Колку го пишуваме она што сакаат другите да го прочитаат?

Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Се среќам често на форумов со трендот наречен: го пишувамона што сакаат другите да го прочитаат...
тоа го сретнав на темата за абортус... чепкањето по телефони... неверството... и доколку се појави некој маж со спотивно мислење одма го напаѓаат... абортусот е убиство... а дркањето е што?
онака глупаво делува никој никого не вара али сепак се вараат... абе луѓе коа сте почнале да пишувате барем дајте не се правите нешто што не сте...
колку го следите трендот наречен: го пишувам она што другите сакаат да го прочитаат?

( и сега ќе испадне дека нема никој таков )
Остај ти форумов гледај во очи кога ти зборуваат дали ја кажуваат вистината или тоа што сакаш да го слушнеш.Да сите тврдат дека се искрени но многу мал дел се.Тоа е најверојатно затоа што не сакаат да ги повредуваат останатите а искрено за форумов мислам повеќе од форумџииве пишуваат за да се направат што се.НЕ се замарај со никој ти кажи си што ти лежи и готово.А дали ќе прифатат или не нивна работа.:smir:
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Секогаш го кажувам и го пишувам она што го мислам, колку и да ме напаѓаат за тоа! Еве Tikvi4ka знае штом ја читала темата за абортус, каде што многу убаво го имам кажано моето мислење без разлика што многумина не се согласија со мене.
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
Секогаш го кажувам и го пишувам она што го мислам, колку и да ме напаѓаат за тоа! Еве Tikvi4ka знае штом ја читала темата за абортус, каде што многу убаво го имам кажано моето мислење без разлика што многумина не се согласија со мене.
temata abortus e prikazna za sebe... nasata draga mila i sakana moderatorka imav osekjaj deka ke me raspnese zatoa sto sum za abortus
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
323
Поени од реакции
4
до сега што прочитав излегува дека лажеме се што ке напишеме .јас грото ваши искази ги читам но никако не можат да ми го сменат моето мислење,а воопшто не помислувам да дејствувам на вас со моите мисли зошто воопшто не се трудам да ви го сменам мислењето се она што сум го напишал е од мене
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Има повеќе типови на форумџии :

1.Се сложува со масата,бидејќи нема изградено свој став,или пак се плаши да каже што мисли,да не испадне глуп.

2.Има ликови кои дудлаат на се и сешто,пред се во галерија,а и на форум.

3.Луѓе кои сакаат да тераат инат на се и сешто,и секогаш идат контра од сите други.

4.Членови кои имаат рчка со некои други,па наметнуваат во секој пост скриени пораки и навреди,и пробуваат да го сменат јавното мислење за таа личност.

5.Авторитетни луѓе,кои кога имаат да пишат нешто паметно,го прават тоа,а кога не се упатени мудро си молчат.

Што мислите,која од овие категории е најзастапена на Кајгана,и на која најмалце и е гајле за другите што мислат за нив?
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Највеќе лажни личности има на тема љубов и секс. Многу јебачишта и слободни девојки:helou:. Некои сакаат да се истакнат, некои сакаат да ги импресионираат другите...има повеќе причини.
Иначе од листата на Мац најзастапени се оние првите(што пишуваат на се и сешто а немаат појма од ништо). А за среќа чести се оние авторитетните.
Дудлачи и самопрогласени аналитичари врие на тема политика и вести.
Али нема везе сите ми се интересни.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Не гледам причина некој да го пишува спротивното од тоа што го мисли.Нема никаква цел.Баш за тоа се форумите,за да се дискутира,за секој да си го каже своето мислење,а не за да се импресионираат луѓе кои и воопшто не ги познаваме.
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Пишувам, генерално само кога имам што да изјавам, и не се трудам ниту некого да импресионирам, ни да му контрирам, ни да се занесувам, а ако ми дое и таков наплив-јебига, форум е и можам да си играм.
Ме нервираат неупатени форумџии, и такви што си даваат слобода да јадат бурек за сметка на туѓо мислење, со навреди и слично.Ако не се согласувам со некој, секогаш го почитувам неговото мислење и не мислам да се тепам преку форуми и да докажувам нешто.
Целта е да се зезаш, да споделуваш мислења, па и дебата да имаш, ама идиотски навреди не ми се допаѓаат.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Е добро де не знам што е тоа страшно. Па без разлика дали си на форум или се запознаваш со некој, секогаш секој човек е малку неискрен кога зборува за себе и своите навики. Најверојатно тоа се јавува несвесно, меѓутоа сите за себе имаат мислење дека се подобри, попаметни, поискрени... Не верувам дека има врска со репутацијата колку што има со заблудата, на крај краева сите постапки што ги превземаме ги превзезаме затоа што мислиме дека се добри за нас, дека се позитивни и така ги претставуваме на форум или било каде и тоа не е некој смртен грев. Јес да има некои што претеруваат ама тоа се приметува одма и не вреди ни да се чита, ни да се коментира:toe:
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Има повеќе типови на форумџии :

1.Се сложува со масата,бидејќи нема изградено свој став,или пак се плаши да каже што мисли,да не испадне глуп.

2.Има ликови кои дудлаат на се и сешто,пред се во галерија,а и на форум.

3.Луѓе кои сакаат да тераат инат на се и сешто,и секогаш идат контра од сите други.

4.Членови кои имаат рчка со некои други,па наметнуваат во секој пост скриени пораки и навреди,и пробуваат да го сменат јавното мислење за таа личност.

5.Авторитетни луѓе,кои кога имаат да пишат нешто паметно,го прават тоа,а кога не се упатени мудро си молчат.

Што мислите,која од овие категории е најзастапена на Кајгана,и на која најмалце и е гајле за другите што мислат за нив?
Ова моето ко одговор во прво одделение ама ајде...
Се чини дека првата група е најзастапена односно како голем број на членови да имаат исто или слично мислење по одредено прашање и често сме сведоци на дежаву ситуации каде сите (условно) одговориле на идентичен начин и веќе не може да се препознае став.
Петтата категорија како да е најмалку застапена иако и таа е присутна и најнормално дека е најискулирна во поглед на туѓото мислење за нивните ставови бидејќи оваа група изградила ставови на цврста основа и никогаш нема недостаток од аргумент со кој би ги поткрепила истите така да не се чувствува загрозена од спротиставените или неосновните ставови.
Контрашите и оние кои се обидуваат да дискредитираат некого не ни ги коментирам.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Искрено!На форумов има многу чудесен склоп на карактери!Се помалку ми се допаѓа!околу 70% ми се искомплексирани и нетолерантни луѓе кои го користат форумов како катарза (така се викаше нели?) на лошата енергија!Немам ништо против оние што се кријат зад лажни изјави(она што другите би сакале да го прочитаат)!Со оглед дека немаат изграден став кон одредени теми.Многу се полоши оние што терат инаети и нервози!
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Jas go pisam toa sto go mislam a sea sekoj si ima pravo na svoe mislenje i se znae deka nekoj ke se soglasuva a nekoj ne
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
temata abortus e prikazna za sebe... nasata draga mila i sakana moderatorka imav osekjaj deka ke me raspnese zatoa sto sum za abortus
Секогаш се попривлечни за читање темите во кои се водат динамични дискусии од темите кои содржат сувопарно раскажување:)

Е сега...
Шо ми е мене гајле дали некој од форумов ќе ме осудува ако напишам било што што е во согласност со моето мислење? Ниту сум прескокнала некоја тема заради стравот да си кажам што мислам, ниту затоа што моето мислење се разликува од другите.
Зошто не ми паднало на памет дека некој сака ми наметнува мислење? Како може да ми наметне ако јас си имам свое мислење, зборувам од свое искуство и во секое време можам да вратам доколку некој ми изнесе спротивен став? Сто дена нека ми реплицира и не може да ми наметне ако јас размислувам со своја глава. Во ред, можеби може да ме убеди дека има основа и причина зошто размислува како што размислува, но тоа не значи дека ми наметнува став.

Нема потреба од премолчување, без разлика дали се работи за јузер, модератор или администратор. Додека тоа го правите достоинствено, културно и одмерено, не гледам причина за ваква нервоза. Пиши си мислење, капата на криво и свиркај си. Тоа си е твое мислење, не може никој да ти го земе:vozbud:

Значи, бранењето на своето мислење не значи наметнување:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom