Колку години треба да поминаат за да се губи право на студирање на УКИМ?

Член од
27 февруари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
1
Доколку си запишан на 4-годишни студии на УКИМ и истите не си можел да ги завршиш во рок од 8 години(16 семестри)дали значи дека со тоа се губи право на студирање или се предвидени дополнителни рокови во кои може да се завршат останатите испити?
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
124
Поени од реакции
111
Доколку си запишан на 4-годишни студии на УКИМ и истите не си можел да ги завршиш во рок од 8 години(16 семестри)дали значи дека со тоа се губи право на студирање или се предвидени дополнителни рокови во кои може да се завршат останатите испити?
Mislam deka e 12 god
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
а што и ако ги завршиш за 4 години, и тоа како првенец на УКИМ со највисок просек кога наредните 10 години само ќе си се пријавуваш во завод а во меѓувреме неколку ВЛАДИ ќе примаат само АЛБАНЦИ со тој факултет и тоа кој знае каде завршен, и дали воопшто виделе 10 ка во индекс.Поточно не ги исполнуваш сите услови по огласот,т.с. единствениот да си АЛБАНЕЦ по националност а кое не се бара по огласот во новини,а тоа што имаш само една 9 во индекс ич не ти помага.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.629
Поени од реакции
38.808
Доколку си запишан на 4-годишни студии на УКИМ и истите не си можел да ги завршиш во рок од 8 години(16 семестри)дали значи дека со тоа се губи право на студирање или се предвидени дополнителни рокови во кои може да се завршат останатите испити?
Те префрлаат по понова програма само, можеш и цел живот да студираш ко мене на пример.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
а што и ако ги завршиш за 4 години, и тоа како првенец на УКИМ со највисок просек кога наредните 10 години само ќе си се пријавуваш во завод а во меѓувреме неколку ВЛАДИ ќе примаат само АЛБАНЦИ со тој факултет и тоа кој знае каде завршен, и дали воопшто виделе 10 ка во индекс.Поточно не ги исполнуваш сите услови по огласот,т.с. единствениот да си АЛБАНЕЦ по националност а кое не се бара по огласот во новини,а тоа што имаш само една 9 во индекс ич не ти помага.
Да си првенец на генерација и да останеш во државава треба да ти ја укинат дипломата
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Да си првенец на генерација и да останеш во државава треба да ти ја укинат дипломата
Vo pravo si,celosno vo pravo....инаку (за жал) муабетот е или се работи за мое дете и таква му беше вистината или СУДБИНАТА и по 10 години не најде работа,требаше да му ја дувне странство бар на подипломски,кое пак тука експресно ги заврши ама пак и таа диплома дреме во витрина. Нема ПРЕЗИМЕ детето , кој е тој Анчо кв. бравар 40 години па да му се запослува некое си дете што се фатило само за книга а не за чекан,нека си ја продолжи таму фамилијарната традиција и еснафот...големи маки видовме, не ти даваат тие со ПРЕЗИМЕ да мрднеш напред,
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
1.966
Поени од реакции
2.876
Случајно налетав на темава и имам слично прашање. Студирав на филозофски и завршив 8ми семестар но имам останато 7-8 предмети но минатата година заминав од Македонија и не планирам да се вратам во скоро време но прашањето ми е дали треба да го ставам факултетот во мирување нешто? Дали положените кредити е можно да ми бидат избришани и да ми бидат неважечки после некое време. Последен пат запишан 8ми семестар јануари 2017 година. Се надевам некој е поупатен и ќе ми одговори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom