Колку сте шетачи?

Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Колку ви е попријатно шетањето од возењето? Јас, на пример, кога се работи за помалку од пола саат одење пешки, стално претпочитам „веслање“ до кај што сум тргнал. А кога сум некаде за првпат, 90% пешачам (освен ако ептен не е предалеку). Го користам тоа да размислувам дури шетам (а богами понекојпат и чудно ме гледаат, оти изгледам како сам со себе да зборам!)

Вие? Веслате или се тркалате?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
На работа одам пеш, лето или пеш или на мотор, зиме или пеш или акое подалеку со автомобил.
Сакам да пешачам, особено по планини, неккао за низ град, само по работа, оти загадувањето е еднакво и пеш и со кола. Велосипед одамна не сум возел.
Но, едновреме кога возев ролери најубаво се чувствував.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Пред да дојдам у Швицарска, под морално ми беше за секој ден една тура околу центарот на градот.
Сакам многу шетање, и едноставно уживам во тоа.
И тука се трудам колку толку да шетам, али не толку активно како у Македонија.
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Секогаш и секаде одам пешки, освен ако треба некаде да стигнам за многу побрзо одколку што е пешачењето, тогаш со кола, и добро зимно време коа е многу ладно. Ама бидејќи Охрид е мал град и секаде може да се стигне за најмногу 30 минути пешачење, претпочитам пешачење.
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
ја па поштуем превоз.

не сум возел одамна, ама прифаќам било каков превоз.. на ушка, под мишка, на раце..

многу поштуем добар јавен превоз, ама тоа нема кај нас..

али не сум шетач, освен ако нема што да се прошета..
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Сакам да шетам да, ама најчесто секогаш за секаде каснам и морам да фаќам такси. Во последно време шетам до работа и назад (ако не е доцна навечер) дека колку и да каснам нема кој да ми пише казна.:baeh: Тоа ми е и најубаво шетање дека сум сама и многу си го одмарам мозокот.:cuc: :)
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
najmrzlivoto choeche na svetot da da nemozam da slislam odenje pesh mnogu me mrzi jebiga sea i da e na 1 minuta motor kola sho bilo ama peshki nikako
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
До 2км (4км во два праваца) пропешачувам, за повеќе земам јавен превоз или само превоз.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
сегде кај што можам идам пешки, не поштувам многу многу јавен превоэ, особено не кај нас. е сеа во токио на пример не можам баш пешки многу да се шлаам, па приморана сум да се воэам. кога се воэам, ако е ладно кола, ако е топло точак обавеэно
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.459
Пешачам секогаш кога можам, ако сум низ град не зимам бус или такси за од аеродром до карпош. Кај мене у село ако се брзам одам со точакот на сестра ми. Кога одеф на работа исто така со точакот на сестра ми.
Во последно време се случува и да потрчам, се правам набивам кондиција за футбал :baeh:

Кога одам на футбал, одам со точак до кај Лу Уид дома, па од таму со кола. Тенкс Лу.
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Ja ретко шетам.....
Немам шетано цел месец....
Обично пешачам по 3 километри, кога идам на водно....:)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.369
Јас сум принуден шетач. Немам кола, немам скутер, а немам ни велосипед.

Ако до дестинацијата може да се стигне за 20-30 минути, тргам пешки - ако не, користам ЈСП и приватњаци. Такси многу често порано, ама откако го поскапеа ме фати инает да го користам тој вид на превоз...

Подобро ќе пешачам пола саат, ќе седнам и ќе испијам 4 пијачки, отколку да се качам во такси и да земам само една. :wink:
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Pesacam mnogu retko,
i toa mi e golema maana.
Obicno odam sekade so taxi, ili teram nekoj od doma sestra mi, brat mi, da me prefrlat ako ne mi se davaat pari za taxi :)
 

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Сум за шетање и сакам да шетам, ама време немам. Се трудам барем по еден час да шетам (исклучиво во природа). Од јавниот превоз сум задоволен овде во Брисел, ама ретко го користам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom