Конекција Македонија-Словачка

Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Дечки разгледувам некои комбинации за летово до словачка да одам и ми требаат некои информации:
1. Дали имаме од кај нас автобуски превоз скопје-братислава(и колку чини) или скопје-будимпешта(исто цена) се убив од барање на гугл слабо ми оди
2. Колку време трае патувањево до тамо тоа се некои 1000км претпоставувам околу 12-14 часа?
Најевтина конекција што најдов е Белград-Будимпешта повратна за 30евра и до Белград од Скопје повратната е 2200денари. Само што во ваква комбинација би требал да се снајдам за Будимпешта накај словачка...
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
имаш автобус до чешка друже....а тој проаѓа и точно низ братислава...цената мислам дека беше 7.000 денари повратна ако не се лажам....
--- надополнето: 19 март 2013 во 18:35 ---
уствари сум се излажал еве...до Прага е патувањето, во еден правец е 5060 ден а повратна 8780 ден....и тоа не е секој ден туку секоја сабота мислам дека..
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Да прашам од Скопје до будимпешта директна линија со бус колку е? и што се потребни документи за влез во државата:)
 
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.502
Поени од реакции
8.715
Има директна линија Скопје - Братислава, ја пред 3 години бев со линијата Скопје - Београд - Братислава 16-17 саати се патува 130 евра ти е повратна карта.
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Мислам дека единствена компанија што вози за Братислава од Скопје е од Струга Еуролајнс http://www.eurolinesstruga.com.mk/
Знам дека тргаат од Струга и не застануваат на Главната автобуска во Скопје туку кај Континентал. Најубаво информирај се на бројот од сајтот.

Исто така мислам дека за Будимпешта од Македонија нема директна автобуска врска. Треба до Белград да одиш, а од таму имаш или со воз (мислам дека повратна е 26евра) или со автобус ( само Фудекс (мислам само 4 дена во неделата)-повратна 40евра).
Не ти треба виза за Унгарија, ама на граница знаат некогаш да тресат убаво, па прашуваат за патничко осигурување, колку пари носиш, каде одиш, каде ќе бидеш сместен...
 
Член од
15 јуни 2010
Мислења
67
Поени од реакции
61
Дечки разгледувам некои комбинации за летово до словачка да одам и ми требаат некои информации:
1. Дали имаме од кај нас автобуски превоз скопје-братислава(и колку чини) или скопје-будимпешта(исто цена) се убив од барање на гугл слабо ми оди
2. Колку време трае патувањево до тамо тоа се некои 1000км претпоставувам околу 12-14 часа?
Најевтина конекција што најдов е Белград-Будимпешта повратна за 30евра и до Белград од Скопје повратната е 2200денари. Само што во ваква комбинација би требал да се снајдам за Будимпешта накај словачка...
Паре понеси обавезно ,знају да врате са границе ако немаш,није лоше да имаш адресу код кога идеш.
Аутобуска Будимпешта
http://berletelin.volanbusz.hu/ticket/wrd/run/ticmain?lang=en
:до Братиславе 2900 форинти повратна још 2000 форинти то ти је 4900 фт = 17еур
Идем стално ако ти треба шта питај;) Спавање у Суботици 9е. комби до Будимпеште...
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Паре понеси обавезно ,знају да врате са границе ако немаш,није лоше да имаш адресу код кога идеш.
Аутобуска Будимпешта
http://berletelin.volanbusz.hu/ticket/wrd/run/ticmain?lang=en
:до Братиславе 2900 форинти повратна још 2000 форинти то ти је 4900 фт = 17еур
Идем стално ако ти треба шта питај;) Спавање у Суботици 9е. комби до Будимпеште...
Ако патуваш од Будимпешта, имај во предвид дека автобусот тргнува од автобуската Неплигет, а кога се најавуваат автобусите, внимавај - ништо чудно наместо Братислава да стои Пожоњ (Pozsony), тоа е соодветното (големо)унгарско име.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Паре понеси обавезно ,знају да врате са границе ако немаш,није лоше да имаш адресу код кога идеш.
Аутобуска Будимпешта
http://berletelin.volanbusz.hu/ticket/wrd/run/ticmain?lang=en
:до Братиславе 2900 форинти повратна још 2000 форинти то ти је 4900 фт = 17еур
Идем стално ако ти треба шта питај;) Спавање у Суботици 9е. комби до Будимпеште...
Поточно ми треба да стигнам до Крупина или евентулно Зволен затоа што е и тоа тука блиску до Крупина. Ама таква релација неможам да најдам
 
Член од
15 јуни 2010
Мислења
67
Поени од реакции
61
Поточно ми треба да стигнам до Крупина или евентулно Зволен затоа што е и тоа тука блиску до Крупина. Ама таква релација неможам да најдам
Сад ми је јасно где је проблем:) .Постоји комби превоз из Београда за Словачку стаје у граду Комарно, морао бих да проверим,одатле имаш 116 км до Крупине .Сигурно има бус макар за Зволен. шта ћеш тамо :confused:
Комби уторак ,четвртак ,недеља креће из бг у 15:30 (недељом има и полазак пре подне )стиже у 23:00 Nove Zamky одатле имаш још 97 км до Крупине( со велосипед таман:D)цена 60е повратна ,мораш да резервишеш дан кад идеш и кад се враћаш:cool:
Stanislav Srnka: +381 658110450
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Истражував деновиве што точно има од македонија до братислава. Еуролајнс више не возат, а има некоја од кичево фирма скопје братислава повратна 140евра
 

Kajgana Shop

На врв Bottom