Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Ima avion i go koristi retko i po potreba, ne za do prodavnica. Me nervira mene sekoja familija po 3 koli samo oti vaka ili taka moze da si go dozvolat i idat na gosti so 3te koli.

A ne si mi jasen, jas koga ziveev se nervirav od soobrakaj ne pak da si dojdam sega 15 denovi i da vozam bas u spic i praznici. Toa ne e odmor, mora da smenis nesto.



Sekako deka mozes i pes. Office vo mk mi bese 20 sekundi. Centarot 3 minuti. Site kafani isto. Zaso bi palel kola? 5 lugje ideme da sedneme u kafana 5 idat so razlicen avtomobil, 3ca ziveat u strog centar.

Jas bi vratil toj prekrasen zakon za da se vozi u parni i neparni denovi/registracii, da se upolovi pola soobrakjaj.

I ne bidi vlademkd, kade so vakov cinicen pristap, ne e toa apasivev idel so tocak sigurno e za pr. The sheer volume na tocaci e zaprepastuvacki u holandija. So tocak stigas za pola vreme od vozenje kola. Sekako zborime za vo grad, ne naselbi. I vo mk i tuka i sekade kaj sto sum smenil ziveam vo centar deka sum mlad i mi odgovara.

Nemaat limitacija, nikoj ne ja forsira taa propaganda. Site izbiraat tocak. E sega ako kupis ogromna nova brza kola kako sto e slucaj u mk, ke ti opnat godisno solen danok za istoto. Duri da ides na rabota od drug grad, sekoja firma sto pregovarav nudi perks, olesnuvanje 250 evra samo za patuvanje. I pak bi stignal pobrzo odosto so kola. I poeftino.

Vikendica koga idevme so zena 25km odaleceno me cinese 1000ce. Uste 500ce stavi za random prebiranja u mesec (60 denari bese kaj nas kaj sakas da te odnese taksi). Vo mk ne vozev, ni tuka nikad nema da vozam.
Не ја гледај колата како потреба само за во град.
Јас возам од Март до крај на Октомври точак низ Скопје, а колата ми е за во викенди за надвор од Скопје.
Инаку дебилен закон е тој со пар/непар, има далеку подобри методи за да се регулира сообраќајот во центар. Што ако моето возило е непар, а имам итна потреба да излезам со него во денови за парни?

Инаку се согласувам дека има луѓе кои ја претеруваат со возилата, и фамилии со бројот на возила, но тоа не е поентата на муабетот, туку дали тоа едно возило во семејството е луксуз, или потреба.

П.С за самци во најголем број случаи не ти треба, јас би играл со мотор, или евентуално да не се замараш со точак/тротинет низ град, и јавен превоз за надвор.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Рута Бт-Ск, па Ск-Дојран, па назад ... не мора да шеташ и да излезиш од воз/бус, си се рашетал низ цела мкд за тој ден. :pos:

Не зафркавајте луѓе, ќе помисли човек се немате возено во меѓуградски превоз во државава, единствено Велес е малце поконектиран дека е центарот, иначе се друго ќе се малтретираш ако нема директна линија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.060
Секој со својот одбранбен механизам. Има луѓе што се замонашуваат и животот го тераат молејќи се на виша сила и се среќни. Не треба да се лимитира изборот.
Јас не им се замешав во изборот, ниту го доведов до прашање.

Тие се они што го доведуваат до прашање мојот став за избор, кој го ужива голем дел од западната цивилизација. Со типично комуњарски методи.
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
543
Не успеав да ја прочитам целата тема, па се извинувам ако се повторувам. Еве што вика numbeo на темава,
Прегледај го приврзокот 318674
Доста реално, а и валидно е затоа што луѓе ги даваат податоците и сајтот вади средина, а не е владиното, ти јадеш компир ја месо, значи заедно јадеме мусака :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Не успеав да ја прочитам целата тема, па се извинувам ако се повторувам. Еве што вика numbeo на темава,
Прегледај го приврзокот 318674
Јас ова го разбирам како живеј под крија не купувај стан а штеди на се останато. Мислам дека 95% го прават спротивното.
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
23
Поени од реакции
24
Јас ова го разбирам како живеј под крија не купувај стан а штеди на се останато. Мислам дека 95% го прават спротивното.
Изгледа дека е така, посебно според разликата од скоро 26% од двата последни податоци (65% вс 91%)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Рута Бт-Ск, па Ск-Дојран, па назад ... не мора да шеташ и да излезиш од воз/бус, си се рашетал низ цела мкд за тој ден. :pos:

Не зафркавајте луѓе, ќе помисли човек се немате возено во меѓуградски превоз во државава, единствено Велес е малце поконектиран дека е центарот, иначе се друго ќе се малтретираш ако нема директна линија.
Освен ако не си морбидно дебела или имаш некоја мака, скраја било, не разбирам како на млади, здрави прави лица им е тешко да се возат со автобус :D значи не правиш ништо друг те вози, ти можеш да читаш, играш игрици на смартфон, слушаш нешто или да спиеш. Што е тука тешко?

ццц... @jamajka со вакви никоаш нема да го вратиме солун, не ти расклапаат овие М70Б2 во блатен ров, отиде младинава :angel:
Автоматски споено мислење:

Јас не им се замешав во изборот, ниту го доведов до прашање.

Тие се они што го доведуваат до прашање мојот став за избор, кој го ужива голем дел од западната цивилизација. Со типично комуњарски методи.
Минимализмот потекнува од америките, од капиталисти. И јас сум капиталист, иако минимален :) Комуњари, испосници, будали започнаа епитетите, а стварно нема потреба.
Кој тоа го доведува во прашање твојот избор, ти како богат газда кој веројатно вози Ролс или барем Мајбах си го остварил она по кое си тежнеел, некои други се решиле на нешто друго и така. Сепак огромното мнозинство популација како на запад така и на исток ги дели твоите гледања на работите, who wants to be a millionaire :angel:
Ајде еден ден ќе се смилуваш и ќе ме повозиш околу центар на СК со тоа Ролс-ројсот, да види и сиротиња како е да ти седне гз во кожно седиште или со Лирџетот накај Фиренца, слушам бил убав град.

Туку муабетот е интересен и од друг агол, како капитализмот продаде прича дека со напорна работа сите еден ден ќе бидат богати, ќе личат на филмски звезди и ќе шмркаат бело од позлатеното лавабо.
Кад она, работата убива повеќе него сите војни во светот земени заедно, само САД губат по еден Виет Нам годишно, секоја божја година.
Како беше она народна умотворина, никој не умрел од работа...а тоа умираат ко муви по свет.
Колку се глупи народниве умувања тоа чудо нешто :)

Не знам колку ужива западната цивизлизација, уриваат рекорди по суицид, секакви ментални болести на чело со депресија, рекорди по зависности од дроги, алкохол, коцка и секс, зависноста од храна коси милиони годишно, бројките некако не чинат.
А каде се работите кои е тешко да се квантификуваат, пример, просек родител во УК минувал со своите деца 44 минути неделно во активна улога, едно полувреме во фудбал...
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Освен ако не си морбидно дебела или имаш некоја мака, скраја било, не разбирам како на млади, здрави прави лица им е тешко да се возат со автобус :D значи не правиш ништо друг те вози, ти можеш да читаш, играш игрици на смартфон, слушаш нешто или да спиеш. Што е тука тешко?

ццц... @jamajka со вакви никоаш нема да го вратиме солун, не ти расклапаат овие М70Б2 во блатен ров, отиде младинава :angel:
Зошто дебелите да не се возат со бус?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Види по твојата математика може и само да седиш дома, да макаш леб и сол, ќе преживееш 100%.
И еден ден сите ќе умреме, тоа е :)
По мојата математика сосема добро живеам, вие сте све незадоволни :)
Автоматски споено мислење:

Зошто дебелите да не се возат со бус?
Се возат ама одвај ги собира во седиште, додуша и во кола не би им било најудобно, евентуално комбе :angel:

Муабетот цо 29 евра авионска карта и два клика беше тоа што технолошкиот развој ги направи луѓето entitled во категории кои не зависат од технолошки иновации, пример кој поназад беше 10 евра секој ден за закуска и што ти ја знам. Очекувањата пораснаа а реалноста никако да фати чекор.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Од каде ова?
Не мислам конкретно на тебе, насекаде луѓе се жалат, ИРЛ и онлајн без разлика, особено од работата, висина на примања, долга работна недела и слично :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.060
Комуњари, испосници, будали започнаа епитетите, а стварно нема потреба.

Еве ти пример на „Ко другчие каже, клевече и лаже“ само во алиекспрес варијанта. Не се тоа епитети, туку директни описи на ваквите постови... А да не зборам за твојот беден обид да ме омаловажиш ад хоминем, вадејќи од контекст мои мислења од некои други теми, што немаат врска со оваа, како вовед на твојот одговор на мојот пост. Притоа нит сум те навредил со нешто, ниту подло сум ти одговорил.

Истото го проба овој горе црепов што повеќе од пола учесници на темава ги направи идиоти, само затоа што немаат исто мислење со него.

Ваква подла и нечовечка тактика имаат комуњарите и либтардите. И во најмала рака дури е и културно да се одговори така за разлика од муљот на дното што се влече од другата страна.

Но ОК, тоа збори и друго, колку е човек несигурен во тоа што го ломота.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom