Контактни леќи

Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
Имам проблеми со видот на очите ама никогаш не би се охрабрил леќи да носам затоа што
Си бараат хигиена.
Страв и гадно ми е да си чепкам во око
Не знам дали може да се носат леќи и за спиење поточно еднаш да ги ставиш и да ги извадиш кога ќе им пројде рокот или кога ќе треба нов диоптер да ти одредат?
Друго сигурно скапа е течноста во кој треба да стојат леќите.

Така да безболно е наочари, ги чистиш кога ќе ти се замачкаат и испрља стаклото со крпчето, не чепкаш во око.
И мене ми беше така гадно, ама брзо ми помина.
Нема зашто да ти биде гадно, убаво си миеш раце претходно.
Јас со наочари изгледав како 15+ години постар и затоа избрав леќи и носам веќе 20 години. Инаку има и леќи за спиење, само поскапи се.
Не треба да проверуваш диоптер кога ќе ти истечат туку ако осетиш дека веќе ти се слаби т.е. иако ги носиш пак не гледаш убаво.
Течноста кај што стојат не е скапа, имаш од 350 денари обичната па нагоре. :)
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
Speaking of течност за леќи мене сега ми е ок Уни Вис на Зегин, не е многу скапа околу 350 денари е. Убаво си ја врши работата. Инаку претходно Рену користев. А прокулин не е добра според мене, ги замастува леќите.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Speaking of течност за леќи мене сега ми е ок Уни Вис на Зегин, не е многу скапа околу 350 денари е. Убаво си ја врши работата. Инаку претходно Рену користев. А прокулин не е добра според мене, ги замастува леќите.
Не знам какви леќи користиш со каков рок на траење, ама не верувам дека прокулинот може да им наштети било на леќите било на очите, едино ако користиш годишни леќи може има нешто точно.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.252
Не знам какви леќи користиш со каков рок на траење, ама не верувам дека прокулинот може да им наштети било на леќите било на очите, едино ако користиш годишни леќи може има нешто точно.
Месечни користам. Не знам, мене не ми одговара и имам забележано дека ми ги масти леќите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom