Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.588
Поени од реакции
17.287
Муабетот ми е, пристојниот живот го дефинираат еден куп параметри, а скоро ништо од тоа нема во Македонија. Парите до некаде ќе ти надоместат, но тоа не е тоа. И згора на се, џабе ти се твоите пари, ако луѓето со кои си близок не се на твоето финансиско ниво, па најчесто ќе позајмуваат од тебе.
Во овој дел од муабетот и јас се сложувам. Но сметам дека доколку ги достигнеме оние стандарди за кои збориме на општо ниво, тогаш само по себе и другите параметри ќе почнат да се подобруваат.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.121
Поени од реакции
5.462
Примањата се само дел од сликата. Ние со месечни примања од некои си 800 USD сме сосема ок, имајќи предвид дека не плаќаме кирија и имаме карактерни совпаѓања во многу работи како пример тоа што неаме амбиции за искачување по општествена и финансиска скала.
Многу зависи од тоа кому што можат да му купат парите.
Нас ни купуваат она што ни е неопходно, останатото го можеме и сами.

Друго, човек се менува со тек на години. Кога работев по запад стигнав до некои 2300 евра афтер такс примања и кирија од 1200 евра :pos: па ајде цимери да се преполови станарина...и работа 8-12 часа, често и за викенди. Не би живеел на запад со хипотека од 30 години па да ме мачат заедно Гестапо и НКВД, не фала.
Денес работа од осум часа ми изгледа како нешто морбидно. Пет часа на ден ми се апсолутен максимум.

Парите не можат да ми го купат времето. Годишните одмори се тешка превара, црнчи 11,5 месеци и ајде 10 дена на некоја грчка или шпанска плажа, пијанчи се ко стока, печи се ко гуштер на песокот, гнети преценети срања по ресторани и тоа као награда или одишка од целогодишното слугување. Абе ајде, кој го смислил нек си ебе матер.

И покрај скромните примања успеваме и да шетнеме кај пријатели и роџаци од разни земји кои ги стекнав поради специфичната работа, па фино човечки без брзање по плажи и лежалки бевме до Рига, Лвив, Софија, Букурешти, Задар и некои не толку извикани но не помалку убави места.
И да споменам само, Украјина према нас е цивилизација, не се шегувам воопшто.

Па сеа кој што сака од животот :) Мене ми е најубаво коа се расправам со жена ми кој беше подобар бенд, Нирвана или Оејзис :) (пошто сме последната Југо-генерација па сме растеле во тоа време). И милион ситници кои не се плаќаат со никакви пари.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
221
Поени од реакции
440
Тенка е разликата помеѓу пристоен финансиски живот и аздисување.
Цифриве што се споменати во темава (2.000-2.500 евра)се научна фантастика и дефинитивно многу повеќе глумење лудило отколку пристоен живот.
Убаво се трудеше Лихтенштајн да објасни некои работи само кој колку го сфати во вистинска смисла на зборот.

Во денешниов свет полн со материјални задоволства,луѓето се премногу разгалени,делуваат како идиоти,на работ на лоботомија.Целиот живот им се базира на тоа како да ги трошат на глупости и онака тешко заработените пари.
Која потреба е да речеме одењето на одмор(и тоа 2 пати во годината)?
Не знаеш да го живееш животот оригинал па мора да копираш од сите останати што прават и како прават?
Да не набројувам уште илјадници работи кои се без врска.
Дури и автомобил на повеќето луѓе не им е потребен,само ај,нека тера магарето...Се е во служба на капитализмот.

Мое мислење,на фамилија со 4 члена со решено станбено прашање,некаде околу 1.000 евра би и биле супер за да има квалитетен живот.Мислам на рационално трошење на парите,балансирано.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
74
Поени од реакции
161
Тенка е разликата помеѓу пристоен финансиски живот и аздисување.
Цифриве што се споменати во темава (2.000-2.500 евра)се научна фантастика и дефинитивно многу повеќе глумење лудило отколку пристоен живот.
Убаво се трудеше Лихтенштајн да објасни некои работи само кој колку го сфати во вистинска смисла на зборот.

Во денешниов свет полн со материјални задоволства,луѓето се премногу разгалени,делуваат како идиоти,на работ на лоботомија.Целиот живот им се базира на тоа како да ги трошат на глупости и онака тешко заработените пари.
Која потреба е да речеме одењето на одмор(и тоа 2 пати во годината)?
Не знаеш да го живееш животот оригинал па мора да копираш од сите останати што прават и како прават?
Да не набројувам уште илјадници работи кои се без врска.
Дури и автомобил на повеќето луѓе не им е потребен,само ај,нека тера магарето...Се е во служба на капитализмот.

Мое мислење,на фамилија со 4 члена со решено станбено прашање,некаде околу 1.000 евра би и биле супер за да има квалитетен живот.Мислам на рационално трошење на парите,балансирано.
Можеби и да е така, нели зависи од навики, зашто сепак збориме за пристоен живот не за преживување.
Нејсе, поентата повеќе ми е дека стварно може и да би било така, да човекот не би имал нешто што се вика психологија да го јебе на секој чекор.
Сега без техника си умрен, едно време не било така, поедноставно било, а има и интернет, луѓето гледаат, се образоваат, око гледа срце сака. Па не се скандинавци и западна европа со две глави или толку повеќе од нас да имаат Х бенефиции а ние да викаме не ни требаат.
Плус, земи у предвид, ја сум постар, сум растел на екс-ју серии, сеа растат на гламурозни серии ала Сексот и градот. Па иди од перспектива на семејство кажи и на девојка „Ај ќе создадеме семејство, ќе дае некој од нашите стан, а ние ќе живееме со 1000 еур“ да видиш ќе му ја кидне гз преку глаа кај некој што ќе и ветуе ламбурџини, ферари одмори по Бали итн.
Значи егизтенцијално едното си влече другото.
А дека многу „потребни“ работи се аздис, аздис се.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.588
Поени од реакции
17.287
Тенка е разликата помеѓу пристоен финансиски живот и аздисување.
Цифриве што се споменати во темава (2.000-2.500 евра)се научна фантастика и дефинитивно многу повеќе глумење лудило отколку пристоен живот.
Убаво се трудеше Лихтенштајн да објасни некои работи само кој колку го сфати во вистинска смисла на зборот.

Во денешниов свет полн со материјални задоволства,луѓето се премногу разгалени,делуваат како идиоти,на работ на лоботомија.Целиот живот им се базира на тоа како да ги трошат на глупости и онака тешко заработените пари.
Која потреба е да речеме одењето на одмор(и тоа 2 пати во годината)?
Не знаеш да го живееш животот оригинал па мора да копираш од сите останати што прават и како прават?
Да не набројувам уште илјадници работи кои се без врска.
Дури и автомобил на повеќето луѓе не им е потребен,само ај,нека тера магарето...Се е во служба на капитализмот.

Мое мислење,на фамилија со 4 члена со решено станбено прашање,некаде околу 1.000 евра би и биле супер за да има квалитетен живот.Мислам на рационално трошење на парите,балансирано.
Ако гледаш така, не ти е потребен ни стан. Седи си дома кај твоите, у двособен стан. Што кур ќе ти е стан, за аздислак ли? Све е тоа во служба во капитализмот, мора ли стан да се купува? Тотално без врска. 1000 Евра ти е премногу, мораш ли да се облакаш на ново? Ќе си купиш втора рака алишта и за јадење има маркети што продаваат пред истек на рок. Ќе си земеш од таму и 500 многу ти се. Што мора да имаш све што ќе видиш, аздис е тоа.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
221
Поени од реакции
440
Ако гледаш така, не ти е потребен ни стан. Седи си дома кај твоите, у двособен стан. Што кур ќе ти е стан, за аздислак ли? Све е тоа во служба во капитализмот, мора ли стан да се купува? Тотално без врска. 1000 Евра ти е премногу, мораш ли да се облакаш на ново? Ќе си купиш втора рака алишта и за јадење има маркети што продаваат пред истек на рок. Ќе си земеш од таму и 500 многу ти се. Што мора да имаш све што ќе видиш, аздис е тоа.
Многу си компетитивен,полека малку.
Те гледам и по другиве теми,не си жив ако не вратиш.Како одмазда против Бугарите на форумов почна и теми да отвораш за тоа колку е бедна Бугарија како земја.

Ај малку размисли најпрво околу споредбата стан со автомобил да речеме.Размисли за момент.Дом за живеење му е потребен на секој човек на планетава,тука нема збор.А автомобил?На колку од луѓето им е вистински потребен,особено во помалите градови?

Нема потреба од дрско однесување.Доста пати имам приметено на форумов,како лично да те загрозува некој што има различно мислење од твоето,па знаеш да направиш вакви испади како сега.

И намали малку со буквализмов мајка му стара.Сфати ја малку поинтелигентно поентата на другата страна.
Огромен број на луѓе го имате овој проблем.Речениците на соговорникот ги сфаќате тврдо,буквалистички,како да играте игра на зборови.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.588
Поени од реакции
17.287
Многу си компетитивен,полека малку.
Те гледам и по другиве теми,не си жив ако не вратиш.Како одмазда против Бугарите на форумов почна и теми да отвораш за тоа колку е бедна Бугарија како земја.

Ај малку размисли најпрво околу споредбата стан со автомобил да речеме.Размисли за момент.Дом за живеење му е потребен на секој човек на планетава,тука нема збор.А автомобил?На колку од луѓето им е вистински потребен,особено во помалите градови?

Нема потреба од дрско однесување.Доста пати имам приметено на форумов,како лично да те загрозува некој што има различно мислење од твоето,па знаеш да направиш вакви испади како сега.

И намали малку со буквализмов мајка му стара.Сфати ја малку поинтелигентно поентата на другата страна.
Огромен број на луѓе го имате овој проблем.Речениците на соговорникот ги сфаќате тврдо,буквалистички,како да играте игра на зборови.
Не напишав ништо дрско, туку само ја продолжив твојата логика, тоест се надоврзав на што ти го напиша за ред други работи што можат да се сватат луксуз по твојата логика.

Луксуз е стан затоа што во Индија живеат 7-10 луѓе во 2 собна шупа. Зошто луѓе во Африка умираат од глад, а ти мораш да купуваш све тазе и мораш секој ден да јадеш од аздислак. Зошто луѓе мрзнат и шетаат распарталени да ти мораш да купуваш алишта.

Ниту те опцув, ниту се испонашав со тебе како што се понашам со Бугарите, за да мораш да се префрлаш ад химинем...

Додека од друга страна:
Тенка е разликата помеѓу пристоен финансиски живот и аздисување.
Цифриве што се споменати во темава (2.000-2.500 евра)се научна фантастика и дефинитивно многу повеќе глумење лудило отколку пристоен живот.
Убаво се трудеше Лихтенштајн да објасни некои работи само кој колку го сфати во вистинска смисла на зборот.

Во денешниов свет полн со материјални задоволства,луѓето се премногу разгалени,делуваат како идиоти,на работ на лоботомија.Целиот живот им се базира на тоа како да ги трошат на глупости и онака тешко заработените пари.
Која потреба е да речеме одењето на одмор(и тоа 2 пати во годината)?
Не знаеш да го живееш животот оригинал па мора да копираш од сите останати што прават и како прават?
Да не набројувам уште илјадници работи кои се без врска.
Дури и автомобил на повеќето луѓе не им е потребен,само ај,нека тера магарето...Се е во служба на капитализмот.

Мое мислење,на фамилија со 4 члена со решено станбено прашање,некаде околу 1.000 евра би и биле супер за да има квалитетен живот.Мислам на рационално трошење на парите,балансирано.
Овдека има повеќе елементи на тоа што го кажуваш дрско однесување, суптилно насочено према луѓето кои го делат моето мислење, во споредба со мојот пост, каде што не спомнав ниту еден навредувачки збор, туку само легитимно го раздрмав твојот став, за нешто за што и онака кажав дека е субјективно.

А да не кажувам за последниот пост каде што повеќе правиш некаква си анализа за моето делување на форумов, отколку што си го браниш мислењето...
 
Последно уредено:

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.194
Поени од реакции
322
Тенка е разликата помеѓу пристоен финансиски живот и аздисување.
Цифриве што се споменати во темава (2.000-2.500 евра)се научна фантастика и дефинитивно многу повеќе глумење лудило отколку пристоен живот.
Убаво се трудеше Лихтенштајн да објасни некои работи само кој колку го сфати во вистинска смисла на зборот.

Во денешниов свет полн со материјални задоволства,луѓето се премногу разгалени,делуваат како идиоти,на работ на лоботомија.Целиот живот им се базира на тоа како да ги трошат на глупости и онака тешко заработените пари.
Која потреба е да речеме одењето на одмор(и тоа 2 пати во годината)?
Не знаеш да го живееш животот оригинал па мора да копираш од сите останати што прават и како прават?
Да не набројувам уште илјадници работи кои се без врска.
Дури и автомобил на повеќето луѓе не им е потребен,само ај,нека тера магарето...Се е во служба на капитализмот.

Мое мислење,на фамилија со 4 члена со решено станбено прашање,некаде околу 1.000 евра би и биле супер за да има квалитетен живот.Мислам на рационално трошење на парите,балансирано.
Би рекол луѓето што мислат дека не треба одмор се идиоти.

Која е потребата да дремеш дома цела година, без да се наградиш самиот себе и семејството со одмор кај што ќе се олабавите психофизички? Зошто имаме 20 денови одмор од работа?

Мораш да разбереш дека ние луѓето сме материјални суштества, патем зошто одиш на работа? Дали на своите деца ќе пробаш да им помогнеш да се запишат на факултет се со цел во иднина да зимаат повисока плата?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.121
Поени од реакции
5.462
Многу си компетитивен,полека малку.
Те гледам и по другиве теми,не си жив ако не вратиш.Како одмазда против Бугарите на форумов почна и теми да отвораш за тоа колку е бедна Бугарија како земја.

Ај малку размисли најпрво околу споредбата стан со автомобил да речеме.Размисли за момент.Дом за живеење му е потребен на секој човек на планетава,тука нема збор.А автомобил?На колку од луѓето им е вистински потребен,особено во помалите градови?

Нема потреба од дрско однесување.Доста пати имам приметено на форумов,како лично да те загрозува некој што има различно мислење од твоето,па знаеш да направиш вакви испади како сега.

И намали малку со буквализмов мајка му стара.Сфати ја малку поинтелигентно поентата на другата страна.
Огромен број на луѓе го имате овој проблем.Речениците на соговорникот ги сфаќате тврдо,буквалистички,како да играте игра на зборови.
Ова со автомобилот е интересна дилема, дали навистина е потребен и дали и колку влијае на квалитетот на животот во една средина...
Во една карикатурално мала земја со лоша инфраструктура и треторазредно гориво се поставува прашање,надвор од Скопје, дали воопшто се исплати кола?

Ние заеднички седнавме кога бевме во прилика да набавиме скромно возило, 800-1200цм3 некаде, на една страна прос на друга конс. Куповната цена, регистрацијата, осигурање, тековни трошоци, редовен сервис, непредвидени ситуации заедно со нервози по механичари-разбојници, наоѓање паркинг и плаќање за истиот заедно со малоумната култура на сообраќај...имајќи предвид колку се движиме и каде, земајќи во обзир дека и јас и таа работиме од дома па немаме ворк комјутинг, пресметавме дека целогодишна употреба на такси за градски и автобус за меѓуградски превоз, заедно со одење пеш на разумни релации (кое надвор од Скопје или Тетово или Велес знае да биде уживање понекогаш :) ) и евентуални ретки ситуации каде треба тамче или комбе за поголем габарит, испаѓаше дека доаѓа барем 7-8 пати поевтино да се нема автомобил а истовремено да се задоволат транспортните потреби.
Пример одиме во супермаркет за неделно пазарење, фино лепо си викаш такси и си доаѓаш дома за 80-100 денари макс. нит се замараш каде паркинг нит рампа нит ништо :)

Во просечен град во МК имањето автомобил, особено нов = е знак на нешто сосема друго неповрзано со транспорт кое влегува во водите на психологијата.
Имањето Мерцедес од 2007 или нова КИА во помал град значи нула за квалитетот на живот.

Би било добро да се чуе од лица кои живеат во СК дали навистина не се може без кола, верувам дека таму аргументот за имање возило е сосема поинаков.
А муабетиве на темава за две коли по фамилија малку забегуваат. Во мое време беше популарна серијата Беверли Хилс 90210 или така нешто во која сите членови на фамилија вклучувајќи средношколци имаа свои возила па овдешен народ со воздишки мечтаеше како би било добро и тука да биде така :angel:
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
221
Поени од реакции
440
Не напишав ништо дрско, туку само ја продолжив твојата логика, тоест се надоврзав на што ти го напиша за ред други работи што можат да се сватат луксуз по твојата логика.

Луксуз е стан затоа што во Индија живеат 7-10 луѓе во 2 собна шупа. Зошто луѓе во Африка умираат од глад, а ти мораш да купуваш све тазе и мораш секој ден да јадеш од аздислак. Зошто луѓе мрзнат и шетаат распарталени да ти мораш да купуваш алишта.

Ниту те опцув, ниту се испонашав со тебе како што се понашам со Бугарите, за да мораш да се префрлаш ад химинем...

Додека од друга страна:

Овдека има повеќе елементи на тоа што го кажуваш дрско однесување, суптилно насочено према луѓето кои го делат моето мислење, во споредба со мојот пост, каде што не спомнав ниту еден навредувачки збор, туку само легитимно го раздрмав твојот став, за нешто за што и онака кажав дека е субјективно.

А да не кажувам за последниот пост каде што повеќе правиш некаква си анализа за моето делување на форумов, отколку што си го браниш мислењето...
Се предавам.
Би рекол луѓето што мислат дека не треба одмор се идиоти.

Која е потребата да дремеш дома цела година, без да се наградиш самиот себе и семејството со одмор кај што ќе се олабавите психофизички? Зошто имаме 20 денови одмор од работа?

Мораш да разбереш дека ние луѓето сме материјални суштества, патем зошто одиш на работа? Дали на своите деца ќе пробаш да им помогнеш да се запишат на факултет се со цел во иднина да зимаат повисока плата?
Кој рече дека не е потребен одмор?Ама за каков одмор правиме муабет во твојот случај и на Јамајка?
Конзумеристички одмор.Тоа не е одмор.Тоа е пичкосување.Отишла цела фамилија во Турција на одмор да се утепа од трошење на глупости и да постира на ФБ милијарда слики ко демек еве ние колку сме среќни во животот.
Одмор на телото и умот можеш да си правиш на илјадници други начини,притоа 100 пати поодморен ќе бидеш отколку вашата претстава за одмор.

Имам еден другар што печали во странство,он е влезен во филм дека е успешен модерен маж,маж на денешницата.Само поради тоа што има спечалено солидно финансии и се слика по милион пати за да биде виден од светот.
А длабоко во себе несреќен,празен.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.107
Поени од реакции
22.835
Многу си компетитивен,полека малку.
Те гледам и по другиве теми,не си жив ако не вратиш.Како одмазда против Бугарите на форумов почна и теми да отвораш за тоа колку е бедна Бугарија како земја.

Ај малку размисли најпрво околу споредбата стан со автомобил да речеме.Размисли за момент.Дом за живеење му е потребен на секој човек на планетава,тука нема збор.А автомобил?На колку од луѓето им е вистински потребен,особено во помалите градови?

Нема потреба од дрско однесување.Доста пати имам приметено на форумов,како лично да те загрозува некој што има различно мислење од твоето,па знаеш да направиш вакви испади како сега.

И намали малку со буквализмов мајка му стара.Сфати ја малку поинтелигентно поентата на другата страна.
Огромен број на луѓе го имате овој проблем.Речениците на соговорникот ги сфаќате тврдо,буквалистички,како да играте игра на зборови.
Нешто ми вика дека со овој акаунт пробуваш да и дадеш тежина на тезата изнесена со претходниот, ама ај да не шпекулирам :D

Ете нека не е автомобил, инвестирај во асети кои ќе ти носат приход кога ќе бидеш пензионер или ако останеш без работа, пак и за тоа ти треба таа сума што ја спомнавме.

Во државава ако останеш без работа, или ако ти киксне бизнис, буквално си на улица. Со социјалната помош нема да можеш да купиш само храна, а кога ќе земеш пензија едвај ќе крпиш од први до 20ти. Згора на се здравството е се побетер, па кога ќе ти треба најмногу, ќе имаш најмалку пари, а пола работи ќе треба да ги платиш на приватно, или да дадеш мито за да завршиш работа.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.442
Поени од реакции
5.453
Ова со автомобилот е интересна дилема, дали навистина е потребен и дали и колку влијае на квалитетот на животот во една средина...
Во една карикатурално мала земја со лоша инфраструктура и треторазредно гориво се поставува прашање,надвор од Скопје, дали воопшто се исплати кола?

Ние заеднички седнавме кога бевме во прилика да набавиме скромно возило, 800-1200цм3 некаде, на една страна прос на друга конс. Куповната цена, регистрацијата, осигурање, тековни трошоци, редовен сервис, непредвидени ситуации заедно со нервози по механичари-разбојници, наоѓање паркинг и плаќање за истиот заедно со малоумната култура на сообраќај...имајќи предвид колку се движиме и каде, земајќи во обзир дека и јас и таа работиме од дома па немаме ворк комјутинг, пресметавме дека целогодишна употреба на такси за градски и автобус за меѓуградски превоз, заедно со одење пеш на разумни релации (кое надвор од Скопје или Тетово или Велес знае да биде уживање понекогаш :) ) и евентуални ретки ситуации каде треба тамче или комбе за поголем габарит, испаѓаше дека доаѓа барем 7-8 пати поевтино да се нема автомобил а истовремено да се задоволат транспортните потреби.
Пример одиме во супермаркет за неделно пазарење, фино лепо си викаш такси и си доаѓаш дома за 80-100 денари макс. нит се замараш каде паркинг нит рампа нит ништо :)

Во просечен град во МК имањето автомобил, особено нов = е знак на нешто сосема друго неповрзано со транспорт кое влегува во водите на психологијата.
Имањето Мерцедес од 2007 или нова КИА во помал град значи нула за квалитетот на живот.

Би било добро да се чуе од лица кои живеат во СК дали навистина не се може без кола, верувам дека таму аргументот за имање возило е сосема поинаков.
А муабетиве на темава за две коли по фамилија малку забегуваат. Во мое време беше популарна серијата Беверли Хилс 90210 или така нешто во која сите членови на фамилија вклучувајќи средношколци имаа свои возила па овдешен народ со воздишки мечтаеше како би било добро и тука да биде така :angel:
Ako uspevas ti vo 2022 god da funkcioniras bes kola alal da ti e.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.121
Поени од реакции
5.462
Би рекол луѓето што мислат дека не треба одмор се идиоти.

Која е потребата да дремеш дома цела година, без да се наградиш самиот себе и семејството со одмор кај што ќе се олабавите психофизички? Зошто имаме 20 денови одмор од работа?

Мораш да разбереш дека ние луѓето сме материјални суштества, патем зошто одиш на работа? Дали на своите деца ќе пробаш да им помогнеш да се запишат на факултет се со цел во иднина да зимаат повисока плата?
Целата таа приказна со годишни одмори е тешка превара, како што објаснив погоре. Постојат секакви амбиции кај секакви луѓе, но оние кои работат од дома, макар и за дупло помалку него кога би работеле за фирма а можат да си дозволат да располагаат со своето време далеку подобро отколку редовно вработен човек = тие се за мене вистински победници во животот. 20 дена годишно бе...хорор.
Уште една прича која е присутна е величањето на вработените кои црнчејќи им прават профит на газдите, она хард воркер муабет, како пожелна карактерна особина, живо лудило.
Јас ете имав среќа да најдам подобра половина со која сме малку така...нестандардни па повеќе ги цениме ситните ритуали кои си ги имаме меѓусебе отколку два или трипати поголеми примања кои реално би можеле да ги оствариме имајќи предвид струки и искуство.
Намерно заработувајќи блиску до минимумот на нашите можности не` прави најсреќни на светот :)

Никогаш не сум успеал да разберам зошто работата како поим ужива некаков митски статус скоро во сите општества? Работи=значи е добар. Ако некој знае да одговори би бил бескрајно благодарен :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom