Колку често ги миете вашете раце?

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.601
Поени од реакции
34.795
Добро што е ова работа со луѓево ги пратам повеќе од половина после одење во тоалет не мијат раце и одма фаќаат храна. Што им е толку тешко пола минута работа е тоа...
... најважно за секој е да ги измие рацете ПРЕД да се иде во тоалет, а миењето раце после тоалет е исто важно ама повеќе за околината, отколку за себе!
... да се докаже колку „ знаеме да ги миеме рацете“ се направи визуелен анкентно тестирање во ист временски период на три места, Рамстор, Сити Мол и Џамбо Веро за време од еден час поминале (во двата тоалета, машки,женски) 368 граѓани и само четири души ги измиле рацете пред да влезат во тоалет и тоа женски особи!

... мене ми се случи да влезам во просторијата пред тоалетот (со само едно женско веце) и да ги мијам рацете пред да влезам за физиолошка потреба, кога една женска ноншалантно си влезе и си ја отвори вратата од веце просторијата...ааааааа полека, ќе си чекаш ред! и’ реков... а таа као „па нема никој“.... па што сум јас овде никој? и возвратив, а она као „ па вие ги миете рацете значи сте завршиле работа“! :nesumjas:
... не можам да замислам да со неизмиени раце влезам во тоалет за нужда, а после да ги измијам? како тоа со нечисти раце да се избришам? бљаааааак!
кај машките ај пак некако отворот кај „мочалото“ е помал каде би влегло потенцијалната инфекција од неизмиените раце, ама кај жените? :eek:

handwashing[1].gif

... раце се мијат пред тоалет, па потоа после тоалет, пред секој јадење било оброк или ужинка, освежително нешто... јас ги мијам и после фаќање на кваки или воопшто било што што не е мое или домашно! ... искрено не сум избројала колку пати ги мијам на ден!
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
... најважно за секој е да се измијат рацете ПРЕД да се иде во тоалет, а миењето раце после тоалет е исто важно повеќе за околината,отколку за себе!
... да се докаже колку „ знаеме да ги миеме рацете“ се направи визуелен анкентно тестирање во ист временски период на три места, Рамстор, Сити Мол и Џамбо Веро за време од еден час поминале (во двата тоалета, машки,женски) 368 граѓани и само четири души ги измиле рацете пред да влезат во тоалет и тоа женски особи!
... мене ми се случи да влезам во просторијата пред тоалетот (со само едно женско веце) и да ги мијам рацете пред да влезам за физиолошка потреба, кога една женска ноншалантно си влезе и си ја отвори вратата од веце просторијата...ааааааа полека, ќе си чекаш ред! и’ реков... а таа као „па нема никој“.... па што сум јас овде никој? и возвратив, а она као „ па вие ги миете рацете значи сте завршиле работа“! :nesumjas:
... не можам да замислам да со неизмиени раце влезам во тоалет за нужда, а после да ги измијам? како тоа со нечисти раце да се избришам? бљаааааак!
кај машките ај пак некако отворот е помал каде би влегло потенцијалната инфекција од неизмиените раце, ама кај жените? :eek:

Прегледај го приврзокот 251460

... раце се мијат пред тоалет, па потоа после тоалет, пред секој јадење било оброк или ужинка, освежително нешто... јас ги мијам и после фаќање на кваки или воопшто било што што не е мое или домашно! ... искрено не сум избројала колку пати ги мијам на ден!
Бијонс, рацете може да се мијат и пред одење во тоалет, доколку се ептен прљави, пример си работел со земја во бавча/нива, друго со градежни материјали - цемент, вар, малтер, гипс, лепаци, бои и лакови, разредувачи се со цел да не се извалка облеката и да не се извалкаат гениталиите и да не те пржат...

А инаку доколку не се ептен прљави рацете нема потреба од миење пред одење во тоалет...

И најважна работа одвреме-навреме после миење на рацете да се мачкаат со крем за раце, најчесто со крем од невен, бадем или евентуално од арган...

А може и со ладно цедено кокосово масло...
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Одамна, уште пред Коронава, секогаш со себе носев гел и се шљапав. Седиме во кафиќ и пријател ме прекорува дека премногу често тоа го правам. Додека збори, со средниот прст го мешка мразот во чашата. На крајот, си го бапна прстот во уста и, го ишмука! Си велам, можеби претерувам
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Одамна, уште пред Коронава, секогаш со себе носев гел и се шљапав. Седиме во кафиќ и пријател ме прекорува дека премногу често тоа го правам. Додека збори, со средниот прст го мешка мразот во чашата. На крајот, си го бапна прстот во уста и, го ишмука! Си велам, можеби претерувам
Абе види вака секој што сака нека си прави во неговата чаша.

Ама не како што доста некои шанкери мразот во кафаните го ставаат директно со рака... Па земи едно лајче бе или ти е мака да појдиш по него...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.601
Поени од реакции
34.795
Бијонс, рацете може да се мијат и пред одење во тоалет, доколку се ептен прљави, пример си работел со земја во бавча/нива, друго со градежни материјали - цемент, вар, малтер, гипс, лепаци, бои и лакови, разредувачи се со цел да не се извалка облеката и да не се извалкаат гениталиите и да не те пржат...
А инаку доколку не се ептен прљави рацете нема потреба од миење пред одење во тоалет...
И најважна работа одвреме-навреме после миење на рацете да се мачкаат со крем за раце, најчесто со крем од невен, бадем или евентуално од арган...
А може и со ладно цедено кокосово масло...
...не се сложувам со тебе, рацете треба да се чисти кога се манипулира со гениталии посебно кај жените и МОРА-вистинска хигиена е миење раце ПРЕД идење во тоалет, а вие мажите нели само ќе го истресите и веднаш во гаќи кај вас може некоја толеранција во немиење на раце зборувам за самозаштита од инфекција, а ние, жените можеби при само бришење со хартијата доволно мал дел да слизне од неизмиените раце на гениталниот дел и инфекцијата е тука...исто како што има правило на правец како се брише гениталиите со тоалетна хартија!

... замисли, влегувам во тоалет и не ги мијам рацете директно фаќам две кваки една надворешна една од вецето, влегувам внатре по извршената работа се бришам и тоа фрццц отиде раката преку хартија лево десно, случајно не случајно, и ете ти инфекција, моментална без муабет :eek:... и сега излегувам од вецето и одам и онака горда демек многу сум чиста и ги мијам рацете?
а што ќе ми е да ги мијам рацете кога веќе моите гениталии се веќе контаминирани? после тоалет миење на рацете е само да се заштити околината или евентуално да не ставам прст во уста, инаку нема што друго... за разлика од првото НАЈВАЖНО миење на раце пред тоалет да се влезе! (y)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
...не се сложувам со тебе, рацете треба да се чисти кога се манипулира со гениталии посебно кај жените и МОРА-вистинска хигиена е миење раце ПРЕД идење во тоалет, а вие мажите нели само ќе го истресите и веднаш во гаќи кај вас може некоја толеранција во немиење на раце зборувам за самозаштита од инфекција, а ние, жените можеби при само бришење со хартијата доволно мал дел да слизне од неизмиените раце на гениталниот дел и инфекцијата е тука...исто како што има правило на правец како се брише гениталиите со тоалетна хартија!

... замисли, влегувам во тоалет и не ги мијам рацете директно фаќам две кваки една надворешна една од вецето, влегувам внатре по извршената работа се бришам и тоа фрццц отиде раката преку хартија лево десно, случајно не случајно, и ете ти инфекција, моментална без муабет :eek:... и сега излегувам од вецето и одам и онака горда демек многу сум чиста и ги мијам рацете?
а што ќе ми е да ги мијам рацете кога веќе моите гениталии се веќе контаминирани? после тоалет миење на рацете е само да се заштити околината или евентуално да не ставам прст во уста, инаку нема што друго... за разлика од првото НАЈВАЖНО миење на раце пред тоалет да се влезе! (y)
Како што кажа Заптија, секој како што милува, да не си ги откриваме интимностите. Ама, секако не сакам туѓи прсти во моја чаша
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Како што кажа Заптија, секој како што милува, да не си ги откриваме интимностите. Ама, секако не сакам туѓи прсти во моја чаша
Исто така не сакам кога некој кувар што го прави јадењето супата/чорбата/тавчето гравче со истата лајца го пробува за вкус, сол по едно 3-4 пати. Абе земи си за следното пробивање друга лајца. Ги имаш еден куп стотици- илјадници лајци...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.601
Поени од реакции
34.795
Како што кажа Заптија, секој како што милува, да не си ги откриваме интимностите. Ама, секако не сакам туѓи прсти во моја чаша
... тоа не интимност, тоа е правило на чисти раце или како и кога правилно се мијат рацете што треба секој да се запознае уште во најмала возраст во градинките... како што е препорачливо да секое мушко уринира седнат, а не станат зашто така се релаксираат сите мускули и се празни целосно мочниот меур, барем тоа дома да го применува!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
... тоа не интимност, тоа е правило на чисти раце или како и кога правилно се мијат рацете што треба секој да се запознае уште во најмала возраст во градинките... како што е препорачливо да секое мушко уринира седнат, а не станат зашто така се релаксираат сите мускули и се празни целосно мочниот меур, барем тоа дома да го применува!
абе чекај, нели е за машките штетно седечки да мочаат?
или не е?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.601
Поени од реакции
34.795
абе чекај, нели е за машките штетно седечки да мочаат?
или не е?
...прашај некого од Шведска, оти мене многу многу не ми верувате треба да дадам докази, лникови...ехе хееее,па ондак секс гуру :D

П.С.
(не знам дали ме зезаш или навистина те интересира) :toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
можам и да прогуглам, не е дека ми е неопходно твоето мислење

ја имам чуено дека е штетно мажите да мочаат седечки
скроз може да е неточно тоа
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.601
Поени од реакции
34.795
можам и да прогуглам, не е дека ми е неопходно твоето мислење
ја имам чуено дека е штетно мажите да мочаат седечки
скроз може да е неточно тоа
... ќе бидеме оф топик, инаку преорачливо „седечко уринирање“ поради подобри уродинамички параметри, мислев дека го знаеш тоа, поважно е кај повозрасни тоа да се примени, ама ако се нема навика од порано, ни тогаш нема да се примени!
 
D

Deleted member 12196

Гостин
bijons
Ти вечно ќе живееш.
Туку да прашам: Каде да ги измие рацете овчарот или дрвосечачот во планина?
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
50
Поени од реакции
73
Поголемо прашање и побитно е колку често ги миете забите? Рацете се мијат само тогаш кога е потребно никако претерано и еуфорично после секое допирање на најобичен предмет во ќуќа или слично. Предолгото и пречесто миење на раце со употреба притоа и на најразчини сапуни ја уништува бактериската флора на кожата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom