Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.757
Поени од реакции
13.266
I zobca, lucerka, pelistersko cvekje i treva :свиркам:
Автоматски споено мислење:


Nema veze, nekoj tuka ima jadeno konezrvi od 1971 pa ete nisto ne mu fali. Barem fizicki ako nisto drugo :свиркам:
Абе Владе зато ние гратските деца, утре да падни нуклеарка, имуни на то радијацијата ... Вие ептен разгалени ...
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.083
Поени од реакции
7.316
Идам вчера у Рамстор, 200 гр кафе - 90 денари.
Ко вчера да беше 70 и нешто.

Јест да у Кам е 80 и нешто, ама евидентно е дека цените вртоглаво растат. Едно влагање у маркет 1000че иде ко алва, и тоа на основни ствари.

Еве, има луѓе кои не ја пијат водата од чешма воопшто, и тоа е дебатливо, но, тоа се 1200-1500 МКД месечно само за вода за пиење.

Знаеш дека идеме у зрела фаза на конзумеризам кога повеќе ти се исплати да земеш нова машина за перење за 250€, отколку да викнеш мајстор и да ја поправиш старата за 30-50€.

Нека ми докаже некој дека со 2000€ семеен буџет, рата за стан/куќа, 1 или 2 деца се живее како БОГ… Баш би сакал да ја пробам и таа дрога.
Најголем број од луѓето живеат со помалку од таа цифра и тоа е факт. Не сакам да звучам арогантно, ама збориме за ПРИСТОЕН, а не крпен живот.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
11.374
Поени од реакции
22.320
Јас би бил многу благодарен ако ми споделиш од овие во центар од 1500-2000 квадрат. Последен пат кога гледав се беше 3500 до 4500 во строг центар.
Ima takvi, sho se u sostojba na raspaganje i dupkite se prekrieni so perde.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
363
Поени од реакции
703
Идам вчера у Рамстор, 200 гр кафе - 90 денари.
Ко вчера да беше 70 и нешто.

Јест да у Кам е 80 и нешто, ама евидентно е дека цените вртоглаво растат. Едно влагање у маркет 1000че иде ко алва, и тоа на основни ствари.

Еве, има луѓе кои не ја пијат водата од чешма воопшто, и тоа е дебатливо, но, тоа се 1200-1500 МКД месечно само за вода за пиење.

Знаеш дека идеме у зрела фаза на конзумеризам кога повеќе ти се исплати да земеш нова машина за перење за 250€, отколку да викнеш мајстор и да ја поправиш старата за 30-50€.

Нека ми докаже некој дека со 2000€ семеен буџет, рата за стан/куќа, 1 или 2 деца се живее како БОГ… Баш би сакал да ја пробам и таа дрога.
Најголем број од луѓето живеат со помалку од таа цифра и тоа е факт. Не сакам да звучам арогантно, ама збориме за ПРИСТОЕН, а не крпен живот.
Имаш грешка.

Најголем број луѓе "живеат" со помалку од 600е месечно.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.436
Поени од реакции
14.650
Идам вчера у Рамстор, 200 гр кафе - 90 денари.
Ко вчера да беше 70 и нешто.

Јест да у Кам е 80 и нешто, ама евидентно е дека цените вртоглаво растат. Едно влагање у маркет 1000че иде ко алва, и тоа на основни ствари.

Еве, има луѓе кои не ја пијат водата од чешма воопшто, и тоа е дебатливо, но, тоа се 1200-1500 МКД месечно само за вода за пиење.

Знаеш дека идеме у зрела фаза на конзумеризам кога повеќе ти се исплати да земеш нова машина за перење за 250€, отколку да викнеш мајстор и да ја поправиш старата за 30-50€.

Нека ми докаже некој дека со 2000€ семеен буџет, рата за стан/куќа, 1 или 2 деца се живее како БОГ… Баш би сакал да ја пробам и таа дрога.
Најголем број од луѓето живеат со помалку од таа цифра и тоа е факт. Не сакам да звучам арогантно, ама збориме за ПРИСТОЕН, а не крпен живот.
За вода, поисплатлива опција е бокал. Не влечеш, не фрлаш после купишта пластика.

Ајде другите трошоци настрана, али кога пишуваат дека со 150 - 200 евра можеш да прехраниш цела фамилија (4-5 души), не ми е веројатно дека виделе сметка од маркет.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.083
Поени од реакции
7.316
За вода, поисплатлива опција е бокал. Не влечеш, не фрлаш после купишта пластика.

Ајде другите трошоци настрана, али кога пишуваат дека со 150 - 200 евра можеш да прехраниш цела фамилија (4-5 души), не ми е веројатно дека виделе сметка од маркет.
Да да скроз, но пак тоа е трошок од 1000че месечно барем, еве нека не се 1200-1500 кои што ги спомнав јас.
Има многу луѓе кои не пијат вода од чешма, без оглед на примањата... и таа одлука сама по себе е основа за некоја друга дебата на која овде не и е место, но вреди да се спомне и тој "трошок".
Јас порано немав проблем да пијам и од чешма, но кога видов колку бигор има, баталив и од чешма избегавам. Call me elitist, ама сум имал проблеми со каменчиња во бубрег и не би сакал пак да "плачам" кога ќе мочам.
Секако, во помалите планински места квалитетот на водата од чешма може да варира(кон подобро/полошо), но зборев стриктно за СК, каде што не е баш квалитетен овој навидум "бесплатен" ресурс.

Имаш грешка.

Најголем број луѓе "живеат" со помалку од 600е месечно.
Другар, таа цифра беше спомната и претходно, од мене и од други.
И да, фала ти captain obvious... свесен сум дека многу семејства живеат со тие примања кои што ти ги наведе.
Но, во случајов збориме за примања кои би обезбедиле ПРИСТОЕН живот.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
363
Поени од реакции
703
Да да скроз, но пак тоа е трошок од 1000че месечно барем, еве нека не се 1200-1500 кои што ги спомнав јас.
Има многу луѓе кои не пијат вода од чешма, без оглед на примањата... и таа одлука сама по себе е основа за некоја друга дебата на која овде не и е место, но вреди да се спомне и тој "трошок".
Јас порано немав проблем да пијам и од чешма, но кога видов колку бигор има, баталив и од чешма избегавам. Call me elitist, ама сум имал проблеми со каменчиња во бубрег и не би сакал пак да "плачам" кога ќе мочам.
Секако, во помалите планински места квалитетот на водата од чешма може да варира(кон подобро/полошо), но зборев стриктно за СК, каде што не е баш квалитетен овој навидум "бесплатен" ресурс.Другар, таа цифра беше спомната и претходно, од мене и од други.
И да, фала ти captain obvious... свесен сум дека многу семејства живеат со тие примања кои што ти ги наведе.
Но, во случајов збориме за примања кои би обезбедиле ПРИСТОЕН живот.
Лошо се имаш изразено.

600е не се помалку од 2000е.

Драстична разлика е во прашање.

И ако со 2к се преживува што се прави со 600е?

Можеби прво треба тоа да го расчистите па да зборувате за соништа.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.893
Поени од реакции
9.960
Bomba e so 600 evra, bidete taka. Samo da nema placki za kvadratot 1500 ili koga ke doe 2000 poso so 600 za 1 zivot nema da se isplati. A i realno odmor e tezok kurch nema potreba ni od praznici chemu to.


Sekoja golema i uspesna kompanija voveduva mandatory days off na opredelen period bez ogled dali ti si sakal ili ne poso ne si veke produktiven i ne si sreken. Kaj nas ushe lugeto mislat deka letuvanje zimuvanje shetanje e luksuz. Posleden post od mene na temava definitivno pogolemiot procent od vas ima prenisko mislenje za samite sebe i poveke mu odgovara da se zali i sonuva. Se najdobro i srekno
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
65
Поени од реакции
148
Bomba e so 600 evra, bidete taka. Samo da nema placki za kvadratot 1500 ili koga ke doe 2000 poso so 600 za 1 zivot nema da se isplati. A i realno odmor e tezok kurch nema potreba ni od praznici chemu to.


Sekoja golema i uspesna kompanija voveduva mandatory days off na opredelen period bez ogled dali ti si sakal ili ne poso ne si veke produktiven i ne si sreken. Kaj nas ushe lugeto mislat deka letuvanje zimuvanje shetanje e luksuz. Posleden post od mene na temava definitivno pogolemiot procent od vas ima prenisko mislenje za samite sebe i poveke mu odgovara da se zali i sonuva. Se najdobro i srekno
Точно така, и јас според повеќето постови стигам до заклучок дека луѓето се таму каде што заслужуваат, ни помалку ни повеќе.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.757
Поени од реакции
13.266
Нема врска, јас имам впечаток дека се повеќе луѓе сваќаат дека тие работи не се луксуз.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
329
Поени од реакции
635
Точно така, и јас според повеќето постови стигам до заклучок дека луѓето се таму каде што заслужуваат, ни помалку ни повеќе.
Да, сигурно, луѓето во Македонија ги земаат тие плати што ги земаат затоа што не фантазираат за повеќе. Онаа ноќ кога сите ќе почнат да фантазираат како имаат по 2500 евра приходи, се ќе се промени и магично ќе ги добијат тие приходи.
Не знам само што се чека.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.560
Поени од реакции
31.185
Да, сигурно, луѓето во Македонија ги земаат тие плати што ги земаат затоа што не фантазираат за повеќе. Онаа ноќ кога сите ќе почнат да фантазираат како имаат по 2500 евра приходи, се ќе се промени и магично ќе ги добијат тие приходи.
Не знам само што се чека.
Ne, ke dojde nekoj od strana ke resi sve.
Trpenie spasenie.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.068
Поени од реакции
2.352
Идам вчера у Рамстор, 200 гр кафе - 90 денари.
Ко вчера да беше 70 и нешто.

Јест да у Кам е 80 и нешто, ама евидентно е дека цените вртоглаво растат. Едно влагање у маркет 1000че иде ко алва, и тоа на основни ствари.

Еве, има луѓе кои не ја пијат водата од чешма воопшто, и тоа е дебатливо, но, тоа се 1200-1500 МКД месечно само за вода за пиење.
Ve molam da ne sporeduvate ceni na luksuzni dobra kako kafe i flashirana voda. Toa se luksuzi koi ne se vbrojuvaat vo "pristoen zivot".
Tuka spagjaat kafe, cigari, alkohol, cokoladi, suvomesnati delikatesi, flashirana voda, sendvici od sedmica...
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.147
Поени од реакции
1.988
2000 евра во Скопје е претеризам... Со толку живеат луже во Љубана, Варшава, Прага. Градови кои важат за висок стандард, богата класа...
Со 2000 Скопје не е пристоен живот, тоа е кралски живот. Тоа значи дека живееш како со 6000 евра во гореспоменатите градови...
2000 збориш за единец сам? Или за некое семејство 3/4 члена? За сам да, се согласувам. Можеби не е „кралски“, ама релативно многу добар и доста стабилен живот. За семејство со 4 члена, 2000 еур е преживување.

А дека глеам коментари се споредуваме и со други блиски европски држави, пуштете си СпортКлуб и гледајте ги рекламите од Словенија у маркети. У просек, за нешто сме поскапи или исти со цени во маркети во Словенија.
А ако уште си бладаме дека сме некоја еФтина држава односно у случајов, градов Скопје, седнете на кафе у центар, било каде у било кој кафич. Кафе и сок е 3 евра. Епа сегде у околина, па дури и Германија, кафе и сок е ќе се напиеш за 3 евра. Со цени не сме далеку од Европа, далеку сме со плати и живот.

И горе другаров што пишал дека чоколадо и кафе биле луксуз, живее у некој свој свет. Во 2022 година, во „централна“ европска држава, да ми кажеш дека ако купам чоколадо е луксуз и затоа немам пари, би те тепал. Срамота е така да делиме. Луксуз е виски и пура секоја вечер, а не чоколадо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom