Контактни леќи

Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Дечки и јас решив да ставам крај на очилата и да си купам леќи... Очилата ги ставив пред речиси две години..прв пат бев на преглед во оптика зенит (студентскиот гоце делчев) тогаш мн мал ми беше диоптерот и др.брижита ми рече нема потреба за очила (-0.25/0.50) но бидејќи јас имав потреба од очила ( мн наеднаш ми др појавија проблеми со видот,во рок од два месеци) по некое време пак закажав преглед но матичната ми закажа во румунска (букурешт) кај машкиоѕ доктор, нз како ср викаше...тоаш не ми остави некок голем впечаток,и тој ми викаше немаш потреба ( а диоптерот пораснат 0.50/0.75) и на мое барање ми напиша рецепт за очила...Во меѓувреме не сум била на преглед (со исклучол на вежби од факултет,каде измерив дека ми е зголемен диоптерот минимално)

Сега одлучувајќи се на овој чекор, бидејќи не сакам на улица да ги носам наочарите ( а тоа е проблем при излегување, возење,шетање) сакам да направам преглед да ми се одреди диоптрија за леќи, арно ама незнан за каде да се одлучам... Државна, букуешт или некои од приватните установи?
Фала на советите
Јас сум задоволна од професионалноста во Визија. Зборам конкретно за Гордана Златева, затоа што само она ме има прегледувано. Ми направи комплетен компјутерски предлед кој чини 800 денари. Диоптерот за наочари што ми го одреди е точен, буквално се читам сега. :kezec: Кај и да е треба да отидам на преглед за леќи, ама верувам дека и во тој поглед се професионални.
Ме персираше (y) (а она 3 пати постара од мене), не правеше непотребен муабет како што вика Маја погоре, зборевме само за диоптријата и мојот проблем, продавница за леќи препорачува само ако ја прашаш - значи не те тера дека мораш од таму и таму.
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
Фала другари на советите! Во најскоро време ќе се одлучам и впечатоците ќе ги споделам со вас! До тогаш,бидете поздравени и среќни :)
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Ми се зголеми диоптерот, и сега имам вишок 2 пара меки едномесечни леќи (-3.75 и -3.50). Доколку некој сака пишете ми пп, греота да ми стојат така.
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
http://grouper.mk/m/skopje/deal/vizus-lekji-rastvor-pregled-1
Дечки, вие што сте со искуство со леќи, дали вреди понудава, мислам дали вредноста е веродостојна во однос на понудата за леќите и растворот? Колку чинат одприлика овој тип на леќи? Растворот во понудата дали е добар и колку би ми траел тој од 90мл? Имам закажано во вторник во државна преглед за леќи, а понудава трае уште два дена, па ако вреди да не ја пропуштам..

Фала ви на одговор
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
http://grouper.mk/m/skopje/deal/vizus-lekji-rastvor-pregled-1
Дечки, вие што сте со искуство со леќи, дали вреди понудава, мислам дали вредноста е веродостојна во однос на понудата за леќите и растворот? Колку чинат одприлика овој тип на леќи? Растворот во понудата дали е добар и колку би ми траел тој од 90мл? Имам закажано во вторник во државна преглед за леќи, а понудава трае уште два дена, па ако вреди да не ја пропуштам..

Фала ви на одговор
Јас ги користам истиве овие леќи со години и сум многу задоволна. Едно пакетче со 6 леќи без попуст во оптиката од кај што јас си ги зимам редовно чини околу 1300 денари.Е сега, тука не пишале за каков раствор станува збор, ако станува збор за Opti-free, тој чини околу 600 денари, ама имаш и раствори по 400 денари пример Proculin. Заклучок- не е некој попуст.
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
http://grouper.mk/m/skopje/deal/vizus-lekji-rastvor-pregled-1
Дечки, вие што сте со искуство со леќи, дали вреди понудава, мислам дали вредноста е веродостојна во однос на понудата за леќите и растворот? Колку чинат одприлика овој тип на леќи? Растворот во понудата дали е добар и колку би ми траел тој од 90мл? Имам закажано во вторник во државна преглед за леќи, а понудава трае уште два дена, па ако вреди да не ја пропуштам..

Фала ви на одговор
Јас бев кај нив, прегледот беше супер, растворот добив некој нов, промотивен, АО SEPT plus (поскап раствор е). Јас до сега не сум го користела и се’ уште не сум го пробала, но ми објаснија дека содржи натриум пероксид, така што служи за дезинфекција на леќите. Откога ќе се стават во течноста, не треба да се ставаат на очите наредните 6 часа.
Кај нив нормална цена на кутичето леќи е 1900 ден. Сум ги користела и преходно и омилени ми се.
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.969
Имав еден систематски од работа уште во Декември во 2012та, таму во извештајот стоеше дека имам ослаебен вид за далеку едното око беше -0.4 другото заборавив колку беше, од блиску беше нешто +0.2 ама тоа не го нагласија како ослабен. Од тогаш па до сега, јас тоа не го сфатив сериозно и воопшто не посетив очен лекар. Во последно време приметив дека диптерот ми е зголемен, барем така ми изгледа, а последниве денови очите ме чешаат, и болки од време на време. Ми се појавува и една точка кога гледам право во зид или во една исто место, точка која оди лево десно, налик мушичка ми шета пред очите. Дајте ми предлог за очен лекар, дали мора да земам упат од матичен доктор? Можно ли е со малку носење очила и леќи да се излекува окото и да се намали диоптерот? Ако може јас би одбрал леќи затоа што неможам да се замислам со наочари. Но најпрво да видиме што би кажал очен лекар и точно да се одреди диоптерот. Ви благодарам на одговорите однапред. Поздрав до сите.
 

Higuain

Madridista!!!
Член од
30 декември 2010
Мислења
42
Поени од реакции
2
Имам месечни леќи ама ги носам само петок сабота и недела и еден пар ми издржаа 3 месеци и уште можам да ги носам не ми сметаа, дали има проблем нешо шо ги носам додека не ми сметаа?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Дали ако порачам леќи од visiondirect.uk и ми ги пратат со DHL а мора така оти нема друга опција за испорака, би платил трошоци за шпедиција во DHL и слично? Оти стварно не се исплати ако треба плус 3000 денари на цената да додадам.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
Дали ако порачам леќи од visiondirect.uk и ми ги пратат со DHL а мора така оти нема друга опција за испорака, би платил трошоци за шпедиција во DHL и слично? Оти стварно не се исплати ако треба плус 3000 денари на цената да додадам.
Да трошоци за шпедиција 1100ден. плус поштарина плус заверени документи од доктори пошто ги рекламираат како медицински помагала.
Сума сумарум, драпај си мео!
Од искуство.
Позз
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
8
Поени од реакции
1
Да трошоци за шпедиција 1100ден. плус поштарина плус заверени документи од доктори пошто ги рекламираат како медицински помагала.
Сума сумарум, драпај си мео!
Од искуство.
Позз
Дали има некој нарачано леќи од visiondirect да сподели искуство со дополнителни трошоци за царина, шпедиција или поштарина. Како тоа функционира од кога ќе се нарачаат леќите.[DOUBLEPOST=1445604808][/DOUBLEPOST]
Да трошоци за шпедиција 1100ден. плус поштарина плус заверени документи од доктори пошто ги рекламираат како медицински помагала.
Сума сумарум, драпај си мео!
Од искуство.
Позз
Дали има некој нарачано леќи од visiondirect да сподели искуство со дополнителни трошоци за царина, шпедиција или поштарина. Како тоа функционира од кога ќе се нарачаат леќите.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
Добро кој е проблемот, во цитираното го имаш одговорот.
Ако сте ебени мазохисти кој уживаат да се мачат во животот идете порачујте од Vision Direct

1.Значи на сајтот ги плаќате леќите и поштарината.

2. За недела дена ви се јавуваат од DHL Македонија да ве обавестат дека е стасана пратката и дека истата треба да се царини.

- Се пополнува Полномошно Ќе ти го дадат на Email кое треба да го испечатиш и пополниш и да им го пратиш на DHL
- Детално објаснување на мејл или писмено што има во пратката
- Доказ за плаќање према испраќачот. Извод од банка, Плакање на Paypal и сл.
- Изјава за вредност која ќе ти ја дадат на Email испечатена пополнета и потпишана и пратена во DHL
- Доколку немаш DAP, CIP, CPT ознаки на Invoice-от од VisionDirect ќе ти прерачунаат паушална вредност за давачките према државата.
- Дозвола за увоз од Министерство за Здраство во огринална форма.

Услугата за царинење е 1500ден. + давачките кон државата.

Ете ти. Добар провод до ДХЛ, Министерство за Здраство, Барање Принтери, Пополнување, Скенирање документи, Идење до Банки, Земање Изводи. Исполнет и квалитетен ден. Секако таквото уживање ќе треба да го платиш и со некој 2000 и кусур денари. Секое болно задоволство има цена.
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
8
Поени од реакции
1
А од оптикиве низ Македонија кој е најдобар избор за нарачка на леќи, имаат избор на производители на контактни леќи со кои соработуваат?
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
1
Здраво сакам да прашам бев во скопје во букурешт болницата ме прегледа и ми препорача лекјите да ги купам од таму а јас сум од кавадарци дали има врска ако ги порачам од тука истите и дали е морално за вежби да одам таму имам гледано на интернет како се чуват стават и имам пријатели кој користат они можат да ми помогнат
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Здраво сакам да прашам бев во скопје во букурешт болницата ме прегледа и ми препорача лекјите да ги купам од таму а јас сум од кавадарци дали има врска ако ги порачам од тука истите и дали е морално за вежби да одам таму имам гледано на интернет како се чуват стават и имам пријатели кој користат они можат да ми помогнат
Мој најдобронамерен совет е да не идеш воопшто во таа поликлиника.Прегледот таму и во приватна ординација е неспоредлив.Идев долго време во Букурешт и најсикрено жалам што некад сум идел таму,премногу се заостанати.Кога се префрлив на меки леќи осетив дека не глеам ко што треба,мислев да не е одреден период на адаптација али траеше цело време тоа.Откако отидов во приватна ординација и имав нормален преглед испадна дека во Букурешт ми го утнале диоптерот за цел степен!!Докторот не можеше да се начуди.
Нормално дека тие во Букурешт ќе ти кажат да земеш преку нив зошто лапаат процент они од тоа.
Мој совет ти е Д-р Ристовски во Капиштец,2-3 години идам и сум презадоволен.Прегледот е 500 денари(за првпат може и 800 да е)али барем знаеш дека ќе ти направат детален преглед.Претпоставувам дека има и други квалитетни приватни ординации али само кај него сум бил и одлично е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom