Колку си ја сакате работата?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Vo IT industrijata primetuvam mnogu arogancija i vozviseno EGO na pola od rabotnicite, sto moram da priznaam osobeno poslednive nekolku godini me demoralizira i me tera da se izoliram od toa drustvo.

Realno, ova ne e samo vo IT, segde ima takvi luge, ama ete toksicnosta ubiva zelba.
Nekoj so profesija, nekoj so veganizam :D
Автоматски споено мислење:

Во ит никогаш не се работи 8 саати да, повеќето што ги знам 4 им е максимум. Во остатокот од времето си се бркаат приватни обврски :D
Не е толку до индустријата колку е до претпоставените.
корегирано.
Во некои фирми има и превработеност, во некои политиката е да се влечка работата ако го чарџаат клиентот на саати, ама во некои фирми фалат луѓе па товар што треба да го работат 5 мина е на 2ца.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во ит никогаш не се работи 8 саати да, повеќето што ги знам 4 им е максимум. Во остатокот од времето си се бркаат приватни обврски :D
Не е толку до индустријата колку е до човекот.
до фирмата е повеќе. Не сите работодавци трпат влечкачки ама и не сите работодавци примаат нови вработени и како што кажа Лестер, има голем оверлоуд. Ако е слаба регрутацијата, ништо.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.271
Поени од реакции
27.709
Во ит никогаш не се работи 8 саати да, повеќето што ги знам 4 им е максимум. Во остатокот од времето си се бркаат приватни обврски :D
Не е толку до индустријата колку е до човекот.
Kade ima takva firma i kako se aplicira za rabota XD
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Во право е, нивото на уфилманост во ИТ пробува секакви плафони.
Ноу хард филингс е работава, класична понуда-побарувачка.
Кога фирмата е во потчинета состојба и нема кадар ќе моли, кога на пазарот има огромна понуда за кадар ќе плачи и моли кадарот.
Во случајов немаш доволно кадар и затоа тие ги диригираат условите.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.271
Поени од реакции
27.709
Ноу хард филингс е работава, класична понуда-побарувачка.
Кога фирмата е во потчинета состојба и нема кадар ќе моли, кога на пазарот има огромна понуда за кадар ќе плачи и моли кадарот.
Во случајов немаш доволно кадар и затоа тие ги диригираат условите.
Ne za firmata, za poednicni zboruvam tuka. Takvo ponashanje sho imam videno od 40 godisni mazi kon mladi deca od 20tina godini nemam videno i kaj decata od gradinka.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.941
Ne za firmata, za poednicni zboruvam tuka. Takvo ponashanje sho imam videno od 40 godisni mazi kon mladi deca od 20tina godini nemam videno i kaj decata od gradinka.
Чурук народ имаш во секоја професија, не само во ИТ, само што тука имаат шанса да си земат поголема слобода.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.271
Поени од реакции
27.709
Чурук народ имаш во секоја професија, не само во ИТ, само што тука имаат шанса да си земат поголема слобода.
Taka e, znam, jas samo od IT imam iskustvo i toa e moe subjektivno mislenje.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.154
Поени од реакции
25.628
Ноу хард филингс е работава, класична понуда-побарувачка.
Кога фирмата е во потчинета состојба и нема кадар ќе моли, кога на пазарот има огромна понуда за кадар ќе плачи и моли кадарот.
Во случајов немаш доволно кадар и затоа тие ги диригираат условите.
Не е работата за молење, фала богу вработувањето и договарањето плата е пазар, и тука нема лутење, секој си бара колку мисли да бара.

Повеќе е муабет за инфантилност во однесување, курчење, лигавење, генерална човечка незрелост. Ама ако е утеха, глобален феномен е, не е само кај нас.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Значи 90% од форумот сте во ИТ, колку што може да видам од темата.

Туку ја работата си ја сакам, генерално се правам паметен, не е егзактна категорија и сега за сега ми успева, ми веруваат. Можам римоут да ја работам, лично ради тоа најмногу и ја сакам дека не морам да им ја гледам гејм оф троунс динамиката во фирмите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како да не си ја сакам работата, у понеделник 2 саат пладне сите на форум дремеме. ИТ професионалност... :D
Епа кога не те сметаат ко ортодокс кај тебе, ќе си "работиш" :D
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.676
Поени од реакции
4.791
Ако ништо друго научив нешто одприлика како фукнционира ИТ светот ..

Сега за тие другите шо работат нешто друго ,нема таму вакви маки ... најголемиот проблем е да бидеш здрав и да бидеш на помалку лекови од другиот колега,сум ја имал таа "среќa" каде најбитно ти е вратот,кичмата,нозете и рацете да не ти бидат во болка,каде одморот од 30 минути ако го добиеш во право време ти е шанса да седнеш и да јадеш ако имаш сила и у пауза да земеш некое апче да продолжиш со работа ради болките.
Од време на време паѓаш на земја ,се криеш негде и колабираш и викаш "шо сум згрешил во животот"
Опремата на тебе ,шлемот на глава и пазиш да не наебеш од платформи,виљушкари,вреќи,буриња и други автоматизирани направи.
Целиот наводенет со пот као од базен да си искочил и чекаш дома да дојдеш да се истушираш.
Боледувањата се хит и неизбежни и ретко цел тим да е комплетен.

Ги гледаш колегите од администрација на цигара а ти претепан као од голи оток не ти се прави муабет и си дошол да седнеш на клупа ако има место или да се потпреш со грбот.

После тоа heavy duty не си истиот човек и егото ти е како маченик коа читаш за други работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom