Конфликтот во Сирија

M

Muranyi

Гостин
Далеку е од молење ова што си го постирал ти. Плус како што знам претседателот во Иран не е најмоќниот човек. Мислам дека си имаат врховен лидер или така нешто кој се назначува доживотно. Значи тој е главниот кој ја крира нивната политика, а претседателот ти е нешто ко хорхе наш.
Друга работа не е некој си генерал туку е заменик началник на генералштабот.

пс. Се пишува преТСедател :)
ппс. Не ја зимај здраво за готово информацијата за врховниот лидер. Може не сум сфатил како што треба.
Така е,прав си.На врвот на политичкиот систем во Иран се наоѓа врховниот лидер Ајатолах Али Хаменеи,наследник на таткото на иранската револуција Ајатолах Хомеини,кога во 1979.година беше основана Исламска република Иран.Според иранскиот Устав,Ајатолахот е одговорен за внатрешното уредување и надворешната политика на земјата,тој е Врховен командант на војската,има овластувања да прогласи војна,назначува шест од вкупно 12.членови на Врховниот совет на чуварите на револуцијата кои ја надгледуваат работата на Парламентот и кое има овластувања да селектира кандидати за јавни функции.

Претседателот на Иран е втора по моќ политичка фигура во земјата и тоа е воедно единствениот претседател во светот кој не е Врховен командант на вооружените сили.Иако втор,неговите овластувања се занемарливи и ограничени со иранскиот Устав во многу сегменти.Претседателот е повеќе ангажиран на полето на економските политики на државата.
 

$korpion

MusicProducer
Член од
14 април 2009
Мислења
252
Поени од реакции
90
Далеку е од молење ова што си го постирал ти. Плус како што знам претседателот во Иран не е најмоќниот човек. Мислам дека си имаат врховен лидер или така нешто кој се назначува доживотно. Значи тој е главниот кој ја крира нивната политика, а претседателот ти е нешто ко хорхе наш.
Друга работа не е некој си генерал туку е заменик началник на генералштабот.

пс. Се пишува преТСедател :)
ппс. Не ја зимај здраво за готово информацијата за врховниот лидер. Може не сум сфатил како што треба.
Премиерот и Ајтолахот ја водат политиката во Иран , претседателот у глобала е никој и ништо .
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
706
А што очекувате од Иран да направи ова ми е исто како Русија што ја бранеше Србија.
Еве денес читам министерот на Турција за надворешни вели имат коалиција од 37 држави кои се спремни воено да дејствуват против Асад.
Turkey would join coalition against Syria, says foreign minister

Саудиска Арабија е за веднаш воено да се дејствува.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
884
Поени од реакции
410
minacije i upravljanju iz jednog centra...negov posao se sastojao u uvjeravanju i nagovaranju šefova država i vlada zemalja trećeg svijeta, na dovoljnom zaduživanju svojih zemalja kod rečenih globalnih financijskih institucija, kako bi svoje rođene zemlje gurnuli u bunar dužničkog ropstava, te na taj način bile primorane da sve svoje resurse prepuste globalnim financijskim institucijama u zamjenu za kredite...
...Ovo je bitno...
...Ukoliko se u tome ne uspije, onda su na red dolazile brutalnije metode kao što su egzekucije (npr predsjednici Čilea, Libije)...ukoliko ni to ne uspije onda je opcija građanski rat (npr Sirija)...a ako ni to ne uspije onda slijedi invazije (npr Irak, Avganistan)...
...na Siriji ništa od navedenog nisu mogli primjeniti i sada slijedi zadnja od mogućih opcija, to jeste INVAZIJA...ako uspiju globalisti nastavljaju sa svojim projektom do slijedeće prepreke...ako ne uspiju slijedi planetarni reset...ogroman je zalog u igri...ovo je jedna od povijesnih prelomnica ljudskog roda...nismo ni svjesni u koliko značajnom vremenu živimo...svi smo dužni doprinijeti političkoj opciji za koju se zalažemo...ako nikako drugačije, a ono barem širenjem istine o kojoj, eto, progovorio i sam John Perkins, kao i mnogi drugi uglednici ovog našeg uzavrelog plavog planeta...možda i uspijemo...

edno mislenje za situacijata s sirija, spored mene se ova e sosem tocno
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
7.001
Поени од реакции
5.128
Русија вака,Русија онака.........остана како плашило на нива, коалиционериве си праат што сакаат во светот :(
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.161
Поени од реакции
3.495
Ќе летаат Скадови со сарин...

Патем, мое лично мислење - нема да има странска интервенција врз Сирија. А ако има - читај прв ред.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387

Еве ги документите од хакираниот сервер
http://thepiratebay.sx/torrent/8062415/Britam_millitary_server_hacked._Syriah_false_flag._Confidential_


Корисни линкови и статии за тоа кој е вмешан во местеницава:

Leaked Britam Defence Syrian documents for download:http://stormcloudsgathering.com/leake...

Chemical weapons confirmed in Syrian conflict:http://www.cbc.ca/news/world/story/20...

U.S. helped Saddam as he was using chemical weapons on Iran:http://www.foreignpolicy.com/articles...


CIA and Mossad both say the Iran hasn't even made the decision to seek a nuclear weapon: http://www.haaretz.com/news/diplomacy...

Iran and Syria confront US with defense pact:
http://www.theguardian.com/world/2005...

Iran already sending troops to Syria: http://rt.com/news/iran-troop-deploym...

The proxy war in Syria: http://www.globalresearch.ca/americas...

The U.S. funneling weapons to rebels through Qatar:http://www.bostonglobe.com/news/world...

http://www.theguardian.com/world/2012...

Russia opposes arming militants in Syria:
http://www.presstv.com/detail/2013/05...

Russia warns Syria/Iran Crisis may go nuclear:http://www.reuters.com/article/2012/0...


UK Quatar plot to frame Syria for Chemical weapons:
http://www.presstv.com/detail/2013/01...


The March 19th, 2013 Sarin Attack:
Israel and the U.S. blame Assad:
http://abcnews.go.com/blogs/headlines...

Obama's red line: http://www.telegraph.co.uk/news/world...

U.N. launches their own probe:http://www.reuters.com/article/2013/0...

According to the U.N. investigation the March 19th chemical weapons attack turned out to be committed by the rebels:http://www.bbc.co.uk/news/world-middl...

Russia agrees: http://www.reuters.com/article/2013/0...

The August 21st, 2013 Chemical Attack:
Syrian soldiers enter rebel tunnels, find chemical agents
http://www.reuters.com/article/2013/0...

Video from attack apparently shows the rockets were small and primitive:
http://www.reuters.com/article/2013/0...

Iran says they have proof rebels used chemical weapons:
http://news.yahoo.com/iran-says-proof...

Turkey finds sarin gas in homes of suspected Syrian Islamists
http://rt.com/news/sarin-gas-turkey-a...

FSA says they are going to use chemical weapons from now on:http://www.israelnationalnews.com/New...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.151
Доказ дека бунтовниците, а не Сириската армија и Асад го извршија хемискиот напад? Вакви видеа почнаа да вртат на Јутуб, посебно на Руски и Сириски канали.

 
Член од
13 април 2013
Мислења
73
Поени од реакции
72
А што очекувате од Иран да направи ова ми е исто како Русија што ја бранеше Србија.
Еве денес читам министерот на Турција за надворешни вели имат коалиција од 37 држави кои се спремни воено да дејствуват против Асад.
Turkey would join coalition against Syria, says foreign minister

Саудиска Арабија е за веднаш воено да се дејствува.
Па што чекаат?
Русите се позиционирани во Тартус и со средоземноморската ескадрила,со радари и ПВОкое го имаат даденхо на Сиријците и ги чекаат.
Ама овие што чекаат не знам:)
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
http://www.independent.co.uk/news/world/antisoviet-warrior-puts-his-army-on-the-road-to-peace-the-saudi-businessman-who-recruited-mujahedin-now-uses-them-for-largescale-building-projects-in-sudan-robert-fisk-met-him-in-almatig-1465715.html

Тоа е таа курвинска американска политика. Интервју од 1993 со борецот за човекови права, ценетиот анти советски бунтовник, г-дин Осама бин Ладен. После седум години терорист број еден. Потрошен куртон.

 
M

Muranyi

Гостин
^^Иако цел свет знае дека наводните бунтовници стојат зад нападите со нервен гас кој се случи во Сирија,мислам дека мандатот на УН инспекторите е да истражи дали воопшто се случил нападот и евентуално за каков гас станува збор но не и да утврди кој стои позади нападите.Искрено се надевам дека ќе излезе на виделина оваа фарса на циоамериканската коалиција која сака да го втурне цел Блиски Исток во општ хаос и крвопролевање,но нивната досегашна практика не ми дозволува многу простор за оптимизам.Веќе ми е смачено да ги слушам и читам нивните патетични интервјуа,квази-политичари а впрочем фашисти спакувани во убави одела,китејќи се со нивните демек одговорни функции и дипломи закачени на ѕидот кои хараат по светот и давејќи се во крвта на илјадници невини луѓе и кои те ебат во здрав разум со нивните купишта срања од одговори кои се навреда за човечката интелегенција,демек луѓето по светот се без мозок и можност сами да го користат и стигнат до вистината преку факти и логика.Овие се исти како чичо Хитлер,со таа разлика што се махери за медиумска пропаганда и манипулација со јавното мислење и што фашизмот го нарекуваат демократија.Дури и тоа лудо диктаторче мислам дека е мало бебе во споредба со нив.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.800
Поени од реакции
1.031
Пред малку слушнав на euronews дека најрано до петок ќе има воена интервенција во Сирија, авионите на НАТО се стационирани во Кипар и Грција, и секој момент се чека наредба од Американците за да ce извршуваат воздушни напади...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom