Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662

Еве видео од еквивалент на CEO како оди со точак на работа, кога му е расипан хеликоптерот. :D
Yes, ama my point still stands. :D
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Jasno e deka ako mozes da si ja dozvolis treba.
Ne e jasno zaso ligjeto osven za itni situacii do bolnica, za vikendica i slicno ja koristat i za do tobako za cigari odaleceno 6 minuti.

Ne moze kako komfort da se isperete koga ima CEOs koi idat na rabota so tocak. Koga ima zemji so 3 metri pat za velosiped i edna lenticka za koli. Mislam deka nikoj od ovie so palat kola za 3 minuti ne odi 2 saati posle u teretana, a so tocak pokrivas kardio dodeka so kola dremes saat vreme u soobrakaj.

:D
I istiot toj CEO ima privaten avion za odenje na egzoticni mesta :D
I ja imas MK kade e samoubistvena misija ako ispadnis so tocak. Od ona sto ja go gledam u 15ina dena koga doagjam, sekoj parkira kaj stigne, zastanuva kaj stigne, na pesacki ne se zamaraat da zastanat. U vakva vozna kultura ja uopste ne bi sakal da sum na tocak.

Ja i ovdeka ne bi na tocak, poarno mi e u kola :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.636
Yes, ama my point still stands. :D
Можеш и пеш, не мора на точак. Поентата е дали сакаш. И за да измериме дали луѓето сакаат, треба да ги гледаме категориите на кои стварно им е избор.

Еве избери ги топ 100 компаниите во Холандија, каде што има децениска пропаганда за користење алтернатива, плус физичко и финансиско лимитирање на употребата на автомобили. Колку од нивните CEO одат со точак на работа редовно (не за пропаганда)? Јас би се кладел дека се еден или ниеден. Поверојатно второто.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Кај најдовте со Влав за пари да се докажувате:)
Одмор, ха зависи реално што е одмор? Грција, Турција.... жими таквоото се одмор.
Кај мене случајот е таков што јас живеам во викенд населба, чист воздух, мир спокојство, куче, маче околу нас, ќејфови. Арно ама јас скоро секој ден одам на работа, викенди средувам околу куќа, ништо скоро не видувам од тоа. Така да за мене е одмор да си седам на летната кујна, со кафе и лаптоп и да кулирам.
Од друга страна жена ми е нон стоп дома, таа бара да отидеме бар 10 дена до Грција... да одмори од дома.
Така јас одам на такозвани одмор на море, а после се одмарам од тој одмор дома.
Заклучок, одмор се есапи кога ти е убаво и одмараш, назависно од местото.
Кола, во помалите градови часто луѓето купуваат кола од компетитивност, не од сушта потреба.
Св Николе на пример одлично функционира со такси и превозници до Скопје, ама ако комшијата има кола, е тогаш не ја бива и ти да немаш:D
Скопје е веќе друга приказна.
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
I istiot toj CEO ima privaten avion za odenje na egzoticni mesta :D
I ja imas MK kade e samoubistvena misija ako ispadnis so tocak. Od ona sto ja go gledam u 15ina dena koga doagjam, sekoj parkira kaj stigne, zastanuva kaj stigne, na pesacki ne se zamaraat da zastanat. U vakva vozna kultura ja uopste ne bi sakal da sum na tocak.

Ja i ovdeka ne bi na tocak, poarno mi e u kola :D
Ima avion i go koristi retko i po potreba, ne za do prodavnica. Me nervira mene sekoja familija po 3 koli samo oti vaka ili taka moze da si go dozvolat i idat na gosti so 3te koli.

A ne si mi jasen, jas koga ziveev se nervirav od soobrakaj ne pak da si dojdam sega 15 denovi i da vozam bas u spic i praznici. Toa ne e odmor, mora da smenis nesto.

Можеш и пеш, не мора на точак. Поентата е дали сакаш. И за да измериме дали луѓето сакаат, треба да ги гледаме категориите на кои стварно им е избор.

Еве избери ги топ 100 компаниите во Холандија, каде што има децениска пропаганда за користење алтернатива, плус физичко и финансиско лимитирање на употребата на автомобили. Колку од нивните CEO одат со точак на работа редовно (не за пропаганда)? Јас би се кладел дека се еден или ниеден. Поверојатно второто.
Sekako deka mozes i pes. Office vo mk mi bese 20 sekundi. Centarot 3 minuti. Site kafani isto. Zaso bi palel kola? 5 lugje ideme da sedneme u kafana 5 idat so razlicen avtomobil, 3ca ziveat u strog centar.

Jas bi vratil toj prekrasen zakon za da se vozi u parni i neparni denovi/registracii, da se upolovi pola soobrakjaj.

I ne bidi vlademkd, kade so vakov cinicen pristap, ne e toa apasivev idel so tocak sigurno e za pr. The sheer volume na tocaci e zaprepastuvacki u holandija. So tocak stigas za pola vreme od vozenje kola. Sekako zborime za vo grad, ne naselbi. I vo mk i tuka i sekade kaj sto sum smenil ziveam vo centar deka sum mlad i mi odgovara.

Nemaat limitacija, nikoj ne ja forsira taa propaganda. Site izbiraat tocak. E sega ako kupis ogromna nova brza kola kako sto e slucaj u mk, ke ti opnat godisno solen danok za istoto. Duri da ides na rabota od drug grad, sekoja firma sto pregovarav nudi perks, olesnuvanje 250 evra samo za patuvanje. I pak bi stignal pobrzo odosto so kola. I poeftino.

Vikendica koga idevme so zena 25km odaleceno me cinese 1000ce. Uste 500ce stavi za random prebiranja u mesec (60 denari bese kaj nas kaj sakas da te odnese taksi). Vo mk ne vozev, ni tuka nikad nema da vozam.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.593
Поени од реакции
26.102
.
Jasno e deka ako mozes da si ja dozvolis treba.
Ne e jasno zaso ligjeto osven za itni situacii do bolnica, za vikendica i slicno ja koristat i za do tobako za cigari odaleceno 6 minuti.

Ne moze kako komfort da se isperete koga ima CEOs koi idat na rabota so tocak. Koga ima zemji so 3 metri pat za velosiped i edna lenticka za koli. Mislam deka nikoj od ovie so palat kola za 3 minuti ne odi 2 saati posle u teretana, a so tocak pokrivas kardio dodeka so kola dremes saat vreme u soobrakaj.

:D
Познавам повеќе луѓе, тука во Скопје, кои освен кога има ептен несоодветни временски услови, одат на работа исклучиво со точак. Скоро сите од нив, да речеме 90% имаат плата 1000+ Евра, сите од нив имаат коли, дури и по мои стандардни полуксузни да речеме, сите имаат точаци од 3000+ евра и сите одат повеќе од три пати на „одмор“ на места кајшто повеќето луѓе од Македонија можат да сонуваат.

Луѓето имаат избор, имаат љубов кон точаците и нивниот стандард им овозможува да тераат живот кој ги прави среќни. За нив одмор е да одат во Словенија и да возат точак по планини, за нив среќа е некој викенд да земат точакот и да возат до Берово и назад.

Идењето пешки/ со точак / со кола на работа нема никаква врска со стандардот (темата која ја збориме) туку со начинот на живот / околината / грижата за здравјето и ред други параметри.

Тие што пишуваат дека не треба да имаш нешто што не ти е неопходно, се демантираат самите себеси со тоа што пишуваат на темава. Имаат уред (компјутер / телефон) што не им е неопходен и без кој можат да живеат, плаќаат претплата за услуга (интернет) без која можат комотно да живеат.

Тоа е чисто избор, кој вреди и не е луксуз да го имаш. Твое е да одлучиш дали да имаш кола или не. Ако неќеш сигурно е добро да ги дадеш парите за нешто друго или да ги инвестираш или да ги чуваш за недај боже.

Едит: Јас на пример идев на работа со кола, претежно ја оставав (намерно) барем 500 метри од канцелариите за да идам барем 1км пешки на ден. Ете ти, малку здравје малку кола :)
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2021
Мислења
239
Поени од реакции
544
Се предавам.

Кој рече дека не е потребен одмор?Ама за каков одмор правиме муабет во твојот случај и на Јамајка?
Конзумеристички одмор.Тоа не е одмор.Тоа е пичкосување.Отишла цела фамилија во Турција на одмор да се утепа од трошење на глупости и да постира на ФБ милијарда слики ко демек еве ние колку сме среќни во животот.
Одмор на телото и умот можеш да си правиш на илјадници други начини,притоа 100 пати поодморен ќе бидеш отколку вашата претстава за одмор.

Имам еден другар што печали во странство,он е влезен во филм дека е успешен модерен маж,маж на денешницата.Само поради тоа што има спечалено солидно финансии и се слика по милион пати за да биде виден од светот.
А длабоко во себе несреќен,празен.
Како беше онаа зезанција, ако веќе плачам, подобро да плачам во ферари неголи во југо.
Он: Пак влагаме во филозофија, длабоко во себе несреќен празен викаш, ок, но дали сакаш да кажеш дека кога би го немал материјалното би бил исполнет, или пак би било исто?
Ти имаш една убава утопистичка логика за која се филозофирало низ вековите, но за жал останала на теорија (можеби малку е пипната во Скандинавија, но тоа е друга тема).
Ние имаме многу богаташи во МК како за мала земја, што кримоси што релативно поштени бизнисмени, но и да се најтажни во свет, тие никогаш нема да се откажат ниту од дел од тоа што го имаат, што значи имањето/немањето пари нема врска со среќата и исполнетоста на човекот.
Пример имаш тон актери од холивуд што се повлекуваат, и ги користат парите да праат што сакаат, а има и такви што забегуваат по опијати, и трета екстрема што се самоубиваат.
Можеби конзумерството е зло, но подобро да имаш пари и избор, отколку изборот да е направен за тебе однапред.
Земи во предвид дека во С. Кореја (секоја коинциденција со С. Македонија е случајна) се наметнува да се мисли: тоа што немаш не ти треба, па не ги глеам многу високо на индексот на среќа, како и други вукојебини како Индија, афрички држави итн.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.593
Поени од реакции
26.102
Се сведе темава дали е луксуз да имаш кола или не. Ај ако не да видиме дали е луксуз да се има компјутер дома или не. :)

Најинтересна работа е што барем двајца работодавци тука на темава мислат дека треба да се зголеми стандардот, а претежно работници викаат било луксуз тоа :) Работата е ко онаа народната, на сила можеш на човек само да му земеш, неможеш да му дадеш.
 
Последно уредено:

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.056
Поени од реакции
12.533
Се сведе темава дали е луксуз да имаш кола или не. Ај ако не да видиме дали е луксуз да има компјутер дома или не. :)

Интересна работа е што барем двајца работодавци тука на темава мислат дека треба да се зголеми стандардот, а претежно работници викаат не треба :)


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Најинтересна работа е што барем двајца работодавци тука на темава мислат дека треба да се зголеми стандардот, а претежно работници викаат било луксуз тоа :)
Работа на перцепција!
Работодавците што се овде се од среден ранг и се излезени од средната класа ако не и од работничката. Во таков случај успех е да го направиш тоа што си го барал ти или твоите додека си бил на пат до работодавец, комоција да не мислиш на секои пет денари и среќни вработени. Да немале идеа за зголемување на стандардот не би ни прифаќале ризик за бизнис, додека пак работниците играат на сигурна карта, да жонглираш со тоа што го имаш!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.593
Поени од реакции
26.102
Работа на перцепција!
Работодавците што се овде се од среден ранг и се излезени од средната класа ако не и од работничката. Во таков случај успех е да го направиш тоа што си го барал ти или твоите додека си бил на пат до работодавец, комоција да не мислиш на секои пет денари и среќни вработени. Да немале идеа за зголемување на стандардот не би ни прифаќале ризик за бизнис, додека пак работниците играат на сигурна карта, да жонглираш со тоа што го имаш!
Види, треба човек да е задоволен со тоа што го има, но никад не треба да се откаже од повеќе.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Се сведе темава дали е луксуз да имаш кола или не. Ај ако не да видиме дали е луксуз да се има компјутер дома или не. :)

Најинтересна работа е што барем двајца работодавци тука на темава мислат дека треба да се зголеми стандардот, а претежно работници викаат било луксуз тоа :) Работата е ко онаа народната, на сила можеш на човек само да му земеш, неможеш да му дадеш.
Koi se tie dvajca rabotodavci i eve neka kazat kolku oni gi plakjaat nivnite vraboteni? Ako e pomalku od 1200evra neka obrazlozat zosto tuka vikaat deka tolku treba za pristoen zivot a plakjaat mnogu pomalku :D
Veruvam ke bidat povekje od 1200 evra samo onie sto se u IT.

Nikoj ne kaza kako bi go podobrile standardot, ke cekame vladata da ni kaze od utre morate site vraboteni da gi plakjate po 1200evra ili gazdite toa ke go pravat samoinicijativno? Poso eve od ovie sto vekje se rabotodavci(ne racuname IT) ne procitav da recat deka ke pokacuvaat plata :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.636
Sekako deka mozes i pes. Office vo mk mi bese 20 sekundi. Centarot 3 minuti. Site kafani isto. Zaso bi palel kola? 5 lugje ideme da sedneme u kafana 5 idat so razlicen avtomobil, 3ca ziveat u strog centar.

Jas bi vratil toj prekrasen zakon za da se vozi u parni i neparni denovi/registracii, da se upolovi pola soobrakjaj.

I ne bidi vlademkd, kade so vakov cinicen pristap, ne e toa apasivev idel so tocak sigurno e za pr. The sheer volume na tocaci e zaprepastuvacki u holandija. So tocak stigas za pola vreme od vozenje kola. Sekako zborime za vo grad, ne naselbi. I vo mk i tuka i sekade kaj sto sum smenil ziveam vo centar deka sum mlad i mi odgovara.

Nemaat limitacija, nikoj ne ja forsira taa propaganda. Site izbiraat tocak. E sega ako kupis ogromna nova brza kola kako sto e slucaj u mk, ke ti opnat godisno solen danok za istoto. Duri da ides na rabota od drug grad, sekoja firma sto pregovarav nudi perks, olesnuvanje 250 evra samo za patuvanje. I pak bi stignal pobrzo odosto so kola. I poeftino.

Vikendica koga idevme so zena 25km odaleceno me cinese 1000ce. Uste 500ce stavi za random prebiranja u mesec (60 denari bese kaj nas kaj sakas da te odnese taksi). Vo mk ne vozev, ni tuka nikad nema da vozam.
CEOто на најголемата компанија во Холандија има одено на работа со хеликоптер, па во гаража, па го имаат возено два блока подалеку, за да влезе со точак. Затоа што имаат обврска да се појават со алтернативно средство за превоз одреден број на денови во месецот. Слично е за еден куп директорски и раководни позиции.

Ако возењето со јавен превоз е толку добро и посакувано, тогаш зошто како бенефит за вработени даваат субвенции за карти, а како бенефит за раководни, директорски и хедовски позиции нудат субвенции за возило, службено возило, службено возило со шофер па до авиони соодветно. Зошто не понудат и за тие позиции субвенција за превоз?

Како не се дестимулира, кога улици се намалуваат, се намалуваат паркинг места, се забранува влез во центар со возило, и последно се намали брзина на автопати до 100 на саат?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.593
Поени од реакции
26.102
Koi se tie dvajca rabotodavci i eve neka kazat kolku oni gi plakjaat nivnite vraboteni? Ako e pomalku od 1200evra neka obrazlozat zosto tuka vikaat deka tolku treba za pristoen zivot a plakjaat mnogu pomalku :D
Veruvam ke bidat povekje od 1200 evra samo onie sto se u IT.

Nikoj ne kaza kako bi go podobrile standardot, ke cekame vladata da ni kaze od utre morate site vraboteni da gi plakjate po 1200evra ili gazdite toa ke go pravat samoinicijativno? Poso eve od ovie sto vekje se rabotodavci(ne racuname IT) ne procitav da recat deka ke pokacuvaat plata :D
Не е темата како ќе се покачи стандардот, туку каков треба да биде. А иначе тие работодавци што ги зборам имаат над 1000 евра просек плата во нивните фирми :)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Види, треба човек да е задоволен со тоа што го има, но никад не треба да се откаже од повеќе.
Од повеќе, од што повеќе?
Кај мене бевме двајца ортаци, без трзавици колегата си отиде да работи за плата! Не сакаше да го носи ризикот на менаџирање и држење фирма воопшто. Сега јас најверојатно имам повеќе пари од него, он веќе осум години има поголема комоција во животот. После 4 саат отвара пивото и не е*аа жива сила, не мисли дали ќе му ја платат фактурата и ако не му ја платат како ќе собере за плата и давачки....
Комоција ти е филозофска категорија, а тоа плачењето во фичо и ферари е чиста заебанција! Не ти прави разлика!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom