Колку сме запознаени со штетноста на пикавците???

Член од
11 октомври 2013
Мислења
2
Поени од реакции
2
Загадувањето на околината е еден од најголемите проблеми со кои се соочува денешниот свет, а како еден од најголемите загадувачи се смета чадот, но и отпадот од цигарите (отпушок).
Според истражувањата спроведени во Македонија, регистрирани се околу 700 000 пушачи кои годишно трошат 11 тони цигари. Знаејки колкава е годишната потрошувачка на цигари можеме да заклучиме дека само од отпушоци животната средина се загадува со неколку тони отпад.
Овој отпад влијае врз промената на самиот состав на почвата, со што понатаму влијае и врз нас луѓето.
Дали сметате дека пушачите внимаваат доволно каде го фрлаат отпадот од цигарите?
Дали сите (без разлика на тоа дали се пушачи или не ) се запознаени со штетноста и влијанието на овој отпад ?
На кој начин сметате дека може да се подобри свесноста кај граѓаните за овој проблем ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Јадете си маргарини, преженици, у седмица, кафани и слично редовно - а после барајте си проблем у минорни работи - тоа се тие рационализации, ама пикавците? :(
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Не го спомена пушењето, туку пикавците... Де бе деца, пушачите не си гледаат за нивното здравје и џеб, а ти очекуваш дека ќе се замараат каде ги фрлаат пикавците?

Постојат 2 типа на луѓе, глупи луѓе и непушачи.
- 4NHK0
 
Член од
11 октомври 2013
Мислења
2
Поени од реакции
2
Јадете си маргарини, преженици, у седмица, кафани и слично редовно - а после барајте си проблем у минорни работи - тоа се тие рационализации, ама пикавците? :(
Горе наведените примери (маргарин, прженици, седмица, кафани и слично) се сечиј личен избор и освен штета на самиот организам твој не прави на ниту една друга единка.
Загадувањето од пикавците и не е толку минорна работа како што кажуваш, бидејќи делот од хемикалиите кои се наоѓаат во цигарите остнува во самиот пикавец, па како таков во допир со почва при самото распаѓање на пикавецот врши промена врз неа. Тоа всушност влијае врз сите нас, па затоа и не би го нарекла минорен проблем.
Една од причините повеќе да не се влошува состојбата на околината во која ние сите живееме, поставив прашања за тоа како мислите би можела да се смени таа состојба и лично сите станат посвесни дека пикавците треба да бидат фрлени на соодветно место, а тоа е канта за отпадоци или пак оние кои се специјално наменети за тоа (што за жал се реткост да се видат).[DOUBLEPOST=1500481930][/DOUBLEPOST]
Не го спомена пушењето, туку пикавците... Де бе деца, пушачите не си гледаат за нивното здравје и џеб, а ти очекуваш дека ќе се замараат каде ги фрлаат пикавците?

Постојат 2 типа на луѓе, глупи луѓе и непушачи.
- 4NHK0
Ако секогаш сме со таков став дека на никој не му е гајле што се случува и да не се замараме, никогаш нема ни да можеме да успееме да направиме некаква промена во општеството во кое живееме.
Секое мислење е добродојдено, но никаде не гледам дека некој се запрашал и дал некакво конструктивно решение за горе наведените прашања.
И да очекувам дека ќе се замараат каде ќе ги фрлаат пикавците тогаш кога ќе бидат доволно запознаени за самото влијание на истите. Не сите, но барем мал процент.
 
Последно уредено:

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
никаде не гледам дека некој се запрашал и дал некакво конструктивно решение за горе наведените прашања.
Kill all the smokers?!?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас живеам во куќа и порано кога бев хард-кор пушач и кога заедно со татко ми пушевме на тераса пикавците од цигарите си ги фрлавме од терасата доле во дворот и потоа кога цел двор ќе се наполнеше со расфрлани пикавци рачно ги собирав еден по еден и кога ќе соберев огромно купче пикавци ги закопував во земјата, а мајка ми ме караше викаше да ги фрлам во кантата за отпадоци и дека не требало да закопувам пикавци од цигари на исто место каде што се садело лук, кромид, спанаќ, марули и други домашни прехранбени растенија :D:eek:
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Не пазат,секаде ги фрлаат пикавците
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Јас си стојам со ставот, да не фрлам пикавци кај ќе стигнам. Најчесто доколку не најдам некое место кај да фрлам, ги носам пикавците во рака, се додека не најдам.
 
D

Daedalus

Гостин
Јадете си маргарини, преженици, у седмица, кафани и слично редовно - а после барајте си проблем у минорни работи - тоа се тие рационализации, ама пикавците? :(
Всушност, во право е. Тоа што луѓе не пазат на својата исхрана, не го мења фактот дека пикавците стварно ја загадуваат околината.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2697937/
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Всушност, во право е. Тоа што луѓе не пазат на својата исхрана, не го мења фактот дека пикавците стварно ја загадуваат околината.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2697937/
Знам дека е во право, муабетот е дека треба да се одберат и приоритизираат поголемите проблеми пред помалите. Луѓето не живеаат во денешно време, него живуркаат едно 30% се предијабетичари - имаат метаболички синдром, ова во просек ти крати едно 10 години од животот - ако не и повеќе, исто така ти крати огромен дел од квалитетот на истиот, да не идеме офтопик опширна тема е - гледам секојднево луѓе со 160 + притисок на 40c, едвај дишат, а најстрашно е што не можеш да ги убедиш дека истиот проблем е предизвикан од храната што ја јадат, се тешат дека стари биле, како до времето било, нормално било - абе рационализации до 1000 и назад.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.258
Јадете си маргарини, преженици, у седмица, кафани и слично редовно - а после барајте си проблем у минорни работи - тоа се тие рационализации, ама пикавците? :(
,,,,e navistina ja zagadi i ovaa tema i se obiduvash da ja remetish cela koncepcija na ovaa tema a i kon chlenot shto ja otvori temava pokazha totalno nepochituvanje,,,ako znaesh neshto za shtetnosta na pikavcite pishuvaj ako ne ostavi gi drugite da prodolzhat so konstruktivni mislenja,,,
,,,okolu shtetnosta na pikavcite samo nakratko,,,
,,,vo site zemji kadeshto postoi red i zakon,,,na javnite povrshini sekade postojat korpi za otpadoci i pepelnici za gasenje na cigarite,,,so vakviot nachin na funkcioniranje ne samo shto pikavcite ne se rasfrleni tuku i se sobrani na veke kontrolirani mesta budejki istite tie pikavci se sobiraat so namera i cel,,
,,,se raboti za toa deka od sobranite pikavci so ponatamoshen tretman se pravat naj efikasnite insekticidi vo forma na sprej ili technost,,,
,,,,ovoa samoto za sebe veke ukazhuva za shtetnosta na pikavcite pri nivno frlanje koj kade ke stigne,,,
,,,i vo drugiot sluchaj kadeshto toksichnosta na pikavcite e iskoristena za sosema podruga cel i namena,,,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom