Колку често ги миете вашете раце?

Член од
25 септември 2009
Мислења
91
Поени од реакции
10
Оваа тема ја отварам зашто ме интересира колку често вие и луѓето околу вас си ги мијат рацете.

Што мислите колку е важна хигената на рацете за општото здравје на организамот?

Дали е добро кога тоа е прекумерно и дали има штетни последици?

Јас премногу често си ги мијам рацете, особено кога си дојам дома од каде и да сум била првото нешто е што мијам раце со сапун и млака вода.
Но, имам забележано кај моите пријатели, кај моите цимери дека таа навика не е воопшто застапена и е премногу ретка, за некои дури можам да кажам дека воопшто не си ги мијат рацете.:toe:

Што мислите вие, повеле одговорете и да дискутираме :smir:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
2-3 пати дневно..и секогаш пред јадење,нормално..:)
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.183
Поени од реакции
14.447
Кога доаѓам од надвор посебно ако сум бил во автобус обавезно ги мијам... За пред јадење зависи кога како ако не сум бил искочен ондак не...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Од кај и да дојдам, прво си ги мијам рацете. Особено ако сум се возела во автобус или ако сум пипкала пари.
Кога ќе стигнам на факултет, ако има сапун - ок, ако не со влажна марамица импровозирам.
Ако одам по нужда - после тоа си мијам раце.
Пред и после чистење, откако ќе си го галам кучето, пред да се пипкам за лице, пред и после јадење, ако спремам јадење исто пред и после.
После бањање.

Еднаш ми се деси да измијам раце после миење раце... Си се изнасмеав сама на себе, пошо очигледно си замислив дека сапунот е прљав.... :)

Поише од често мијам раце и сметам дека е многу важно тоа за здравјето. Гадно ми е да знам дека сум пипкала нешо прњаво а после да стаам со тие раце нешо у уста или да се пипнам...

Порано, другарките после идење у веце не миеа раце, само јас. Сеа сум ги воспитала дека ќе мијат раце после и крај на муабет. Еднаш ми кажаа дека ја сум ги навикнала на тоа.
Чудно ми е некој да не мие раце после идење у веце или пред јадење, или да се пипка за лице у автобус или слично...
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
секогаш мијам раце кога се прљави значи после нужда обавезно и кога сум пипала нешто прљаво. незнам навистина како некој може особено после нужда да не мие раце?
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Оваа тема ја отварам зашто ме интересира колку често вие и луѓето околу вас си ги мијат рацете.

Што мислите колку е важна хигената на рацете за општото здравје на организамот?

Дали е добро кога тоа е прекумерно и дали има штетни последици?

Јас премногу често си ги мијам рацете, особено кога си дојам дома од каде и да сум била првото нешто е што мијам раце со сапун и млака вода.
Но, имам забележано кај моите пријатели, кај моите цимери дека таа навика не е воопшто застапена и е премногу ретка, за некои дури можам да кажам дека воопшто не си ги мијат рацете.:toe:

Што мислите вие, повеле одговорете и да дискутираме :smir:


нема некои поголеми штетни последици, може да дојде до исушување на кожата на рацете ако се мијат прекумерно.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
^Но затоа постојат креми за рехидратација, кој доволно е да ги употребувате еднаш дневно.
 
Член од
18 декември 2009
Мислења
6.125
Поени од реакции
872
Sekoj den koa stigam od nadvor, pred da jadam itn...:toe: mora higiena inace si ebav mater:tv:
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
192
Поени од реакции
13
Пред секое јадење, после користење на WC, после враќање од надвор!!! Значи МНОГУ ги мијам рацете
 
Член од
20 август 2010
Мислења
167
Поени од реакции
24
И повеќе од што е потребно. Фрик за чистота сум.
Имам неколку интересни факти слушнато шо се поврзани со миењето на раце:
- Лажговците почесто ги мијат рацете и устата.
- Само третина мажи ги мијат рацете по користење на тоалетот.
- Жените се далеку похигиенски настроени од мажите.

Инаку многу се револтирам што знам дека на факултетите и по училиштата не се обрнува доволно внимание на хигиената. Не се полнат редовно сапуните, а за хартија за сушење на рацете да не зборувам. Од иста важност е и хартијата за сушење на рацете со сапунот, зашо мокрите раце двојно повеќе привлекуваат бактерии.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
И повеќе од што е потребно. Фрик за чистота сум.
Имам неколку интересни факти слушнато шо се поврзани со миењето на раце:
- Лажговците почесто ги мијат рацете и устата.
- Само третина мажи ги мијат рацете по користење на тоалетот.
- Жените се далеку похигиенски настроени од мажите.

Инаку многу се револтирам што знам дека на факултетите и по училиштата не се обрнува доволно внимание на хигиената. Не се полнат редовно сапуните, а за хартија за сушење на рацете да не зборувам. Од иста важност е и хартијата за сушење на рацете со сапунот, зашо мокрите раце двојно повеќе привлекуваат бактерии.


Ја до 8 мо у школо сапун не видов...а сеа у средно првите месец два лани коа се запишав беа полни ..и од тогаш шта је ту је....а и тоа вецињата мајке ми гадно ми е да влезам раце да се измијам а не па некоја физиолошка потреба да вршам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom