Конфигурација за видео едитинг

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Планирам да се занимавам со видео едитинг, не нешто профи сеуште сум почетник односно имам некое солидно знаење. Нема да користам некои специјални или напредни ефекти и други напредни техники, туку се работи за обично едитирање, исечоци од клипови, текст, ефекти и функции што ги нуди Sony Vegas или Adobe After Effects.

Ме интересира кои хардверски делови се најбитни/битни за видео едитинг и за брзо рендање (rendering) на клипови.

Ако може некој нека состави конфигурација до 50.000 ден. што ќе биде за оваа намена.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Процесорот е најбитен дел за едитирање и би било добро да имаш над 1ТБ storage бидеќи ке треба доволно простор за сите видеа.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Планирам да се занимавам со видео едитинг, не нешто профи сеуште сум почетник односно имам некое солидно знаење. Нема да користам некои специјални или напредни ефекти и други напредни техники, туку се работи за обично едитирање, исечоци од клипови, текст, ефекти и функции што ги нуди Sony Vegas или Adobe After Effects.

Ме интересира кои хардверски делови се најбитни/битни за видео едитинг и за брзо рендање (rendering) на клипови.

Ако може некој нека состави конфигурација до 50.000 ден. што ќе биде за оваа намена.
Брз процесор, доволно РАМ за кеширање, брз ХДД за тековна работа и секако одделно за складирање. Мој добар пријател од една наша телевизија пред некој месец ја склопи конфигурацијава со следниве перформанси и е доста задоволен.
CPU: Intel – Core i7-8700K 3.7 GHz
Motherboard: Asus – Prime Z370-A ATX LGA1151
Memory: Corsair – Vengeance LPX 32 GB (4 x 8 GB) DDR4-2666
Storage 1 (OS and Apps): Samsung – 860 Evo 500 GB 2.5″
Storage 2 (Footage): Samsung – 970 Evo 500 GB M.2-2280 Solid State Drive
Storage 3 (Backup / Archive): Seagate – BarraCuda 4 TB 3.5″ 5400RPM Internal Hard Drive
GPU: Asus – GeForce GTX 1070 8 GB
добар кулер на процесор (не бокс), добро куќиште за убаво ладење, и секако добро напојување. Прошетај по продавнициве и побарај ако не ова нешто доста слично.
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
216
Поени од реакции
268
Момци од кога ставив нова графичка, не сака да ми го покрене вегасот. Некој знае што може да биде?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom