Колку сме глупи како народ?

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Некој горе пиша, „у слободен пад од '91'“. Така ми изгледа и мене. Отпочеток не се приметуваше дека паѓаме - изглеаше ко да лебдиш. Првите 5-6 години беше топ!

Сеа ептен имаме земено залет. Или за-пад, пошто паѓаме. :D

Мислам дека не сме толку пи4ки у душа колку што ни фалат многу луѓе што ќе ни беа многу битни денес. Мене, на пример, од луѓето што правеа ствари да се десат во земјава, што туркаа напред, креваа џева, организираа настани и создаваа трендови во минативе 20+ години ми фалат бар едно 3/4. То се много луѓе-лидери шо не се тука. Киднаа, педери! :P

Последнот четврт, што им држи нешто црпката се изгубени меѓу неписменава, неука багра што креира актуелно мислење и вредности, култура и шоидае шо требе.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Има нас - вас.
Проблемот има корен и се шири постепено а не иствремено на различни територии кои се неповрзани. Одредена политичка експанзија јбг.[DOUBLEPOST=1410630626][/DOUBLEPOST]

Ако е дојдено до тоа нема потреба за некаков си корен напротив треба да се искорени.

Можеби одиме јабана со офф топик или не ? ахаха
Напротив, баш се глупираме.:cool:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Кажи златен, излесни се у твој стил баш сакам да те прочитам :)
Шта речи мачко..
У општо разочарење сум.
Тотално неписмен и неамбициозен, неизбалансиран народ. Немоеш асален чоек да најдеш.
И сеа се осеќам ко куртон, лицемерно, шо го зборам ова, пошо истиов бош муабет за "народот у земјава" пред некој ден ми го напраи еден колега на факс што е олицетворение на сите лајна за кои се депресирам. И ако он мисли дека има право тоа да го збори, шо ме прави мене различен? Као сум ја боље?
Нејсе. Не се сеќавам кога последен пат сум праел интелигентен муабет со човек. А и коа ќе го начекаш, обично се емоционално полу-оштетени луѓе со мањак емпатија, од разбирливи причини. Коа се наоѓаш у ваква средина а имаш малце мозок си се креира тој дефанзивен механизам шо полека но сигурно со време те претвора во психопат. Неможе човек со мозок да си дозволи да се сочуствува со сите срања шо ти ги нуди земјава, просто те оштетува. У еден момент дур те боли си викаш "Заеби, ме боли кур више за све!". А мене и тоа ме боли, пошо сакам, реално, некој да има муда и да ти остави малце простор во своето срце, па макар и да го заебеш.
Не би се расплинувал за оние... знаеш кои. Ме боли шо сите други тонеме, шо те влечат надоле посилно од гравитација, шо треба да се претварам во монструм за да растам.
Срце ме боли шо сум ја оној, Заебаниот. Ти текнуе, "хејтерот"? Шо поради она познатото на Крејзи "не е мое да судам" на дневна база гледам луѓе со банални маани.. ма Кратери во карактер, што можеле ах толку просто да се средат само некој у фаца да им го каже тоа што го мисли. Растени у друштва каде што све се толерира, па коа ќе му го пукнеш у фаца, а знаеш дека си у право, неизбежно се осеќаш ко говедо. Ко хејтер, ти ебам. Денес ако си нормален, си радикал, пошо се фураат некои либерални бљувотини шо нужно водат до морален релативизам до таа мера што луѓе заборавија што значи зборот "Принцип". И шо ќе се отварам бе брат коа сеа некој ме чита и си вика "Шо се фура бе овој, кај лета на седмо небо..". Што ве ебам, пушете ми го курот сите. Се фрустрирам шо сите имаме еден тон фрустрации, само ја барем знам дека ги имам. Овие се несвесни. У кома. Им се дешава freez коа ќе ги соочиш со вистината, се кочат ко гулаб ко ќе види орел као му се стрви. Од шо се безкичмењаци муживе, жениве мислат дека пошо се жени по дифолт све треба да им е дадено на тацна. И коа ги кењам, ми кењате дека сум шовинист. Ебете се брат. Коа сум искрен, иам грижа на совест, коа ќутам и не претам, само си пропаѓам во амбисот заедно со сите, и никому ништо. Просто да незнаеш кај да се свртиш.
У суштина знам шо треа да се прај, само уште не сум оштетен до крај, има уште емпатија у мене. Али ќе пројде. Од крвта ќе ви пијам!
 
A

aye

Гостин
Среќа бугарите се поглупи од нас па ете има со кого да се тешиме :)
Се извинувам што си го земам правото да те цитирам пошто нели сум поглупа од тебе и се извинувам што ете малку ќе забегам од темата ама ме интересира едно нешто.
Што толку ти згрешиле бугарите за толку многу да ги мразиш? Сфаќам дека не можеме сите да ги сакаме или па да се правиме дека ги сакаме но ова твоево е претерано и богами вреѓа посебно кога те ставаат во исти кош. Ако ете еден дел од бугариве ти згрешиле нешто не мора да значи дека целиот народ е таков сепак станува збор за околу 6 милиони души.
Извини уште еднаш ако те навредив некако на било кој начин па дури и сега или па ти дадов повод уште толку да ги мразиш но мислам дека не е убаво тоа од твоја страна посебно како модератор на форумов така јавно да ги изразуваш чувствата спрема бугарите или било кој друг но кај тебе како што гледам се само бугарите.

Што се однесува до темата, не сме глупи само се плашиме, а тој страв после дупло си го плаќаме.
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
Не сме глупи, туку ете менталитетот на земјава е таков. Сите гледаат за свое дупе и затоа нема ни спорт ни ништо. Не сум партиски определен ама Грујо златен залетан е за во Европа да влези па се изгласуваат и "Западни закони" со западни цени а наши плати па ако добиеш казна за нешто, си наебал и тоа здраво.
Па и шо знаеш, млада држава е уште, можеби ќе има некогаш подобра демократија, закони, уметност и се.

Можеме да се тешиме со Бугарите пошто се поглупи од нас и Американците затоа што се најглупи од сите. (ама апла глупи се тие)

Кај нас проблем е што глупаците се на повисоки позиции од не-глупаците односно паметните па затоа е ваква ситуацијата.

Инаку така колективно гледано, од страна за некој изгледаме како тешка сељачана

Излегуваш надвор, сите се прават кој од кој поголем а уствари вошкари се 90% од нив. Муабет, ама асален муабет со некој тешко пошто повеќето ти бистрат некои глупи политики или па ќе ти се фура за нешто... то ти е кај нас...
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Незнам колку ви е јасно што се случува со образованието во Македонија каде факултетската диплома претставува само статусен симбол и голем процент од "академските граѓани" завршуваат со врски, препишување или купување на дипломите. Нормално, ваквиот кадар ќе дојде на работа пред некој што стварно се трудел и има желба за професионално развивање во некоја научна област. Со отварањето на нови универзитети низ државава и УКИМ е принуден да го намали критериумот и автоматски се прави пародија од цел систем на студирање па наместо квалитетен, се ствара непотребен и бескорисен кадар во изобилство и како бонус никој не ни ги вреднува дипломите надвор од државата... а зошто би ги вреднувал знаејки го ова?

Лошо е инаку да се коментира на оваа тема зашто секако треба да се поставиш на морална висина во однос на останатиот дел од народот, ама сите сме криви за ситуацијата во која се наоѓаме. Да, големо влијание на исходот од сите овие политички глупости што ни се случуваа во изминативе 20+ години имаа и западните земји но тоа не не ослободува нас од одговорност зашто ако бевме стабилен, не коруптабилен, морален народ немаше да дозволиме ова да се случи никогаш. Разбирам дека притисоците беа огромни и од сите страни но изгледа сеуште не сме дораснати да имаме држава зашто не сме спремни на многу жртви што ги бара еден таков (за нас сеуште недостижен) проект.

Исто така може да коментираме колку лесно прифаќаме искривени вредности што ни ги наметнуваат западните општества и тоа нивно за мене крајно одбивно екстремно либерално сфаќање, што го сведува човек на амеба што негира секаква девијантна појава од страв да не биде исмеван од истото тоа перверзно општество што само себе се уништува. Не ме сфаќајте погрешно и јас од секогаш сум бил либерал во душа :) но се си има граници и никоја екстрема не е добра, секогаш има цена.
 
Член од
4 септември 2014
Мислења
142
Поени од реакции
129
Не може да се зборува за глупав или паметен народ. Најмногу што може емпирички да се измери е таканаречениот човечки капитал кој се состои од здравство и образование-реално образовани, а не она на хартија.
Знаејќи дека и добро здравсрво и добро образование се скапи е јасно дека најверојатно заостануваме зад поразвиените.
А барем образованието иако е скапо е доста labor-intensive. Што значи дека со јаки напори на тие кои се задолжени би можеле тој вид на капитал да го зголемиме.
Само прашање е колку паметот ќе ни користи кога немаме физички капитал и технологија. Во однос на ова Македонија изгледа како една пустина во која нема ништо.
Всушност треба да се дефинира зборот паметен. НА ова ниво на развој на кое сме не треба да сме паметни, туку гадни, расипани до коска. Треба да сме племе, да се раѓаат преку 10 деца во фамилија барем до 10 милиони жители да стигниме, па потоа нешто да се размислува за некаков развој, памет или било што. Вака и да сме паметни или глупи е ирелевантно. Нема разлика исто е.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Толку ли сме глупи или глумиме лудило? Што викате?
Глупи сме.
Некои затоа што глумиме лудило.
Нема разлика.
Сите сме во истото лонче, сите сме иста смеса и иста смрдеа.

Мислам дека не сме толку пи4ки у душа колку што ни фалат многу луѓе што ќе ни беа многу битни денес. Мене, на пример, од луѓето што правеа ствари да се десат во земјава, што туркаа напред, креваа џева, организираа настани и создаваа трендови во минативе 20+ години ми фалат бар едно 3/4. То се много луѓе-лидери шо не се тука. Киднаа, педери! :P

Последнот четврт, што им држи нешто црпката се изгубени меѓу неписменава, неука багра што креира актуелно мислење и вредности, култура и шоидае шо требе.
А сме глупи затоа што заминувањето на тие 3/4 е последица на незаинтересираноста наша да застанеме зад нив, да ги потпомогнеме тие трендови, да присуствуваме на тие настани и да придонесеме таа џева да крши прозори.
Сега малку да и дадеме нијанса на глупоста. Може? :)
Ти си мислам и малку постар, од таа генерација "највиновни". Од тие што не обесија транзициски профитери и новопечени олигарси, не измлатија тогашна власт и не размислија дека таквата транзиција ќе доведе до силување на вредностите и до овој степен на размислување, каде млад човек користи "пиење крв" како синоним за опаметување. Taкви се нашите почетоци и тие се темелите на кои се изгради оваа држава. Додека сите плачеа за кобната Југославија, една багра приграби моќ и капитал, а бившите Југословени по пасош, а вечни во срце гледаа како неписмени глуперди од типот на Штерјо им ги земаат судбините во свои раце. Наместо да го обесат тој Штерјо и нему сличните, тие нивните деца ги учеа како да станат Штерјо. Нема назад.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Шта речи мачко..
У општо разочарење сум.
Тотално неписмен и неамбициозен, неизбалансиран народ. Немоеш асален чоек да најдеш.
И сеа се осеќам ко куртон, лицемерно, шо го зборам ова, пошо истиов бош муабет за "народот у земјава" пред некој ден ми го напраи еден колега на факс што е олицетворение на сите лајна за кои се депресирам. И ако он мисли дека има право тоа да го збори, шо ме прави мене различен? Као сум ја боље?
Нејсе. Не се сеќавам кога последен пат сум праел интелигентен муабет со човек. А и коа ќе го начекаш, обично се емоционално полу-оштетени луѓе со мањак емпатија, од разбирливи причини. Коа се наоѓаш у ваква средина а имаш малце мозок си се креира тој дефанзивен механизам шо полека но сигурно со време те претвора во психопат. Неможе човек со мозок да си дозволи да се сочуствува со сите срања шо ти ги нуди земјава, просто те оштетува. У еден момент дур те боли си викаш "Заеби, ме боли кур више за све!". А мене и тоа ме боли, пошо сакам, реално, некој да има муда и да ти остави малце простор во своето срце, па макар и да го заебеш.
Не би се расплинувал за оние... знаеш кои. Ме боли шо сите други тонеме, шо те влечат надоле посилно од гравитација, шо треба да се претварам во монструм за да растам.
Срце ме боли шо сум ја оној, Заебаниот. Ти текнуе, "хејтерот"? Шо поради она познатото на Крејзи "не е мое да судам" на дневна база гледам луѓе со банални маани.. ма Кратери во карактер, што можеле ах толку просто да се средат само некој у фаца да им го каже тоа што го мисли. Растени у друштва каде што све се толерира, па коа ќе му го пукнеш у фаца, а знаеш дека си у право, неизбежно се осеќаш ко говедо. Ко хејтер, ти ебам. Денес ако си нормален, си радикал, пошо се фураат некои либерални бљувотини шо нужно водат до морален релативизам до таа мера што луѓе заборавија што значи зборот "Принцип". И шо ќе се отварам бе брат коа сеа некој ме чита и си вика "Шо се фура бе овој, кај лета на седмо небо..". Што ве ебам, пушете ми го курот сите. Се фрустрирам шо сите имаме еден тон фрустрации, само ја барем знам дека ги имам. Овие се несвесни. У кома. Им се дешава freez коа ќе ги соочиш со вистината, се кочат ко гулаб ко ќе види орел као му се стрви. Од шо се безкичмењаци муживе, жениве мислат дека пошо се жени по дифолт све треба да им е дадено на тацна. И коа ги кењам, ми кењате дека сум шовинист. Ебете се брат. Коа сум искрен, иам грижа на совест, коа ќутам и не претам, само си пропаѓам во амбисот заедно со сите, и никому ништо. Просто да незнаеш кај да се свртиш.
У суштина знам шо треа да се прај, само уште не сум оштетен до крај, има уште емпатија у мене. Али ќе пројде. Од крвта ќе ви пијам!
Мил мој, дојде време кога и да молчиш и да збориш пак ќе бидеш крив. Знаеш од сите страни заебан. Во либералите хејтер, кај хејтерите либерал. Никако на никого не му се погодува. Се изгуби таа маса на нормални, па сега се што не влегува во тој концепт е ненормален. Знаеш од секогаш сум викала дека најдобро е да си ненормален 50% ти се прашта. Најлошо од се е денес да ја кажеш вистината некому во лице. Тогаш си саркастична и цинична будала од која на сите им се лоши. Мора да ги бираш и зборовите со кои ќе се обратиш кон масата, да внимаваш да не навредиш политички, религиозни, културни, вегетаријански, животински и незнам какви се не чувства се појавија годиниве. Го снема оној отворен муабет еј човек овде претеруваш или стварно си прераснал во супер особа. Се е „политички коректно“.

Кога сум кај политиката шта речи. Види ја власта лика прилика на народот. Погледни наоколу, погледни на кои дебили им се лиже гз, неверојатно. Па тие на времето кои беа предмет за заебанции денес се на позиција. Критичка маса уште позагреови. Медиуми дно дна.

А народот, народот е страшно преценет. Себе си се доживува како врвен интелектуалец ако завршил студии или магистратура. Само во нашата земја има доктори на наука без еден ден работно искуство. И само кај нас јаките интелектуалци во св работа на брод и продавање карти во луна парк го заведуваат во св при апликација за административна работа. Кога треба навистина да се понуди квалитетно св, 99,9% излегува дека уствари немаат работно искуство или незнаат да си ја работат работата. Жалосно.

И тие што останаа и вредат се изгубија во сивата маса. Мислам дека останаа без коментар.

Се извинувам што си го земам правото да те цитирам пошто нели сум поглупа од тебе и се извинувам што ете малку ќе забегам од темата ама ме интересира едно нешто.
Што толку ти згрешиле бугарите за толку многу да ги мразиш? Сфаќам дека не можеме сите да ги сакаме или па да се правиме дека ги сакаме но ова твоево е претерано и богами вреѓа посебно кога те ставаат во исти кош. Ако ете еден дел од бугариве ти згрешиле нешто не мора да значи дека целиот народ е таков сепак станува збор за околу 6 милиони души.
Извини уште еднаш ако те навредив некако на било кој начин па дури и сега или па ти дадов повод уште толку да ги мразиш но мислам дека не е убаво тоа од твоја страна посебно како модератор на форумов така јавно да ги изразуваш чувствата спрема бугарите или било кој друг но кај тебе како што гледам се само бугарите.

Што се однесува до темата, не сме глупи само се плашиме, а тој страв после дупло си го плаќаме.
Јас долги години секој ден работам со бугари од буквално чистач до директор, како што работам и со останатите народи, со цел свет. Јас поглуп народ од бугар немам сретнато. Тоа е немерливо. Наместо некому да пцујам фамилија, доволно ми е да го поистоветам со бугар. Значи подоле нема.

И јас навистина жалам што ти мушичке се вреѓаш од моето мислење за бугарите. И ќе продолжам да жалам и понатаму, но мислењето никогаш нема да го променам. Дали сум модератор, обичен член, кралица на Англија, патник на Марс јас сум истата особа. Јас бугари не сакам, ниту некогаш ќе ги сакам. Тоа не значи дека ти не треба да ги сакаш, напротив. И дали ти или било кој на форумов или во реалноста ќе се навредиш од мојот став за бугари, јас ќе ја врзам главата со водена крпа. Дали сега подобро ме разбираш?
 
A

aye

Гостин
Јас долги години секој ден работам со бугари од буквално чистач до директор, како што работам и со останатите народи, со цел свет. Јас поглуп народ од бугар немам сретнато. Тоа е немерливо. Наместо некому да пцујам фамилија, доволно ми е да го поистоветам со бугар. Значи подоле нема.

И јас навистина жалам што ти мушичке се вреѓаш од моето мислење за бугарите. И ќе продолжам да жалам и понатаму, но мислењето никогаш нема да го променам. Дали сум модератор, обичен член, кралица на Англија, патник на Марс јас сум истата особа. Јас бугари не сакам, ниту некогаш ќе ги сакам. Тоа не значи дека ти не треба да ги сакаш, напротив. И дали ти или било кој на форумов или во реалноста ќе се навредиш од мојот став за бугари, јас ќе ја врзам главата со водена крпа. Дали сега подобро ме разбираш?
Глупа сум нели како можам да те разберам подобро?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom