Концентрација на сред испит

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.418
Поени од реакции
459
Секој пат, без разлика дали станува збор за испит или колоквиум - првите неколку минути сум скроз сконцентриран, а потоа во мозокот почнуваат да ми се вртат песни и сосема други не релевантни работи со самиот испит/колоквиум.

Не ме интересира зошто е тоа така, туку ме интересира како да престанам да мислам (или како да се вежбам за да престанам) на сосема трети работи од задачата која ми е зададена на испит?

Задачите се од тип програмирања и математички задачи, не теоретски прашања.

Ве молам,без тролање.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.002
Поени од реакции
9.151
Кога учиш, кога ги решаваш истите тие задачи дома, го имаш ли истиот проблем? Мислиш ли тогаш на други нерелевантни работи? Или уште поважно, дозволуваш ли неважни работи да ти го одвлечат вниманието тогаш? Ако да, тогаш тука ти лежи зајакот.
 

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.333
Поени од реакции
2.774
Ja koga sednuvam da ucim probuvam da mislam samo na zadacite sto se zadadeni. Dokolku odleta pametot vikam vo sebe skoncentriraj se. Vo pocetok e malku tesko no na sekoe drugo razmisluvanje od zadadenoto vikaj skoncentriraj se. Uspeva. Vo pocetok poveke pati kazuvas ama posle so tek na vreme se namaluva toj zbor. :) se nadevam pomagam so ova nekako :)
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
999
Поени од реакции
3.099
За концентрација пред учење користам еден многу чуден метод.
Ја затемнувам собата, ја пуштам moonlight sonata на repeat. Земам фен за сушење коса.
Легнувам, го пуштам фенот да дува во мене и го оставам мозокот на пасење едно 20-30 мин. Покушавам тотално да се опуштам и после тоа сум спремен и концентриран да учам.

Иначе исто зборам за математика, програмирање итн.
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.541
Поени од реакции
3.018
За концентрација пред учење користам еден многу чуден метод.
Ја затемнувам собата, ја пуштам moonlight sonata на repeat. Земам фен за сушење коса.
Легнувам, го пуштам фенот да дува во мене и го оставам мозокот на пасење едно 20-30 мин. Покушавам тотално да се опуштам и после тоа сум спремен и концентриран да учам.

Иначе исто зборам за математика, програмирање итн.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.730
Поени од реакции
15.248
Кај мене е скроз обратно. :D

Ја на пример додека учам никоаш не учам со цел мозок. Нон стоп ми се врти нешто низ глава. Нон стоп прекинувам, само нешто јадам, само нешто летам натака навака со мислите. Али коа е испит, дали од моментот не знам, ама концентрација ме пука ко адреналин за време на банџи џамп. Тука се и вадам јас.. Последниот колоквиум математика ја сфатив задачата баш на колоквиум, иако не можев да ја сфатам додека вежбав. Sick.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
5.178
Поени од реакции
6.116
Не е за тролање темата бе дефинитивно. Не знам и други луѓе ми го споменале ова по што и јас се тешам. Колку стареам се потешко наоѓам концентрација. И тешко ми оди, се сеќавам прва втора средно кога седнував навистина седнував и немав проблеми со ништо. Спомена некој ни се вртат во глава де жени де ова де она, дали дека посериозни ни се проблемите, или не знам што е.
Индивидуално е, или си силен да надминиш и да ја најдиш и таа најмала можна концентрација или отиде испиотот. А баш таа концентрација мислам за време на испитот доаѓа од колку доволно си спремен за истиот, со исклучоци нормално, среќа, има некои екстра интелегантни и слично..
Повеќе време посветување на струката мислам е решението.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.968
Поени од реакции
29.583
Kaсни си чоколадо за кување, пивни зелен чај, ако имаш калинка уште поубо.
Исто ако имаш мразче, постави го или кај грлото кај шо го сеќаваш пулсот, или кај шо ти земаат крв од вена(ова е подобро оти од првото можиш да воспалиш крајници). И држи го така некоја минута, можиш пример во најлонче да го завиткаш да не пропушта да се топи внатре.
На овој начин ќе го изладиш умот и со чиста глава ќе појдиш на полагање, што секако е предност земајќи го во предвид фактот дека ќе се оттарасаш од ,,наездата" непотребни мисли.

Што се однесува до самоконцентрацијата, се вежба. Воедно е проблем што со преокупација може да зема се поголем и поголем замав, сличен курац со оние кои пишуваат во љубовни проблеми како тоа к.. не им станувал кога излегувале со женска пошто само мислеле на тоа, да не не им се дигни.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.418
Поени од реакции
459
Си претпоставував дека само-концентрацијата се вежба и треба упорно да си викаш да не го праиш тоа што те дистрахира.
Кога учиш, кога ги решаваш истите тие задачи дома, го имаш ли истиот проблем? Мислиш ли тогаш на други нерелевантни работи? Или уште поважно, дозволуваш ли неважни работи да ти го одвлечат вниманието тогаш? Ако да, тогаш тука ти лежи зајакот.
Инаку да, кога учам дома е така. Кога идам на факс у некои од предавалните да вежбам - е сосема поинаку. Иако и таму имам нет, далеку сум посконцентриран одколку дома.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
4.087
Поени од реакции
13.230
Ви се чудам како можете на испит да немате концентрација. Јас на испит сум како кокаин да сум шмркнал. Сите сетила се на максимум. Трето око имам отворено. И четврто дури почнува да прогледува.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.418
Поени од реакции
459
Ви се чудам како можете на испит да немате концентрација. Јас на испит сум како кокаин да сум шмркнал. Сите сетила се на максимум. Трето око имам отворено. И четврто дури почнува да прогледува.
Дај малце од таа роба и ја да ја користам :D
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.002
Поени од реакции
9.151
Инаку да, кога учам дома е така. Кога идам на факс у некои од предавалните да вежбам - е сосема поинаку. Иако и таму имам нет, далеку сум посконцентриран одколку дома.
Најлесно решение за проблемот ти е да учиш по читални, штом имаш колку-толку концетрација таму би требало да ти се зголемува со тек на време.

Следно пробај да си направиш таква слична атмосфера и дома и да ја намамиш и таму концетрацијата. Нека ти влегува сестра ти на секои половина саат како демек и она доаѓа да учи, обуј чевлите по дома, задржувај гасови, прави се` што треба за да се чувствуваш како да не си дома.

Инаку прво правило треба да ти биде дека учење и интернет се дисјунктни поими. Не може едното со другото. Како сакаш да се сконцетрираш ако цело време чекаш да ти врати таа згодната колешка?

И изгледај го ова:
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.418
Поени од реакции
459
Најлесно решение за проблемот ти е да учиш по читални, штом имаш колку-толку концетрација таму би требало да ти се зголемува со тек на време.

Следно пробај да си направиш таква слична атмосфера и дома и да ја намамиш и таму концетрацијата. Нека ти влегува сестра ти на секои половина саат како демек и она доаѓа да учи, обуј чевлите по дома, задржувај гасови, прави се` што треба за да се чувствуваш како да не си дома.

Инаку прво правило треба да ти биде дека учење и интернет се дисјунктни поими. Не може едното со другото. Како сакаш да се сконцетрираш ако цело време чекаш да ти врати таа згодната колешка?

И изгледај го ова:
...
Обожавам вакви видеа! Фала ти многу на советите! Малце е тешко бидејќи ФИНКИ е захтевен факултет во кој се' се базира преку компјутери и интернет, но ќе пробам да најдам некоја средина меѓу сето тоа.
Ќе пробам да се концентрирам повеќе на она што следи.
 
На врв Bottom