Колку знаете демократски политички да дебатирате?

Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Citam temive i zaklucok mi e

Ako nekoj ne se slaga so nekogo odma e ili SDSM, ili VMRO ili bugar ili neprijatel na Makedonija ...

Stom nekoj izleze od ramkite na Vasheto mislenje vednas pocnuvaat etiketi ...zasto e toa takazar dobivate nekakvi poeni so toa ?

Zarem ne znaete zrelo da prifatite da recete da ok toa e tvoe mislenje i gotovo ne se slagam no ok ...

Znaete li deka nema nisto poloso od ednoumie ?

A tuka go forsirate poveketo clenovi ...

Vo pravo li sum i ima li nacin da se toa promeni ?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Доколку сум во нешто сигурен дека е така не прифаќам некој друг да ми соли памет онака било, вака било...Очи вадам за на некој да му докажам дека сум во право и дека сум сигурен во тоа што го знам, без разлика за која тема станува збор...А кога не сум сигурен не ни зборам си ќутам и си слушам колку и да не ме интересира....:toe::toe::pos2:
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Никогаш не навредувам прв, не почнувам да повишувам или да прекинувам кога друг говори. Освен ако не сум малку, нели, потфатен...
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
Prvin tie zborovi ne idat zaedno, demokratsko politcko debatiranje. Toa za mene znaci so sakam mozam da kazam, bez da imam dokazi, i dali se tocni. Zatoa sto toa go pravat politicarite.
E sea dali znaeme demokratski da debatirame e toa e drugo prasanje. Demokratski e da gi slusnes site mislanje(dali se tocni ili ne druga rabota e ).
Zatoa najubavo e narodno debatiranje so si kazam ja ke ti pokazam i argumenti zosto so kako.
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Citam temive i zaklucok mi e

Ako nekoj ne se slaga so nekogo odma e ili SDSM, ili VMRO ili bugar ili neprijatel na Makedonija ...

Stom nekoj izleze od ramkite na Vasheto mislenje vednas pocnuvaat etiketi ...zasto e toa takazar dobivate nekakvi poeni so toa ?

Zarem ne znaete zrelo da prifatite da recete da ok toa e tvoe mislenje i gotovo ne se slagam no ok ...

Znaete li deka nema nisto poloso od ednoumie ?

A tuka go forsirate poveketo clenovi ...

Vo pravo li sum i ima li nacin da se toa promeni ?
Naj del od clenovi se deca do 22-3 god.
Ali ako,neka se ucat...koj znae mozi ce bidne nesto od nimi.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Naj del od clenovi se deca do 22-3 god.
Ali ako,neka se ucat...koj znae mozi ce bidne nesto od nimi.

Па од нас ќе биде... ако не биде од нас, нема ни да биде од тие по нас, бидејки ќе ги нема. :smir:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Демокраското говорење е круна на политичкото владеење, и можност за опстанок во социјално-политичкиот живот, кој и така е сложен и растурен кај нас.
Не сакам да спомнувам имиња,иако може некој да се пронајде во тоа, но ќе спомнам за недемократски и нефер однос на минатите избори од одредена политичка партија, како пример ,како не треба да се прави.
Имено, една политичка партија имаше изборни плакати со плава боја и на нив беше насликано сонце и кандидатот-носителот во изборната единица. Ноќта спроти изборите, одредена политичка пратија веднаш направи копија на тие плакати со благи измени ставајќи го истото име на кандидатот, со менување само на редниот борј. Мислам дека тој потег е недемократски и сите добро знаат кој го направи тоа, со цел да се збунат гласачите.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Citam temive i zaklucok mi e

Ako nekoj ne se slaga so nekogo odma e ili SDSM, ili VMRO ili bugar ili neprijatel na Makedonija ...

Stom nekoj izleze od ramkite na Vasheto mislenje vednas pocnuvaat etiketi ...zasto e toa takazar dobivate nekakvi poeni so toa ?

Zarem ne znaete zrelo da prifatite da recete da ok toa e tvoe mislenje i gotovo ne se slagam no ok ...

Znaete li deka nema nisto poloso od ednoumie ?

A tuka go forsirate poveketo clenovi ...

Vo pravo li sum i ima li nacin da se toa promeni ?
Да си жив и здрав, сосема на место. И јас го имам истиот впечаток дека размислувањето со своја глава овде многу трагично се сваќа...Или народски речено: „Ако не си со мене, против мене си„... А, што се однесува пак за промена на таквиот тренд, не сум некој оптимист, за жал...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Citam temive i zaklucok mi e

Ako nekoj ne se slaga so nekogo odma e ili SDSM, ili VMRO ili bugar ili neprijatel na Makedonija ...

Stom nekoj izleze od ramkite na Vasheto mislenje vednas pocnuvaat etiketi ...zasto e toa takazar dobivate nekakvi poeni so toa ?

Zarem ne znaete zrelo da prifatite da recete da ok toa e tvoe mislenje i gotovo ne se slagam no ok ...

Znaete li deka nema nisto poloso od ednoumie ?

A tuka go forsirate poveketo clenovi ...

Vo pravo li sum i ima li nacin da se toa promeni ?
Бидејќи сум сигурен дека ЗНАМ да дискутирам демократски и со почит кон форумските соговорници, но најчесто поради кавгите и етикетирањата во цитираниов пост, избегнувам да сум чест пишувач на овој подфорум.
Тоа е проблемот кај нас...во нецелосниот развиток на демократскиот систем и разбирањето на истиот како таков.
Човек со сопствен став, кој не е поседуван ни од кој центар на политичка моќ, кој размислува со сопствена глава, е секогаш на мета на оние спротивните од него.
Засега не верувам тука да се промени тоа на подобро.

Да си жив и здрав, сосема на место. И јас го имам истиот впечаток дека размислувањето со своја глава овде многу трагично се сваќа...Или народски речено: „Ако не си со мене, против мене си„... А, што се однесува пак за промена на таквиот тренд, не сум некој оптимист, за жал...
Тоа е...
А би требало сите да се потсетиме (а и да го примениме) Волтер...
Рекол човекот: „Не се согласувам со Вашето мислење, но и животот би го дал за правото да го искажете!“
Во таа мисла е искажана, бар по мене, сржта на вистинската квалитетна дискусија која би се одвивала според насловот на темата.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
...И што е нај разочарувачки, на оваа тема ѕирнале околу 148 члена ,а само 8-9 поста има и тоа од 3-4 члена... Катастрофа. Очигледно е на кое ниво ни е демократскиот капацитет во поглед на дискусијата.:kesa:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
nekogas demokratsko diskutiranje e paravan vo spakuvano forma da iskaze nesto za koe se nema hrabrosr da se kaze direkno.

jas licno bi procital i bi dozvolil sekoj da iznese stav ili mislenje iako na nekoi postovi podgoltnuvam duri i ke opcujam ali sepak od kapric ke premolcam.

ako pak se zalagarte za diktatura na demokratija toa cesto moze da dovede do anarhija. sepak postojat i odredeni pravila i granici vo diskutiranje i odnesuvanje, a i postoi i nacionalen kodeks za kogo ne smee da ima diskusija nego za prekrsuvanje na istiot mora da ima sankcija ))))))
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
nekogas demokratsko diskutiranje e paravan vo spakuvano forma da iskaze nesto za koe se nema hrabrosr da se kaze direkno.

jas licno bi procital i bi dozvolil sekoj da iznese stav ili mislenje iako na nekoi postovi podgoltnuvam duri i ke opcujam ali sepak od kapric ke premolcam.

ako pak se zalagarte za diktatura na demokratija toa cesto moze da dovede do anarhija. sepak postojat i odredeni pravila i granici vo diskutiranje i odnesuvanje, a i postoi i nacionalen kodeks za kogo ne smee da ima diskusija nego za prekrsuvanje na istiot mora da ima sankcija ))))))
Се сложувам. Јас сум спремен да не се согласам со било кој за одредена работа, но не можам да си дозволам за тоа да го етикетирам со разноразни партиски и останати амблеми и етикети. Можеби ќе се обидам да му изнесам аргументи како поткрепа за моето мислење или за демантирање на неговото мислење... Е тука кога треба да доминира силата на аргументите ние паѓаме на испитот.:toe:
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Политичкото дебатирање е многу оптоварено со ставови. Толку е оптоварено (посебно кај нас) што повеќе личи на монолози на соговорниците отколку истакнување на аргументи и контрааргументи.
Битно прашање кое заслужува одговор за да се продолжи со дискутирање на оваа тема е да се одговори на:
Што се подразбира под политичко дебатирање?

Ако одговорот на прашањето е бранење и истакнување на ставовите(пропаганда) на сопствената опција (припадноста на една или друга групација на политички и економски моќници тнр. политичка партија), тогаш не постои политичка дебата туку натпревар кој ќе излезе поголемиот факман, фраер. Кој кого ќе надзбори.

Доколку одговорот на прашањето е барање одговор за решавање на општествените проблеми преку разните идеологии, идеали или идеи кои ги застапуваат соговорниците, тогаш постои можност за реално споредување на изнесените аргументи кои би воделе до некаков заклучок или тнр. политичка дебата.

Е се`а, со самиот факт дека постои политичка дебата (соочување на различни ставови и мислења со цел да се постигне заклучок, решение) постои и демократичност. Значи излишен е првиот збор на името од оваа тема.

Како и да е, кај нас сериозно недостасува вистинска политичка дебата. Погрешното поимање на тоа што претставува политичка дебата е и причината за оваа тема, а не впечатокот дека не сме демократски настроени.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
nekogas demokratsko diskutiranje e paravan vo spakuvano forma da iskaze nesto za koe se nema hrabrosr da se kaze direkno.

jas licno bi procital i bi dozvolil sekoj da iznese stav ili mislenje iako na nekoi postovi podgoltnuvam duri i ke opcujam ali sepak od kapric ke premolcam.

ako pak se zalagarte za diktatura na demokratija toa cesto moze da dovede do anarhija. sepak postojat i odredeni pravila i granici vo diskutiranje i odnesuvanje, a i postoi i nacionalen kodeks za kogo ne smee da ima diskusija nego za prekrsuvanje na istiot mora da ima sankcija ))))))
...he he.... ogledalcevo epten ubavo vi kazuva:
-prvo: "premierot" e sekogas vo pravo
-vtoro: ako ne e vo pravo...vazi ..prvoto :)
...cela sreka e sto "premierot" doagja kako nekoja DEMOKRATSKI promenliva kategorija... :)
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
...he he.... ogledalcevo epten ubavo vi kazuva:
-prvo: "premierot" e sekogas vo pravo
-vtoro: ako ne e vo pravo...vazi ..prvoto :)
...cela sreka e sto "premierot" doagja kako nekoja DEMOKRATSKI promenliva kategorija... :)
ete sega )))))0 i premieroman me stokmi ))))

``Mislite ragjaat stradanje``-stendal :nesum:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom