Колку си ја сакате работата?

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Во Северна Америка е доста развиено тоа и има многу работни места. Барај за Канада, еден професор што го следам со кариерата зошто и за IT вади трудови, имаше скоро предавано на факултет и за Competing on sport cases. Не следам НФЛ ама еднаш со опсежна Ексел анализа ја погоди однапред цела сезона, секако со некои мали разлики. Ако си добар со аналитика не се устручавај, аплицирај си за такви курсеви макар онлајн и после барај работа
fala na sugestii.
bas vcera gledav Linkedin, pretezno Severna Amerika, Anglija i po nesto Malta za tie struki.
na Amerite stats im e svetinja :D

Me motivirase eden tip na ESADE biznis skolata Barselona. Tipot predavase marketing, a posle toa
isteral uste nekoj program executive ili professional Master i raboti za Evroliga kosarka na nekoi promocii.

a posleden period nekako mnogu raboti asociraat nakaj Kanada :cool:
Автоматски споено мислење:

pa vekje se primenuva toa, do razlicno nivo, vo sekoja industrija.

ne sum pregolem fan za upotrebata na data science vo sport, ama
epten e popularno sega.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
fala na sugestii.
bas vcera gledav Linkedin, pretezno Severna Amerika, Anglija i po nesto Malta za tie struki.
na Amerite stats im e svetinja :D

Me motivirase eden tip na ESADE biznis skolata Barselona. Tipot predavase marketing, a posle toa
isteral uste nekoj program executive ili professional Master i raboti za Evroliga kosarka na nekoi promocii.

a posleden period nekako mnogu raboti asociraat nakaj Kanada :cool:
Автоматски споено мислење:


pa vekje se primenuva toa, do razlicno nivo, vo sekoja industrija.

ne sum pregolem fan za upotrebata na data science vo sport, ama
epten e popularno sega.
Ни јас не сум ама Америка кине на Олимпијади со data science аналитичари. Тие им ги прават штафетите.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Не!Ја мразам,ја презирам својата професија.Затоа сум цврсто решен и рабптам на тоа да ја сменам.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.602
Поени од реакции
5.108
Постовиве ви се to good to be true.
Ја еден незнам шо си ја сака работата, бар тука. Дури и по администрација шо се испотепаа да влезат сега досадно им било, немале работа ги броеле секундите, индијанци имало бла бла. За приватен сектор да не праам муабет, за ич пари прекувремено нон стоп, курчења од шефови и газди.
А и овие надвор шо се, леле тешко е, по две работи, мобинг и сл. Програмери еден куп знам шо пола ради здравје се откажаа и покрај парите јаки.
Сеа може не е до толку лошо, знаеме да преувеличуваме, ама исто и за обратно.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.944
Поени од реакции
6.117
Sekoe sabajle odam na rabota so pcuenje.

Da ti ebam rabotta, koj ja izmislil taa rabota, da ti ebam zivoto i tn.

A ka mi se spie nogo togaj pcujam od doma do rabotta edno 15-20 min standardno pcuene.

Za tie sto si ja sakat rabotta imam edno prasanje: da ne vi fale nesto u mozoko?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Постовиве ви се to good to be true.
Ја еден незнам шо си ја сака работата, бар тука. Дури и по администрација шо се испотепаа да влезат сега досадно им било, немале работа ги броеле секундите, индијанци имало бла бла. За приватен сектор да не праам муабет, за ич пари прекувремено нон стоп, курчења од шефови и газди.
А и овие надвор шо се, леле тешко е, по две работи, мобинг и сл. Програмери еден куп знам шо пола ради здравје се откажаа и покрај парите јаки.
Сеа може не е до толку лошо, знаеме да преувеличуваме, ама исто и за обратно.
raka na srce, mene najdobro mi bese vo granit mehanizacija pred nekoi 5 godini, ako mi bese tamu najniska plata vo zivotot. banda bez komanda, koj na koj stigne vika, site si go zemaat toa normalno, bratstvo edinstvo
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.901
Поени од реакции
17.547
Цел си ти Кање, а пост ти е чисто срање.

Куде мога да га споиш тога пропо рапера сс овуј тему.Работа е дел од живот, третина од деноноќие,мора да се работи.Џабе не викаф боље џабе
работи него џабе да седиш.
Кој збор е џабе устфари еј.Џабе хаха

На работа на труд!!!
Пробудете се морни копачи и копачки!!!
Оваа поговорката е нешто најлошо што му се случило на македонскиот народ.
И истата поговорка се применува во другите држави на бивша ју само со обратен редослед, подобро џабе да седиш него џабе да работиш.

Нормално дека без физичка активност и целодневно лежење на каучот ќе станеш паразит ама дека работата е дел од животот тоа не можам да го прифатам.
Дали фактот што ти денеска ќе направиш 100 коктели(лупам бројка) и за истите ќе добиеш 500, 600 денари а истите тие вредат многу повеќе?

Се додека работиш за друг, за одредена сума на пари и си приморан да следиш упаства од газди и шефови не може да се каже дека работата те исполнува или те прави среќен.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
Вистинското прашање за македонски услови би било "Колку е возможно да се сака кариерата/работата во Македонија?".
Мислам ние сме евидентни робови на западот во секаков поглед, а за македонски пазар да се работи аир ретко кој видел.

Конкретно за цел ИТ сектор (дизајн, програмирање, дигитален маркетинг) имаат побарувања како да си intermediate/senior за работа која што таму би била entry level. Па познавања од ова, познавања од она, 200 сертификат, па покрај англиски добро би било уште еден добро да се знае и што уште не. А платата х10 пати помала од таа на запад. Работата репетитивна, процесите скроз автоматизирани и баба ми за 3 месеци ќе научи да работи. Банализирам, ама така е. Дури би рекол дека за секој еден оглас за вработување од било која сфера е така.

Самите огласи кои ги пуштаат од горе на овдешниве HR им се од старт нереални, а нашиве ќутат и копираат на нашите сајтови за вработување. Или пак не се замараат.

Странциве пак, покрај тоа што се клети деградирачки капиталисти, немаат претстава дека во Македонија не се живее добро со 500 евра. Доаѓаат овде, гледаат за 200-250 денари имаш добар оброк у топ ресторан, кафе 50 денари, цигари 80че. Имаат скроз погрешна претстава за тоа колку пари се доволни за пристоен живот овде. И тоа е своевиден фактор за лошата ситуација. Многу од нив мислат дека со 500 евра овде се живее топ.

Од странска фирма да добиеш покачување ради лојалност е научна фантастика, мора да се скинеш од работа за мочани 50 евра, кои најчесто ќе значат дека уште толку ќе ти ја вадат душата понатака. Знам луѓе на кои буквално им се спомнувало 50 евра покачување за да покажат подобри перформанси и резултати кои зависат од милион фактори (најмалку од се залагањето на вработениот).

Тераш 5/6 години искуство како џуниор, си накрцал 30че и едноставно не ти останува ништо друго освен да бегаш од овде и да бараш адекватни позиции на страна, бидејќи реално, дали 10 добри фирми има овде во секој сектор (бројкава е набустана). А на нив не им требаат толку вистински лидови и сениори (океј, свесен сум дека има исклучоци) туку највеќе им требаат нубови шљакачи што ќе штанцаат секој месец едно те исто, а најголем дел од младиве моментално не се као постариве по 35 години у една фирма да истераат, туку сакаат напредок, нови предизвици и константно надоградување.

Баш на редит читав муабет демек најдобар начин за добро покачување е да се најде нова работа. Во Македонија тоа е веќе долго време етаблиран факт.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Не дека ми се оди на работа секој ден, ама ретко ме преокупира до толку да ми влијае на ментално здравје, расположение итн. Колку помалку ми е гајле, толку повеќе напредувам - зошто би го менувал тоа сега :icon_lol: Рано станувам без проблем, сакам рутина во секојдневниот живот барем во тој аспект иако дозволено ми е кога сакам да одам во канцеларија или пак да не одам воопшто и да работам од дома. Со работа завршувам еден саат порано, понекогаш кога има потреба ќе останам подолго и така. Има денови кога ме исполнува тоа што го работам, кога кодот ќе ми работи од прва или кога ќе откријам кај лежи проблемот и ќе затворам 100 табови...но во глобала работам за плата и работата и кариерата не ме дефинираат воопшто. Луѓето што се категоризираат или дефинираат целосно со нешто во животот како работа, националност, фудбалски клуб, музички вкус итн. до тој степен да целиот идентитет им се потпира на тоа ми се одбивни.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.602
Поени од реакции
5.108
Добро им е само на директорине со секретарки лично бирани :D и оние по управни одбори.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Nekoj rekol od rabota samo grpka se dobiva. Drug rekol ako sakas da zivees ke rabotis, ako sakas da se zbogatis treba da smislis nesto drugo. Dali si ja sakam rabotata? Edno vreme ko pomlad hobito si go pretvoriv vo rabota, kao ke go rabotam toa sto sakam i pritoa i ke zarabotuvam. Ne ne ne. Hobi e hobi, rabota e rabota. Momentalno povekje mi e bitno da nemam stresovi na rabota, nervozi, zaebancii, gluposti. Koga ke mi zavrsi rabotno vreme gasam sluzben i cao prijatno. Na kraj ne sme ortaci so gazdite, ne sme akcioneri tuku vraboten za plata. Tolku. Oddamna nauciv i toa na poteskiot nacin deka so ljuge e najtesko da rabotis. Posebno so razlicni, musterii. Olesnitelna okolnost tuka mi e sto imam ogromna sloboda, ne sum vrzan za biro ili sef da mi disi na vrat. Generalno labavo. Nemam rabota so musterii ili mnogu retko. Plata za nasi uslovi ke recam solidna. Delumno povrzana i za toa sto se skoluvav mada nisto presudno. Suma sumarum i pokraj se pak na kraj ke recam
AKO NE MORAM JA NE BIH, ama jbg nikoj ne mi ostavi nasledstvo taka da jbg.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Според мене три фактори се најбитни дали ви се оди или не ви се оди на работа:

  • Финансии и финансиски напредок
  • Кариерен напредок и платено учење од страна на компанијата
  • Добра работна атмосфера

ги наредив според мене по приоритет, можеби парите се најбитни, ама и овие другите две ако не штимаат нема да ја бива работата.

Ретко која компанија ги нуди сите и не само кај нас туку секаде во светот прашање дали 10% се среќни со тоа што го работат и ги уживаат во синергија сите компоненти. Уште кога на огласи во вукојебинава ви стојат: редовна плата и осигуран сибало мајката, ме потсеќа на онаа од Изет: Ti bi i da radis i da platu primas!

Сите не може да бидат програмери и не смее да има толку разлика во платите, ве гледам тие што сте во ИТ индустрија горе долу сте задоволни, да ок се работите во таа индустрија, познавам дечки кои одат пола ден да играат пинг понг и земаат по 1000че плата, се случува клиентот да префрла пари и овој да седи цел ден за да искуца 2-3 квериња, ама има и такви што не знаат ни децата како им изгледаат од што не се влезени дома, миграции на системи ноќни смени, прекувремено, дедлајни и повеќе време се на работа отколку дома.

Жално е што останатите професии се отепани во државава и што го раскурцаа образованието, не смееше да имаат сите факултети, па покрај сувото изгоре и зеленото, има дечки кои немаат појма од животот во тоа што го работат, арно ама знаат да се продадат или има кој да ги продаде, а има луѓе што рмбаат како луди ама не знаат да се продадат и си го пцујат животот.
Јас за жал се погодив во таа втората група, од финансиите не сум задоволен воопшто, кариерен напредок уште помалку, тежок воркохолик сум и никогаш не ми е тешко да станам и да работам, ниту пак да учам нови работи, ако заработувам добро би рмбал константно и по 16 саати на ден, али во случајов кога треба да штедиш на се и сешто и да заработуваш на пола од некој што си го лади по цел ден во истата фирма, нозете ќе ти се враќаат наназад секое утро.

Тие што советувате за промена на професија, не знам дали сте пробале да менувате професија и зборувате од искуство или чисто давате совет од тоа што сте прочитале на интернет. Практикантска работа која би добил некој што се прешалтува во програмирање нема да му носи ни 200 евра плата, со тие пари нема ни да преживее во метрополата, да не спомнуваме за кирии, кредити или уште полошо ако е фамилијарен човек, гратис камо време за учење. Најтешко нешто е промена на професија, промена на бизнис, промена на примарна дејност на бизнисот ако си бизнисмен, додека да навлезеш во тоа ќе те прегази пазарот и конкуренцијата.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.420
Поени од реакции
7.759
@Lester Freamon ако алудираш на последниот дел од мојов пост за промена на работа како најдобар начин за покачување, мислев не кариера да се смени, туку да се најде работа у друга фирма и да се бара повисока посакувана плата.
Не само што така се зголемуваат шансите за добивање на повисока плата, туку нема притоа работодавецот да ти извади џигери низ нос, очекувајќи дека 100 пати повеќе ќе се залагаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom