Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Вијј секој си знае што и колку му значи.
Некому 2000 евра, на друг одмор.
Мене лично далеку повеќе него пари и одмор би ми значело името да е Македонија, нешто што го имавме пред 5 или пред 25 години, а сега го немаме. Мада мене никој не ме прашува.
Ни мене никој не ме прашува дури и на избори имам еден глас во 2 милиони така да. Не е битно ни може да влијаеме. Секој си тера како што знае. Некој се нервира за одмор во Франција некој за одмор во Катланово некој не оди на одмор и не се замара. Не дека ако се пише тука дека некој ќе прочита и ќе ни прати под дестина илјади евра на сметка. Така да и жалењето е без поента дури и само се чуствуваме лошо и за лоши работи зборуваме. Ништо нема да смени тоа освен ако не некој му е за на психолог па да заштеди. Мене ми е дури и без веза да се жалам за вакви работи не дека сум богат ама повеќе ми е дека се шири негативна енергија а тоа води кон лошо чуство...а и јас да се жалам од жалење :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Bev vo MK 2023 Avgust na odmor i zedov nekoi ceni. Gi komerirav so Toronto za 4 lica, mojot standard za ishrana, i napraviv edna tabela.
Za mojot standard ako se vratam vo MK ke mi trebaat okolu 80 000 MKD mesecno.
Прегледај го приврзокот 404752
не знам кај си пазарел, но цениве за храна ти се напумпани. Леб е 29 денари, паста 40 денари, јајца 10 75 денари, говедина 1 кг 400-450, стек пилешки мариниран 1 кг 280, ајвар 220. Друго да не набројувам.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
не знам кај си пазарел, но цениве за храна ти се напумпани. Леб е 29 денари, паста 40 денари, јајца 10 75 денари, говедина 1 кг 400-450, стек пилешки мариниран 1 кг 280, ајвар 220. Друго да не набројувам.
Има леб на дрва, има големина на јајца, па домашни или од фарма, имаш домашна, имаш увезена говедина. Имаш пршута од 2000 и од 4000 денари. Човекот пиша за неговите потреби.
 
Член од
25 јануари 2024
Мислења
5
Поени од реакции
9
не знам кај си пазарел, но цениве за храна ти се напумпани. Леб е 29 денари, паста 40 денари, јајца 10 75 денари, говедина 1 кг 400-450, стек пилешки мариниран 1 кг 280, ајвар 220. Друго да не набројувам.
Vo supermarket, cenite gi zemav od najdobrite produkt (mozda i najskapi), istite sto gi kupuvam i ovde Toronto (evropski - balkanski). Sve sto e staveno e sto se trosi ovde Toronto Mesecno.
Normalno, se mozi i poeftino. No za kmparacija so mojot zivot vo Toronto (da ne mi fali nisto), tolku dovagja:)
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
898
Поени од реакции
3.507
Bev vo MK 2023 Avgust na odmor i zedov nekoi ceni. Gi komerirav so Toronto za 4 lica, mojot standard za ishrana, i napraviv edna tabela.
Za mojot standard ako se vratam vo MK ke mi trebaat okolu 80 000 MKD mesecno.
Прегледај го приврзокот 404752
Се сложувам, за баш комфортен живот на фамилија со деца според мене се потребни бар околу 1500 евра месечно со пресметани сите можни трошоци
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Има леб на дрва, има големина на јајца, па домашни или од фарма, имаш домашна, имаш увезена говедина. Имаш пршута од 2000 и од 4000 денари. Човекот пиша за неговите потреби.
Поскапо не значи секогаш најдобро. Имаш многу преценети производи што знаат многу да коштаат но нема разлика со поефтина алтернатива. Работата е паметно да пазари човек. А парите секој ќе ти ги земе. Ако секогаш го бараш најскапото и 100.000 ќе ти се малце месец да пројдеш.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
667
Поени од реакции
1.418
Правен беше овој муабет наназад на темава, најпрво мора барем отприлика да се дефинира до каде е границата на пристојност, а каде на луксуз.Овие две работи се ептен ралативни.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
За двајца 1200 телефон 6000 струја 450 вода 1500 тв интернет 30000 јадење 4000 облека 2000 техника 4000 транспорт 12000 одмор 2000 администрација и лекови 2000 хигиена 2000 останато 3000 одржување недвижност окулу 70000.
 
J

joli1

Гостин
Правен беше овој муабет наназад на темава, најпрво мора барем отприлика да се дефинира до каде е границата на пристојност, а каде на луксуз.Овие две работи се ептен ралативни.
se složuvam, no plata ne e da se preživuva, tuku da se živee.

za mene lično poroci (cigari, itn) se luksuz, no odmor, socijaliziranje vo restoran ednaš-dva pati mesečno, kupuvanje garderoba itn, ne se.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.500
Поени од реакции
5.344
Za edna familija da ima pristoen zhivot se potrebni onolku pari kolku shto im se shiroki ocite!!!!

A kako shto gledam od postovive pogore na mnogu tatini sinovi ocite im se zinati povejce od ustata.
I zaradi toa temava e vredna za v kanta!
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
епа све е у паметот :D и ја не сум голем шпараџија, но избегавам некој да ме дере. Имаш месари у пазар што имаат 100-200 денари разлика у цена за кило. А ист квалитет на месо е. Исто така други ствари. Сеа секој си знае, но треба малце човек да се заинтересира да најде добар производ за добра цена, а реално има понуда и да купуваш нешто со врзани очи пошто најдоброто е најскапо испаѓаш само офца.
Za edna familija da ima pristoen zhivot se potrebni onolku pari kolku shto im se shiroki ocite!!!!

A kako shto gledam od postovive pogore na mnogu tatini sinovi ocite im se zinati povejce od ustata.
I zaradi toa temava e vredna za v kanta!
Жално е што скромноста и сиромаштијата кај вас, ја правдате преку луксузот на другите. Доста беше скромност, доста е врзување крај со крај, време е да ѓивееме како луѓе, а не како стока. Кој колку сака нека троши, само нека ги има парите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Жално е што скромноста и сиромаштијата кај вас, ја правдате преку луксузот на другите. Доста беше скромност, доста е врзување крај со крај, време е да ѓивееме како луѓе, а не како стока. Кој колку сака нека троши, само нека ги има парите.
па излези протестирај зошто не ти е платата 2,000 евра и не можеш да си дозволиш кавијар.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
па излези протестирај зошто не ти е платата 2,000 евра и не можеш да си дозволиш кавијар.
Па не мора кавијар, ама не треба да се задоволуваме со минимумот, секој треба да има право да јаде што сака, само да не збеснува сега не се бунам за платата, работиме на случајот да имаме поудобен живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom