Колку совесно работат медицинските лица?

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Е па вака...
Сега би сакала да ми го кажете вашето мислење за тоа колку и како работат кај нас медицинските лица и дали секогаш ја пружаат вистинската помош и нега. Кажете некое ваше искуство со некој лекар, медицинска сестра или некој болничар.
Дали мислите дека секогаш кога молиш за здравје треба да молчиш без разлика како те малтретираат низ болниците? Дали е во ред на интензивна нега во текот на ноќта да не пуштаат ниту еден човек од најблиската фамилија со болниот,само за дежурните лекари и сестри да силегнат да спијат. Никој не подава ни капка вода. Само собрани во сестрински соби пијат кафиња по цел ден.
Незнам како е кај вас, во вашите болници, но во болницата во мојот град е тотална катастрофа.
Чекам некој ваш одговор на темава.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Zdravstvoto i zdravstvenite institucii vo Makedonija se naogaat vo katastrofalna sostojba.Uslugite sto gi pruzaat se apsolutno necovecki, a medicinskite tretmani se za zal od pred 50 god i vo zapadna evropa veke ne se prakticiraat voopsto_Odnosot na medicinskiot personal kon pacientite e poveke od necovecki, tesko izivljavanje e.Snabdenosta so medicinska tehnika koja e neophodna za soodvetna dijagnostika e totalno neprikladna ili voopsto ne postoi.
Bash na ovaa tema mozam beskonececno mnogu da blebetam ama medicinata vo makedonija e na mizerno nivo,apsolutno sum razocarana sto nikoj ne se obiduva da naparavi nekakvi reformi vo zdravstvoto, da gi sredi bolnicite, da go obuci personalot kakov treba da e odnosot so pacientite,da gi doobucuva spored najnovite medicinski soznanija i da gi opremi bolnicite da mozat voopsto da funkcioniraat kako medicinski ustanovi a ne kako pazar.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Катастрофа. Не можам да поднесам болница, а камоли кога ќе одам да ми се понашат и да ми се придеравата и однесуваат дрско.
Колку пати сум чекала пред шалтер само затоа што сестрите пиеле кафе.
Колку пати имам видено стара жена, болна, на пат да се онесвести, па никој доктор да ја земи, да ја прегледа. Не, како..мора ред да чека..
Еднаш баба ми ко се праеше операција, од дебелото црево, не можеше да мрдни. Докторот и` рекол дај потстани да те прегледам. Таа не можела да стани, имала болки огромни. И овај зел да ја тепа.
Боже..До кога вака?
Стварно не знам, ама под итно мора да се преземат мерки во врска со болниците.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Ич.
Кога дозволија да умре девојка со куршум во неа, штотуку породена жена и новороденче, i don't see any further conversation.:toe:
 
V

Viktoranius

Гостин
Ич неодговорно...
Незнам во која болница при операција заборавиле внатре ножничка.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.109
Поени од реакции
819
За да си обезбедиш преглед (а камоли нешто повеќе) треба или да имаш познат во болницата, или да подмитиш, стварно нема друго решение. Сум бил сведок на кафе-паузи кои се повторуваат 4-5 пати во денот и траат по 30-40 минути, предвремено напуштање на работно место и “послевремено“ доаѓање на истото.

Член на моето семејство имаше таква несреќа во рок од 1 година да оди на 4 операции и човекот навистина посака да не се најде повторно таму! Навистина се дрски, впрочем, не се ни појавуваат, само се слушаат од собите како викаат пациентиве, овие седнале гледаат телевизија, и само еднаш на саат-саат и пол ќе продефилираат по ходникот да видат што се случува и пред да забележат пациентиве дека воопшто се појавиле, се враќаат назад во собата.

Се бунат дека платите им биле мали, не знам какви им биле. Епа човек на денешницава што сака? Подобро мала плата отколку никаква! Стандардот навистина ни е низок ама тоа е, што ќе се прави. Потруди се на човек да му помогнеш, сакаш ли истото да ти се случи на тебе во негова ситуација?
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Прво,јасно е дека за докторите Хипоратовата заклетва е само стихотворба шо треба да се научи напамет.
Ама сепак,и они имаат донекаде право.Уопште не го гледате нивниот аспект.Се мачеле седум години за да положат за на крај да им дојде некој од питај курац кое село и да ги пцуе и да им кажуе како треба да си ја вршат работата,а па да не спомнувам колку само е паднато нивото на почитување на нивната професија.Порано,да бидеш лекар,значело да бидеш почитуван и угледен граганин.Сега истото значи да бидеш будала шо не си ја разбира работата и живее од мито.
За сестрите не зборувам,они се посебна категорија на кафепијачки без никаква корисна функција во последно време.
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Ssekade vo svetot se sluchuvaat nesrekji pri operacii so zaboraven pribor, tamponi itn...vo pacientot. Sepak toj procent e mal i ako dojde do takvo neshto site mediumi kje go zabelezat toj sluchaj poshto se dosta kritichni.

Da se opishe sostojbata na medicinata vo Makedonija nemoze zatoa shto zborot katastrofa e pre mek i za struchnosta na personalot i higienata pa i sostojbata na objektite.

Vo MK koga se odi na operacija za normalen hirurshki zafat chovek treba da se ispozdravi so najbliskite kako da odi vo vojna i to na borbena linija poshto povratok ne siguren. Koga se raboti za polesni tretmani vo nekoja ambulanta mozete slobodno da se osekjate kako da ste kola koja se nosi kaj mehanichar koj nikogash ne servisiral takov model, iskustvo sobral na tomos motorchinja. Od toj „mehanichar“ chovek moze da ochekuva samo prognozi..dali da ja smenam svekjicata ili da stavam nekoe sredstvo za chistenje ili da smenam nekoja ratkapna..
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
169
Поени од реакции
0
Прво,јасно е дека за докторите Хипоратовата заклетва е само стихотворба шо треба да се научи напамет.
Ама сепак,и они имаат донекаде право.Уопште не го гледате нивниот аспект.Се мачеле седум години за да положат за на крај да им дојде некој од питај курац кое село и да ги пцуе и да им кажуе како треба да си ја вршат работата,а па да не спомнувам колку само е паднато нивото на почитување на нивната професија.Порано,да бидеш лекар,значело да бидеш почитуван и угледен граганин.Сега истото значи да бидеш будала шо не си ја разбира работата и живее од мито.
За сестрите не зборувам,они се посебна категорија на кафепијачки без никаква корисна функција во последно време.
Не с'м с'гласна с теб!Ако в това в'лче време, в което живеем ја нјамаше хуманността на лекарите и мед. сетри какво би се случило с хората?
Всеки опира до медицинските лица и ги гледа с надежда и вјара когато има нужда, а после,забравјајуки помошта им говори какво ли не!
Не бива така !Имај уважение - с тјах започва живота , в р'цете си деноноштно д'ржат нечија с'дба, борјат се с'с см'ртта , бдјат над здравето на имаштите нужда от помошт!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Прво,јасно е дека за докторите Хипоратовата заклетва е само стихотворба шо треба да се научи напамет.
Ама сепак,и они имаат донекаде право.Уопште не го гледате нивниот аспект.Се мачеле седум години за да положат за на крај да им дојде некој од питај курац кое село и да ги пцуе и да им кажуе како треба да си ја вршат работата,а па да не спомнувам колку само е паднато нивото на почитување на нивната професија.Порано,да бидеш лекар,значело да бидеш почитуван и угледен граганин.Сега истото значи да бидеш будала шо не си ја разбира работата и живее од мито.
За сестрите не зборувам,они се посебна категорија на кафепијачки без никаква корисна функција во последно време.
Да, ама сепак, тие ја одбрале таа работа и треба да се сносат со последиците, треба да знаат дека сите пациенти не се исти, има повеќе образовани, помалку образовани, со трпение, со страв, со нервоза итн. Моите родители се доктори, и тоа забари. И тие се жалат секој ден дека им доаѓаат сељаци, глупаци, кои не се ни мијат заби пред преглед, ама сфаќаат дека тоа го одбрале за да заработуваат за живот и ќе мора да се сносат со последиците.

За тоа што денес лекарите не се толку угледни луѓе, придонесоа митото, корупцијата и нивната алчност, тоа за сестрите ти е сосема точно. Со средно си се сместиле во некоја клиника, уште па ако е приватна се како бубрег во лој.
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
29
Поени од реакции
0
Драги мои гаталци! Свртете се околу себе и сигурно ќе најдете некој паталец.Прашајте го него како поминал па дискутирајте! Само,најдете некој кој ќе ја има доблеста да ви ја каже вистината.Дотогаш не мешајте баби и жаби,не ја мерите одговорноста на еден заболекар со одговорноста на еден хирург или интернист.
А,за "кафепијачките без никаква функција"-па посебно во приватните болници,хахахахаха:pos2: ,па знаете ли што зборувате или колку само да пишете нешто?
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Драги мои гаталци! Свртете се околу себе и сигурно ќе најдете некој паталец.Прашајте го него како поминал па дискутирајте! Само,најдете некој кој ќе ја има доблеста да ви ја каже вистината.Дотогаш не мешајте баби и жаби,не ја мерите одговорноста на еден заболекар со одговорноста на еден хирург или интернист.
А,за "кафепијачките без никаква функција"-па посебно во приватните болници,хахахахаха:pos2: ,па знаете ли што зборувате или колку само да пишете нешто?




Во приватните ординации сестрите немаат време ни за во wc.За пациентите е подобро да одат кај приватен баш затоа што нема да чекаат кафе пауза,пуш пауза и сл...Ама за сестрите..не знам.Ама тоа е друга тема.Во секој случај мислам дека сега со приватизацијата докторите сфатија дека мора совесно и свесно да работат оти тие самите зависат од тоа.Ако се прочуат по нешто лошо,крај е со нив...
А во државна...тоа е веке тажна приказна.Знам една девојка на која и заборавија газа во стомакот после операција на слепо црево, па мораа пак да ја оперираат.Сеа е цела лузни.А рутинска операција.:tapp:
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Edna od najgolemite pricini poradi koja se plasam da odam na lekar e nesovesnosta na medicinskite rabotnici!UZAS!
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
29
Поени од реакции
0
Секој има право на свое мислење,без разлика колку е тоа исправно.
А што би рекле кога би ви кажала дека просечно,на годишно ниво,на една од клиниките во државна,поминуваат повеќе од 8000 пациенти?Што би било ако е така како што мислите вие?Јас лично знам за многу денови кога не само во В.Ц,туку и не сум доручкувала(а не па кафе да седнам да пијам) или пак знам за многу дежурства по кои не сум можела да стигнам до дома(што не би било случај да сум преспала)...
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Досега имам сретнато само две докторки кои најсовесно си ја тераат работата....Инаку, резил се невиден
 

Kajgana Shop

На врв Bottom