"Комплицирани" раси како први кучиња

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.866
Поени од реакции
5.616
@SaltNPepa еве како изгледа кога ќе пробаш да ставиш бигл под контрола.


Прегледај го приврзокот 130884 Прегледај го приврзокот 130885 Прегледај го приврзокот 130886 Прегледај го приврзокот 130887
Оваа и не изгледа толку страшно, само што тие белите ливчиња се од дипломта од средно на жена ми...
Прегледај го приврзокот 130888 Прегледај го приврзокот 130889
Последната слика :) ))
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.512
Поени од реакции
4.476
@SaltNPepa еве како изгледа кога ќе пробаш да ставиш бигл под контрола.


Прегледај го приврзокот 130884 Прегледај го приврзокот 130885 Прегледај го приврзокот 130886 Прегледај го приврзокот 130887
Оваа и не изгледа толку страшно, само што тие белите ливчиња се од дипломта од средно на жена ми...
Прегледај го приврзокот 130888 Прегледај го приврзокот 130889
Со малку сте поминале. :D :eek:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.400
Поени од реакции
4.476
ова е само доказ дека куче не е за во стан, мачење за него,за сопствениците и за соседите.........куче сака двор без ланец и сака рашетавање 1 час минимум дневно,ако не сте во можност да му удостоите земете си аквариум или некое папагалче.........
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
71
Поени од реакции
14
Е нема врска Roy Fokker, јас имам куче во стан на 9-ти кат, а познавам и едно чудо луѓе што имаат кучиња во стан, па сите се среќни и весели. Ако го имаш за да ти чува нешто, тогаш да, за во двор е, меѓутоа ако ти е за миленик, нема врска дали е стан или куќа.
 
Член од
18 мај 2015
Мислења
40
Поени од реакции
27
ова е само доказ дека куче не е за во стан, мачење за него,за сопствениците и за соседите.........куче сака двор без ланец и сака рашетавање 1 час минимум дневно,ако не сте во можност да му удостоите земете си аквариум или некое папагалче.........
Имам и папагалче не се секирај :LOL: иии аквариум со желка :ROFLMAO:
Башка нема врска, стан или куќа сеедно, пак зависи до газдата.

Знам луѓе, ќе го пушти во двор, па секоја недела му бега и го гази кола, или ќе му направи бокс, и внатре никогаш не исчистено, или ќе го врзе кај куќарката и седи цело време врзано...така здивуваат кучиња....
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
6.400
Поени од реакции
4.476
ако мислите дека поинаку од она што го кажав е покомфорно за вас,фамилијата,станот,кучето,соседите - само се залажувате
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
452
Pa koja e razlikata dali e vo stan ili vo dvor hmmm? Koga e vo stan, namesto da se setis ednas vo denot za eden mizeren saat deka si frlil kuce vo dvorot (ako se setis voopsto, oti i taka ne e vrzano, dosta mu e dvorot) ke go izneses i za golema nuzda i za mala nuzda, i na mala prosetka i na golema prosetka i onaka na muabet so komsiite pred zgrada. I mesto edna mizerna prosetka ke dobie nekolku. I vo sekoj moment ke znaes deka imas kuce i deka toa treba da go odgledas. A baska sto vo sekoj moment ti e pred oci da go poigras malku i pokraj prosetkite, i navecer ke spie blisku do tebe i vo sekoj moment ke znaes kako e.
Ako mislis deka definicija za cuvanje kuce e zemi kuce, i frli go vo dvorot, togas samo sam se zalazuvas. Dvorot so ili bez lanec, ako kuceto e po cel den samo i samo ednas se iznesuva e ZATVOR. A komsiite poveke ke se izmacuvaat ako gi boli glava od sto kuceto cel den samo vo dvor ke se ubie od laenje.
 
Член од
18 мај 2015
Мислења
40
Поени од реакции
27
Pa koja e razlikata dali e vo stan ili vo dvor hmmm? Koga e vo stan, namesto da se setis ednas vo denot za eden mizeren saat deka si frlil kuce vo dvorot (ako se setis voopsto, oti i taka ne e vrzano, dosta mu e dvorot) ke go izneses i za golema nuzda i za mala nuzda, i na mala prosetka i na golema prosetka i onaka na muabet so komsiite pred zgrada. I mesto edna mizerna prosetka ke dobie nekolku. I vo sekoj moment ke znaes deka imas kuce i deka toa treba da go odgledas. A baska sto vo sekoj moment ti e pred oci da go poigras malku i pokraj prosetkite, i navecer ke spie blisku do tebe i vo sekoj moment ke znaes kako e.
Ako mislis deka definicija za cuvanje kuce e zemi kuce, i frli go vo dvorot, togas samo sam se zalazuvas. Dvorot so ili bez lanec, ako kuceto e po cel den samo i samo ednas se iznesuva e ZATVOR. A komsiite poveke ke se izmacuvaat ako gi boli glava od sto kuceto cel den samo vo dvor ke se ubie od laenje.

Истото и јас го пишав во кратки црти...ама нишо...
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
452
Abe ne mislam da navreduvam nekogo ama morav negde da se izduvam. Spored mene, najgolemiot problem e sto lugeto najcesto zemaat kuce od pomodarstvo, bez da ja istrazat rasata, pa posle gi mrzi da rabotat so nego za da go socijaliziraat i odrzuvaat kako sto treba za na kraj da go frlat na ulica oti mnogu rabota bilo kuce da cuvas. E rabota e. ama koga si se fatil na oroto treba da go igras do kraj.
i toa ne zboruvam samo za Makedonija, i na drugi mesta e taka. Jas rabotam vo RSPCA vo Melburn i procesot za vdomuvanje go vodime pokomplicirano od proces za posvojuvanje na dete vo Makedonija. I mnogu od kucinjata sto doagjaat za vdomuvanje kej nas, dosle od takvi sto mislat deka da cuvas kuce e dosta samo da go kupis i da go frlis vo dvorot. Nikoj ne vika deka milenikot mora da go tretiras kako da e dete, ama da go imas ne znaci deka treba da se setis na nego samo na saat-dva vo denot, bara 24 casa rabota vo narednite 10-20 godini (zavisno od rasata) Macenje za kuceto e koga dreme samo vo dvorot a znae deka site lugje mu se doma a ne mu obrnuvaat vnimanie, macenje za sosedite e koga kuceto cel den lae po dvorot od sto e isfrustrirano ili bara vnimanie, i nikoj ne saka koga ke otvori prozorec da mu mirisa od kakackite od kuceto sto nekoj misli deka e dosta samo ednas vo denot da go izneses a zaboravaat deka treba i dvorot da se cisti. A toa vazi za site komsii, bez razlika vo koja zemja se.
 
Член од
18 мај 2015
Мислења
40
Поени од реакции
27
Abe ne mislam da navreduvam nekogo ama morav negde da se izduvam. Spored mene, najgolemiot problem e sto lugeto najcesto zemaat kuce od pomodarstvo, bez da ja istrazat rasata, pa posle gi mrzi da rabotat so nego za da go socijaliziraat i odrzuvaat kako sto treba za na kraj da go frlat na ulica oti mnogu rabota bilo kuce da cuvas. E rabota e. ama koga si se fatil na oroto treba da go igras do kraj.
i toa ne zboruvam samo za Makedonija, i na drugi mesta e taka. Jas rabotam vo RSPCA vo Melburn i procesot za vdomuvanje go vodime pokomplicirano od proces za posvojuvanje na dete vo Makedonija. I mnogu od kucinjata sto doagjaat za vdomuvanje kej nas, dosle od takvi sto mislat deka da cuvas kuce e dosta samo da go kupis i da go frlis vo dvorot. Nikoj ne vika deka milenikot mora da go tretiras kako da e dete, ama da go imas ne znaci deka treba da se setis na nego samo na saat-dva vo denot, bara 24 casa rabota vo narednite 10-20 godini (zavisno od rasata) Macenje za kuceto e koga dreme samo vo dvorot a znae deka site lugje mu se doma a ne mu obrnuvaat vnimanie, macenje za sosedite e koga kuceto cel den lae po dvorot od sto e isfrustrirano ili bara vnimanie, i nikoj ne saka koga ke otvori prozorec da mu mirisa od kakackite od kuceto sto nekoj misli deka e dosta samo ednas vo denot da go izneses a zaboravaat deka treba i dvorot da se cisti. A toa vazi za site komsii, bez razlika vo koja zemja se.
RSPCA Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals - блазеси ти...:cuc:
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
748
Поени од реакции
243
Два месеци се спремам со литература, читање, искуства, клипчиња на јутуб..
Ќе земам амстаф и сакам да сум спремен.
Прво куче ќе ми е, во стан ќе го чувам.
Некој искуства?
 
На врв Bottom