Комплетни фитнес центри во Скопје?

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
па гледам сите сте сеа "едуцирани" од се по нешто на интернет што сте нашли, доагате во теретана магистри по нутрологија, специалисти за суплементи и од јутуб повеке знаете за вежби од колку некој кој што повеке години вежба во теретана
Имам завршено физиотерапија, со тоа и сум технички дипломиран по кинезиологија, односно вежби.

Се занимавам со фитнес и бодибилдинг 6-7 години, со нутриционизам отприлика исто. Чак и како персонален тренер имам работено.

Така да, јасна ми е забуната, ама некој од нас се стварно едуцирани.

Ама не треба мене да ми веруваш, читај студии, а не статии. Или ако ти е пре сувопарно, бар проверувај ги референците на статиите кои ги читаш.
Не е секој што успеал да изгради мускул експерт, а особено не оние кои безсрамно си рекламираат продукти кои се свесни и самите дека не им помогнале ни малку во процесот.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Имам завршено физиотерапија, со тоа и сум технички дипломиран по кинезиологија, односно вежби.

Се занимавам со фитнес и бодибилдинг 6-7 години, со нутриционизам отприлика исто. Чак и како персонален тренер имам работено.

Така да, јасна ми е забуната, ама некој од нас се стварно едуцирани.

Ама не треба мене да ми веруваш, читај студии, а не статии. Или ако ти е пре сувопарно, бар проверувај ги референците на статиите кои ги читаш.
Не е секој што успеал да изгради мускул експерт, а особено не оние кои безсрамно си рекламираат продукти кои се свесни и самите дека не им помогнале ни малку во процесот.
па не дека не ти верувам за твое образование или искуство, ама баш што збориш ти се како од некој статии а не студии, или си ограничил со читање само на заклучок(резулатат) кој го зеде за здраво готово а не си заинтересиран да си размислиш како била правено истражување.

Еве да го дискутираме ова твое мислење
Л-карнитин па е една од нај hype-натите супстанци во фитнес индустријата. Доколку ги разгледаш студиите на темата, ќе видиш дека иако дел потврдуваат зголемено губење на килажата, процентите за кој што станува збор у никој случај не ја оправдуваат фамата за л-карнитинот како суплемент.
Твоите заклучоци најверојатно се земени од истражување како ово
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10861338
каде што се кажува дека да
Eight weeks of L-C ingestion and walking did not significantly alter the TBM or FM of overweight women, thereby casting doubt on the efficacy of L-C supplementation for weight loss.
Ама тие истражувања се направени со/за лица која што не се физички активни
(All subjects walked for 30 min 4 days/week. ) pfff си шетале поласат 4 пати неделно....

http://ajcn.nutrition.org/content/86/6/1738.abstract?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=&author1=Malaguarnera&searchid=1&FIRSTINDEX=0&sortspec=relevance&resourcetype=HWCIT

Conclusions: Our study indicates that oral administration of levocarnitine produces a reduction of total fat mass, increases total muscular mass, and facilitates an increased capacity for physical and cognitive activity by reducing fatigue and improving cognitive functions.
директно интересна е ова табела

http://ajcn.nutrition.org/content/72/2/618s/T2.expansion
од која јасно се гледа дека кон тие што консумирале и биле активни (спортисти и обични физички активни) и го земале л-карнитин правилно (1 сат пред тренинг)
ефектот има (по сголемени маркери)

ме мрзи да ти објаснувам детално ама и овие твои тврдења се тотално утнати
Иако малку оф-топик, нема студии кои ја потврдуваат ефикасноста на мултивитамини и витамин Ц .
БЦАА па, првите 7-8 месеци до 2 години од тренинарањето воопшто нема потреба.
понекогаш не е доволно само да го прочиташ истражување или студии а и да размислиш и да направиш малку ресерч, да пробаш како работи за тебе и други па после да се искажеш. Јас л-карнитин лично го користам и го препорачувам на сите како корисен и здрав суплемент, од кој што дефинитивно ке имаш придобивки за своето здравје (во спротивно од термички топачи од повекето имат негативен еффект на здравје ама поочигледен резултат, ама и тука негативен ефект може да се блокира, компенсира со друга фарма)
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Не ми ја сфати баш поентата, ама со оглед на тоа што е форум, дискусија е примарен двигател на дејство, така да почитувам темелност и одвоено време.
па не дека не ти верувам за твое образование или искуство, ама баш што збориш ти се како од некој статии а не студии, или си ограничил со читање само на заклучок(резулатат) кој го зеде за здраво готово а не си заинтересиран да си размислиш како била правено истражување.

Еве да го дискутираме ова твое мислење


Твоите заклучоци најверојатно се земени од истражување како ово
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10861338
каде што се кажува дека да

Ама тие истражувања се направени со/за лица која што не се физички активни
(All subjects walked for 30 min 4 days/week. ) pfff си шетале поласат 4 пати неделно....

http://ajcn.nutrition.org/content/86/6/1738.abstract?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=&author1=Malaguarnera&searchid=1&FIRSTINDEX=0&sortspec=relevance&resourcetype=HWCITдиректно интересна е ова табела

http://ajcn.nutrition.org/content/72/2/618s/T2.expansion
од која јасно се гледа дека кон тие што консумирале и биле активни (спортисти и обични физички активни) и го земале л-карнитин правилно (1 сат пред тренинг)
ефектот има (по сголемени маркери)
Студијата што ја линкна горе, наводно поради која сум се водел е една од милионите. Разлистај ги у рилејтед на ncbi другите студии, и ќе видиш контрадикторни резултати на уште едно 20-30 студии.

Студијата ти што jа линкна вика :
„Sixty-six centenarians with onset of fatigue after even slight physical activity were recruited to the study. “

Е сеа, ова се луѓе кој само што почнале да имаат физичка активност. Така да, иако според методите и резултатите со контролната пласибо група, постојат видливи разлики кај единките кој земале л-карнитин, неспоредливо подобар резултат можеш да извадиш во моментов ако сам решиш да испитуваш трета контролна група која има контролирана нутриција и не внесува л-карнитин (нит плацебо) .
Што и впрочем ми беше поентата.

Не викам дека не работи, колку што викам дека е hype-нат. Не е воопшто есенцијално да ја внесуваш, нит ќе ти даде резултат кој што не може да се реплицира без л-карнитинот, а кај почетници идеата дека директно суплемент ги ослабел е токсична.

ме мрзи да ти објаснувам детално ама и овие твои тврдења се тотално утнати
Не се. Или симни си пдф формат биохемија, или земи си ја Биохемија за медицинари како основа, ја имаш во Студентски Збор околу 1800 беше пред едно 4-5 години.
Фитохемикалии > витамини.
(Од таму и потребата за продукти како Ацерола место регуларниот витамин Ц )
понекогаш не е доволно само да го прочиташ истражување или студии а и да размислиш и да направиш малку ресерч, да пробаш како работи за тебе и други па после да се искажеш. Јас л-карнитин лично го користам и го препорачувам на сите како корисен и здрав суплемент, од кој што дефинитивно ке имаш придобивки за своето здравје (во спротивно од термички топачи од повекето имат негативен еффект на здравје ама поочигледен резултат, ама и тука негативен ефект може да се блокира, компенсира со друга фарма)
И ја лично сум користел л-карнитин, и BCAA , и AAKG и ред други работи.
Главната поента, што некако се изгуби во муабетот, ми беше дека ништо од тоа не треба да ти го каже персонален тренер како есенцијално у моментот кога почнуваш.

Со најосновна едукација на темата што треба да јаде клиентот - се постигнуваат најбрзите и најдолготрајните резултати. Суплементацијата е секогаш надополнување или замена, а не основа.
Знам дека има деца со сомнителни когнитивни способности што џабе ќе им кажеш дека за 3 месеци нема Mr. Olympia титула да земат ако купат пола продавница суплементи, ама чак и на таквите не треба да им се нудат ствари кои не им требаат..
Лукративно е, не е етички.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom