Конверт од 4к во 1080р

  • Креатор на темата INFECTED
  • Време на започнување
I

INFECTED

Гостин
Дечки, во кој формат е најдобро да конвертирам видео снимено во 4к резолуција? Имам DivX, xvid, mkw, avi, сѐ се ова непознати поими за мене. Молам за помош. Инаку ги имам програмите Bigasoft total video converter 5 и втората Pavtube video converter ultimate. Имам битни видеа во 4к коишто гом и бс плеерите сецкаат, знаете...да, на мака сум.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.089
не може да се најдат видеата во 1080p резолуција?
ако имаш слаб пц, чим ти сецка на 4к, тогаш конверзијата може да трае и неколку саати, па и денови да трае зависи колку се долги видеата и колку ти е јак ПЦ-то.
H264/x264 во mp4 или mkv container е стандард и подржано на повеќето уреди.
ако имаш хардвер и ако имаат програмите подршка за quicksync, cuda или opencl уклучи ќе биде многу побрзо.
преку цпу најдобар квалитет се добива, ама ако ти се брза преку графика нека оде.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.980
Поени од реакции
24.032
Дечки, во кој формат е најдобро да конвертирам видео снимено во 4к резолуција? Имам DivX, xvid, mkw, avi, сѐ се ова непознати поими за мене. Молам за помош. Инаку ги имам програмите Bigasoft total video converter 5 и втората Pavtube video converter ultimate. Имам битни видеа во 4к коишто гом и бс плеерите сецкаат, знаете...да, на мака сум.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Користи Handbrake за конвертирање, најбрз е.
Инаку како што кажа @marambo x264 во mkv/mp4 container ти е најдобра варијанта.
Ако ги има видеата некаде онлајн, пушти ги, ја ќе ти средам.
 
I

INFECTED

Гостин
не може да се најдат видеата во 1080p резолуција?
ако имаш слаб пц, чим ти сецка на 4к, тогаш конверзијата може да трае и неколку саати, па и денови да трае зависи колку се долги видеата и колку ти е јак ПЦ-то.
H264/x264 во mp4 или mkv container е стандард и подржано на повеќето уреди.
ако имаш хардвер и ако имаат програмите подршка за quicksync, cuda или opencl уклучи ќе биде многу побрзо.
преку цпу најдобар квалитет се добива, ама ако ти се брза преку графика нека оде.
Кратки се, по минутка до две. Не се брзам, како е тоа преку процесор?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
I

INFECTED

Гостин
Користи Handbrake за конвертирање, најбрз е.
Инаку како што кажа @marambo x264 во mkv/mp4 container ти е најдобра варијанта.
Ако ги има видеата некаде онлајн, пушти ги, ја ќе ти средам.
Торент од програмот ќе може? Видеата ми се од прослава и тежат по 120, 200, 400, 700 мегабајти итн...би ги пратил ама подобро сам да ги средам само кажете ми како :))

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.089
https://handbrake.fr/ е бесплатен

преку процесор ти е стандард, quicksync, cuda, opencl одат преку графичка, само нешто посалб квалитетот може да биде
чим се кратки и не ти се брза, користи two pass.
а може и на mega.nz или zippyshare.com да ги ставиш па некој со појак pc да ти ги среде набрзина.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.675
Поени од реакции
7.161
Дечки, во кој формат е најдобро да конвертирам видео снимено во 4к резолуција? Имам DivX, xvid, mkw, avi, сѐ се ова непознати поими за мене. Молам за помош. Инаку ги имам програмите Bigasoft total video converter 5 и втората Pavtube video converter ultimate. Имам битни видеа во 4к коишто гом и бс плеерите сецкаат, знаете...да, на мака сум.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
ЕВе линк слободно симни го инсталирај го и конвертирај во што сакаш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom