Конфликтот во Сирија

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
https://www.rt.com/news/439190-russia-il20-downing-reaction/
Russia to supply S-300 to Syria within 2 weeks after Il-20 downing during Israeli raid – MoD

Него мене друго не ми е јасно. Рускиот авион беше срушен со с-200 колку што знам. Доколку израелскиот не го искористел рускиот дали тоа значи дека с-200 ќе го соборел тој израелски авион? Ако с-200 може да собори израелски авион која е разликата со с-300 ако израелците пак решат да користат руски авион како жив штит? За да се спречи ова треба да направат голем периметар а не да ги заменат само старите системи на тие локации. Од Голанска висорамнина до турска граница треба да ги распоредат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.572
Поени од реакции
38.702
https://www.rt.com/news/439190-russia-il20-downing-reaction/
Russia to supply S-300 to Syria within 2 weeks after Il-20 downing during Israeli raid – MoD

Него мене друго не ми е јасно. Рускиот авион беше срушен со с-200 колку што знам. Доколку израелскиот не го искористел рускиот дали тоа значи дека с-200 ќе го соборела тој авион? Ако с-200 може да собори израелски авион која е разликата со с-300 ако израелците пак решат да користат руски авион како жив штит? За да се спречи ова треба да направат голем периметар а не да ги заменат само старите системи на тие локации. Од Голанска висорамнина до турска граница треба да ги распоредат.
С-200 може да напаѓа спори цели како авионот што го урна но не може лесно да урне суперманеврабилни ловци, имаат пилотите посебни маневри и мамци како да ги избегнат ракетите на С-200, С-300 има посовремени ракети и подобар радар за следење и е тотално друга приказна.
 
T

Terroir

Гостин
Редно време беше ја појачаат Сиријската против воздушна одбрана, Израелците секако ќе бидат нервозни ама баш ме интересира Американците како ќе реагираат на ова
 
B

Bafra

Гостин
Мора да се тестираат новите играчки, ќе почне народ да се прашува, зашто воопшто се трошат толку пари на војска. Тоа не го сакаме нели, народ да почне да прашува врска парите :D

https://www.timesofisrael.com/russian-electronic-warfare-system-arrives-in-syria-report/

Russian electronic warfare equipment intended to disrupt airstrikes has arrived in Syria as Moscow moves rapidly to boost air defenses for its ally Damascus, according to Russian media reports Tuesday.

After a Russian plane was shot down by Syrian air defenses last week as they tried to repel an Israeli airstrike, Moscow said it would provide Syria with its advanced S-300 missile system as well as send jamming technology to the region, a move that has alarmed Israel and the US.

:sakasuste::sakasuste:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.572
Поени од реакции
38.702
Мора да се тестираат новите играчки, ќе почне народ да се прашува, зашто воопшто се трошат толку пари на војска. Тоа не го сакаме нели, народ да почне да прашува врска парите :D

https://www.timesofisrael.com/russian-electronic-warfare-system-arrives-in-syria-report/

Russian electronic warfare equipment intended to disrupt airstrikes has arrived in Syria as Moscow moves rapidly to boost air defenses for its ally Damascus, according to Russian media reports Tuesday.

After a Russian plane was shot down by Syrian air defenses last week as they tried to repel an Israeli airstrike, Moscow said it would provide Syria with its advanced S-300 missile system as well as send jamming technology to the region, a move that has alarmed Israel and the US.

:sakasuste::sakasuste:
Тоа е кога сакаш да се заебаваш со Путин, нема лабаво
 
B

Bafra

Гостин
Тоа е кога сакаш да се заебаваш со Путин, нема лабаво
До кога само ќе издржи. Буџет не му е како нашиот, ние немаме гајле :D .

Сега ќе донесат законот за идење во пензија место 60 на 65. Народ почнува да се противи. Прави големи вежби за кои трошокот не е занемарлив. Војници му тепаат. Олигарсите не ги решава, плус парите не ги враќаат во Русија, туку во УК трошат милијарди. Тоа бар да го направеше, па да речеш арно му мисли на населението.
Доларот и каматните стапки нема уште многу простор за манипулации. Кога ќе почнат да растат, подруга ќе е приказната.
Му останува Турција да ја преебе па да се оправда пред народ :cool:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.572
Поени од реакции
38.702
До кога само ќе издржи. Буџет не му е како нашиот, ние немаме гајле :D .

Сега ќе донесат законот за идење во пензија место 60 на 65. Народ почнува да се противи. Прави големи вежби за кои трошокот не е занемарлив. Војници му тепаат. Олигарсите не ги решава, плус парите не ги враќаат во Русија, туку во УК трошат милијарди. Тоа бар да го направеше, па да речеш арно му мисли на населението.
Доларот и каматните стапки нема уште многу простор за манипулации. Кога ќе почнат да растат, подруга ќе е приказната.
Му останува Турција да ја преебе па да се оправда пред народ :cool:
Колку врска ти нема муабетов, тресеш зелени како и увек. Тоа со пензиите е глобален тренд и Русија мора да го следи, у западните држави некои и до 68 работат, а и тоа нема сега да се спроведе него наредните години. Вежби прави зошто има пари да немаше немаше и вежби да прави, сите ангажирања низ Сирија ваљда носат некој профит, они не го прават тоа од љубов. За другите ствари не ни коментирам што ги наброја, нема потреба.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Колку врска ти нема муабетов, тресеш зелени како и увек. Тоа со пензиите е глобален тренд и Русија мора да го следи, у западните држави некои и до 68 работат, а и тоа нема сега да се спроведе него наредните години. Вежби прави зошто има пари да немаше немаше и вежби да прави, сите ангажирања низ Сирија ваљда носат некој профит, они не го прават тоа од љубов. За другите ствари не ни коментирам што ги наброја, нема потреба.
Секоја земја со мал наталитет односно поголем морталитет мора да ја подигне старосната граница, како што кажа цела западна европа е 67-68 итоа исто и за мажи и за жени. Само Турција мислам ради поволниот наталитет и голем процент на младеж во населението има најниска граница на старост за одење во пензија. Јас мислам дека Русите ги стимулираат да протестираат бидејќи и со таа граница пак ќе биде една од државите во која најрано се оди во пензија.[DOUBLEPOST=1538048046][/DOUBLEPOST]
Мора да се тестираат новите играчки, ќе почне народ да се прашува, зашто воопшто се трошат толку пари на војска. Тоа не го сакаме нели, народ да почне да прашува врска парите :D

https://www.timesofisrael.com/russian-electronic-warfare-system-arrives-in-syria-report/

Russian electronic warfare equipment intended to disrupt airstrikes has arrived in Syria as Moscow moves rapidly to boost air defenses for its ally Damascus, according to Russian media reports Tuesday.

After a Russian plane was shot down by Syrian air defenses last week as they tried to repel an Israeli airstrike, Moscow said it would provide Syria with its advanced S-300 missile system as well as send jamming technology to the region, a move that has alarmed Israel and the US.

:sakasuste::sakasuste:
Russia already has its own S-300 air defense system in Syria, along with the more advanced S-400 system.The Kommersant newspaper reported Tuesday that Russia intends to send two to four S-300 batteries to Syria. If necessary, the deployment will be increased to six to eight units, sources told the newspaper.

Бидејќи инцидентот се случил во близина на овие системи зошто Русија не ги употребила с-400 после паднот на Иљушинот?
Израелски авиони им хараат во близина на Латакија а овие за украс ли ги чуваат с300-400...
 
B

Bafra

Гостин
Колку врска ти нема муабетов, тресеш зелени како и увек. Тоа со пензиите е глобален тренд и Русија мора да го следи, у западните држави некои и до 68 работат, а и тоа нема сега да се спроведе него наредните години. Вежби прави зошто има пари да немаше немаше и вежби да прави, сите ангажирања низ Сирија ваљда носат некој профит, они не го прават тоа од љубов. За другите ствари не ни коментирам што ги наброја, нема потреба.
Знам, знам, само зелени тресам а тоа што го пишувам поголемиот дел така излегува. Некој е зелен, дали тој што пишува или тој што не може да сфати јбг, битно да сме здрави и среќни. Тренд било велиш, а зашто тоа не е битно, па уште морале да го следат :D . За пари дека имаат, имаат, ама затоа пишав до КОГА :P . За другите работи штета што не коментираше, баш сакав да прочитам некои "црвени" работи.
Јак е Путин, нема зафркавање со него. Мечка штом јава и атлетичарка задоволува јас му признавам :cuc: . Е остали 150 милиони Руси какви се, тоа не е битно.

Бидејќи инцидентот се случил во близина на овие системи зошто Русија не ги употребила с-400 после паднот на Иљушинот?
Израелски авиони им хараат во близина на Латакија а овие за украс ли ги чуваат с300-400..
Епа тоа беше прашање пред неколку месеци, баш со @Klin пишувавме дал ги имаат или ги немаат таму донесени. Можно е и да не биле активни т.е. неотпаковани :D . Сега го носат тоа за блокирање на електроника, па ќе видиме.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Епа тоа беше прашање пред неколку месеци, баш со @Klin пишувавме дал ги имаат или ги немаат таму донесени. Можно е и да не биле активни т.е. неотпаковани :D . Сега го носат тоа за блокирање на електроника, па ќе видиме.
Deka ima S400 na teritorijata na Sirija toa e 100% sigurno. Ne bile upotrebeni zosto spored ovaa simulacija nemalo potreba:

 
T

Terroir

Гостин
Бидејќи инцидентот се случил во близина на овие системи зошто Русија не ги употребила с-400 после паднот на Иљушинот?
Израелски авиони им хараат во близина на Латакија а овие за украс ли ги чуваат с300-400...
Значи имале предходно договор за координација и затоа не ги употребиле, Руските ПВО во Латакија воопшто и не ги детектирале како “непријателски“ Израелските авиони кои правеле прелети низ Сирија со цел да се избегнат инциденти согласно договорот. Ако ги гледаш изјавите во прв момент Русите и не посочија веднаш виновник и беа прилично умерени, се додека се потврдија сомнежите дека Израелците изиграле гадно и го користеле Иљушинот за прикривање..

Од кога се случи инцидентот Израелците немаат нападнато мети внатре во Сирија а уште помалку во Латакија, не викам дека во иднина скроз ќе престанат ама или тоа ќе биде во координација со Русите или пак ќе ризикуваат да изгубат некој авион оти не верувам дека Руските ПВО ќе толерираат вакви опасни прелети во иднина
 
Последно уредено од модератор:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Значи имале предходно договор за координација и затоа не ги употребиле, Руските ПВО во Латакија воопшто и не ги детектирале како “непријателски“ Израелските авиони кои правеле прелети низ Сирија со цел да се избегнат инциденти согласно договорот. Ако ги гледаш изјавите во прв момент Русите и не посочија веднаш виновник и беа прилично умерени, се додека се потврдија сомнежите дека Израелците изиграле гадно и го користеле Иљушинот за прикривање..

Од кога се случи инцидентот Израелците немаат нападнато мети внатре во Сирија а уште помалку во Латакија, не викам дека во иднина скроз ќе престанат ама или тоа ќе биде во координација со Русите или пак ќе ризикуваат да изгубат некој авион оти не верувам дека Руските ПВО ќе толерираат вакви опасни прелети во иднина
Види баш на симулацијата од постот на Клин погоре, гаѓаат цели на 20-30 км од руската база во Латакија. Затоа ми беше муабетов. Некако ептен ми е блиску до руските бази за да се чуствуваат русите лагодно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.572
Поени од реакции
38.702
Види баш на симулацијата од постот на Клин погоре, гаѓаат цели на 20-30 км од руската база во Латакија. Затоа ми беше муабетов. Некако ептен ми е блиску до руските бази за да се чуствуваат русите лагодно.
Имаат постигнато договор да не се напаѓаат меѓусебе, пример дури и сега руско ПВО не може да урне израелски авион ако прво не е директно загрозено пошто самото тоа дејство ќе значи војна против Израел, затоа и сега им даваат с-300 на сиријците за ако Сирија урне израелски авиони русите да немаат одговорност.
 
T

Terroir

Гостин
Види баш на симулацијата од постот на Клин погоре, гаѓаат цели на 20-30 км од руската база во Латакија. Затоа ми беше муабетов. Некако ептен ми е блиску до руските бази за да се чуствуваат русите лагодно.
И јас мислам дека Русите требало да договорат некој поголем радиус каде што Израелците не би смееле да интервенираат и предходно чисто заради безбедност, ама ете им верувале се договориле и имале координација некаква предходно а како ќе биде во иднина ќе видиме. Сепак мене не ме чуди и ова се да е дел од една многу поголема тактичка игра, каде што Русите ќе добијат изговор за опремување на Сирија со С300 кои ќе ги користат во иднина како бонус во преговорите за повлекување на Американците од Сирија. Е сега некој ќе рече што би добиле Израелците од ова ? Сите знаеме дека Иранците нема да се повлечат во никој случај без тоа да го направат и Американците, а ако дојде договор до такво нешто според мене ќе има win-win ситуација за Русите и Израелците бидејки ќе си ги исполнат целите кои ги имаат во моментов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom