Колку си ја сакате работата?

Член од
14 април 2012
Мислења
31.521
Поени од реакции
62.373
Патем, треба да си најдете мали победи во она што го работите. Пример, денес добив потврда дека успешно имаме заврешно инсталација во канцелариите на Ралф Лорен во Њу Јорк. Проект на кој работевме со колега скоро 2 месеци, имаа порачано custom made флиперче. Сатисфакција во тоа што комплициран проект се завршил успешно.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Не ме исполнува но е работа, мислев и мислам дека можам повеќе но условите моментално се тие.

Животот не е од денес до утре па да се крева паника, животот трае и може и на 40 да се деси да се најде работа која ти одговара, така да...
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Ова сакање на работата во модерново време ми е исфорсирано психолошко размислување колку да се лажеме дека демек уживаме во истото. И ова е гарантирано само за оние кои работат за добри пари, сигурно комуналците, градежни работници што работат на минус и плус 40, чистачки и останати што трпат физичка работа и што не седат во канцеларија по 8 саати под клима и греалка, е они сигурно не си ја сакаат работата.
И е сосема во ред тоа да не си ја сакаат работата, затоа што крајна линија сите работиме за пари. Парите се тие што ги чекаме накрај на месец, а не медал од фирмата за добро завршена работа. Ако проба некој да ме демантира во ова, запрашајте се дали ќе ја работите истата работа за 0 денари.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.521
Поени од реакции
62.373
Ова сакање на работата во модерново време ми е исфорсирано психолошко размислување колку да се лажеме дека демек уживаме во истото. И ова е гарантирано само за оние кои работат за добри пари, сигурно комуналците, градежни работници што работат на минус и плус 40, чистачки и останати што трпат физичка работа и што не седат во канцеларија по 8 саати под клима и греалка, е они сигурно не си ја сакаат работата.
И е сосема во ред тоа да не си ја сакаат работата, затоа што крајна линија сите работиме за пари. Парите се тие што ги чекаме накрај на месец, а не медал од фирмата за добро завршена работа. Ако проба некој да ме демантира во ова, запрашајте се дали ќе ја работите истата работа за 0 денари.
Toa што не си ја сакаш работата, треба да ти биде сигнал да пробаш да смениш работа. Работев во маркет скоро година дена, ја мразев работата, но работев од што морав, и за цело тоа време активно барав друга работа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не ме исполнува но е работа, мислев и мислам дека можам повеќе но условите моментално се тие.

Животот не е од денес до утре па да се крева паника, животот трае и може и на 40 да се деси да се најде работа која ти одговара, така да...
Некои викаат никогаш не е доцна и не се знае, ама мислам дека треба и да се крева паника.
Малку потешко на тие години посебно ако немаш соодветно обрзование и искуство или еве имаш, ама не си во тек со тоа што се бара, а повеќето добри фирми сакаат помлади.

Ова сакање на работата во модерново време ми е исфорсирано психолошко размислување колку да се лажеме дека демек уживаме во истото. И ова е гарантирано само за оние кои работат за добри пари, сигурно комуналците, градежни работници што работат на минус и плус 40, чистачки и останати што трпат физичка работа и што не седат во канцеларија по 8 саати под клима и греалка, е они сигурно не си ја сакаат работата.
И е сосема во ред тоа да не си ја сакаат работата, затоа што крајна линија сите работиме за пари. Парите се тие што ги чекаме накрај на месец, а не медал од фирмата за добро завршена работа. Ако проба некој да ме демантира во ова, запрашајте се дали ќе ја работите истата работа за 0 денари.
И во канцеларија може да работиш и да не си ја сакаш работата, а причини за тоа има многу. Лош тим, мала плата, стресови, притисоци, никаков напредок.
Градежниците земаат убави пари, ама еве ако не ја сакаат нека ја сменат, ама не им се испушта таа пара.
Чистачките од универзитет сигурно си ја сакаат работата. И од комуналците има што си ја сакаат, еден работи тројца го гледаат. :D
 
J

joli1

Гостин
Ич.

Некад мислим дека е боље на овие години да не работаш ништо него било што.

Се будам нервозен, не ми се иде на работа. Работам со најголемиот шлајм од људи што постои за 250 евра, дневно минимум еден нервен слом и минимум една шанса за физички конфликт помеѓу мене и муштерија. А да, заборавив, слободен ден не може да имам за викенд или петок.

Доволен е фактот што пред некој ден сонував дека со раце убијам муштерија на работа.

Без буксна после работа не знам како би издржал.
btw, забраев најглавното. НЕМА ШАНСА ЗА НАПРЕДОК.

ако ме снема од форумов на подолго време тоа значи дека на некој од клиентите (полжавите/шлајмот) сум му збрцал нож у груден кош.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
После скоро 40 години работен стаж, можам да си признаам дека си ја сакам работата! А не беше секогаш така!
До кај 30 терав се на сила и ништо не ми беше по ќејф, може и колективот не беше за мирисање, нејсе тури им го! После имав еден период кога избегав од струката, беше така-така! Кога се вратив пак во струката, дали колективите, дали јас од што се вратив во познати води, како и да е ми легна професијата, како на будала шамар :D
Еве последниве 20 години сум во тој филм, за три години треба да одам во пензија, ама мислам дека ќе работам до судниот ден или во најмала рака додека ќе успевам да го погодам патот до работа;)
Не дека на работа ми е послано со цвеќиња, ама секогаш кога имам повеќе од три слободни дена збеснувам и гледам што побрзо да се вратам во усталениот ритам.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.333
Rabotata za mene e nacin da se zaraboti za egzistencija. Ali toa ne znaci deka toa vreme sto go pominuvame tamu ne treba da bide dobro.

Toa sto go rabotam mi e dobro, ne rabotam fizicki, sekoj den e razlicen, razni temi, predizvici, komunikacija i lugje i si vo tek so trendovite i ne se dosaduva. Od toj aspekt e dobro. Znaci i na ponedelnici nemam fobija da odam tamu. E sega tamu kaj sto rabotam sepak ima relativno golema birokratija, postari kolegi koj kocat a i ednostavno nesposobni kolegi ali so tek na vreme se naogjaat nacini da se ublazat tie problemi. A i bransata e interesna so mnogu promeni, rabotam vo energetska bransa i interesno e da si vo bransa koja se zanimava so vazni temi za opstestvoto. Ne sum ljubitel na strogi hirarhii iako vo hirarhijata sum povisoko ali se sekjava deka nekoi raboti odat polesno.

Na kraj posle raboten den mozam da napravam dobra distanca pomegju rabota i privaten zivot iako vo denesno vreme sepak ne mozes sto posto da ne mislis i na rabotni temi vo privatno vreme. Work-life balansata mi e dobra posebno sto rabotodavecot nudi nekoi olesnuvanja okolu rabotnoto vreme. Treba odrden broj saati vo nedelata da napravam, mozam da idam vo 7 ili vo 9, mozam denski privatni termini da imam, normalno ne se smeta za rabotno vreme a i vo petoci najkasno vo 14casot pocnuva vikendot :)
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Ова сакање на работата во модерново време ми е исфорсирано психолошко размислување колку да се лажеме дека демек уживаме во истото. И ова е гарантирано само за оние кои работат за добри пари, сигурно комуналците, градежни работници што работат на минус и плус 40, чистачки и останати што трпат физичка работа и што не седат во канцеларија по 8 саати под клима и греалка, е они сигурно не си ја сакаат работата.
И е сосема во ред тоа да не си ја сакаат работата, затоа што крајна линија сите работиме за пари. Парите се тие што ги чекаме накрај на месец, а не медал од фирмата за добро завршена работа. Ако проба некој да ме демантира во ова, запрашајте се дали ќе ја работите истата работа за 0 денари.
odlicno kazano samo ke pridodadam dali ke se kapat lete so spot a zime pod dozd
Автоматски споено мислење:

rabotime da ziveeme ili ziveeme da rabotime ?
sum smenil uste od mlad nekolku tesko fizicki profesii ,sto na zapad se plateni i do 3000 evra ,sindikatot,trudova inspekcija ne funkcionira fukcionira,nepotizam nisaj vrata zimaj plata na tug grb ,mobing,i nepocituvanja na rabotnicki prava
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.889
Работев како Видео Аниматор скоро 5 години, а паралелно 3 години работев и визуелни ефекти. Работата си ја сакав премногу, напоредно работев и фриленс после 5 до 10-11 навечер. Направив година ипол пауза, и работев само фриленс. Работата исто си ја сакав ама беше монотона, секој ден едно исто, никаков контакт со луѓе и за брзо стана досадно.
Ме пукна филмот за странство. Еве 4ти месец како сум во банка како програмер, подобро веројатно има негде али моментално за подобро не знам.
Не ја ругам фирмата во Скопје, ама овде покрај месечни плати и бонуси, самата фирма одредува годишен буџет и ти плаќа секакви курсеви и тестови. Имам 2 испита за прилично јаки сертификати во следниов период. Колегите закон се од прв до последен, и морам да спомнам дека менталитетот е скроз различен од оној кај нас.

Кај нас се работи нешто колку да се заврши, овде самите луѓе си поставуваат одреден стандард и под тој не работат. Доведуваат се до перфекција. Викендите се неработни, али секој втор викенд има диплојмент на апликации, апдејти и слично. Во Скопје кога се дешаваше ова сите беа во депресија, тука се тепаат кој да работи.
Едноставно луѓето и самата фирма вложуваат максимум време и ресурси за да се развиеш и на крај имаш win-win ситуација.

Понеделник не го мрзам ич, никогаш не сум го ни мрзел. Ги мрзам оние денови кога нема работа и се е споро, па наеднаш од нигде никаде имаш бум и си растргнат на сите страни.
Сега за сега видеото ќе си го задржам како хоби и максимално ќе се насочам на новава професија.
Криво ми е што порано не ја направив оваа транзиција, цело време бев под стрес дека нема да успеам, не се пронаоѓам, не знам дали е за мене.
Сума сумарум, скроз задоволен, од професијата, работата, позицијата во фирмата и начинот на кој се работи.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Некои викаат никогаш не е доцна и не се знае, ама мислам дека треба и да се крева паника.
Малку потешко на тие години посебно ако немаш соодветно обрзование и искуство или еве имаш, ама не си во тек со тоа што се бара, а повеќето добри фирми сакаат помлади.


И во канцеларија може да работиш и да не си ја сакаш работата, а причини за тоа има многу. Лош тим, мала плата, стресови, притисоци, никаков напредок.
Градежниците земаат убави пари, ама еве ако не ја сакаат нека ја сменат, ама не им се испушта таа пара.
Чистачките од универзитет сигурно си ја сакаат работата. И од комуналците има што си ја сакаат, еден работи тројца го гледаат. :D
Млад си и на 40 бе, посебно за повисока позиција ако имаш амбиции.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
od mal me interesiraa sport i brojki/matematika, i normalno po mkd logika
zavrsiv vo brojkite - masinski inzener

za pomalku od 10 godini kako sum zavrsen so fakultet i rabotam, vekje mi e predosadno i monotono.

gledam opcii za promena na struka vo dogledno vreme
best case scenario - nesto sport analytics a u, pa da ima i sport i brojki :cool:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
od mal me interesiraa sport i brojki/matematika, i normalno po mkd logika
zavrsiv vo brojkite - masinski inzener

za pomalku od 10 godini kako sum zavrsen so fakultet i rabotam, vekje mi e predosadno i monotono.

gledam opcii za promena na struka vo dogledno vreme
best case scenario - nesto sport analytics a u, pa da ima i sport i brojki :cool:
Во Северна Америка е доста развиено тоа и има многу работни места. Барај за Канада, еден професор што го следам со кариерата зошто и за IT вади трудови, имаше скоро предавано на факултет и за Competing on sport cases. Не следам НФЛ ама еднаш со опсежна Ексел анализа ја погоди однапред цела сезона, секако со некои мали разлики. Ако си добар со аналитика не се устручавај, аплицирај си за такви курсеви макар онлајн и после барај работа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom