Колумната на Венко Андоновски

Статус
Затворена за нови мислења.

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Отварам фејсбук секој втор ја споделил колумната на Венко. Ама некако не ме бендиса. Некој елитизам, некоја огорченост на Венко ама не знам како да ја разберам. Зборам за првата приказна, некако нереална ми е. Обично не коментираат вработените, ама ај и да искоментирале јака работа. Он се навредил, па овој у месара што работел пошо имал ниско образование немал право така да реагира...бла бла. Некако ми изгледа дури и дрзок. Изгледа френдовиве мои не читале подолги колумни или не дај боже книга(мада у последно време и ја тука сум слаб). Еве прочитајте ја, за втората приказна е во право ама пак ќе кажам тоа не ми е баш материјал за колумна или па за некакво паѓање у несвест и спомињање на светата ПРИВАТНОСТ а у. Ајде ајде прочитајте.
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=4412103412&id=13&prilog=0&setIzdanie=22548#.T32fDt_3p4i.facebook
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Според мене малку стереотипно размислил, неморало да значи дека типчето ако има тетоважа и работи у месара е некој бедњак шо завршил средно угостителско и тоа ќе му биде кулминација во животот, може батето си собирал пари за факултет, може и некоја друга варијанта, како и да е, тебе треба цеф да те боли дали е некој глуп, работи у месара, те навредува индиректно иако несфаќа дека те навредува и така натаму, гледај си животот свој бре.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Twitter заедницата беше посебно креативна по повод колумнава на Венко. Со право. Не знам само зошто не ги објавуваат коментарите под неговата колумна, а под останатите ги објавуваат. Што е толку попосебна неговава од останатите?

Како и да е, убаво кажа некој, тоа што е добар писател не значи дека е добар човек. Кај мене изгуби на кредибилитет. Кога и да го видам на ТВ или негова колумна во весник ќе ми текне на тетовираниот лигуш:facepalm:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Никогаш не бил на местото на тетовираниот дечко, а сигурно од една тетоважа нема да ја научиш животната приказна на една личност.Како некоја видовита жена, ама читаш на тетоважа.
Стереотипно мислење и гледање од високо.Џабе ти образование Венко, тие 22 години не ти вредат ништо со муабетов.Отсега оди во друг маркет, можда ќе налеташ на некој без тетоважа и со приближно образование ко твоето, за интелектуално да си одговарате дури ти сечат пршута.
Вториот дел е на место.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Ми звучи како некој благородник 15 генерација што сака тие што се ПОД него (по негово сфаќање) да не го гледаат во очи туку само да сецкаат и да ќутат. Е па тоа го нема веќе ни во Англија а во Македонија ниту го имало ниту ќе го има. Што е добро. Се согласувам дека кај нас обратно многу луѓе сакаат да се прават експерти за се и сешто ама ова ако мислел да го наведе како таков случај, комплетно му е утната колумната.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Da u vezi tetovazata toa e stereotip ko mene na vremeto sto me mislea narkoman samo zatoa sto se oblakav ko punker/metalec a nivnite kerki licea na skupi kurvi iako bea poshteni.
Vtoro toa ako e obrazovan i uspesen ne znaci deka ima vrednost bas vcera citav za vrednost i zasluzena slava osobeno u negova oblast po 100 g da ne gi potcenuvame idnite pokolenija koi ke dadat sud dali bil dobar pisatel ko sto sega e uspesen.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Фрустрации затоа што системот го сјебал, и после цела младост посветена/поебана на “образување“ не успеал да се квалификува да има пристоен животен стандард. Продавачот пак, после 12-15 години низ образовниот систем, се квалификувал едино за биолошки опстанок, колку што дозволуваат примањата на тој профил работници.

Двајцата фрустрирани, едниот со пристап до печатен медиум, другиот со пристап до ушите на муштериите и маалско друштво.

Заедно имаат околу 35 години посветени на пушење извесен орган на системот и не можат да најдат соодветна дијагноза каде се наоѓа проблемот.

Секако, решението е во образованието, знаењето е моќ,сила и 200 евра месечно.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
незнам, ова ми е некако набрзина напишано ко да го пишувал 2 минути после излезот од маркетот... премногу огорченост...

Ај тоа со тетоважата, ама од кај знае дека дечкото е со средно !? Колку само млади има што завршиле и повеќе години образование од Венко но не успеале да најдат прикладна работа, па мораат да крпат некако... 300.000 невработени имаме, сигурно дека меѓу нив има и со факултет и со магистратура...

некако ми е ко ова да го напишал наивен средношколец а не академски професор, премногу избрзани заклучоци, без препрочитување на напишаното... :cautious:
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Ова не му е првпат на Венко да тупи за парите. Еднаш имаше особено дискриминирачка колумна во однос село-град ама пошто беше поврзана и со политика никој не реагираше ај баш ќе ја побарам.
 
M

Moon Child

Гостин
Незнам зошто секогаш ми делувал арогантно... Не му ги ниту читав колумните, а гледав на фб дека му ги објавуваат. Вчера ја прочитав таа колумна, затоа што видов дека е многу коментирана.
Од каде знае Венко дека детето што му сечело салама е со средно?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Ако тетоважата е репер за помалку од високо образование, каква му е реакцијата за неговите колеги Тони Михајловски и Кирил Поп Христов?И тие не чинат?

Мислам дека е огорчен шо не стигнал до некоја голема општествена позиција.Ама испука на погрешно место неколку пати.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
И покрај сето тоа (заработувам од 17 години; почнав како новинар по младински весници), јас сепак, должам петцифрена сума евра. Според тоа: јас сум пропаднат човек, лузер.
Венко Андоновски 2006 година.

Oh now I get it...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Од каде знае Венко дека детето што му сечело салама е со средно?
И јас истото го помислив, за жал, познавам повеќе луѓе со завршен факултет кои работат во бутици или продавници и таксисти со магистратура.
Го почитував Венко, но со колумнава се занел. И со дечкото, и со пораките, обично му се добро формулирани речениците и мислите, во колумнава е сѐ измешано, како средношколец што се расправа со баба му.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom