Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
Ова со автомобилот е интересна дилема, дали навистина е потребен и дали и колку влијае на квалитетот на животот во една средина...
Во една карикатурално мала земја со лоша инфраструктура и треторазредно гориво се поставува прашање,надвор од Скопје, дали воопшто се исплати кола?

Ние заеднички седнавме кога бевме во прилика да набавиме скромно возило, 800-1200цм3 некаде, на една страна прос на друга конс. Куповната цена, регистрацијата, осигурање, тековни трошоци, редовен сервис, непредвидени ситуации заедно со нервози по механичари-разбојници, наоѓање паркинг и плаќање за истиот заедно со малоумната култура на сообраќај...имајќи предвид колку се движиме и каде, земајќи во обзир дека и јас и таа работиме од дома па немаме ворк комјутинг, пресметавме дека целогодишна употреба на такси за градски и автобус за меѓуградски превоз, заедно со одење пеш на разумни релации (кое надвор од Скопје или Тетово или Велес знае да биде уживање понекогаш :) ) и евентуални ретки ситуации каде треба тамче или комбе за поголем габарит, испаѓаше дека доаѓа барем 7-8 пати поевтино да се нема автомобил а истовремено да се задоволат транспортните потреби.
Пример одиме во супермаркет за неделно пазарење, фино лепо си викаш такси и си доаѓаш дома за 80-100 денари макс. нит се замараш каде паркинг нит рампа нит ништо :)

Во просечен град во МК имањето автомобил, особено нов = е знак на нешто сосема друго неповрзано со транспорт кое влегува во водите на психологијата.
Имањето Мерцедес од 2007 или нова КИА во помал град значи нула за квалитетот на живот.

Би било добро да се чуе од лица кои живеат во СК дали навистина не се може без кола, верувам дека таму аргументот за имање возило е сосема поинаков.
А муабетиве на темава за две коли по фамилија малку забегуваат. Во мое време беше популарна серијата Беверли Хилс 90210 или така нешто во која сите членови на фамилија вклучувајќи средношколци имаа свои возила па овдешен народ со воздишки мечтаеше како би било добро и тука да биде така :angel:
Коронава не ти иди во прилог во доказот на твојата теорија :)
Викаш попаметно е да се гужваш со 50 души (особено кога работиш од дома) во јавен превоз, отколку да си влезеш во твое возило и да завршиш работа?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Ako uspevas ti vo 2022 god da funkcioniras bes kola alal da ti e.
И тоа како. Воопшто не ни треба. Кост-бенефит :)
Автоматски споено мислење:

Коронава не ти иди во прилог во доказот на твојата теорија :)
Викаш попаметно е да се гужваш со 50 души (особено кога работиш од дома) во јавен превоз, отколку да си влезеш во твое возило и да завршиш работа?
Од короната не се плашам воопшто, нула, нада, ич :)
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Се предавам.

Кој рече дека не е потребен одмор?Ама за каков одмор правиме муабет во твојот случај и на Јамајка?
Конзумеристички одмор.Тоа не е одмор.Тоа е пичкосување.Отишла цела фамилија во Турција на одмор да се утепа од трошење на глупости и да постира на ФБ милијарда слики ко демек еве ние колку сме среќни во животот.
Одмор на телото и умот можеш да си правиш на илјадници други начини,притоа 100 пати поодморен ќе бидеш отколку вашата претстава за одмор.

Имам еден другар што печали во странство,он е влезен во филм дека е успешен модерен маж,маж на денешницата.Само поради тоа што има спечалено солидно финансии и се слика по милион пати за да биде виден од светот.
А длабоко во себе несреќен,празен.
Премногу си негативен за да дискутираш во ваква или било која друга тема каде што суштината е перспектива.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
И тоа како. Воопшто не ни треба. Кост-бенефит :)
Автоматски споено мислење:



Од короната не се плашам воопшто, нула, нада, ич :)
Ако имаш време и нерви да се расправаш со тоа ок.
Инаку неспоредлива е комоцијата на свое возило, споредено со јавен превоз. Ако не возиш многу можеби и не ти треба, јас возам од 8-15 000км годишно и не гледам како би функционирал без возило.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Зарем ова не ја доловува поентата ? Секој си ја наоѓа среќата на свој начин.
Па точно е тоа, затоа тврдам дека кога еднаш се подмирени кров над глава, безбедна храна, комуналии и некои други ситници, останува нешто и на поединците кога се работи за среќата во животот, дека не е све поврзано со имање пари или трошење или конзумеризам како што некои на темава тврдат, па дури се споменуваа цифри од 5000 евра месечно?
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Ова со автомобилот е интересна дилема, дали навистина е потребен и дали и колку влијае на квалитетот на животот во една средина...
Во една карикатурално мала земја со лоша инфраструктура и треторазредно гориво се поставува прашање,надвор од Скопје, дали воопшто се исплати кола?

Ние заеднички седнавме кога бевме во прилика да набавиме скромно возило, 800-1200цм3 некаде, на една страна прос на друга конс. Куповната цена, регистрацијата, осигурање, тековни трошоци, редовен сервис, непредвидени ситуации заедно со нервози по механичари-разбојници, наоѓање паркинг и плаќање за истиот заедно со малоумната култура на сообраќај...имајќи предвид колку се движиме и каде, земајќи во обзир дека и јас и таа работиме од дома па немаме ворк комјутинг, пресметавме дека целогодишна употреба на такси за градски и автобус за меѓуградски превоз, заедно со одење пеш на разумни релации (кое надвор од Скопје или Тетово или Велес знае да биде уживање понекогаш :) ) и евентуални ретки ситуации каде треба тамче или комбе за поголем габарит, испаѓаше дека доаѓа барем 7-8 пати поевтино да се нема автомобил а истовремено да се задоволат транспортните потреби.
Пример одиме во супермаркет за неделно пазарење, фино лепо си викаш такси и си доаѓаш дома за 80-100 денари макс. нит се замараш каде паркинг нит рампа нит ништо :)

Во просечен град во МК имањето автомобил, особено нов = е знак на нешто сосема друго неповрзано со транспорт кое влегува во водите на психологијата.
Имањето Мерцедес од 2007 или нова КИА во помал град значи нула за квалитетот на живот.

Би било добро да се чуе од лица кои живеат во СК дали навистина не се може без кола, верувам дека таму аргументот за имање возило е сосема поинаков.
А муабетиве на темава за две коли по фамилија малку забегуваат. Во мое време беше популарна серијата Беверли Хилс 90210 или така нешто во која сите членови на фамилија вклучувајќи средношколци имаа свои возила па овдешен народ со воздишки мечтаеше како би било добро и тука да биде така :angel:
Вие сте двајца, темата е за семејство од 4 члена, еве јас имам едно дете 7 месеци, без кола во Скопје проблем е. Се сложувам со тоа дека нема потреба од кој знае каква кола за во град плус и ако работиш од дома ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.306
Поени од реакции
10.320
Prijatel tebe ako te pravat sreken 500 evra i izlet u markov manastir toa e super i bas mi e milo so si ja nasol srekata


Mene sreken me pravi milion, uspeh i ime koe ke ostane zapamteno vo branshata so ja rabotam. Dali ke stignam ili ne vremeto ke pokaze. I pazi ova e moja cel na profesija del, privatno si imam drugi celi sto da otidam japonija sto da naucam da skijam sto da fucking otidam na koncert eminem itn.

Temava e pristoen zivot vo makedonija, a tuka spaga dom/semejstvo/idnina na decata.
Izvini ama so 500 evra ke imas dom od tvoite ili kredit 30 godini, semejstvo ke si gleate turcizmi poso toa ima na televizija, a decata se nadevam ke gi ucis deka treba da celat na maximumot a ne minimumot.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Ако имаш време и нерви да се расправаш со тоа ок.
Инаку неспоредлива е комоцијата на свое возило, споредено со јавен превоз. Ако не возиш многу можеби и не ти треба, јас возам од 8-15 000км годишно и не гледам како би функционирал без возило.
8К не ти се исплати, 15К можеби. Знам дека гледавме и такви статистики од запад за исплатливост на кола вс. остали видови превоз кога планиравме да земаме кола, од разговори со познаници кои ми кажуваа за 3-5К км годишно ми беше нејасно зошто се решиле за кола. Кога работев во една западна земја возев 56км во еден правец а колата правеше 25К годишно како ништо, но тоа беше навистина неопходно. Тука е сосема друга ситуација.

Точно е дека колата нуди извесна комоција и спроведување на делумно свој возен ред па и некакви спонтани излети наваму натаму, но тоа се може и со такси и со бус.
Значи останува атомизацијата на поединецот како најголема причина за кола?
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.518
Ова со автомобилот е интересна дилема, дали навистина е потребен и дали и колку влијае на квалитетот на животот во една средина...
Во една карикатурално мала земја со лоша инфраструктура и треторазредно гориво се поставува прашање,надвор од Скопје, дали воопшто се исплати кола?

Ние заеднички седнавме кога бевме во прилика да набавиме скромно возило, 800-1200цм3 некаде, на една страна прос на друга конс. Куповната цена, регистрацијата, осигурање, тековни трошоци, редовен сервис, непредвидени ситуации заедно со нервози по механичари-разбојници, наоѓање паркинг и плаќање за истиот заедно со малоумната култура на сообраќај...имајќи предвид колку се движиме и каде, земајќи во обзир дека и јас и таа работиме од дома па немаме ворк комјутинг, пресметавме дека целогодишна употреба на такси за градски и автобус за меѓуградски превоз, заедно со одење пеш на разумни релации (кое надвор од Скопје или Тетово или Велес знае да биде уживање понекогаш :) ) и евентуални ретки ситуации каде треба тамче или комбе за поголем габарит, испаѓаше дека доаѓа барем 7-8 пати поевтино да се нема автомобил а истовремено да се задоволат транспортните потреби.
Пример одиме во супермаркет за неделно пазарење, фино лепо си викаш такси и си доаѓаш дома за 80-100 денари макс. нит се замараш каде паркинг нит рампа нит ништо :)

Во просечен град во МК имањето автомобил, особено нов = е знак на нешто сосема друго неповрзано со транспорт кое влегува во водите на психологијата.
Имањето Мерцедес од 2007 или нова КИА во помал град значи нула за квалитетот на живот.

Би било добро да се чуе од лица кои живеат во СК дали навистина не се може без кола, верувам дека таму аргументот за имање возило е сосема поинаков.
А муабетиве на темава за две коли по фамилија малку забегуваат. Во мое време беше популарна серијата Беверли Хилс 90210 или така нешто во која сите членови на фамилија вклучувајќи средношколци имаа свои возила па овдешен народ со воздишки мечтаеше како би било добро и тука да биде така :angel:
Добра анализа направи за дел од проблематиката за потребата на автомобил во нашава држава.
На повеќето луѓе што ги познавам што имаат автомобил,апсолутно не им е потребен,а трошоците превисоки.Баш имам правено споредба со такси,навистина многу поисплатливо е во повеќето случаеви.
Фатил автомобил да вози во Велес,една педа место.

Мојата фамилија цел живот сме без автомобил и никогаш,ама баш никогаш не сум сетил некоја потешкотија во животот.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Вие сте двајца, темата е за семејство од 4 члена, еве јас имам едно дете 7 месеци, без кола во Скопје проблем е. Се сложувам со тоа дека нема потреба од кој знае каква кола за во град плус и ако работиш од дома ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не сме двајца и немаме проблем затоа што немаме потреба од градинка како стеј ет хоум родители а идната школа е на неполни 10-12 минути одење така да...
За СК реков, тоа е сосема поинаква состојба па ако имаш време образложи подетално.
Навистина е штета што нема метро или поквалитетен автобуски превоз во град со 600К+
Па еден Лвив имаше бусови, трамваи и шинобуси..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Па точно е тоа, затоа тврдам дека кога еднаш се подмирени кров над глава, безбедна храна, комуналии и некои други ситници, останува нешто и на поединците кога се работи за среќата во животот, дека не е све поврзано со имање пари или трошење или конзумеризам како што некои на темава тврдат, па дури се споменуваа цифри од 5000 евра месечно?
Никој не спомна 5000 евра месечно колку што ми текнува, бројката се движеше 2000-2500 за тука во МК. И остави ги на страна одмори излагања, 2 коли.
Немора да го имаш тоа, дури и немора да се откажеш од скромниот живот што го имаш. Зошто да немаш во животот избор? И што подразбираш ти под одмор? Лежење на плажа и сончање?

Не збориме тука за неопходност, ако зборевме за неопходност, многу работи што ти ги имаш можеме да ги сметаме исто така за луксуз, вклучително и интернетот.

И следно зошто мора работата по дефолт да те прави несреќен, па да посакуваш да работиш што е можно пократко за да бидеш среќен. Јас на пример додека одев на работа бев многу среќен, исполнет. Не дека работата по дефолт давала такви услови, напротив, јас сум си создавал услови да сум среќен.

И на крај, точно е дека не е се поврзано со пари ниту пак со конзумеризам, но понекогаш парите можат да ти ги купат соништата, а тебе ти останува да се грижиш за љубовта и здравјето.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Целата таа приказна со годишни одмори е тешка превара, како што објаснив погоре. Постојат секакви амбиции кај секакви луѓе, но оние кои работат од дома, макар и за дупло помалку него кога би работеле за фирма а можат да си дозволат да располагаат со своето време далеку подобро отколку редовно вработен човек = тие се за мене вистински победници во животот. 20 дена годишно бе...хорор.
Уште една прича која е присутна е величањето на вработените кои црнчејќи им прават профит на газдите, она хард воркер муабет, како пожелна карактерна особина, живо лудило.
Јас ете имав среќа да најдам подобра половина со која сме малку така...нестандардни па повеќе ги цениме ситните ритуали кои си ги имаме меѓусебе отколку два или трипати поголеми примања кои реално би можеле да ги оствариме имајќи предвид струки и искуство.
Намерно заработувајќи блиску до минимумот на нашите можности не` прави најсреќни на светот :)

Никогаш не сум успеал да разберам зошто работата како поим ужива некаков митски статус скоро во сите општества? Работи=значи е добар. Ако некој знае да одговори би бил бескрајно благодарен :)
За тебе се победници, ама за мене не се. Гледам да го извадам максимумот од мене.
Работам од дома за фирма, и не би работел за пола плата/пола работно време. Очигледно тежнееш да имаш повеќе слободно време на сметка на пониска плата и пониски трошоци, не ми е мене тос целта во животот, барем не сега. отидовме оф-топик со ова


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
8К не ти се исплати, 15К можеби. Знам дека гледавме и такви статистики од запад за исплатливост на кола вс. остали видови превоз кога планиравме да земаме кола, од разговори со познаници кои ми кажуваа за 3-5К км годишно ми беше нејасно зошто се решиле за кола. Кога работев во една западна земја возев 56км во еден правец а колата правеше 25К годишно како ништо, но тоа беше навистина неопходно. Тука е сосема друга ситуација.

Точно е дека колата нуди извесна комоција и спроведување на делумно свој возен ред па и некакви спонтани излети наваму натаму, но тоа се може и со такси и со бус.
Значи останува атомизацијата на поединецот како најголема причина за кола?
Не би рекол дека секогаш километрите се клучни.
Имам другари што возат и помалку километри од мене, ама имаат мали дечиња (под година до 5 години), и гледам дека често им затребува итно да трчаат по лекари, и далеку е полесно кога си со своја кола.
Друг случај луѓе што ја користат за до викендица/нива, можеби на хартија возат малку километри, ама им треба, некогаш да пренесат нешто, некогаш да ги пренесе нив.
Не се така црно-бели работите, разбирам на каде ја терате работата, но не се согласувам, животот е прекраток за да се гњавам на секој чекор.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Prijatel tebe ako te pravat sreken 500 evra i izlet u markov manastir toa e super i bas mi e milo so si ja nasol srekata


Mene sreken me pravi milion, uspeh i ime koe ke ostane zapamteno vo branshata so ja rabotam. Dali ke stignam ili ne vremeto ke pokaze. I pazi ova e moja cel na profesija del, privatno si imam drugi celi sto da otidam japonija sto da naucam da skijam sto da fucking otidam na koncert eminem itn.

Temava e pristoen zivot vo makedonija, a tuka spaga dom/semejstvo/idnina na decata.
Izvini ama so 500 evra ke imas dom od tvoite ili kredit 30 godini, semejstvo ke si gleate turcizmi poso toa ima na televizija, a decata se nadevam ke gi ucis deka treba da celat na maximumot a ne minimumot.
Треба да цитираш кога се обраќаш некому на форум.
Рига не е Марков Манастир, е сега не е Ибица и Марбеља ама некако се сомневам дека и ти си бил натаму, повеќе "u grcka".
Стамбено сме обезбедени, транспортно покриени, сите основни параметри ги имаме средено така да си го вреднуваме времето на поинаков начин, има нешто и во љубовта и во многу нематеријални ситуации.
Но секој со своето, за да стигнеш до милиони ќе треба да рмбаш по 100 часа неделно со стрес левел на пациент во кошула без ракави.
А вака со стереотипни полуписмени постови на латиница би сакал да знам како ќе стигнеш до милионерски статус, ама не е важно, ти пожелувам да бидеш мултимилионер (а тоа значи 20+ милиони) :)

Што ти прави Егото, наместо тоа да работи за тебе, ти работиш за него :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom