Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.021
Zosto bi bil lud? Ako mislis deka ke ti go olesni zivotot go for it.
Lugjeto menuvaat struki postojano, sto e sosem normalno. Jas smeniv struka bidejki posakav da rabotam nesto drugo i zemav diploma i odma pocnav so rabota.
Pokraj toa sto nekolku pati godisno odam an kursevi radi rabota(CPD and all that), lani upisav i univerzitet na stari godini, upisav kurs za pijano(ko hobi), plativ 2 kursa na udemy za web developer(uste ne sum gi ni videl bidejki imam isipti na uni, ali web developer mi treba samo za mene bidejki imam nekoja luda ideja u glava koja bi pravela pari).

Da mi kazese nekoj deka na ovie godini ke ucam site ovie raboti ke go pravev lud, ali sakam da imam poveke opcii otvoreni i da si biram sto sakam da rabotam.

Nikogas ne e kasno da se pocne nesto novo dokolku stvarno te vlece i sakas da smenis kariera ili pa samo sakas da naucis nesto novo.
Автоматски споено мислење:


Zosto lizenje? U moja struka ja bukvalno treba da razgovaram so lugje na site pozicii, od cistac koj e na minimalna plata do direktor/sopstvenik na firma koja vrti milllioni pa i bilioni. Pocesto ovie vtorive se nauceni da bide 'my way or no way' ali toa bas i ne pali kaj mene, i koj saka neka e ako nesto ne e kako sto treba ke mu recam ne moze taka, ali treba da znaes kako da go kazes ova 'ne' bez da go uvredis ili iznerviras. :D
А кој ти вика дека не треба да разговараш и зошто тоа би се нарекувало софт скилс? Тоа у опис на работно место треба да ти стои и ти е дел од работата, тие што немаат софт скилс што прават, почнуваат тепачки на работно место? Да, кај секој човек постојат варијации на човечки особини кои се битни во комуникација на работно место. Постојат екстровертни и интровертни луѓе на крај краева...

Друга беше поентата на мојот пост. Постојат луѓе кои поради недоволно искуство, работни навики и технички вештини, применуваат други вештини за да си ја остварат зацртаната цел. Зборувам за мое практично искуство по фирми, не некој да ми цитира дефиниции што се софт скилс.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
А кој ти вика дека не треба да разговараш и зошто тоа би се нарекувало софт скилс? Тоа у опис на работно место треба да ти стои и ти е дел од работата, тие што немаат софт скилс што прават, почнуваат тепачки на работно место? Да, кај секој човек постојат варијации на човечки особини кои се битни во комуникација на работно место. Постојат екстровертни и интровертни луѓе на крај краева...

Друга беше поентата на мојот пост. Постојат луѓе кои поради недоволно искуство, работни навики и технички вештини, применуваат други вештини за да си ја остварат зацртаната цел. Зборувам за мое практично искуство по фирми, не некој да ми цитира дефиниции што се софт скилс.
Kako da ti ja sfatime poentata koga pises deka bilo lizenje gz a ne soft skills ko sto rekoa.

Inace da, ima i takvi sto se tepaat, iako se isklucok.
 
Член од
20 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
1
Не сум бил никогаш надвор од мк но би требало со 200 евра да се преживее
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Не сум бил никогаш надвор од мк но би требало со 200 евра да се преживее
Само што не зборуваме како да преживееме, туку со колку би имале нормален и пристоен живот.
А со 200 евра човек ќе преживее секако, ако јаде само леб секој секој ден.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Potrosuvacka kosnica, izmereno za mesec dekemvri na kartica, samo za market i nafta u kola za lokal dvizenje potroseni se 18500 denari...tuka se podrazbiraat normalni produkti od tipot na maslinovo ladno cedeno maslo, pivo vo limenka, riba pastrmka, cekin stek, gocedsko za malo dete, kozmetika i peleni za malo dete i sve ostanato. Znaci ova e samo redovni produkti... na toa + smetki 10000 (struja voda net+tv i sl) ako dodademe nekoj restoran, telesko meso i slicni stvari edno trocleno semejstvo so normalni potrebi mu trebaat min 35000 denari
 
Член од
19 јануари 2022
Мислења
30
Поени од реакции
119
Реално 2000 евра. Мажот 1000 евра, жената 1000 евра.

Толку мислам дека се потребни за една фамилија да има пристоен живот во МК. :motorce:
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Правев одредени математики според тоа колку трошиме и што плаќаме стан ми испадне дека 1500 би требало се да е покриено без многу секирајции,а над тоа се е потенцијална заштеда. Што значи 1700-1800 идеално да може човек да тргне ете некои 200 евра на страна да се има.

350 ми е стан, 350 уште сметки и превоз, 100 евра миленици и хигиена по домот тоа се 800 евра „ладен погон“. Мислам дека уште 700 се доволно за храна, облека, лична хигиена и по некое излегување. Врз тие нека се уште 200-300 евра за на страна и за непредвидени трошоци. Како што кажав 1700-1800, секако идеално 2000 за комоција или за отплаќање нова кола.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
@fennel сликава ме потсети на муабетот од пред некој ден :D

Не се оптоварувајте со тоа!
Ако му платиш образование на детето, нема да најде работа по струка па ќе мора да се дообразува или скроз да мења струка.
Ако му направиш спрат или му обезбедиш стан, ќе отиде по работа во друг град или држава.
Никад нема да спечалиш толку за да бидеш комотен цел живот, комотен со пари и обезбеден за се’! Ќе обезбедиш за лечење на заби и притисок, ќе те стрефи срце, чуму ти е фурањето? Залуден труд.
И еден совет од еден сениор: живејте како млади, не да лежите и ништо не работите, него да не бркајте фонд за комотна зона! Нема таква, ќе се претворите во воркохолици, кои и на 70+ ќе идат на работа и заработка чисто од навика и од незнаење што да прават дома :toe:
Џабе ви се и пари и недвижности! На 70+ нит ќе имате апетит и осет за храна како до 50, нити сили за патувања, а за други телесни активности;) да не зборам.
Нема фонд на средства кој ќе те направи среќен!

1642771513536.png
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
За едно 10 години, да сме здрави и живи, ќе се навратиме на темава и ќе пишуваат дека 5000 евра се доволни, а под пристојно ќе се рачуна зимување во Франција.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
За едно 10 години, да сме здрави и живи, ќе се навратиме на темава и ќе пишуваат дека 5000 евра се доволни, а под пристојно ќе се рачуна зимување во Франција.
Во 60ти одмор во Катланово, 70ти работничко во Охрид, 80ти работничко во Улцињ, 90 ти Охрид во хотел, 00ти Грција во амартмена ,10ти Турција во хотел, 20ти Барселона во стан, 30ти Франција на скиање, 40ти Хаваи, 50ти во вселена, 60ти на Месечина, 70ти на Марс :) И после капитализмот не чинел...
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Пристоен живот ти е човек да не се луксузира (да не пафка тутун, особено од бредновите Rothmans, Marlboro, Boss, Camel, Winston), нека земе да си витка рефус тутун... Ама и било кој човек може тутунот скроз да го откаже...

Нека оди на работа со точак, а не со кола...

Нека се откаже од ноќниот живот...

Ете без тие работи се може...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Covek treba da ima dovolno i za trosenje t.e za redovnite mesecni troskovi, no treba da ima i za ete nekoj dopolnitelen luksuz, pa duri i da ima dovolno i nesto da moze da zastedi t.e. trgne nastrana, stavi pod pernica sto bi se reklo po narodski. E sega site lugje imaat troskovi, eve jas na pr. nemam zena i dete/deca i pak imam golemi mesecni troskovi, sve e poskapeno dosta, hrana kupuvam sekoj den i za sebesi, no i za milenicite domasni, plus pijaloci, cigari, benzin vo avtomobilot, e sega na pr. obleka i tehnika poretko kupuvam, na odmor ne sum bil nekolku godini, vo restorant/kafana/kafic/picerija isto taka odamna ne sum sednal, ne poradi covid krizata tuku i od pred toa uste, celata plata ja trosam i plus se grebam kaj roditelite koi za sreka oni ja plakaat strujata i vodata bidejki se finansiski posilni od mene, a internetot koj vsusnost i samo jas i go koristam po doma sam si go plakam !
Автоматски споено мислење:

Нека оди на работа со точак, а не со кола...
Vikas so tocak, znaci treba deneska da vrtam pedali 10 km od doma do rabota i obratno 10 km od rabota do doma i taka sekoj den haha ne zaebavaj druze poprvo ne bi odel nigde i bi umrel odkolku da pesacam ili da vozam tocak nekolku desetici km na den/sekoj den !
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
За едно 10 години, да сме здрави и живи, ќе се навратиме на темава и ќе пишуваат дека 5000 евра се доволни, а под пристојно ќе се рачуна зимување во Франција.
Па подобро да се стремам да ми се рачуна пристојно зимување во Франција, отколку да чекам попусти на Групер за Банско со броени пари.

Тоа што луѓе мислат дека живеат комотно двоејќи третина или половина плата за сметки, менито во ресторан го читаат од десно на лево (прво цените па јадењето), се скратуваат од секакви нормални потреби што може да си ги дозволи секој од Словенија нагоре, не значи дека на тоа треба да останат сите.

Далеку сум уште од тие примања што јас ги сметам за нормални али работиме на случајот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom