Комбуха

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Истрошив миниум три тегли, и последната слика ми е полу-празна тегличка, размеурчена, размачкана по то џиздојте...бљак :S
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Iako sum veganec kombuhata e nesto sto najveke go mrazam na cel svet.More kakvi vitamini i minerali nesto sto ne e ubavo na vkus ne go stavam vo mojava usta.
 
Член од
18 јули 2007
Мислења
45
Поени од реакции
1
jas si cuvam kombuha doma i koga gabata moja(zenska e:):)ke pocne da si smrdi na kisel kupus da ti se zgadi:).sega pogotovo letno vreme e losho na 40 stepeni fermentira ko luda i bajagi mi se zdebelila:)pa nekako sokot shto se vadi e po kisel letno vreme a i treba da pazite kako ja cuvate posle tecnosta.zdrava si e ama kisela si e isto taka(ako ja ostaite podolgo cel sheker go cica i aj probaj posle)Ne znam sega ovie poslednite nekolku pati ne ja pijam tecnosta ednostavno mi se gadi ali seushte si ja cuvam.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
jas si cuvam kombuha doma i koga gabata moja(zenska e:):)ke pocne da si smrdi na kisel kupus da ti se zgadi:).sega pogotovo letno vreme e losho na 40 stepeni fermentira ko luda i bajagi mi se zdebelila:)pa nekako sokot shto se vadi e po kisel letno vreme a i treba da pazite kako ja cuvate posle tecnosta.zdrava si e ama kisela si e isto taka(ako ja ostaite podolgo cel sheker go cica i aj probaj posle)Ne znam sega ovie poslednite nekolku pati ne ja pijam tecnosta ednostavno mi se gadi ali seushte si ja cuvam.
Си ја одгледуваш габата како милениче?
 
Член од
18 јули 2007
Мислења
45
Поени од реакции
1
da :) vo odnos na vnimanieto kako milenice ti doaga.ajde caj da menjash pa da ja miesh i pa da ne propadnala da ja proveruvash pa da ne i velgla vo sadot mushicka prashina i tn,te okupira ko milenice:)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Татко ми ја пиеше едно време ми кажуваше многу корисна дека била...Пробав еднаш има некој кисело-благ вкус и не повратив:helou:
 
Член од
18 јули 2007
Мислења
45
Поени од реакции
1
Татко ми ја пиеше едно време ми кажуваше многу корисна дека била...Пробав еднаш има некој кисело-благ вкус и не повратив:helou:
i toa zavisi od gabata(vsushnost taa e alga a ne gaba ama cesto ja vikaat cajna gaba)i od coekot shto ja cuva,kolku merka sheker,caj stava dali ja zaborava,od vremenski uslovi od svetlina i cuda.toa shto ne si povratil ukazuva na dobro odgleduvanje :):salut:
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
Комбуха нешто најкорисно...многу здраво...пиев едно време за тетивите и многу ми помогна...не е грозна значи можете да пиете без проблем:)
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
мајками дома ја одгледува габата па си прави домашна комбуха!вика дека воопшто не е захтевна!а пијалокот ми е екстра на вкус и е многу освежителен!а и многу е здрав!
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Tatko mi praveshe redovno kombuha i togash site vo familija ja pievme. Na site mnogu ni se dopagjashe ama mnogu e bitno chovekot da znae da ja napravi. Tatko mi poshto go biva za bilki i chajchinja i najde sopstvena recepta i ja praveshe za merak. Nikogash ne mozhev da se iznapijam kolku shto sakav :)

Za kiselosta. Ako malku se promashi vremeto stanuva kisela, tatko mi ja pieshe a na mene i majka mi ni beshe kako ocet. Znaci nie ja cedevme posle 2-3 dena a za tatko mi sedeshe podolgo.

Probavme so zholt shekjer ama so bel izleguvashe podobra. Osven zelen ili crn chaj mozhe da i se dodavaat i drugi lekoviti trevki kako nane, zhalfija, majcina dushichka i sl.

Mene mi beshe mnogu slatka, kako bebe, ja miesh i ja neguvash.

Kupechkata od prodavnica go nema istiot kvalitet na domashno pravena zatoa shto e pasterizirana i mnogu vitamini i enzimi se unishteni taka da verojatno piete samo imitacija na kombuha.

I za kraj, ako kombuhata ne vi se svigja ili vi e odvratna najverojatno e losho napravena :)
 
Член од
18 јули 2007
Мислења
45
Поени од реакции
1
Silen: kolku vreme ja ostavate da fermentira letno vreme?kaj mene e mnogu toplo i nemame klima,pa nekako brzo fermentira,i e kisela pa ne sum piela posledniot mesec.
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
Самиот наслов говори за квалитетот :pos:...ајмо сви на боза
Inace tocno e napisano, pravilen naziv pa duri i na makedonski e kombuha a ne klombuha.
A za prijatelkata sto ja kupuvala redovno, alal i vera izgleda ne bila upatena dovolno. Kombuhata dava najgolemi efektikoga koga se apsorbira vo nejzina ziva sostojba. Odnosno cajot sto i go stavame i koj ke otsedi nedela dena gi prima nejzinite sostojki i deluva "cidotvorni", e sega ako slusame babini devetini normalno ke bide semokna no gledano od medicinski aspekt taa ima odredeni lekoviti sposobnosti, da ne se fakame na zbor ne sum sigurna za site niv i zatoa nema da napisam.
Inace da i kombuhata e gaba, a bidejki gabite se podeleni vo carstva znaci ne spaga vo carstvoto na pecurki iako i tie se gabi.
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Сум пробал комбуха ама неможам да пијам ... многу е гадно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom