Конфликтот во Сирија

Член од
19 март 2011
Мислења
12.851
Поени од реакции
14.248
Палестинци/Хамас заедно со ФСА, ИСИС и ИДФ лом направија во Сирија тука нема збор
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Дали Хамас или воопшто Палестинците кои повторно како во Либан ги уживаа сите права во Сирија и му забија нож во грбот на Башар.


Until 2011, the Palestinian people generally saw the Assad regime as more committed to their cause than most other Arab regimes. The Palestinian refugees in Syria enjoyed much better socioeconomic conditions than their counterparts in Lebanon and Egypt.

But with the outbreak of the Syrian revolution, the situation in the Palestinian refugee camps quickly deteriorated. The Assad regime accused Palestinian refugees of joining protests and the armed opposition. A number of the camps, especially Yarmouk, saw fierce fighting between the regime and opposition forces and were almost completely destroyed.

Thousands of Palestinians have been killed in Syria due to the fighting or debilitating sieges laid by the Assad regime on their camps; more than a thousand have also been detained in regime prisons
. More than 100,000 Palestinian refugees have been displaced to third countries, including Lebanon, Jordan, Turkey, Egypt and a number of European states.


The Arab Spring also affected attitudes towards the Assad regime in Palestine itself. When Arab peoples revolted one after the other, driven by decades of frustrations with their ruling elites, the Palestinians joined. They too had grown increasingly angry with the mismanagement and corruption of their political leaders.

Although the Palestinian protest movement in 2011 was short-lived and quickly put down in the West Bank and Gaza, public support for the uprisings – including for the Syrian one – remained. A September 2012 poll found that almost 80 percent of respondents in the West Bank and Gaza were supporting the Syrian protesters and opposition.

But over the years, as the Syrian uprising transformed into a bloody sectarian conflict, attitudes started to change. Reports of Israel providing support to some opposition groups in southern Syria did not help; for those who already believed that the revolution was an Israeli conspiracy, that was just another piece of evidence. By 2016, some 40 percent of respondents in a survey indicated that they supported the Free Syrian Army, one of the main moderate opposition groups at that time; 18 percent said they supported the Assad regime.


Значи 80% од Палестинците во Газа и Западниот брег ја подржале страната на Исис и САД во Сирија.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.412
Поени од реакции
31.300
Интересно... И воедно прилика за учење очигледна поука: САД ги користеле Палестинците како кypтон како оружје против Асад/Сирија, но во моментот кога станува збор за Израел (нивниот копнен носач на авиони во регионот) тогаш САД експресно ги фрлаат Палестинците под метафоричкиот автобус. Реалноста се разбира е полоша од метафората, од аспект на тоа што сега им се случува на Палестинците... Но како што кажав, една поука: Кој со САД тикви сади, ѓаволот на крај очите му ги вади.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Интересно... И воедно прилика за учење очигледна поука: САД ги користеле Палестинците како кypтон како оружје против Асад/Сирија, но во моментот кога станува збор за Израел (нивниот копнен носач на авиони во регионот) тогаш САД експресно ги фрлаат Палестинците под метафоричкиот автобус. Реалноста се разбира е полоша од метафората, од аспект на тоа што сега им се случува на Палестинците... Но како што кажав, една поука: Кој со САД тикви сади, ѓаволот на крај очите му ги вади.
Затоа треба да се знае историјата, за да не ти се повторува. И од други најдобро се учи.

А тоа кој со ѓаолот тикви сади, го гледаме во моментов и ќе го гледаме и во иднина на други места. Тоа се случувало и со Курдите (само со друг ѓаол) пошто учествувале во геноцидот на Ерменците, тоа го гледавме со Садам, Авганистан, Украина... А верувам ќе дојде тоа и на Балканов.

BTW, муабетиве се неважни, неконструктивни и вишак, а тоа ќе се избегне ако не се трга од теории на заговор.
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2011
Мислења
12.851
Поени од реакции
14.248
Интересно... И воедно прилика за учење очигледна поука: САД ги користеле Палестинците како кypтон како оружје против Асад/Сирија, но во моментот кога станува збор за Израел (нивниот копнен носач на авиони во регионот) тогаш САД експресно ги фрлаат Палестинците под метафоричкиот автобус. Реалноста се разбира е полоша од метафората, од аспект на тоа што сега им се случува на Палестинците... Но како што кажав, една поука: Кој со САД тикви сади, ѓаволот на крај очите му ги вади.
Слабо си ја прател војната во Сирија.

Хамас и Палестинците кои ги поддржуваат се исти говна како и Курдите, умерените бунтовници (ФСА), ИДФ, ИСИС и остала терористичка багра. Гад до гад.

Имаше и една група бели шлемови кои демек помагаат на цивили да се евакуираат од градови и села на фронтот а уствари ги снабдуваа ИСИС.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.412
Поени од реакции
31.300
ОК ама ништо од сето тоа не е спротиставено со фактот дека сите набројани директно или индиректно одработуваа за САД, а САД се добро познати по својата „лојалност“ кон сопствените вазали и слуги... Сеа и јас еден non sequitur. Одамна не се спомнало дека за САД еднгејмот за Сирија беше (и сеуште ѐ), не режимот сам по себе туку создавање услови за изградба на гасовод од Катар/СА до ЕУ. На Асад му беше понудена соработка. Одби и потоа следеше цивилната војна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.412
Поени од реакции
31.300
Автоматски споено мислење: 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.412
Поени од реакции
31.300
The guy on the left spent more than 2 trillion US dollars in 13 years to remove the guy on the right from power and failed..! Not kidding!


Image
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.691
Поени од реакции
11.924
Мислам дека ваков споменик мора да се постави пред влезот на секое дипломатско претставништво на САД во светот, како предуслов за објектот да може да стекне статус на дипломатско претставништво.

Материјалите од кои ќе бидат изработувани спомениците задолжително мораат да бидат од уништените објекти од државите во кои САД ги извезувале/извезуваат своите изопачени идеи за слобода и демократија.

https://off.net.mk/net-roulette/onaka/skulptura-na-denot

Скулптура на денот

26 мај 2024 - 13:26

Сириски уметник направил скулптура од урнатините на својата куќа.
Делото се вика „Слободата која ни ја донесоа“.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.412
Поени од реакции
31.300
Ова требаше во хумор да го постирам, ама повеќето немаше да го разберат. Па ок, идеме со една... Приказна.

Крајот е отприлика вака: „... и така внучко мене ме стрелаа, и после Ф22 борбени авиони, Б52 бомбардери, рипер дронови, и целата артилерија во домет ги уништија лошите Руси па после таму не остана ниеден жив организам“.

Дап, Ф22 борбени авиони, Б52 бомбардери, рипер дронови, и куп америчка артилерија... Во Сирија. Против Вагнеровци. „Вистинска“ приказна. Со ова ваљда навечер си заспиваат нафовци. :unsure:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom