Колку често возите велосипед?

Дискусија во форумот 'Велосипедизам' започната од TheMask, 10 март 2008.

 1. ficdogg

  ficdogg 221b

  Член од:
  29 септември 2008
  Мислења:
  1.013
  Допаѓања:
  621
  Ако има овци има и овчар, така да ако треба викни ќе се појави од некоја сенка. Отварај уши кога се приближуваш до некое село, ако слушнеш ѕвонѕи, внимавај. Но во главно ти си ги фатил на одење на паша или на враќање, кај мене често ми се случува да ги фатам како преминуваат пат, така да си застанам на 100 метра од нив и чекам да поминат.

  Еднаш со другар возевме, веќе се стемни, кога од една кривина 4-5 шарпланинци се стрчаа, за среќа широк пат беше па ги видовме на време, префрлање во 52ка и спринт, ги оставивме во прашина.
  Мене пострашни ми се баш селски кучиња, затоа што никој нема огради, ниту ги врзува па кога не се на паша со овците, се шетаат кај сакаат, а селава немаат баш нај нај патишта така да не можеш секогаш да рачунаш дека ќе ги претркаш, а и ако викнеш тешко ќе те чуе некој. Заради такви случки избегнувам да влегувам во села.
  Моја филозофија е ако идеш на непознати места, држи се до асфалт.
   
 2. RebelMk

  RebelMk ₪ ₪ ₪

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.187
  Допаѓања:
  547
  Еднаш 3ца ни стрчаа 3-4 големи кучиња. За моја 'среќа' овие 2цава прелетаа побрзо јас загледан бев последен :D Можеш да замислиш ако не беше овчарот да им свирне буквално ќе завршев како девојчето од кичевско.
  КАТАСТРОФА.
  Во населено место не можеш да возиш од коли, камиони, мотори, а надвор од населено се почести се стадата :(
  Денес баш возам и овчарот ми вели "Немај гајле ако се стрчаат ќе ги земам со стапот" ... си велам додека стигнеш ти јас завршив во болница :) .
  КАТАСТРОФА.
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  149
  Допаѓања:
  206
  Бидејќи прашуваш за кочници, чинам ќе го користиш велосипедов за некаков си спуст. Друже, извини што ќе те разочарам, ама овој велосипед има т.н. помодарски кочници, или механички диск кочници од непознат производител кои се тука само за изглед. Бонус на тоа е што ако пробаш да се спуштиш по било каков офроуд спуст, таа гаранција која ја бараш за нов точак ќе ти треба, и тоа како.

  Знам дека не сакаш да ти кршат филм дека новите ефтини точаци се лоши, ама ова е навистина лош точак, особено за намената за која во некој претходен пост кажа дека би го користел.
   
 4. _BerzerkeR_

  _BerzerkeR_

  Член од:
  29 март 2013
  Мислења:
  1.831
  Допаѓања:
  1.714
  Дечки, дај бе нека помогни некој!
  Барам велосипед до кај 150 евра. Прво, не можам да се одлучам дали нов или на старо (пр. од овие што ги увезуваат од странство), а после не знам што да барам, каква марка и остали работи поврзани со тоа.

  Некој да предложи нешто, да кажи некој совет?
   
 5. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  149
  Допаѓања:
  206
  Јас морам да ти се извинам што ти се истурив во претходен пост, мислев дека си членот од друг муабет кој поставуваше слично прашање на твоето, и баш исто за кочници прашуваше.
   
 6. Nexon

  Nexon

  Член од:
  30 ноември 2015
  Мислења:
  16
  Допаѓања:
  1
  Не е проблем :) јас велосипедот нема да го користам по некој тешки оффроад патишта, туку по некој асфалтирани патишта со некој поблаги спустови.
   
 7. Acohipmk

  Acohipmk Манипулативна кокошка.

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  1.190
  Допаѓања:
  1.593
  Да собереш уште 150 евра.
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SATiSFACTiONS

  SATiSFACTiONS

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  1
  Decki vo vrska so ishranata, sto e najdobro da se konsumira pred,za vreme i posle naporen trening
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 9. _BerzerkeR_

  _BerzerkeR_

  Член од:
  29 март 2013
  Мислења:
  1.831
  Допаѓања:
  1.714
  И да си купам веспа, ваљда...
  ?
   
  На krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Acohipmk

  Acohipmk Манипулативна кокошка.

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  1.190
  Допаѓања:
  1.593
  Не се разбирам во веспи баш многу. Ама со 300 евра можеш точак за до пазар да купиш. :)
  Сериозно, не можеш ни на старо да најдеш нешто посаглам за 150 евра. Барем 250-300 евра.
  П.С. Не менувам добар точак за никаква веспа. ;)
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 11. _BerzerkeR_

  _BerzerkeR_

  Член од:
  29 март 2013
  Мислења:
  1.831
  Допаѓања:
  1.714
  Па не ја гледам потреба од 300+ евра за точак, барем за мене...
   
 12. Milanez`

  Milanez` Tutta lα miα vitα...

  Член од:
  6 август 2007
  Мислења:
  13.297
  Допаѓања:
  4.106
  Здраво, сакам да купим точак онаке за низ град-села до 200 евра па ако може некој да стае линк од некој точак... глеав на интернет ама не се разбирам многу со големината на рамојте и гумите незнам каков да наручам... ја сум 1.90 висок
   
 13. M-1

  M-1 Добро утро Махачкала!

  Член од:
  6 септември 2010
  Мислења:
  3.862
  Допаѓања:
  6.487
  Пред
  1.Овесни снегулки+јогурт+мелени семки од лен и сончоглед+сушена боровница (или свежа кога ќе начекам). Ова ми е најконзумирано и омилено, речиси секој ден го јадам и никогаш не ми е досадно.
  2.Ориз варен+банана
  3.Пченица варена+цимет+мелени оревчиња (чат пат кафеав шеќер)
  4. Овес варен+сушена брусница
  За време на возење:
  1. - 1 шише 550мл вода и 1 шише 550мл со електролити
  - Витанова бар од житарица+желе црна рибизла+бела чоколада (на 1 сат по 1 бар од 35гр) +
  - 2 кесички гел (некогаш ги користам некогаш немам ни потреба)
  2. - 1 шише 550мл вода и 1 шише 550мл со електролити
  - 1 банана пресечна на пола и завиткана со стреч фолија
  - Протеинско барче (домашно производство) но ко ќе немам време за готвење тогаш купувам.
  - 2 ќесички гел (некогаш ги користам некогаш немам ни потреба)
  Овие 2 ми се омилени комбинации, за мене функционираат одлично, но правам и други варијации од време на време.
  После
  Протеин најбитно:)
  - Пилешко
  - Риба или Туна
  - Говедско
  со прилог на компир/ориз/сезонски зеленчуци
  Суплементација:
  Пред: 5гр Креатин (таурин и бета аланин за многу напорни тренинзи)
  После: 3 гр Креатин, 5гр Глутамин, Магнезиум директ 375мг кесичка, 1 доза течно Амино.
  Треба да експериметираш со храна и суплементација, све зависит каков дигестивен систем имаш и шо поднесвит стомакот а на шо имаш одбивност.
   
  На Takak4, Dovahkin и Bubache им се допаѓа ова.
 14. RebelMk

  RebelMk ₪ ₪ ₪

  Член од:
  18 октомври 2010
  Мислења:
  1.187
  Допаѓања:
  547
  Не знам како само овесни снегулки ќе ти дадат сила пример доколку возиш 40/50/60км o_O :toe:
  Јас би препорачал пред тренинг нешто макарони/шпагети/јуфки (тестенини) кои брзо се варат и се добива повеќе енергија.
  За останатото се согласувам :) .
   
 15. M-1

  M-1 Добро утро Махачкала!

  Член од:
  6 септември 2010
  Мислења:
  3.862
  Допаѓања:
  6.487
  И 100 километри се врват со овесни снегулки и со овес:)
  Зошто не се согласуваш?
  И зошто препорачуваш пред тренинг тестенини?
  Дискусија да напрајме и да разбиеме некој митој.
  Се интересирам за храна:)
   
  На krkac, Ivica^ и Bubache им се допаѓа ова.

Сподели преку: