Колку си ја сакате работата?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Кој како ќе си го сфати напишаното.
Во државно не си партнер, немаш автономија, чим мораш па и уште партија да вклучиш тури му таквото на таа работа. Мислам 8 саати треба да ги истепаш некако само со пола саат работа стварно не оди, ај неколку дена ќе го тераш ама досадува. Некои си 4 ефективни се онака баш идеално тамам да имаш време за кафе, појадок, ужина, малку одмор да си ја избистриш главата, па после малку некој состанок, семинар предавање да е интересно. Онака да не си одиш уморен дома него онака лезетски живот да тераш. Тоа со партија со администрација ама ич не ми мириса.
На работа не се оди за да рмбаш и да се мачиш. Се оди да направиш нешто паметно и корисно во денот и да фатиш некоја солидна парица.
Си читал ти некоја утопистичка книга!
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.659
Поени од реакции
11.672
Работата, било каква работа никогаш не ми птетставувала проблем. Ама луѓето, ах Господе чувај ме од нив. Луѓето од највисоката до најниската позиција, згора и попреку и според сите параметри. Како што луѓето знаат да ја искомплицираат и да ја направат неподноскива било која работа и работна атмосфера ни нај црните демони не би успеале.

На крај сфаќаш дека уствари немаш сошл енгзаети, туку опкружен си со идиоти побогу.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
Работам работа што ја сакам и ја работам за себе си. Флексибилно работно време, немам шефови / менаџери да ми стојат над глава, се чувствувам подобро од било кога. Најдобрата одлука во животов ми беше да не работам за други луѓе.

Се разбира, ако сте во фирма во која ве плаќаат добро и се однесуваат кон вас со почит, не е никаков проблем да се работи за други. Но почесто, газдите се збогатуваат од вашиот (неплатен) труд и кон вас (и вашиот труд) не покажуваат почитување. Ако ви е таква ситуацијата, мој совет е да не губите време и да барате други решенија. Една од најголемите грешки кои можете да ги направите е да одовлекувате поради некоја илузија на сигурност и безбедност. Многу луѓе така остануваат доживотно врзани за работа која ја мразат, бидејќи како поминува времето, имаат се помала и помала храброст да почнат одново. Ретки се тие кои успеваат без ризик.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Jas sum vozac na kamion, i iskreno mnogu si ja sakam rabotata. Si vozam niz cela evropa, si slusam kakva muzika sakam, pijam kafe, gledam niz prozor i sum dobro platen. (Inaku sum diplomiran prof po angliski, ama se najduva angliskiot po evropa )
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.905
Jas sum vozac na kamion, i iskreno mnogu si ja sakam rabotata. Si vozam niz cela evropa, si slusam kakva muzika sakam, pijam kafe, gledam niz prozor i sum dobro platen. (Inaku sum diplomiran prof po angliski, ama se najduva angliskiot po evropa )
kolku vreme si sofer?
nemam raboteno nesto takvo, osven kratok period vo granit mehanizacija,
kako rakovoditel.
interesno zvuci delot patuvam, si slusam muzika, kafe ova ona. neli zdosaduva po nekoe vreme? ako si dobar so trpenie, kje nemas gajle ni vo ovaa ni vo drugi struki.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
kolku vreme si sofer?
nemam raboteno nesto takvo, osven kratok period vo granit mehanizacija,
kako rakovoditel.
interesno zvuci delot patuvam, si slusam muzika, kafe ova ona. neli zdosaduva po nekoe vreme? ako si dobar so trpenie, kje nemas gajle ni vo ovaa ni vo drugi struki.
Veke 5 godini. Ima nekoi vozat avtobuski linii, celo vreme ista ruta, dodeka kaj mene e 90% razlicno, ima nekoi se povtoruvaat ama retko edno po drugo. Primer utre ke tovaram od grcija za minhen, posle od ulm za grcija. Posle pak od grcija za varsava, ili za riga, ili za praga, nikad se nezna... Nekad zdosaduva, granicite se losi, mada nekogas i brzo se pominuva, ama na kraj platata te laze. Da kazeme nekoja plata od 1500-2000 evra mesecno vo mkd ne zimas na drugo mesto
 
D

dobramuzika

Гостин
работам во фирма каде што се прават топлинки, не е лошо само понекогаш уморува монотоноста, бучавата од машините/колегите.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Lonely wolf, не сум најдобар, ама околу мене похрабри нема. Ризикувам, губам, добивам, ама не газам на трула даска во животов. Шамарам функционери, судии, вештаци, колеги правници и адвокати на материја од моја област, а за се друго “мудро молчам“. Плата ко плата, никој не станал богат од 7 00 до 15 00. Ја богатството го гледам на друг начин, време за себе, фамилија, шетање, дружење без последици т.е работава не ми остава здравствени последици (физички, ментални) сум работел и такви каде што оставаат...бог да чува од таков живот. Платата е доволна за еден нормален македонски живот што подразбира, половно возило, сезона ајвар, шарска плескавица у кафана, али и лосос за ручек у недела :) нормално, 7 дена у Полихроно. Единствениот мотив што ме држи во струкава е тоа што прогресирам со знаење, а паричка капнува и хонорарно... Es macht mir spaz што би рекле џермаците...Прашање на време е кога ќе најдам работно место со двојно или тројна плата, пошто од тоа што го гледам во струкава, бог да чува од кланови и неписмени стручњаци, преваранти и рекетари.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Секоја професија си има предности и слабости... работам како адвокат и страшно ме заморува комуникација со луѓе, а секојдневно сум во комуникација со насилници, дилери, џанаци, лопови, преваранти и доста неурачунљиви луѓе, ај со нив некако се излегува на крај, но од кожа ме вади нефункционалноста на институциите, и страшно попиздувам и можам да кажам се распраавам со полусвет...
Од друга страна, си ја сакаам работата што е креативна, немам шеф, работам колку што мислам дека треба да работам, кафана ми е дел од работа што како што се рачунам за боем посебно ме исполнува, пари да чукнам во дрво сега за сега за нормален живот се има и највеќе ме исполнува кога се заврши раабота како што треба да се заврши и врз основа на тоа од странки стекнуваш пријатели и поштовање од истите.
Инаку имав понуда да работам во една од скопските општини како правник и уште една фирма за овие брзи кредити како управител, истото го одбив бидејќи се навикнав на овој начин на работа и како карактер нетрпам авторитет, па би ми било проблем познавајќи се себе да се навикнувам на шеф, 8/16 радно време, кривење на кичма...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.211
Поени од реакции
35.781
Во право е, нивото на уфилманост во ИТ пробива секакви плафони.
Во голема мера ова се должи на фактот дека во нашата економија освен ИТ секторот поради аутсорсингот, се друго е пепел. Во Европа ИТ е една добро платена професија во мноштво на добро платени професии. Требаше еднаш да најдеме некои статистики и видовме дека скоро сегде низ Европа ИТ во просек е помалку платено од доктори и во повеќето западни земји ИТ професионалец е помалку платен од legal practitioners/адвокат. Кај нас ИТ е подобро платено од доктори и барем два или три пати подобро платено од адвокатура.

Кај нас тој его буст се должи на сеприсутната сиромаштија околу нас, а често е и поради неиживеаност и комплекси. И кога некој 26 годишен ќе добие плата од илјада евра често се замислува дека е еквивалентот на цицлест инстаграм модел во ИТ светот.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.887
Апдејт:

Само што видов дека PL/SQL кверито после 2784224 секунди или 32 дена и 5 часа конечно заврши. Резултатот е нешто повеќе од 120 милиони редови. Пак би го ранувал :love: Е толку си ја сакам работата. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom