Колку планирате да потрошите за нова година?

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
На крај ке земеш некое вино со струганици на дно, ке купиш најевтина салама и ако мајка ти ти направила, ке земеш и руска салата. Ке пуштиш во позадина турбо фолк микс од јутјуб, а на ТВ ке гледаш мрсни певаљки, ама таму ке угасиш тонот, пошто ако ги слушаш нив уште до толку ке те дотепа атмосферата. Негде околу 1:30 ке почне Дотако сам дно живота и ке се сетиш на сите пропуштени прилики, а посебно на Марјана од трета година, осми клас и ке мислиш каква прилика сум пропуштил, а она земала за маж некој ултрамегагигатера богат. Ке пробаш да ја скршиш флашата од глава така пијан и ке сакаш со стаклото да исечеш вени, арно ама ке се сетиш дека ке мора да одиш на ургентно да те шијат или не дај Боже твоите во црно да ги завиеш, па отвараш друга флаша од тоа струганиците и ја пиеш побрзо. Сабајле се будиш, не знаеш дали си на планетата Земја или на планетата Марс, битно си дочекал уште една, нова година!
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Ако не пак сигурно се наоѓат некое “Вранец“ од 2009 од сомнителна винарија шо веќе не постојт , или розе шо веќе е кафеаво..и сам си се убедвиш абе вино е шо постаро то поубо
Уште се убедвет, шо постаро то поубо, немојш крајот да им го најш, пусто од све се разбираме. И стандард, ех ти да видиш јас шо ракија имам закопано, за син ми/ќерка ми ко ќе се женит ќе ја откопам. Тие се се вденале покрај казан, се отпревртиле, тој нит се сеќават кај имат закопано ракија или воопшто дан ја имат закопано:pos:Ќе ја откопвел, абе шо потреба да ја закопвите скраја да е.
 
Член од
20 ноември 2020
Мислења
9
Поени од реакции
11
Уште се убедвет, шо постаро то поубо, немојш крајот да им го најш, пусто од све се разбираме. И стандард, ех ти да видиш јас шо ракија имам закопано, за син ми/ќерка ми ко ќе се женит ќе ја откопам.
Заш син му или ќерка му фала ќе му речат..нит пак виното ќе дочекат свадба..Пијаници сегде ќе остаеле за друг ден..мрш бе таму
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
За нг ќе се напраам ѓубре од човека. Да.
Гарант ќе бидам втора смена и ќе се нафурам, и ќе и влезам на ракијата ко ретард. Следечо иам домачо црно чисто и ќе се удавам у него.
И тоа шо очекуваш друго? Да да ти шо читаш .. не се врти лево десно. Мислиш сите работиме као тебе профи работи и пиеме шампањац?
И тоа е ај чаос.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.945
Додека во позадина иде дискографијата од Бркови, 1.25 пепси со 0.7 Џек Морган темно.
99% сам со мислите како да сјебам уште една година од животот.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Задњиве години поише стара ја поштуем.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Абе што се секирате за нова година ништо чудно ресторани, хотели внатре игла да не мојш да фрлиш ќе е.. Тогаш короната ја немат т. е привремено ќе ја немат зш ќе се прилагодвит на новата година..
Ова го зборвам зш прочитав во србија се резервирано било..

А јас ништо особено нема да потрошам, ако имат нешто на тв убо ок со пивце нешто сланинче ако нема спавантус.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Пошто последните години обично патував некаде надвор од државата, а оваа година нема да може а и не е пожелно, има две опции. А и двете се секако ефтини. Едната е да се збереме мало друштво кај некој дома. Тоа ти е најмногу 500 денари по човек. Другата е да си славам дома. А дома секако има што да се јаде, не мора тоа да биде купено специјално за Нова година. За специјалната прилика можам да си купам шише коњак и голема Милка. И после 12 дел од музичкиот репертоар обавезно ќе биде „Тешка времена, пријатељу мој“.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Што ви е бе дечки скоро сите со милката и љуштењето директ од шише за Нова година? Дел од пластика, дел од стакло, кој од што му е мерак. Живнете малку. Јас си пуштам музика, нешто што би го пополнило амбиентот, обично пред тоа имаме и семејна вечера и споделување на моментите од оваа година. Немаше многу убави моменти, но ќе се најдат и оние малку што беа, за оние за кои вреди да се живее. Нема да ги споделам тука, но верувам дека секој има(ше) такви моменти. Читам на ДК, кој добил бебе, кој стапил во брак, кој добил вработување, кој влегол во врска (па и Македонија на Еуро, и тоа е пријатен разговор)...дел од нив беа споделени со сите нас. Направете зум разговор, кога не можете да се соберете. Претпоставувам има што да си кажете, но и нема Нова година да дочекате сами со шишето. :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.335
не верувам многу да трошам, алкохол не пијам веќе 4 години, ќе купам некоја кременадла и руска салата да се омрсам, малце ќе ги шупчам троловиве на кајгана и ќе си легнам. Што би рекле среќата е у малите нешта.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Немам план најверојатно кај девојка ми како и секоја вечер речиси. Нема собирање. Ваљда нешто ќе и текне. Со оглед дека сум со невработен официјално. Речиси секој ден ми е слично како нова година. Појма немам во пракса.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.413
Поени од реакции
4.237
Мислам чинар, курасао и сангриа да направ. Нешто подароци пари за моиве. За мене...купив дооооста срање годинава. Не ми треба повеќе.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
696
Поени од реакции
1.554
За нг ќе се напраам ѓубре од човека. Да.
Гарант ќе бидам втора смена и ќе се нафурам, и ќе и влезам на ракијата ко ретард. Следечо иам домачо црно чисто и ќе се удавам у него.
И тоа шо очекуваш друго? Да да ти шо читаш .. не се врти лево десно. Мислиш сите работиме као тебе профи работи и пиеме шампањац?
И тоа е ај чаос.
Зошто за сето ова да чекаш нова година. :D Само аматери и деца се пијанат за нова година, на останати не им треба повод...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom