Конфликтот во Сирија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Russian military questions US account of raid that killed ISIS leader
From CNN's Nathan Hodge and Mary Ilyushina

The Russian military on Sunday questioned the official US account of the military raid that killed ISIS leader Abu Bakr al-Baghdadi, saying it was not aware of any US military operations in the region.
In a statement, Russian Defense Ministry spokesman Major General Igor Konashenkov said the Russian military “does not have reliable information” on a US Special Operations raid in Syria’s Idlib province, adding: “The increasing number of direct participants and countries that allegedly took part in this ‘operation,’ each one giving completely contradictory details, raises legitimate questions and doubts about its existence and especially the level of its success.”
In a statement that followed the raid, President Trump thanked Russia for its assistance, as well as Turkey, Syria, Iraq and the Syrian Kurds.
Russia maintains a major base in Syria at Latakia. Konashenkov said, however, that the Russian military had observed no strikes by US aircraft in the region.
“Firstly, on Saturday and in recent days no air strikes were made on the Idlib de-escalation zone by US aircraft or the so-called ‘international coalition’ were recorded,” Konashenkov said. “Secondly, we are not aware of any alleged assistance to the passage of American aviation into the airspace of the Idlib de-escalation zone during this operation.”
Konashenkov argued in his statement that Syrian government backed by Russian air power had defeated ISIS, saying that al-Baghdadi’s death “has absolutely no operational significance on the situation in Syria or on the actions of the remaining terrorists in Idlib.”
Russia, which backs the regime of Syrian President Bashar al-Assad, has long argued that the US military has no legal basis to operate in Syria.
Автоматски споено мислење:

Iran minister says Baghdadi death is “not a big deal!”
From CNN’s Bethlehem Feleke

An Iranian official said via Twitter today that the US announcement on ISIS leader Abu Bakr al-Baghdadi’s death is “not a big deal!”
Iranian Telecommunications Minister Mohammad-Javad Azari Jahromi said “not a big deal! you just killed your creature,” in response to an earlier tweet from President Trump where he said “something very big just happened.”
Trump confirmed Baghdadi was dead during a Sunday announcement from the White House, saying he “blew himself up” after a US special operations forces mission Saturday.
ова го праат ради теоретичарите на заговори да им отворат муабет само
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Додека Турција, Израел и Европа аплаудираат, за Иран ликвидацијата на ал-Багдади „не е ништо посебно“
 
M

Macedon1um

Гостин

Со месеци разузнавачите го известувале Трамп за она што тој го поставил како главен приоритет, ловот на Ал-Багдади, најбараниот терорист во светот.
Но ненадејната Трампова наредба за повлекување пред три недели го попречила прецизното планирање и ги принудила претставниците на Пентагон да го забрзаат планот за ризичниот ноќен напад, пред со повлекувањето да исчезне нивната можност за контрола на трупите, шпионите и извидувачките авиони.

Според еден сириски инженер што разговарал со селаните што живеат во близина на местото на рацијата, Ал-Багдади побарал засолниште во домот на Абу Мохамед Салама, командант на друга екстремистичка група, Хурас ал-Дин. Судбината на командантот во рацијата, како и точната природа на неговиот однос со Ал-Багдади, не се познати.

Кога елитната воена единица командоси Делта форс почнала да ги подготвува и да ги вежба плановите за спроведување мисија за убиство или заробување на лидерот на ИСИС, тие знаеле дека се соочуваат со огромни пречки. Локацијата била длабоко во територијата контролирана од Ал каеда. Небото над тој дел од земјата го контролираа Сирија и Русија. Војската најмалку двапати ги откажала мисиите во последен момент.

Конечното планирање за рацијата било завршено во текот на два до три дена минатата недела. Висок службеник на администрацијата рекол дека Ал-Багдади „планира да се сели“. Воените службеници заклучиле дека мора да побрзаат. Ако Ал-Багдади повторно се пресели, ќе биде многу потешко да се следи бидејќи американската војска ги повлекува своите трупи и шпионски капацитети од Сирија.

Во неделата нешто по полноќ осум американски хеликоптери полетале од воената база во близина на Ербил, Ирак.

Летајќи ниско и брзо за да избегнат откривање, хеликоптерите брзо ја преминале сириската граница и потоа ја прелетале самата Сирија - опасен 70-минутен лет во кој кон хеликоптерите повремено било пукано од земја - кон областа Бариша, северно од градот Идлиб, во западна Сирија. Непосредно пред да слетаат, хеликоптерите и другите воени авиони почнале да пукаат врз комплексот згради, штитејќи ги командосите од Делта форс и нивните воени кучиња додека се спуштаат во зоната на слетување.

Трамп рече дека со пукањето со хеликоптери одозгора, командосите ја заобиколиле влезната врата, плашејќи се од стапица, пред да уништат еден од ѕидовите на комплексот. Тоа им овозможило да упаднат внатре и да се справат со групата борци на ИСИС.

Командосите на Делта форс, под оган, влегле во комплексот, каде што пукале и убиле неколку лица. Кога тимот на Делта форс го пробил ѕидот со експлозиви, еден од неговите членови на арапски јазик почнал да им дава упатства на децата и на другите цивили како да избегаат, со што биле спасени 11 од децата на Ал-Багдади, кои биле во неговиот комплекс.

Ал-Багдади истрчал во еден подземен тунел, а американските командоси тргнале по него. Трамп рече дека лидерот на ИСИС зел три од децата со себе, веројатно за да ги користи како човечки штит од американскиот оган. Стравувајќи дека Ал-Багдади носи самоубиствен елек, командосите испратиле воено куче за да го совлада, рече Трамп.

Тогаш водачот на Исламска држава ги активирал експлозивите, убивајќи ги и трите деца, рече Трамп.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Трамп е цар,а целава оваа работа е типично во негов манир.
Ќе ги полуди SNN-овци .............
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Poleka počnuva da se gleda povodot...pričinata...celta i sve drugo vo vrska so ovaa pizdarija na smetka na siriskiot narod .
U stvari....samite si se krivi ....kako.našite šareni...počna revolucija za podobruvanje na demokratijata. Imalo.nekoi nepravilnosti....negde....
Neka.krkaat sega bombi ......
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.315
Трагедија за “Белите шлемови“!
James Le Mesurier, поранешен британски разузнавач и основач на белите шлемови го напушти нашиот свет!
Велат дека извршил самоубиство затоа што не можел да ги заштити жртвите на војната ... како и да е тој направи многу, неговите видеа слободно можат да се мерат со оние на хОливуд, веднаш се гледа професионален пристап.
-------------


Асад „Запомнете дека САД водат војна против целиот свет“
Па, многу што од краткиот текст е сурова вистина - како што вели Ѓоко некои дури и видеа зошто се врши демонкратизација на Сирија, нафтата уште долго ќе биде во фокусот на геополитичките збиднувања.
На почетокот на месецот Асад имаше интервју во кое отворено говори за судирот помеѓу двете моќни групации, Вашингтон+Берлин+Лондон+Париз од едната страна и групата од Астана од другата страна. Интересно, говори за комплексните односи на Турција и САД како и нејзината улога на БИ.
...повеќе
овде, пренесено од страна на босански портал кој за себе смета дека има регионално влијание.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Таксис, се е тоа точно само би исправил една непрецизност а тоа е дека САД водат војна или извршуваат агресија само врз слободољубивите народи кои даваат отпор.Другото е колаборационистички настроено како и спрема Хитлер.
Замисли воено лице на Британија основа бели шлемови.Улогата н на тие шлемови ја знаеме сите и е документирана.Зарем треба друг доказ за секој разумен и слободољубив човек да дојде до заклучок каков е тој Запад и што се правел и прави во остатокот од светот.
 
M

Macedon1um

Гостин
Почна Сиријската војска да го ослободува и Идлиб, добар напредок имаат за кратко време и веќе се пред Марат Алнуман кој е клучен град во јужниот дел

Инаку трагикомична ситуацијата се случи вчера во Јарјаназ, муџиве напаѓаат со самоубиствено возило додека дел од војниците наместо да бидат на готовност спремни да одбијат напад тие крадат бела техника од напуштените куќи :eek: подоцна возилото е активирано и загинуваат 3-4 војници плус техника уништена

EMkePnZX0AEWVL6.jpg
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Почна Сиријската војска да го ослободува и Идлиб, добар напредок имаат за кратко време и веќе се пред Марат Алнуман кој е клучен град во јужниот дел

Инаку трагикомична ситуацијата се случи вчера во Јарјаназ, муџиве напаѓаат со самоубиствено возило додека дел од војниците наместо да бидат на готовност спремни да одбијат напад тие крадат бела техника од напуштените куќи :eek: подоцна возилото е активирано и загинуваат 3-4 војници плус техника уништена

Прегледај го приврзокот 226316
и белата техника исто уништена
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.308
Поени од реакции
19.661
Почна Сиријската војска да го ослободува и Идлиб, добар напредок имаат за кратко време и веќе се пред Марат Алнуман кој е клучен град во јужниот дел

Инаку трагикомична ситуацијата се случи вчера во Јарјаназ, муџиве напаѓаат со самоубиствено возило додека дел од војниците наместо да бидат на готовност спремни да одбијат напад тие крадат бела техника од напуштените куќи :eek: подоцна возилото е активирано и загинуваат 3-4 војници плус техника уништена

Прегледај го приврзокот 226316
Сликава е од дрон на ХТС (Ал Каеда во Сирија), има цела видеоснимка објавена од телевизијата на ХТС и автоматски потпаѓа под терористичка пропаганда - ХТС е терористичка организација според ООН а по тоа и според цел свет. Не знам како се законите кај нас но ја споделив сликава на американски сајт каде што сум член и ме советуваа да ја избришам да не се изгорам за глупост.
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.940
Поени од реакции
9.894
Сликава е од дрон на ХТС (Ал Каеда во Сирија), има цела видеоснимка објавена од телевизијата на ХТС и автоматски потпаѓа под терористичка пропаганда - ХТС е терористичка организација според ООН а по тоа и според цел свет. Не знам како се законите кај нас но ја споделив сликава на американски сајт каде што сум член и ме советуваа да ја избришам да не се изгорам за глупост.
Што значи би ти било паметно да избришеш. :ROFLMAO: :ROFLMAO:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.308
Поени од реакции
19.661
Наводно Турците и Русите постигнале договор да се повлечат сите муџи источно од М5.



Што значи би ти било паметно да избришеш. :ROFLMAO: :ROFLMAO:
Друго е Кајгана - македонски сајт друго е каде што јас постував - американски сајт, не знам какви се регулациите, законите и што ти знам но на крајот од денот УСА не е Македонија. Што е до мене правете што сакате.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Тешко да се повлечат од другата страна на автопатот, одма пред Идлиб ќе дојде сириската војска
 

Kajgana Shop

На врв Bottom