Колку си ја сакате работата?

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Две работи работам, првата е денски продажба луѓе гужви и проблеми, тука сум газда, втората е навечер тука немам комнтакти со луѓе, двете ги сакам и сум трудољубив, планирам и трето нешто да работам, само зависи како ќе излези финансискиот план.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
јас имав ваква фирма клиент, на поранешен вработен не му ги одзеле креденцијалите и им пуштил беч џоб да им брише секој ден во 12 :pos: :pos:
си има support за викенди и празници да удрат еден ханзапласт, ќе ја ѕирнам проблематиката кога ќе се појавам на работа. Ајде еднаш да се деси да ти пореметат така слободен ден ама ако им стане навика, тогаш треба да го смените клиентот или пак да смените работно место. Не смееш да се ставиш на услуга 24/7
Во банка сум. Не е ова проблем од клиенти, проблемот е во регулаторите на берзата што ги одредуваат правилата, и измени има секој ден на сите трејдови на берзата. Џабе има сапорт, и девелопмент имаме дежурни ради вакви ситуации. Али нема везе, случајов го дадов како пример. Кога цел систем зависи од мене, тоа е преголем притисок и брзо знае да ме изнервира. И со видео кога работев имаше такви ситуации ама тоа е неизбежно. Некој луѓе не се потресуваат, некои да. За жал, ја од вторите сум.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.248
Поени од реакции
27.612
Profesijata da. Momentalno toa sho go rabotam mi e smacheno, potocno klientite.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Не е лајв систем, prelive е. Ама битни automated jobs проверуваат податоци. У принцип небитно е у работна недела, проблем е за викенд ако си на on call. И ова е само еден пример. Имаш милијарда варијабли што секој ден се внесуваат податоци и од клиенти и од бизнис сајд, па шансите да тргне нешто наопаку се прилично големи.
Sum rabotel i jas za vikend, pa i od voz bez laptop i na telefon sum resaval problemi i debug pravev i toa za vreme na odmor ama toa bea retki isklucoci. Sepak, dokolku e cesta pojava i nikoj nisto ne prevzema da se resi a pocnuva da ti vlijae na mentalno zdravje mozes da smenis firma.
Zatoa i ne se zamaram, znam deka vo profesijava koga sakam mozam da smenam. Od iskustvo znam poveke od nedela dena i 2-3 aplikacii nema da mi bidat potrebni da najdam nesto podobro. Pred da se prefrlam tamu kajsto rabotam sega rabotev na proekti niz cela Germanija, 400km od doma, samo od petok vecer do ponedelnik sabalje doma. Dopolnitelno se plakjase ova, mi plakjaa prevoz, hoteli so 5 zvezdi ama ne e toa toa, ne mi odgovarase toj stil na zivot. Dadov otkaz i posle edno intervju imav nova rabota 20 minuti peski od doma. Problem solved.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.600
Поени од реакции
18.026
јас имав ваква фирма клиент, на поранешен вработен не му ги одзеле креденцијалите и им пуштил беч џоб да им брише секој ден во 12 :pos: :pos:
си има support за викенди и празници да удрат еден ханзапласт, ќе ја ѕирнам проблематиката кога ќе се појавам на работа. Ајде еднаш да се деси да ти пореметат така слободен ден ама ако им стане навика, тогаш треба да го смените клиентот или пак да смените работно место. Не смееш да се ставиш на услуга 24/7
Ако се работи за линукс сервер ваљда работа на сис админот е да го тргне ссх клучот од сервер.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако се работи за линукс сервер ваљда работа на сис админот е да го тргне ссх клучот од сервер.
Интерно си ги подесуваат тие работи :) немавме ние пристап таму, само видовме дека имаат подесен беч да им брише и го тргнаа, тие не знаеа што е проблемот и нормално, ќе пријават проблем. Believe it or not, oва е компанија со 10,000+ вработени во свет.
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Постовиве ви се to good to be true.
Ја еден незнам шо си ја сака работата, бар тука. Дури и по администрација шо се испотепаа да влезат сега досадно им било, немале работа ги броеле секундите, индијанци имало бла бла. За приватен сектор да не праам муабет, за ич пари прекувремено нон стоп, курчења од шефови и газди.
А и овие надвор шо се, леле тешко е, по две работи, мобинг и сл. Програмери еден куп знам шо пола ради здравје се откажаа и покрај парите јаки.
Сеа може не е до толку лошо, знаеме да преувеличуваме, ама исто и за обратно.
Еве ја си ја сакам работата и работам во фирма изградена од нула со чист македонски капитал :) Ама да, може да се сложам дека на една рака се бројат компаниите што навистина ги вреднуваат вработените, вложуваат и се грижат за нив, а од другата страна ги имаш и тие што ќе ти ја земат душата. Таквите во глобала се тие што се испоотворија годините кога имаше некои даночни олеснувања (странските инвестиции) и што имаат поставено идиоти што мислат дека господ го фатиле за муда.

Вистинското прашање за македонски услови би било "Колку е возможно да се сака кариерата/работата во Македонија?".
Мислам ние сме евидентни робови на западот во секаков поглед, а за македонски пазар да се работи аир ретко кој видел.

Конкретно за цел ИТ сектор (дизајн, програмирање, дигитален маркетинг) имаат побарувања како да си intermediate/senior за работа која што таму би била entry level. Па познавања од ова, познавања од она, 200 сертификат, па покрај англиски добро би било уште еден добро да се знае и што уште не. А платата х10 пати помала од таа на запад. Работата репетитивна, процесите скроз автоматизирани и баба ми за 3 месеци ќе научи да работи. Банализирам, ама така е. Дури би рекол дека за секој еден оглас за вработување од било која сфера е така.

Самите огласи кои ги пуштаат од горе на овдешниве HR им се од старт нереални, а нашиве ќутат и копираат на нашите сајтови за вработување. Или пак не се замараат.

Странциве пак, покрај тоа што се клети деградирачки капиталисти, немаат претстава дека во Македонија не се живее добро со 500 евра. Доаѓаат овде, гледаат за 200-250 денари имаш добар оброк у топ ресторан, кафе 50 денари, цигари 80че. Имаат скроз погрешна претстава за тоа колку пари се доволни за пристоен живот овде. И тоа е своевиден фактор за лошата ситуација. Многу од нив мислат дека со 500 евра овде се живее топ.

Од странска фирма да добиеш покачување ради лојалност е научна фантастика, мора да се скинеш од работа за мочани 50 евра, кои најчесто ќе значат дека уште толку ќе ти ја вадат душата понатака. Знам луѓе на кои буквално им се спомнувало 50 евра покачување за да покажат подобри перформанси и резултати кои зависат од милион фактори (најмалку од се залагањето на вработениот).

Тераш 5/6 години искуство како џуниор, си накрцал 30че и едноставно не ти останува ништо друго освен да бегаш од овде и да бараш адекватни позиции на страна, бидејќи реално, дали 10 добри фирми има овде во секој сектор (бројкава е набустана). А на нив не им требаат толку вистински лидови и сениори (океј, свесен сум дека има исклучоци) туку највеќе им требаат нубови шљакачи што ќе штанцаат секој месец едно те исто, а најголем дел од младиве моментално не се као постариве по 35 години у една фирма да истераат, туку сакаат напредок, нови предизвици и константно надоградување.

Баш на редит читав муабет демек најдобар начин за добро покачување е да се најде нова работа. Во Македонија тоа е веќе долго време етаблиран факт.
Во ИТ нема поента да работиш за македонски пазар. Прво ќе ти се ценкат да ја намалат што е можно повеќе цената, иако веќе ти си ја прилагодил за наш пазар, второ - немаат појма од правење на барање за што треба и ти се качуваат на глава после кога фали нешто и ќе им кажеш дека тоа не е договорено, трето - ќе се утепаш од бркање за да ти платат.

Исто така, не би ги величел западњаците. Имаме квалитетен кадар тука (за жал се повеќе и повеќе се иселува) и не мора да значи дека западњаците знаат повеќе. Сум работел и сум гледал кодови на „тие од запад” и сум превртувал очи... Исто не би се сложил и дека сме нивни робови, ама да таму се подобро платени. Меѓутоа и од тука кога работиш за нив си платен повеќе од „стандардното”. Ако би бил таму и саат би ти бил 20$ (цените се само пример), а тука 10$ е стандардна, тие би те плаќале рецимо 15$, што за нас е повеќе, за нив поефтино и така :)

5-6 години ако е некој џуниор онда нешто до човекот е :))

Во моменталната компанија сум 6 години и доколку би менувал работно место би го сменил само за заминување во странство. Ниту една друга компанија кај нас не може да ме придобие, затоа што ниту една не може да ми ги даде тие услови, а понекогаш тие плус 200/300 (па и 500 евра нека бидат) поголема плата, не може да ги заменат луѓето, културата и целото опкружување во кое работи човек.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Очигледно овде ИТ секторот е најзастапен! Ај напрајте си тема: Колку си ја сакам својата ИТ работичка :D ! Пуштете и нормални луѓе да си пишат по некој пост.
Инаку ќе се претвори во клон на Нејакономично греење, каде освен клима инвертер не смееш да спомнеш нешто друго.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Очигледно овде ИТ секторот е најзастапен! Ај напрајте си тема: Колку си ја сакам својата ИТ работичка :D ! Пуштете и нормални луѓе да си пишат по некој пост.
Инаку ќе се претвори во клон на Нејакономично греење, каде освен клима инвертер не смееш да спомнеш нешто друго.
Ама после ќе прашувате во софтверски проблеми кога го пуштам лаптопот прави тк, тк, тк, оти така? :D :D

Пиши си, кој ти брани, си дискутираме, никој не е во право ниту е крив, различни гледишта, ај ако не бијонси и каталина модел да ја направиме темава.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Очигледно овде ИТ секторот е најзастапен! Ај напрајте си тема: Колку си ја сакам својата ИТ работичка :D ! Пуштете и нормални луѓе да си пишат по некој пост.
Инаку ќе се претвори во клон на Нејакономично греење, каде освен клима инвертер не смееш да спомнеш нешто друго.
:pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.146
Поени од реакции
25.577
Вадење очи програмираа и ишијас со хемороиди и спондилоза у 3D
Нека пробаат работа на нива, поубаво ќе им е од климатизирана просторија.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Очигледно овде ИТ секторот е најзастапен! Ај напрајте си тема: Колку си ја сакам својата ИТ работичка :D ! Пуштете и нормални луѓе да си пишат по некој пост.
Инаку ќе се претвори во клон на Нејакономично греење, каде освен клима инвертер не смееш да спомнеш нешто друго.
Ja ne sum u IT a si ja sakam mojata raboticka :D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ja ne sum u IT a si ja sakam mojata raboticka :D
Не сум ни јас, него почнаа со линукс сервери, сис админи, сапорт и девелопмент :pos:, почнаа да ми личат на маЌедонци у Острелиа, шо се шатат со каро по стрито;)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.757
па нормално дека се задоволни кога се платени, нема ништо поразочарувачко и депримирачко кога не си соодветно платен за твојот труд кој си го вложил. Бар кај мене е така, поготово ме нервираат морони за кои ќе дадеш 110% а тоа сработеното нема ни да го погледнат ни фала да ти речат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom