Општи вело муабети, прашања, совети

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
:) а ако не е од 500 евра, да кажеме дека е 500 евра, а јас сум го земал 370 евра?
Вози го немат гајле само обрни внимание на ситници.
Најпрво гледај да е исчистен и редовно подмачкан синџирот за да не ти ојт фира заедно со пренос или касета.
Многу важно е вадење на педалите и подмачквење со литиумска маст, колчето од седлото и лежиштето чистење и исто подмачкување, подмачкување на хедсетот и подмачвење на средна осовина (доколку е потребно). Мојш да си клајш доколку ти дозволува џебот (буџетот) и уш некое калниче саглам и терај.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
15
Поени од реакции
5
Здраво на сите,нов сум на форумов и во последно време читав за купување половен велосипед од Србија,па летоска решив да си ја пробам среќата и најдов еден на циклоберза Scott Genius 50 ,отидов во Чуприја,бидејќи таму се наоѓаше велосипедот го видов и се договорив со продавачот за цена и го купив,според мене извадив супер цена.Си го ставив точакот на багажник и без никаков проблем и без царина си го внесов во Македонија,на царина никој ништо не ме праша.По еден месец отидов пак и купив уште два други велосипеда и пак си ги внесов без проблем.Пред две недели отидовме со еден пријател да купиме велосипед за него и исто немавме никаква мака за влез во државава.Сакам да кажам дека и царинициве гледаат дека тоа се стари велосипеди паа не прават проблем.Во денешно време имаме мобилни телефони,таблети и што уште не што вреди многу пари и кога ги внесуваме и изнесуваме од државава не ни прават никакви проблеми.Мое мислење е дека во Србија може да се најде супер велосипед само треба многу да се пази знаат да прават дубари.На слики го гледаш во супер состојба,идеш таму гледаш КРШ.Треба детално да се прегледа велосипедот при купување бидејќи може да има скриени пробленми кој после многу чинат за да се суредат.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
447
Поени од реакции
164
ТНекој совет за точаче на ново/старо до 300 евреи?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
ТНекој совет за точаче на ново/старо до 300 евреи?
имаш убава понуда од цлен погоре на темава разлистај 4-5 страни назад, ако е уште во мкд и не го продал ти е минимално над буџетот. Јас би го земал ама ептен во лош период ме погоди.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
drag-от ќе ми остане во сеќавање или за наредна прилика, се одлучив за овој. мислам дека ќе врши работа!
 

Attachments

Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
барам совет за добар бидон, во смисла на здрава пластика, што не умирисува итн, а со бидонот и држач!
впрочем нешто многу се успавте, падна магла и никаде ве нема на темава, а јас се намачив од прва до последна страна ја прочитав темава!
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
барам совет за добар бидон, во смисла на здрава пластика, што не умирисува итн, а со бидонот и држач!
впрочем нешто многу се успавте, падна магла и никаде ве нема на темава, а јас се намачив од прва до последна страна ја прочитав темава!
Sigg шишиња https://sigg.com/?PageSpeed=noscript и Specialized држачи од http://www.pro-sport.com.mk/Default.aspx?id=bddacee7-626c-4193-9296-1f81eb991a90
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Што точак би препорачале до 250/300 евра? Ми треба некој универзалец за по град и можда некои така релации до 20-30 км.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
барам совет за добар бидон, во смисла на здрава пластика, што не умирисува итн, а со бидонот и држач!
впрочем нешто многу се успавте, падна магла и никаде ве нема на темава, а јас се намачив од прва до последна страна ја прочитав темава!
Елит Италија. Проверено, веќе долги години корисник на шишиња и држачи.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Трета опција е Camelbak бидони, ги има во Outdoor на улица Македонија, карши Мекиците од Стража. Мислам дека 600 денари беше бидон од 750 мл.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Camelback, ги има кај нас во outdoor и во бајкстоп, многу им е практичен вентилот што го имаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom