////ух касно е не ми работи мозокот да ми текне за други.
 
W

Werther

Гостин
за жал и последен егзит. и јас бев таму. гнр беа чисто срање (од 1-10) едвај 1.
а ваљда идам на рамштајн во белград во април. бев и 2010 во белград на нив и ....... воодушевен, невидена пиротехника.
најдобар концерт во ск, ...apocalyptica, на бившото клизалиште.
the best ever...... matallica во софија. турнејата за st. anger
worst ever....... инџија 2009, ред хот чили пеперс направија да ги фрлам сите нивни цд-а. нај-преценет бенд евер.
наскоро има концерт и depeche mode, ...... одлични се, ИДЕТЕ, НЕМА ДА ЗГРЕШИТЕ
последен- лајбах и мизар на сајмиште пред 2 месеца
И јас бев на Апокалиптика,еден од најдобрите концерти некогаш одржани во Македонија.

И ДФЛ,добро пројдоа како пред-група.Според мене ДФЛ и најголем успех имаат постигнато од македонските метал бендови.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Последен гледан концерт: Каролина анплагд - декември 2012. И фино си поминав, одличен концерт.

Што би сакал да идам... хух. тешко прашање :)
- Металика би сакал да ги видам у живо.
- Карл Кокс. (неколкупати има доаѓано у СК ама го пропуштав) За помладите генерации кратко инфо: Тоа што е Ѓорѓи Колозов за Македонски Народни Приказни, тоа е Карл Кокс за техното.
- И Лорен Гарние. 2008ма на два пати за малку не му отидов. Првин го пропуштив кога беше во Колосеум затоа што друштвото сакаше да иде на трибјут ту Марли у Кастро, а втор пат на EXIT, настапуваше на вториот ден а јас таму стигнав дури на последниот.
- Роби Вилијамс :)
- Снуп Дог
- Баста Рајмс

Толку ми текнуваат сеа за сеа. Добар дел од бендовите што ги свиѓам ги иам видено у живо :)

Од концерти што највеќе ми напраиле ќејф би ги издвоил:
Продиџи 2005та на Саем. Во првите редови не се дишеше кислород, се дишеше адреналин.
Ману Чао на Лизгалиште 2002, го имам пишувано ова некаде и порано, сеа на кратко дека тоа е еден од најдолгите концерти на еден бенд на кои сум бил.
Дино Псарас во МКЦ, 2006та
Лени Кравиц во Охрид 2008ма ова беше и концерт и роуд трип. Со сестрата на мојот најдобар другар имавме само карти, и таа во меѓувреме успеа да најде превоз до Охрид. Се останато беше чиста импровизација, ама ТоБ си поминавме :)
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
349
Поени од реакции
350
Последен концерт ми беше Laibach и Мизар (17.11.2012).

Планирани концерти за иднина:
- Rammstein (Белград или Софија, уште немам одлучено)
- Helloween + Gamma Ray (Софија)
- Sabaton (Софија)
- Roger Waters (Белград или Софија, уште немам одлучено)
- Ѓорѓе Бaлaшевиќ (Скопје)
- Brutal Assault Festival (Чешка, 50% шанси дека ќе одам)

А сега фалењето :vozbud: :
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
На ЈLO последен пат во Белград инаку ... Жељко Јоксимович(2 пати),Кирил Џајковски(2 пати),Цеца(6 пати),Харис.Џ( 1),Петар Грашо (1),ЛепА Брена(1),Тоше(1),Горан Брегович(1),Бјело дугме(2),Црвена јабука(1),Дивлје јагоде(1),парни валјак(1),Бајага(1),прлјаво казалиште(1),Карлеуша,Цвија и Елитни одреди(1),Кемал Монтено(1) ...не ми текнуе на др
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.606
Поени од реакции
10.846
Последен ми беше Опет во Софија, почетокот на март. Феноменално нешто, сеуште сум без коментар за тој концерт. Во иднина планирам да одам на се што ми фаќа око искрено и се што сум слушал и поштувал во животов, реално за тоа и се оди на концерти нели :icon_mrgr:
А досега сум поминал и сито и решето од Блек Сабат, преку Вајт Снејк, Парпл, Арктик Манкис, Корн, Моби, Пети Смит, Меднес, Секс Пистолс, Нерд, Најтвиш, Креатор, Машин Хед, Гад Форбид, Госип, Паблик Енеми, Африка Бамбата, Гогол Бордело, Џулиет Луис, Тито ен Тарантула, Орбитал, Крафтверк, Продиџи...и немам мозок да памтам уште што се не. Од клаберски аспект, журки и фестивали не спомнувам, нема потреба.
Секаде ми се дешава истата еуфорија и адреналин, секаде сакам да испоубијам се околу мене од радост :icon_lol: секаде се дерам и останувам без глас и секаде ми е мило што гледам уште еден тон луѓе кои дошле со истата причина како и јас, со што се ствара една хармонија и убава енергија која не би ја менувал за ништо.
Концерт е исто ко утакмица, одиш се дереш, се трошиш и празниш и се враќаш дома задоволен ко да си имал секс со 2 јапанки, феноменално.
Следна мисија ми се Слеер, морам да ги гледам.
 
M

Moon Child

Гостин
Последен ми беше Опет во Софија, почетокот на март. Феноменално нешто, сеуште сум без коментар за тој концерт. Во иднина планирам да одам на се што ми фаќа око искрено и се што сум слушал и поштувал во животов, реално за тоа и се оди на концерти нели :icon_mrgr:
А досега сум поминал и сито и решето од Блек Сабат, преку Вајт Снејк, Парпл, Арктик Манкис, Корн, Моби, Пети Смит, Меднес, Секс Пистолс, Нерд, Најтвиш, Креатор, Машин Хед, Гад Форбид, Госип, Паблик Енеми, Африка Бамбата, Гогол Бордело, Џулиет Луис, Тито ен Тарантула, Орбитал, Крафтверк, Продиџи...и немам мозок да памтам уште што се не. Од клаберски аспект, журки и фестивали не спомнувам, нема потреба.
Секаде ми се дешава истата еуфорија и адреналин, секаде сакам да испоубијам се околу мене од радост :icon_lol: секаде се дерам и останувам без глас и секаде ми е мило што гледам уште еден тон луѓе кои дошле со истата причина како и јас, со што се ствара една хармонија и убава енергија која не би ја менувал за ништо.
Концерт е исто ко утакмица, одиш се дереш, се трошиш и празниш и се враќаш дома задоволен ко да си имал секс со 2 јапанки, феноменално.
Следна мисија ми се Слеер, морам да ги гледам.
Те мразам :icon_lol:
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.943
Електронските журки заземаат најголем дел од мојот календар. Кога сме кај комерцијалните групи и изведувачи ептен сум ограничен и вкусот ми е доста истенчен, како на некои од поомилените би одел единствено на No Doubt (Gwen Stefani), Avril Lavigne, Katie Melua, Natalie Imbruglia, Lena Meyer-Landrut, Jelena Rozga и сл. Инаку ако треба да издвојам некои, тогаш ..

Најдобра журка : Пол ван Дајк 2009та во Софија - ПОРНИЧ. Одличен провод, прекрасна атмосфера, незаборавен дожиљај. Царот ни го рокна секое подвижно ткиво.

Најлоша журка : Давид Гета 2011та во Охрид - КАТАСТРОФА. Иронично е тоа што пред година дена му бев (со голем скептицизам) во Метрополис, ама таа беше стварно квалитетна журка со јако изгланцан сет. Во Охрид се осеќав како да имам пуштано антена5 и неколку будали ми светаат со ласери пред очи. Многу, многу лошо и неквалитетно беше .. Со исклучок на средношколците, они уживаа мислам.

Пропуштен и непрежален настап : Faithless во Универзална (2010та мислам дека беше). Се најдов во Скопје тој ден, финансии имаше, ама пресудија слабата организација и ненавременото инфо. Жив се изедов таа вечер, посебно знаејќи дека им беше последна тура пред распадот. Уште ми е многу криво за ова :( :( ..

Наредна журка на која одам : АСОТ во Софија на 8ми Март :vozbud:. Билетите ги добив како роденденски поклон пред два дена, едвај чекам. Со Армин до сега ниту еднаш не се погодив, ни во Колосеум кога доаѓаше, ниту лани во Охрид на ГБФ. Е сега нема каде да бега :) , ептен јако го начекав. Плус во комбинација со Dash Berlin-Ferry Corsten-Myon & Shane54 !! Леле леле ќе биде лудница, одличен почеток на сезоната ќе биде.
 
M

MrzaRules

Гостин
Наредна журка на која одам : АСОТ во Софија на 8ми Март :vozbud:. Билетите ги добив како роденденски поклон пред два дена, едвај чекам. Со Армин до сега ниту еднаш не се погодив, ни во Колосеум кога доаѓаше, ниту лани во Охрид на ГБФ. Е сега нема каде да бега :) , ептен јако го начекав. Плус во комбинација со Dash Berlin-Ferry Corsten-Myon & Shane54 !! Леле леле ќе биде лудница, одличен почеток на сезоната ќе биде.
Заради овоа те мразам и ти љубоморам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom