Константинопол | Мегалополис на Византија

Член од
29 декември 2007
Мислења
566
Поени од реакции
1.314
За мене Византија е време на ултимативна моќ и целосно реализиран потенцијал на народите од нашиот полуостров.
Византија е дел од средновековието. Средновековието е период во кој е реализиран најмалку потенцијалот на народите од нашиот полуостров. Статично време во која 95% од населението е тренирано да го покорно и природно прифати јаремот на аристократијата , дека не треба ништо да се менува, бидејки Византија е всушност рефлексија на царството небеско, дека е благослов да бидеш сиромашен и дека на сиромашните останува рајот, итн.
Инаку Византија е интересна како континуум на Римското царство, таму како и во други средновековни држави има многу граѓански војни, се менуваат многу династии. Многумина ја сметаат како грчка држава, што станува точно само кон крај на царството, 14-15 век. Првата династија на цареви со грчко потекло се (можеби) Комнените во 11 век, што значи повеќе од половина се негрчки династии.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.621
Поени од реакции
6.057
Ама немој. Тогаш слободни, сме правеле што ни чини, турско ропство? непознат поим за нас. Таму застанавме со прогресот. Не во Византија.
Метрополата на Босфор имала популација од 12.000.000. Како Лондон денес. Копа на сиромаштија и стагнација. Разбуди се, првите Универзитети ни се од тоа време.Македонци, слабо пишувате на една тема особено важна за нас која конечно се разреши, со една радосна вест од Константинопол. Или сето е толку за нигде што веќе ни на убавото не се радуваме?
Ќе ги постирам линковите овде:
  1. Серадосно благовестие од Цариград: Вселенската Патријаршија ја призна нашата древна и возобновена Охридска Архиепископија за канонска
  2. Сослужение во Белград
  3. Пријателска посета на Амбасадорката на САД

Имено, Србија ја признава возобновата на Охридската Ахиепископија - Македонска Православна Црква. На ридовите од Плаошник во Охрид, се сели МПЦ, таму ќе се отвори и Богословски Универзитет. Оваа одлука е стимулирана од Севселенскиот Татко на Грчката Православна Црква.

Ви кажав пред буквално 2 страни, дека на Грција и одговара да постоиме. Редовно за тоа разговарам со Грци, добри другари, пред се интелектуалци, од кои добар дел се преселија во Швајцарија. Александар, Хефестион и Букефал? Сакани од двете страни. Не симбол на раздор. Ласка во секој случај.

Овие убави вести од особена важност за нас како народ ќе ги прославам со слики од Свети Димитрија Солунски, Македонецот. До ден денес патрон Светец на градот на Егејско.
Апсурдот беше голем, некој како Македонците, да бара признание од СПЦ, со сета почит, немам ништо против нив и ценам што Србите имаат толку силен Источно Римски Христијански Сентимент. Но кога ќе се земи предвид како ние сме вткаени во политиката и управувањто на Византија, нивните обиди, се смешни. Македонците биле една фамилија со Порфирогенитите (порфири - пурпурно, генитус - роден = роден во пурпруна свила) и заедно сме правеле - големи работи.

Црквата е изградена за време на власта на Јустинијан Први. Плени со столбови од зелен мермер и мозаици. На мозаиците Ктиторите имаат коцкасти Ореоли околу главата. Светците кружни Ореоли.


 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.657
Метрополата на Босфор имала популација од 12.000.000. Како Лондон денес.
12 милиона била целата империја.
Константинопол бил далеку од Лондон денес. Највеќе што имал жители е не повеќе од милион. Рим, во најголемата античка слава имал малку повеќе од милион.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.621
Поени од реакции
6.057
Кого тоа пробуваш да снижиш ој ти најниско од најниското? Од 5ти до 13ти Век, Константинопол е најголем и најбогат град во Европа. Милениум безкомпромисна доминација. Лондон во тоа време имал 2 улици.

Бугар носи се у десет лепи надвор од темава - кој дел од не ве сакаме не го разбираш? Добро на мазохисти ли ви личиме? На некој што би сакал пријателство со окупатор, агресор, тепач? Македонија ви личи на жена тепана од сопруг, желна да остани со него? Не сме тоа. Нема да ве биди, по илјадити пат.
Магла од темава. Не ти е од работа да коментираш Грчко-Македонски-Илиријски Царства.

И не станува збор за Македонско - Бугарска омраза (и покрај се што се направиле и украле како типичен Азиски агресор и не прекинувате). Србите (со јака Илиријска жичка) и особено Грците не ве клаваат на кур. А овие поселедниве се ЕУ-НАТО членка, на која гласот и се слуша - за разлика од вас.

Оди учи за своите Канови и не ми тријај мене сол над глава. Ви навестив за идниот развој на односите помеѓу трите земји, Грција, Македонија и Србија, а се газевте од смеа.
3 месеци подоцна Македонија има своја Црква, Охридска Архиепископија - Македонски континуитет со Среден Век, аминувано од Грк. Кој се смеј сега? Јас.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.657
Од 5ти до 13ти Век, Константинопол е најголем и најбогат град во Европа. Милениум безкомпромисна доминација. Лондон во тоа време имал 2 улици.
Не спорам дека бил богат и голем град, но здравиот разум ја спори бројката од 12 милиони и тоа дека наводно бил поголем од Лондон денес, како што тврдиш тука:
Метрополата на Босфор имала популација од 12.000.000. Како Лондон денес. Копа на сиромаштија и стагнација. Разбуди се, првите Универзитети ни се од тоа време.
Вистината е дека немал повеќе од милион и по број на жители е помал од денешна Софија.

Првото на Гугл искача ова:
By the end of the 8th century the population of the empire was around 7,000,000, a figure that climbed to over 12,000,000 people by 1025 AD. The numbers began falling steadily to 9,000,000 people at 1204 AD and even lower to 5,000,000 people at 1282 AD with the arrival of the Turks.
Но, тоа не се бројките за Константинопол, туку за цела империја. Значи и за Левант и за Балкан, Мала Азија...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.657
Само Скопје, Тетово, Куманово и Паланка се нормални, другово грчишта да ти биле. бљак
Знаев дека се срање другите градови.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.621
Поени од реакции
6.057
Предлог знаме за политичка унија од Грција, Србија и Македонија од Византиецот. Да ги подналутам бугарите (од кои врија) на форумов. Чао Берик/ХелоуКити како е на бездната?

Намерно е во формат коцка како Швајцарското, а не правоаголник.
Бел двоглав орел на Тиријан пурпурно. :cool: Да е изработено од најквалитетна свила и само под таков услов (свила) да е истакнато во јавност.


Пајп Дрим.png

@Darling *со БЦ интонација: те бендисуе?
 
Последно уредено:

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.621
Поени од реакции
6.057
прашај го грчкиот Тато, негов симбол е ова, и јас незнам зошто се одлучил и клучот да го вметни.
ама последнава деценија појќе пати се сретнаа со тој од Рим, во кои средби тој од Рим се извини јавно за рушењето на Константинопол. Та дали беше искрен и стварно сакаше подобрени односи, времето ќе покажи.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.386
Поени од реакции
22.933
прашај го грчкиот Тато, негов симбол е ова, и јас незнам зошто се одлучил и клучот да го вметни.
ама последнава деценија појќе пати се сретнаа со тој од Рим, во кои средби тој од Рим се извини јавно за рушењето на Константинопол. Та дали беше искрен и стварно сакаше подобрени односи, времето ќе покажи.
Ни бил искрен ни сакал помирување. Сакал само пропаганда за унијатство на црквите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom