Колку често посетувате читална?

К

Кики.

Гостин
Не можам да учам во читална, затоа што учам со музика и за тоа време си играм со пенкало што на многумина им смета. Дома можам да правам се и на никого да не му сметам, освен нели прегласната музика. Ама сите комшии штом слушнат прегласна музика знаат дека тогаш имам испити или колоквиуми, па не се бунат многу.
 
G

_Ghost_

Гостин
Изминатава сесија ја поминав во ГТЦ на трети во 1000 книги читалната. Немав навика да учам по читални, ама ете појдовме да видиме како е, и морам да признаам, одлично е. Башка и многу познанства проширив.:)
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Изминатава сесија ја поминав во ГТЦ на трети во 1000 книги читалната. Немав навика да учам по читални, ама ете појдовме да видиме како е, и морам да признаам, одлично е. Башка и многу познанства проширив.:)
Може ли подетални информации за оваа читална? Каде поточно се наоѓа? Од колку до колку работи и колку се чланарината?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Бев еднаш во Браќа Миладиновци во таа горе, број 3 е мислам. Леле, ужас. Тие што беа таму не дека беа појдени за учење, еден повеќе беше по кафе да зема него да учи, сто пати излези - влези, влагаат и ќе излезат за 10-15 мин макс, на автобуска беше помирно него таму.
Не сум била во ГТЦ да видам како е уште, ама ќе идам да видам дали е подобро.
 
G

_Ghost_

Гостин
Може ли подетални информации за оваа читална? Каде поточно се наоѓа? Од колку до колку работи и колку се чланарината?
Неам појдено од Септемвриска сесија, не знам дали е исто. Се наоѓа на трети во ГТЦ одма на почетокот на страната од кај плоштадот. Кога идиш од плоштад, на десна страна. Не се плаќаше ништо, само одиш и оставаш лична карта, кога си одиш ти ја враќаат. Работеше тогаш 24 часа, потоа едно време ја направија до 24h. Сега не знам како е.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Интересно, до минатата недела бев убеден дека нема да влезам во читална, и откако бев принуден да отидам првпат во понеделникот, видов дека е доста попродуктивно. Еве сега викендов по дома никако не можам да се сконцентрирам асално да учам.

Башка читалната на Економски е ептен топ. :) Ама осеќам наредната недела, предколоквиумска, ќе има доста гужва.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Koга седев в студентски само 3 пати појдов. Ептен тивко е бе. Не можам јас онака.

На кревет оптегнат како бег, пуштена некоја музика полесна да дрнка. Убајна амбиент за читање.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Поалергичен од мене на читални нема...минатата година два пати влегов и појава бев таму цела читална во мене се пулеа оти најнапред само слободно беше и мораше таму да седам. За мене само всоба, слушалките на уши, лаптопот до мене со интернетче и искулирано да си крцкам полека и така и така 50 % формули ми беа 50% теорија ;)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Кажете во Скопје кои се 24/7 читални? Освен таа до градежен што е.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Кога бев студент често одев да учам во читална. Обично ЗОИЛ, најблиску ми беше до Пелагонија, а кога живеев во Стив, тогаш останував на факултетот во читална.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Пробав еднаш да учам/читам во читална али џабе кога не иде, те мрзи да читаш, гледаш преку прозор, се вртиш само. Исто така и сабајле ме мрзи да читам освен навечер, тогаш е добро. Само ептен сјебан распоред имам сите предавања ми се втора смена, па никако неможам да се организирам. Стигнувам дома околу 9-10 часот, уморот се чувствува ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom